Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 18 Mai 2009, 09:31

alina
tu esti sigura ca era vorba de mibazon?
eu stiu ca este pt furuncule, acnee, ...
si cum l-ai aplicat local, in cazul conjunctivitei?
i-ai pus un ochi?

Avatar utilizator
alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1064
Membru din: 05 Dec 2007, 13:55
Localitate: Sibiu

Mesajde alinushu' » 18 Mai 2009, 09:39

da, mibazon. vetul recomandat de la sibiu mi-a spus sa ii pun mibazon. si eu m-am uitat asa la el...dar m-a asigurat ca e bun. i l-am pus pe ochisor. ei oricum inchid ochiul cand te aproprii cu degetul si, astfel, il punem pe ploapa. zona devine mai unsuroasa, dar nu cred sa piste alifia pentru ca nu a reactionat urat. cand il dadeam cu mibazon nu trebuia sa il iau neaparat in brate pentru ca statea pe loc.

vetul ce mi l-a recomandat a crescut nurci si iepuri. la fel si tatal lui. ma gandesc ca se pricepe cat de cat la animale, iar daca mi l-a recomandat inseamna ca l-a mai folosit in acest scop.

eu de un lucru sunt certa: a avut efect. e pacat totusi ca nu avem in romania si medicamente speciale pentru porcuti pentru ca asa am fi mult mai siguri de ceea ce folosim atunci cand tratam aceste animalute.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 18 Mai 2009, 17:09

am citit la boli pe site despre simptomele conjunctivitei si tixie nu pare a avea vreunul ,nu lacrimeaza si nu are crusta la nivelul ochisorilor .. poate sunt eu paranoica si ma stresez aiurea, insa sanatatea ei e pe primul loc
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 19 Mai 2009, 07:48

atunci o cura cu vitamina c este tot ce are nevoie
runty a avut conjunctivita dar avea pleopa rosie, umflata
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 19 Mai 2009, 09:35

O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

nks14
Initiat
Initiat
Mesaje: 25
Membru din: 11 Ian 2009, 17:41
Localitate: bucuresti

Scurgere ochi

Mesajde nks14 » 20 Mai 2009, 12:12

salut,
am observat o chestie ciudata la unul din porcusori: are o scurgere alba la ochi; se aduna un fel de puroi la baza ochiului si apoi se face crusta.

a patit cineva asa cu porcusorii? (desi nu doresc nimanui)

ca sa intelegeti mai bine despre ce vorbesc am pus si o poza.
http://lse.org.ro/narcis.radu/lizuca.JPG

multumesc anticipat

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 20 Mai 2009, 12:26

asa am patit si eu cu un baiat de al meu.cel loat din pet shop si eu l-am vindecat cu vitamina c si beres ,ai sa observi ca dupa ce ii curg ochisorii o sa si stranute mie asa mi sa intamplat. a contactat o raceala sau la tras curentul.
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 20 Mai 2009, 12:38

nu e puroi
este o secretie a ochisorului
poate fi o alergie la talas sau la fan (le-ai schimbat in ultima vreme, au mai mult praf?)
sau
asa cum a zis si body, poate fi o raceala
curata ochisorii cu ceai de galbenele si da-i porcutului vit c
vezi ca pe forum e explicat cum

Avatar utilizator
olimpia.craciun
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 839
Membru din: 24 Apr 2008, 09:46
Localitate: Alexandria

Mesajde olimpia.craciun » 02 Iun 2009, 09:52

Pe guinealist, s-a trimis urmatorul mesaj:

va rog frumos sa ma ajutati, ieri porcusorul meu nu avea nimik , si azi de dimineata cand m-am trezit avea o crusta de sange la ochi si ochiul umflat... nu imi explic de ce pentru ca nu era nimik deschis, nici un geam sa traga curent...spunetimi va rog ce as putea sa i dau...l-am spalat la ochi cu ceai de galbenele altceva nu stiu ce as putea sa i dau..

Am sfatuit persoana in cauza sa-i administreze vit. C si Beres si sa mearga de urgenta la doctor, dar este din Resita si nu gaseste niciun doctor priceput din pacate.
Oly, Puffy, Tuppy si Chicken
aaaaa, si tati Petrut

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 02 Iun 2009, 10:49

Bine e ca merge la medic, el va putea vedea daca este o ranire, sau o infectie/conjunctivita.

Este important sa fie atent verificat de medic, deoarece daca e tratat in timp util, se pot preintampina multe probleme. Poate trece si cu ceai de galbenele, dar nu merita asteptat cum evolueaza doar stergand cu acesta, deoarece intre timp s-ar putea chiar agrava, ducand la grave complicatii, chiar pierdere ochi.

Printre altele este bine sa se dea o mare atentie si fanului, sa nu primeasca fan cu fire groase sau prea tari, acestea au varful ascutit si pot rani foarte usor ochiul porcusorului.

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 02 Iun 2009, 11:07

"la rozatoare caldura poate afecta venele oculare si din cauza unei temperaturi mai ridicate venele se dilata si apoi plesnesc " asa cum a spus si geda ar fi mai bine sa apelezi la un medic ,de unde am citat eu se mai spunea ca exista pericolul de un atac cerebral, asa ca multa bafta si sper sa iasa bine :up2:
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

Avatar utilizator
adinamihai
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 63
Membru din: 25 Feb 2009, 23:41
Localitate: Bucuresti

poze

Mesajde adinamihai » 02 Iun 2009, 14:27

Pentru cine nu a vazut pozele trimise de Madalina pe grup (cele cu leziunea la ochisor), le voi posta si aici.Nu sunt f clare dar poate cineva stie despre ce e vb



Avatar utilizator
a`mica
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 789
Membru din: 25 Aug 2008, 22:37
Localitate: Aici, ba nu, acolo, ba nu, dincolo :|

Mesajde a`mica » 02 Iun 2009, 14:42

Vai :shock: ce urata e aia acolo.Sincer nu stiu ce este. :cry:
Insanatosire grabnica porcusorului!

Avatar utilizator
body
Membru
Membru
Mesaje: 279
Membru din: 19 Feb 2009, 21:53
Localitate: Alexandria

Mesajde body » 02 Iun 2009, 14:45

cred ca este mai mult ca sigur o infectie si din cauza ei a facut leziuni unei vene oculare ,dar cel mai indicat ar fi sa-l vada un medic cat mai urgent,sa nu se iveasca scurgeri de sange mai mari sau mai raw......domne fereste :confused:
va poopa miky,piti,cuky,coco,kity.........si bogdan.... si dincolo de nefiinta micutza saby

LovePets
Initiat
Initiat
Mesaje: 43
Membru din: 30 Mar 2009, 22:48
Localitate: Cluj-Napoca

Mesajde LovePets » 02 Iun 2009, 14:52

Sper sa nu zic vreo prostie... dar nu sunt sanse ca porcusorul sa se fi scarpinat un pic prea tare?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori