Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

irina_duse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 01 Dec 2007, 00:36

Complicatii

Mesajde irina_duse » 05 Feb 2008, 19:51

am sa iti dau o veste f proasta porcusorul meu a murit ieri dimineata stii ca a inceput totul de la o mica raceala iam facut trataament a scapat de raceala dar a trebuit sa il operam pt ca atunci cand a racit la tras curentul la ochii i sa umflat f tare si nu mai avea nici o sansa sa scape cu ochiul era bine si asa am zis ca decat mort mai bine cu un ochii scos dupa ce iam facut operatia a mai uramt un tratament cu injectii si vitamine 5 zile isi revenise cat de cat era ok doar ce incepuse sa manance bine si am hotarat sa il bag in cusca cu prietenii lui si unul dintre ei vazandul slab la tot stresat se urca pe el si il tot scoteam din cusca pana la un moment dat cand sau batut atat de tare incat celalat porcusor la muscat de ochiul sanatos si ia taiat pleoape pe din doua m-am dus din nou la doctor si mi-a zis ca trebuie operat ca sa nu isi piarda ochiul si lam operat si ieri trebuia sa mergem sa ii scoatem atele dar din pacate nu am mai apucat ca a murit de dimineata imi pare rau ca sa chinuit foarte mult

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Imi pare rau

Mesajde Gemon » 05 Feb 2008, 23:36

E trist sa afli ca dupa ce trece prin atatea greutati, in loc sa se bucure de viata, sufera si apoi ne lasa. :cry:

irina_duse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 01 Dec 2007, 00:36

Mesajde irina_duse » 06 Feb 2008, 00:24

asa am zis macar daca nu se chinuia atata dar a fost foarte chinuit si macar daca traia dar asa sa chinuit si a si murit

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 06 Feb 2008, 12:20

imi pare tare rau
dar doctorul ce a zis, de la ce s-a intamplat?
de la cele 2 anestezii?

Avatar utilizator
Susp3ktA
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 500
Membru din: 14 Dec 2007, 21:58
Localitate: Bucuresti

Mesajde Susp3ktA » 06 Feb 2008, 14:10

Imi pare rau pentru porcusorul tau. E trist sa vezi ca iti moare un animalut chinuit. Stiu cum e ca am avut si eu un hamsterash care a murit dupa doua zile de chin cu o infectie. Am fost cu el la doctor si nu a mai avut ce sa-i faca.

irina_duse
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 01 Dec 2007, 00:36

Mesajde irina_duse » 07 Feb 2008, 18:40

nici nu la-m intrebat de fapt de ce a murit doar lam sunat si iam zis ca a murit oricum cred ca a facut tot ce a putut ca sa il salveze dar zic ca era prea mic sa reziste la 2 anestezii a fost prea traumatizant pt el.dar acum am o problema aveam 3 porcusori cel care a murit si si inca 2 pe unul dintre ei lam dat atunci cand la muscat de ochii si la muscat si pe cel de al doilea de ia taiat buza si lam dat am zis ca e mai bine asa cu toate ca mi-a parut f rau pt el si acum am ramas doar cu unu dar problema este ca nu mai mananca si sta acolo in cusca intr-un colt eu lam mai scos sa ma joc cu el iam lasat usa deschisa sa iasa si nimic nu vrea cred ca este singur si de aia dar ce sa ii fac ca nu vreau sa se intample si cu el ceva

Himo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 10 Feb 2008, 17:17
Localitate: Iasi

Plaga la nivelul ochiului

Mesajde Himo » 24 Mar 2008, 22:21


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 24 Mar 2008, 22:53


ROX.A
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 18 Dec 2007, 10:25
Localitate: TIMISOARA

Ii curg ochisorii

Mesajde ROX.A » 28 Mar 2008, 14:26

buna,


de vreo saptamana la purcelul meu ii curg ochisiorii,mai mult dreptul decat stangul...l-am dat cu kanamicina si degeaba...nu respira greu,nu ii curge nasul,e vioi si mancacios...

l-ar ajuta daca as tampona ochii cu ceai de musetel?sau sa merg la veterinar?


multumesc!

corinutza_1401
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 10
Membru din: 22 Mar 2008, 14:22
Localitate: Targoviste
Contact:

unul dintre lucrurile pe care le-am invatat e...

Mesajde corinutza_1401 » 28 Mar 2008, 15:38

ca inainte de orice sa ceri sfatul unuia care se pricepe , deci cred ca cel mai bine ar fi sa te duci la veterinar...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 28 Mar 2008, 15:57

uite ce scrie geda pe gemon
"Conjunctivita este inflamatia mucoasei care acopera partea anterioara a globului ocular. Inflamatia este insotita de lacrimare si crusta la nivelul ochilor. Ea apare datorita unor infectii (microbi), a folosirii asternuturilor care contin mult praf, sau dupa o scarpinare nereusita etc. Se va trata de catre medicul veterinar cu unguent oftalmic cu Kanamicina si/sau picaturi oftalmice cum ar fi de ex. Nafa-Gal."
eu am folosit nafa-gal si mi s-a parut ca am rezultate mai bune decat cu kanamicina

ROX.A
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 18 Dec 2007, 10:25
Localitate: TIMISOARA

ii curg ochisiorii

Mesajde ROX.A » 28 Mar 2008, 16:50

Buna,

Am citit si eu aia si am folosit kanamicina,pana luni nu am cum sa-l duc la veterinar.O sa-i cumpar azi nafa-gal si sper ca nu va mai fi nevoie de veterinar .Sper sa-i treaca :(


Multumesc mult ptr raspuns!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 29 Mar 2008, 01:12

sa ne dai vesti.
bune

ROX.A
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 18 Dec 2007, 10:25
Localitate: TIMISOARA

Mesajde ROX.A » 04 Apr 2008, 15:54


iris66
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 30 Noi 2007, 11:49
Localitate: Brasov
Contact:

Mesajde iris66 » 19 Apr 2008, 22:53

cum i-ati pus picaturile.vad ca si Chitzisorul meu are ochii lacrimosi.Maine ii cumpar picaturi.aaaa....si cate picaturi?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori