Porcusorul apatic / fara pofta de mancare

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde FlorinG » 03 Noi 2011, 16:26

Deocamdată nu mai pot să ajung în Bucureşti :(. Eu aş putea să aştept şi să am grijă de ea dacă cineva îmi dă sigur diagnosticul atac cerebral. Dar nu ştie nimeni să îmi zică de ce e aşa.

Ea merge , dar odată ce a ajuns unde voia să ajungă nu mai are nici un interes să plece de acolo. Stă chiar şi 4 ore dacă nu o iau eu. Doar se mai întoarce de pe o parte pe alta. Din ce îi place foarte mult mai ciugule câte puţin, în rest îi dau doar cu forţa mâncare şi apă. Mai ciugule şi din fân că i-l pun sub cap, dar puţin. Iar când celelalte sunt entuziasmate de mâncare ea ridică doar capul.

Ieri a sărit sus pe "etaj", unde s-a trântit ca de obicei.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde crisa24 » 03 Noi 2011, 22:03



Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde emil_inka » 04 Noi 2011, 08:53

Eu cred ca are o problema cardiaca. Ai speriat-o cumva tare? Medicul i-a verificat ritmul cardiac?
Eu cred ca-i trebuie multa liniste si stimuli(papa bun) care sa o faca sa se miste atat cat poate. Poate un ceai de macese nu ar strica.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde FlorinG » 04 Noi 2011, 12:39

Ieri, când am fost pentru injecţie, i-am spus să mai verifice încă o dată respiraţia şi inima (mie mi s-a părut ca respiră mai greu, iar asta a verificat şi în prima zi în care am fost) dar a zis că nu are absolut nimic. Se face vreo altă investigaţie, cum ar fi EKG-ul? Că doar a ascultat-o.

În seara în care şi-a modificat comportamentul nu s-a întâmplat nimic diferit, dar acum nu pot spune cu siguranţă. Dimineaţa următoare venea când era chemată, dar nu avea poftă de mâncare, iar starea ei s-a înrăutăţit în timpul zilei, până seara când nu mai mergea deloc - în cazul unei sperieturi şi probleme la inimă starea ei s-ar fi modificat brusc sau treptat?

Acum mai se mută de colo-colo când mai sunt eu prin jur, când îi schimb prosopul, de dimineaţă a mers la litieră. Atunci când sare, mişcarea e rigidă, nu e flexibilă, sare pe toate 4 picioruşele, nu întâi cu cele din faţă, apoi pe cele din spate. Nu am obligat-o să sară, urcă singură. Dar tot nu iese când e strigată pentru mâncare.

E vreo restricţie la cât ceai de măceşe să primească?
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde emil_inka » 05 Noi 2011, 10:01

Problemele la inima sau urmarile unei sperieturi pot aparea si imediat si treptat.
Am pus intrebarea referitor la probleme cardiace pentru ca in filmulet se vede ca oboseste repede. Acum daca zici ca dr. vet. a verificat ritmul cardiac si este normal exista posibilitatea sa fi fost un atac cerebral/vascular si sa fi ramas cu o paralizie partiala. Aceasta poate fi reversibila sau nu. Timpul va arata ce este. Sfatul meu ar fi sa faca vitamino-terapie: vit C, Beres, B-uri... numai ca injectatea cu B-uri acum ar fi un stres mare pentru ea. Trebuie incercat pe gura, eventual o doza putin mai mare pentru a fi asimilata cantitatea necesara. Aici dr. decide in functie de starea ei.
Recomandasem ceai de macese aceste fructe fiind bogate in vit C, precum si B1-B2. Ceaiul il faci o infuzie usoara si ii dai cat vrea ea sau pui in loc de apa. Iata aici si alte beneficii:
http://www.topfeminin.ro/sanatate/medic ... t+diuretic

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde FlorinG » 05 Noi 2011, 16:33

Mulţumesc şi îmi cer scuze că pun atâtea întrebări.

Pe prospectul Milgamma scrie: "De asemenea, antidiabeticele orale de tipul biguanidelor, acidul para – aminosalicilic, precum şi cloramfenicolul şi vitamina C interferă cu absorbţia vitaminei B12.". Aşa că medicul mi-a zis să nu îi dau Vitamina C dacă vreau să îi dau B oral, sau să îi fac injecţie cu B. Injecţii i-au fost făcute pâna joi, nu îi voi mai face şi îi voi da Vitamina C şi B cu o distanţă de timp între ele - şi aşa când îi făcea asistenta injecţie ţipa şi o durea.

Starea i s-a îmbunătăţit dar nu mai pot să fiu fericit pentru asta, că la cealaltă porcuţă, după o perioadă bună venea iar una la fel de proastă sau mai proastă ca înainte. Noaptea trecută când m-am trezit să o verific am surprins-o dormind în 3 locuri diferite, deci s-a mutat de bună voie şi nici nu mai se opreşte prăbuşească după distanţe mici parcurse. Iar ieri şi azi dimineaţă (mai puţin) a venit când am strigat-o să mănânce (e adevărat, cu puţină întârziere şi probabil să mă facă să tac, nu cred că îmi mai suportă nici una vocea "încurajatoare") şi a mâncat singură.După ce mănâncă o cântăresc şi, în funcţie de cât a mâncat îi mai dau doar puţină mâncare cu seringa.
Şi i-am dat şi îi dau şi ceai de măceşe.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde ZuzuBelleMel » 11 Noi 2011, 22:42

:worried: Nicio veste noua?
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde FlorinG » 11 Noi 2011, 23:40

Scuze că nu am mai postat aici. Am pus la poze şi am spus că se simte bine.

Poarca e fericită şi ţipă, sare, vine când e chemată, mănâncă, o stropeşte pe piticoată că o gâdilă. Tot mi se pare mie că leneveşte mai mult decât de obicei, dar eu interpretez orice de la ele ca fiind de rău.

Mi-a zis doctorul să îi dau vitamina B încă o lună după ce îşi revine+vitamina C. Eu îi voi da în total 2 săptămâni de B, Vitamina C şi probiotic.

Problema e că nu ştiu ce a fost şi nu ştiu dacă e cumva slăbită şi predispusă să păţească din nou ceva. Încă nu s-a îngrăşat la loc, a rămas la 770grame.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde emil_inka » 12 Noi 2011, 07:23

Eu zic ca tot o problema cardiaca a fost. E bine ca e bine.
Continua vitaminoterapia la care poti adauga si Beres.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde FlorinG » 13 Noi 2011, 23:25

Când am fost cu ea ultima dată la doctor, după ce şi-a revenit, i-am spus de inima şi mi-a zis că dacă era de la inimă şi avea manifestările grave pe care le-a avut acum nu mai era. El tot repeta "ceva neuronal", m-a ajutat atât cât a putut.
Eu sunt bucuros că e bine şi sper să nu mai treacă prin asta.

Continui, în ultima săptămână nu am mai găsit Beres sticluţă mică (sticluţa mare de Beres e 51 lei şi nici nu ştiu dacă e la fel ca la Vitamina C, adică să îşi piardă proprietăţile după un timp) şi i-am dat ce îmi recomandase medicul, adică să înlocuiesc Beresul cu Echinacea . Dar după ce găsesc Beres îi voi da în continuare.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde irena » 13 Noi 2011, 23:29

medicamentele in general au perioada de valabilitate mai lunga. este insa important ca
picaturile sa le tii la frigider. eu insa nu as lua sticluta mare... nu cred ca ai nevoie de
atat de mult. beres-ul e pentru intarirea sistemului imunitar, ca o completare la cura de
vitamina c, si nu are ce sa dauneze. echinaceea se foloseste , printre altele, pentru acelasi
lucru :)

danny_cbu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2011, 22:04
Localitate: Sibiu

Porcusor apatic

Mesajde danny_cbu » 29 Noi 2011, 23:12

Buna tuturor. Porcusorul meu in varsta de 2 ani si jumatate refuza de azi dimineata sa manance.L-am dus la medicul veterinar(Dr. Tomuta Alexandru) pe la amiaza,l-a consultat,insa a spus ca porcul nu are nimic(sunt din Sibiu).Face bobitze normale, nu vrea sa manance mai nimic(incearca sa manance cate un fir-doua de fan,dar dupa aia se opreste), insa am observat in seara asta ca face o urina foarte urat mirositoare
I-am dat carbune medicinal si acum i-am dat ceai de menta cu seringa.
A patit cineva ceva asemanator cu porcusorul?.
Dimineata o sa merg din nou la medic

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde irena » 29 Noi 2011, 23:33

din ce ai scris, am inteles ca porcutul arata interes pentru fan.
cum e cu restul alimentelor? incearca sa manance si nu poate,
sau nu arata interes pentru mancare?
ar putea fi orice: are dureri, are probleme cu dintisorii...
daca nu papa, e foarte important sa il hranesti tu. da-i pelete
macinate cu suc de morcovi sau de sfecla cu seringa fara ac.
de asemenea, cantareste-l des, si noteaza de fiecare data, ca
sa vezi daca scade in greutate. de asemenea, te rog sa ne spui
cum il hranesti in general. poate are o problema digestiva, stiind
ce papa si ii dauneaza iti putem spune mai multe.
sanatate multa!

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor apatic

Mesajde ramona_inka » 30 Noi 2011, 00:00


danny_cbu
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 28 Iul 2011, 22:04
Localitate: Sibiu

Re: Porcusor apatic si fara pofta de mancare

Mesajde danny_cbu » 30 Noi 2011, 00:03



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori