Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Apr 2008, 13:28

Daca are ochii lacrimosi, ar fi bine pe langa picaturile Nafa-Gal ce aplici odata pe zi, sa ii dai 7 zile si vitamina C, zilnic odata o optime comprimat dizolvat cu putina apa si dat cu lingurita sau presarat pe ceva ce sigur mananca atunci imediat, sau 20-30 mg acid ascorbic in forma lichida direct in gurita.

Ramona (o membra a nostra, crescatoare cu multa experienta) a folosit ca tratament alternativ si ceai de galbenele, dimineata si seara spala ochisorii cu asta, lasa aprox. 15 minute sa se usuce, apoi aplica picatura dimineata, si seara unguentul oftalmic cu Kanamicina si hidrocortizon. In cazul tau, daca nu are secretii ce rezulta crusta, este deajuns o singura picatura Nafa-Gal de ex. dimineata si vitamina C, nu e nevoie de unguent.

Pune sub el ceva cald, o paturica sau prosopel care schimbi daca il uda, si ai grija sa nu stea in curent sau sa fie schimbat brusc temperatura din incapere (aerisire directa, altele).

P.S. Daca numai un ochi este afectat, este f. important ca stergerea sa fie facuta la ambele cu diferite tampoane curate, adica ceea ce folosesti la unul, nu si la celalalt, pentru a nu infecta cu tampon ochisorul sanatos.
Ultima oară modificat 20 Apr 2008, 14:58 de către Gemon, modificat 1 dată în total.

ROX.A
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 12
Membru din: 18 Dec 2007, 10:25
Localitate: TIMISOARA

Mesajde ROX.A » 20 Apr 2008, 13:34

eu am vazut un msg mai vechi...dimineata il spalam cu ceai de galbenele si dupa ii puneam o picatura de nafa-gal si seara repetam procedura cu ceaiul dar il ungeam cu kanamicina.

insantosire grabnica :*

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Apr 2008, 19:04

as vrea,daca imi permiteti, sa aduag ceva
kanamicina utilizata sa fie cea sulfat si nu cu hidrocortizol(sper ca asa se scrie:))
si la mine nafa-galul + kanamicina sulfat si vitamina c au dat rezultate uimitoare
multa sanatate micutilor :kiss:
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 20 Apr 2008, 22:49

Este bine ca pe langa kanamicina sa contina si hidrocortizon, avand astfel si actiune antiinflamatoare.

:arrow: Ung. oftalmic
:arrow: Ung. oftalmic

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 20 Apr 2008, 23:04

eu nu sunt in masura sa te contrazic....doar ca o viitoare doctorita veterinar mi-a spus ca hidrocortizonul poate afecta ochisorul....
dc nu e cazul cu atat mai bine
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 21 Apr 2008, 00:08

Multumesc Geda pt raspunsul dat si mai ales pt link!
Iata o fotografie a acestui unguent.
Imagine

Dupa cum se poate vedea, contine sulfat de kanamicina (asa cum scrie si in link-ul dat de Geda si cum zicei si tu Veronica) dar si Hidrocortizon.
Eu am avut intotdeauna bune rezultate cu acest unguent, mai ales ca nu se foloseste pe perioade lungi si nici termenul de garantie nu este mare, doar 15 zile de la desigilarea tubului.

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 22 Apr 2008, 15:44

eu sunt persoana de care scria veronica. 8)
exista si kanamicina fara acel H (hidrocortizon).
de ce am recomandat acel unguent? daca nu se stie sigur ca lacrimarea nu este data de o leziune rezultata in urma contactului cu un corp strain (corp strain: firicel de iarba, praf etc), atunci nu este indicata folosirea antiinflamatoarelor. daca corneea este lezata, antiinflanatorul nu face altceva decat sa impiedice vindecarea leziunii...si de aici alte complicatii care duc chiar la pierderea vederii.
de obicei cele mai indicate sunt colirele (cand nu se cunoaste cauza secretiei sau nu a fost exclusa leziunea corneana :!: )
si inca ceva...la toxicologie am invatat ca ceaiul de musetel, daca ajunge in repetate ori in contact cu corneea, se epoate ajunge la opacifierea acesteia!
cel mai indicat in curatarea ochiului este serul fiziologic, care face treaba buna, este inofensiv si este accesibil si usor de folosit. :wink:
va doresc numai bine!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Apr 2008, 18:18

Ultima oară modificat 22 Apr 2008, 19:36 de către Gemon, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 22 Apr 2008, 19:17


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Sfaturi, atentionari binevenite

Mesajde Gemon » 23 Apr 2008, 07:17


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 23 Apr 2008, 09:48


Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 23 Apr 2008, 14:07


Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 24 Apr 2008, 22:41

stai linistita Bianca! nu e suparat nimeni! stii cum e in poveste, cine se supara ii taiem nasul... :wink:
orice idee/parere/opinie, mai ales cand vine din experienta si data cu multa dragoste de porcusori, este binevenita! este in folosul nostru, al tuturor!
asa ca, spor la scris!

Avatar utilizator
bianca
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 273
Membru din: 30 Noi 2007, 00:55
Localitate: Schweich, Germania

Mesajde bianca » 24 Apr 2008, 22:45

multumesc ramona! :P sunteti toti niste dragutzi! promit sa nu scriu prostii :P

biutzu
Initiat
Initiat
Mesaje: 41
Membru din: 29 Mai 2008, 08:27
Localitate: Galati

Mesajde biutzu » 29 Mai 2008, 08:44

A single rose can be my garden, a single friend my world.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori