Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Mesajde shobo_luv » 21 Oct 2008, 21:55

Buna tuturor.

Sunt noua aici si sunt si noua in cresterea porcusorilor. Am cumparat recent un porcusor, intr-un moment in care stiam lucruri destul de vagi despre ei (deja constienta ca au nevoie de timp si afectiune). Dupa ce l-am luat, m-am documentat temeinic. Am porcusorul de 11 zile si deja il iubesc enorm.


In prima saptamana am facut mule progrese:
- manca de toate (alimente de pe listele bune)
- l-am lasat sa alerge prin casa si ajunsese sa se joace cu mine
- gangureste cand il mangai


Dupa vreo 6 zile, a inceput sa stranute si sa tuseasca. Pentru ca nu am mai avut astfel de animalut, nu am vrut sa imi asum riscuri si am mers imediat la veterinar.
Veterinarul a spus ca e racit cobza si a inceput sa ii faca antibiotice. Intre timp eu am schimbat si talasul cu unul mai "mare" (cel initial era destul de prafos") si a doua zi respiratia porcusorului era normala, nu a mai stranutat deloc. In a 3-a zi de dus la doctor porcusorul a inceput sa nu mai fie asa vioi, de parca era suparat.


De vreo 3 zile, mananca din ce in ce mai putin, abia daca se atinge de ce ii pun si NU MAI BEA APA, desi la inceput bea destul de mult.


Ma sperie si ma si enerveaza ca doctorul in afara de antibiotic nu mi-a spus mare lucru despre cum sa ii fac porcutului viata usoara.


Voi ce credeti?
M-ar ajuta mult niste raspunsuri. Multumesc

Avatar utilizator
Crissi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 1200
Membru din: 05 Oct 2008, 19:00
Localitate: Mioveni
Contact:

Mesajde Crissi » 21 Oct 2008, 22:10

pai..si al meu stranuta..destul de dea..incerc sa-l feresc de frig..uite..da-i apa cu pipeta..sau cu seringa..de papat da-i banana..insista daca nu vrea..ei sunt smecheri..sau da-i ce-i place mai mult si stii ca e moale

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 21 Oct 2008, 23:37

Ma scuzati, trebuie sa revin: E posibil ca antibioticele sa ii faca mai mult rau sa sa ii afecteze apetitul? Eu cum imi dau seama daca pe el il doare ceva?

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 22 Oct 2008, 04:52

da, ii afecteaza indirect apetitul!
in afara de antibiotice nu i-a mai dat nimic? antobioticele afecteaza flora intestinala (compusa din bacterii, care sunt omorate de antibiotic), astfel digestia nu se mai face normal, afectand si apetitul. indicat ar fi sa ii dai probiotic http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... =probiotic (al doilea mesaj scris de gemon).
diagnosticul a fost corect, doar ca antibioticele se folosesc cu grija (mai ales in cazul porcusorilor). raceala trece destul de usor cu o cura de vitamina C si Beres (imunostimulator), si neaparat schimbarea microclimatului si igiena alimentara (cusca ferita de curenti de aer, legumele nu se dau reci, talasul-dupa cum ai scris- cat mai mare si fara praf, schimbat frecvent etc).
toate medicamentele mentionate mai sus le poti achizitiona de la farmacia umana.
insanatosire grabnica!
PS: nu intarzia cu tratamentul (probioticul), deoarece starea de sanatate a porcusorului se degardeaza repede.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Oct 2008, 07:14

draga mea
situatia e cam ingrjoratoare
trebuie neaparat sa mergi la dr ionescu de la isravet
gasesti adresa si nr de tel la medici veterinari, pe forum
daca porcutul vine la mancare si la apa, inseamna ca vrea sa bea si sa manace dar nu poate.
nu stiu la ce medic ai fost si ce antibiotic i-a facut, dar dupa antibiotic se da probiotics.
poate stii ca nu orice antibiotic e indicat pt ei.
deci incearca sa il hranesti tu cu seringa.
macini pelete si le amesteci cu suc de morcov. tragi intr-o seringa fara ac si ii dai in guritza. asta faci din 3 in 3 ore.
e important sa manance
in acelasi timp suni la dr ionescu, vad ca esti din bucuresti si te duci la el. stiu ca de obicei il gasesti dupa amiaza.
ar fi bine daca ai stii ce antibiotic i-a facut, ca sa stii sa ii spui doctorului.
vit c, probiotics (pliculete pt copii) le gasesti la farm umana.
poti lua vit c natural de la helpnet, lichida. probioticsul se da cu apa plata sau suc de morcov
sa ne tii la curent
sanatate va dorim

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 22 Oct 2008, 08:51

tocmai i-am dat Biotics (singurul pe care l-am gasit) dizolvat in apa plata. A inghitit capsula cuminte. Aseara cand am scris mai manca marar. Acum se intoarce cu spatele daca ii dau orice. Am vorbit la cabinet si merg la dr. Ionescu imediat ce il gasesc. Mor de ingrijorare :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Oct 2008, 09:07

da-i si pelete cu suc de morcov. nu astepta sa manace singur.
ar fi bine daca ar manca si un pic de fan.
poti macina si dat in amestec cu peletele si sucul de morcov
despre unghiute, ar trebui taiate. roaga pe dr sa i le taie, sa vezi cum se face si apoi i le tai tu.
sa ne tii la curent, da?
sa stii ca dr ionescu a salvat multi porcuti, dar e nevoie de timp ca sa isi revina
tinem pumnii

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 22 Oct 2008, 09:31

Vai saracutul...acum am ajuns si eu la postarea asta....sunt tare ingrijorata de faptul ca doctorul i-a facut antibiotic :(
Cum spune Maria, afla ce antibiotic si comunica-i noului doctor despre acest lucru. E urgent sa te duci cu el la noul doctor. Daca nu mananca organismul lui va fi slabit
Sa ne scrii deseara ce ai rezolvat.

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 22 Oct 2008, 17:33

Verdictul e ca Gogut are o fermentatie cumplita in stomacel din cauza ca nu a primit probiotic atunci cand trebuia si acum suntem pe tratament cu vitamine si hrana pasata... Trebuie sa astept sa isi revina...

Multumesc pentru raspunsurile voastre!

Tineti-ne pumnii!!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 22 Oct 2008, 18:33

ma bucur ca ai fost la dr . bine ca stii ce are si ce trebuie facut.
o sa tinem toti pumnii si o sa rugam si porcutele sa tina labutele stranse
sa ne tii la curent, da?
si sa il pupi in fiecare zi de 1000 de ori din partea noastra
ps: cred ca ar trebui sa te trezesti o data la noapte sa ii dai sa manace, apoi dimineta f devreme.

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 22 Oct 2008, 19:41

saracutul de el...de-abia astept sa aud vesti bune de la voi 2....e bine ca ai aflat ce are. acum va fi mai simplu sa il tratezi.
sper ca maine sa se simta mai bine. pupici multi de mine si cei 3 porcalai ai mei :kiss: :kiss: :kiss: :kiss:

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 22 Oct 2008, 22:03

era de asteptat :(
sa ai grija de mititel:) o sa se faca bine...cu asa o mamica grijulie si prompta!
pupici :kiss:

Avatar utilizator
shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 92
Membru din: 21 Oct 2008, 21:42
Localitate: Bucuresti

Mesajde shobo_luv » 23 Oct 2008, 00:21

Am stat impreuna toata dupa amiaza... Cu mancare de bebelusi si Beres si mangaiat pe burtica... Are o zona unde nu ii place sa fie atins.. il voi intreba pe doctor si despre asta.. La prima seringa nu a zis nici car, mai tarziu, cand am incercat a doua seringa a inceput sa protesteze... mai devreme putin a baut un pic de apa.. un pic de tot... si a papat cateva fire de fan.. M-am mai linistit ... Va mai scriu eu :roll:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Oct 2008, 12:00

despre ce fel de mancare e vorba?
stiu ca geda zicea o data de mancare de nu stiu ce fel pt bebelusi pana in 6 luni
de asta e vorba?
a zis o data pe lista de discutii de asta
cum mai e baiatul?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 23 Oct 2008, 12:16

shobo_luv: zona sensibila unde nu ii place sa fie atins este acolo unde ar fi trebuit sa fie coada. Iarasi nu le place sa fie mangaiati in raspar.
http://www.gemon.ro/musca.htm#sensibil

Continua cu suprevegherea lui, indeamna-l sa pape fan. Fa-i praf de pelete de lucerna amestecate cu suc de morcov proaspat si da-i. Acesta este si hranitor, are si fibre de la lucerna si il si hidrateaza. Ai zis ca acum este pe tratament de hrana pasata si vitamine. Dar Biotic nu primeste?


maria: mancarea de care zicea Geda este acel praf de cereale (amestec de cereale) pt copii de peste 6 luni
citreste aici: http://gemon.ro/orfan.htm#lapte
paragraful de jos care incepe cu " Porcusorului orfan ii vom oferi hrana recomandata pentru sugari cu varsta peste 5-6 luni, vom alege o formula comerciala de lapte care contine 2-4 cereale si la care se adauga doar apa "


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori