Chisturi ovariene

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Lili » 21 Aug 2011, 23:04

Probabil pentru ca se contracta muschii si o doare taietura? :(
Offf ce mi-e mila de ea :(
Curaj la amandoi, va tinem pumnii stransi sa treaca si asta.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 21 Aug 2011, 23:18

Sa renunt la castravete inseamna sa renunt la singura ei sursa de hidratare. In rest nu maninca absolut nimic. Doar fin, pelete si iarba. Credeti ca e suficient si bine sa ii dau doar iarba ca sursa de hidratare ?

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde roseta.stoned » 21 Aug 2011, 23:38

Dar morcov, telina, radacinoase in general, nu mananca absolut deloc? Si acestea contin vitamine si apa... Si zic eu ca ar fi mai bune pentru ea in perioada asta.. plus ca ii dai ceai, deci nu poti spune ca nu este hidratata.
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Gemon » 21 Aug 2011, 23:39

Castravetele se numara printre alimentele ce produc gaze, se da o mica bucatica doar la un porcusor sanatos. Acum sa primeasca pe langa fan si apa (poti duce ciocul adapatoarei la gurita ei, poate asa, stimuland-o va bea putin) doar radacinoase, ai putea sa ii mai dai ceai de cimbrisor fara zahar, este un bun absorbant al gazelor intestinale.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 22 Aug 2011, 07:31

stiu ca raspunsul e dat tarziu dar eu i-as da metoclopramid, 2 pic seara si 2 dimineata, timp de 3 zile
lady a avut probleme asemanatoare
apoi si de la iarba a mai avut de suferit
ce sa zic, daca ii scoti si iarba, ce mai mananca?
ti-ar fi f bun rapidcare dar ai burtica sanatoasa de la nestle ar fi ok
cauta pe net si vezi ce are in compozitie
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Chisturi ovariene

Mesajde maria » 22 Aug 2011, 21:09

vlad
ce face mica?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 22 Aug 2011, 21:49

Am fost azi la medic sa ii scoata firele. Operatia a evoluat foarte bine se vindeca foarte bine. Deci operatia a decurs cu succes.
Pun totusi si poza cu ovarele scoase. Daca credeti ca nu e cazul sa apara asa ceva pe forum rog un moderator sa o stearga si imi cer scuze anticipat daca am deranjat pe cineva cu ea.

Cica punctuletul mic negru de la polichistul dreapta ar fi ovarul normal. Deci va puteti da seama cit de mare erau polochisturile.

Diareea nu are treaba cu operatia. Acum ii trece scaunul urmator iar are diaree.; acum are bobite tari si uscate peste 2 ore face moale. La 16.00 cind am ajuns acasa observasem ca are o bobita tare ce nu o scosese. Am incercat sa o ajut chitaia de durere.
Nu maninca, castravetele nu am cu ce sa il inlocuiesc sa nu moara deshidratata. Nu maninca absolut nimic: moprcovi, ardei, etc.
Cu Ciufi (noua partenera) nu se intelege de nici o culoare. Din cauza ca o fi ciufulita, habar nu am, dar se sperie de ea ca de dracu. Ciufi a prins tupeu (nu ca nu avea) si parca parca incepe sa se dea la Mica. De frica ramine paralizata intr-un colt si ce nu minca acum nu maninca nici atit. Le tin separat deocamdata. Tare nu ?! I-am luat porcuta sa ma joc eu cu ea.
Deci va dati seama ca eu cu moralul sint la pamint.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde crisa24 » 22 Aug 2011, 22:00

offfffffff, nu stiu ce sa zic, mai asteapta pana isi revine total, pana atunci o ti si pe cea care tocmai ai luat-o in alta parte, e inca afectata si nu are chef de partenera
iti spun din experinta mea un porc deranjat la stomac, nici agresiv nu mai este, al meu il ignora pe cel pe care il capsa de mama focului pana atunci si asta mic doar il mirosea
dupa mine este cea mai rea boala..
ai urmat tratamentul mariei, asa cum a zis si a celor de forum, fara verde, biotics baby 3 saptamani, nu renunta nu se va face bine, te rog sa ma crezi recidiveaza, eu am pierdut unul asa, doua zile. trei bine, 2 nu...
eu zic sa poza e constructiva si ajuta, acum mai sunt si copii, asa ca va decide un moderator, pe mine una nu ma afecteaza, darrr..
sanatate multe si fi tare, cat de tare poti si mergi pe ce ti-am recomandat si noi, alte variante nu stiu..
Sanatate si nu renuta, noi suntem alaturi de tine!!
Nu cred ca este vorba de ciufulit sau nu la mine ciufi e victima :worried:
nu o forta cu prietenia, o poti pune langa ea sa ii dea pofta de viata, dar va hotara ea daca o va accepta sau nu, acum e mult prea curand
a trecut prin ceva nu destul de placut..


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 22 Aug 2011, 22:05

Pe bune daca inteleg cum sa renunt la verde ?! A renuntat la castravete ... cit timp ii ia sa moara fara apa ?! 3-4 zile ?!
Ce e mai rau sa moara deshidratata sau sa o lungeasca cu diareea, in caz ca doar castravetele i-o provoaca.
Sa mai precizez ca e slaba ca dracu ?! Dupa mine zic ca are sub 800 grame.
Ce sa ii fac ? Sa bag apa cu forta in ea in conditiile in care cu abia reusesc sa ii dau 5 ml de ceai cu smecta dimineata si 5 ml de ceai cu probiotics seara ?

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Lili » 22 Aug 2011, 22:11

Intai ca tre' sa-ti ridici un pic moralul ca sa poti face fatza in continuare si s-o ajuti.
Fetele eu le-as lasa momentan separate. Cred totusi ca mai trebuia asteptat un pic sa se puna Mica pe picioare :( Eu am crezut ca o partenera o va ajuta in procesul de vindecare. Dar se pare ca eu una m-am inselat. Mica are dureri si probabil tot ce-i liseste acum e o batalie pentru ierarhie cu noua coega :(
Doctorul ce ti-a recomandat pentru problema digestiva?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 22 Aug 2011, 22:32

Sa continuam cu probiotice si Smecta si daca tot nu isi face efectul sa ii dau injectabile ENROXIL.
Lili stai linistita daca te-ai inselat. Nu esti singura si oricum intentia ta a fost una buna. Dar nu inseamna ca pe viitor nu se vor intelege. Inca traiesc cu speranta.
Uitati-le pe Mica si Ciufi. Nu cred ca e nevoie sa zic care cine e. :tease: Asa stau deocamdata.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde adelinatache » 22 Aug 2011, 22:45

vai e superba.
pot sa iti fac o sugestie?
de ce nu le pui cate o ascunzatoare?
sunt de parere ca trebuie sa le dai timp.
sa se refaca mica mai bine si apoi joaca.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde Lili » 22 Aug 2011, 22:52

Nu te supara pe mine ca intreb dar...unde-s adapatoarele fetelor?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde vladdia80 » 22 Aug 2011, 23:15

Ascunzatori nu le pun ca acolo stau si nu mai interactioneaza. Cind or fi prietene si nu mai au probleme mai vedem.
Lili, nu ma supar deloc pt intrebare, dar vin si eu cu o ironie: crezi ca da bine in poze adapatorile ? La Mica si la Tzooka le tineam de se goleau de apa si tot nu au baut. Am incercat sa le arat ce si cum dar fara rezultat.
O sa o sun pe fosta proprietara a lui Ciufi sa vad daca stie sa bea apa dar nu cred.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Chisturi ovariene

Mesajde irena » 23 Aug 2011, 00:24

vlad, eu cred ca trebuie sa le tii separat pe fete, pana cand mica isi revine.
deocamdata se reface dupa operatie, si va mai dura putin pana cand va fi
complet refacuta. capul sus, nu dispera si ingrijeste-o in continuare. pana
acum ai facut o treaba excelenta, asa ca nu renunta! mica se va face bine,
si asta datorita tie! eu sunt convinsa ca vei reusi!

legat de ciufi. dupa cum spuneam, cred ca e mai bine sa le tii separat, pana
cand mica e complet refacuta. dupa poti sa le faci cunostinta pe un teren neutru.
acum mica nu are energia si forta necesara pentru a face "dansul" de stabilire
a ierarhiei, nu are puterea sa o puna pe minora la punct.
sunt sigura ca prezenta lui ciufi ii va face bine, insa nu inca, e inca mult
prea slabita.
legat de diaree si alimentatie nu prea stiu ce sa te mai sfatuiesc... eu as incerca
sa ii dau radacinoase, iar apa cu seringa. tu stii insa cat de greu iti e cu ea,
privit din afara pare usor... pus in practica sigur nu e...
iti doresc bafta multa si te rog sa nu disperi. cu timpul totul va fi bine, sunt
sigura ;)
pupa fetele, care apropo, sunt adorabile!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori