Ochisor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Re: Ochisor bolnav

Mesajde vladdia80 » 27 Mai 2012, 22:04

M-am uitat mai atent si are un fir de iarba sub pleoapa de jos. Off ce frustrant e sa nu il poti scoate. Nu sta deloc sa ii ating ochiul (logic) am incercat vehcea metoda ce mi-o aplica bunica-mea sa suflu usor, asa reuseam sa aduc firul de iarba pe mijlocul ochiului dar atit, tot nu pot sa i-l scot.

L.E: A reusti sotia sa i-l scoata in timp ce tastam eu. :up2: Ar trebui sa isi revina acum daca s-a ilaturat sursa iritarii, nu ? Sa cumpar ceva miine sa o dau pe cohi ?

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Mai 2012, 22:18

Cate o picatura de solutie oftalmica obisnuita (colir dezinfectant) ar fi bine sa fie aplicata cateva zile, pentru a preintapina o eventuala infectie.

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde vladdia80 » 27 Mai 2012, 22:26

Deja tine ochiul mereu deschis, iar e plina de energie si nu are astimpar o secunda. :up: O sa o dau citeva zile cu solutie oftalmica.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 28 Mai 2012, 06:43

o porcuta de a mea a avut o samanta de iarba sub pleoapa
am mers la dr ionescu care dupa ce i-a scos-o mi-a spus sa ii pun picaturi Visine in ochi
deci daca nu gasesti colir, poti pune si din astea
problema e ca nu mai stiu cate picaturi se pun o data
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel

Formatiune ochisor

Mesajde ramo18_tm » 26 Sep 2012, 16:49

Buna

N-am mai scris de mult despre boli, ca am incercat sa fim sanatoase, dar cum inaintam in varsta...
Printzi a implinit 2 anisori de curand. Sta singura in cusca, si pozitia corpului ei e cu ochisorul stang spre mine intotdeauna (nu stiu de ce)...
Am observat ca tot avea puchini, i se uscau la coltul din fatza al ochisorului stang, si eu o tot curatam cu betisorul. Am crezut ca poate sta in curent (desi cusca e pe un raft al unui bufet special construit pentru ele)...si am acoperit cusca cu paturi, ziua pe jumatate de cusca, noapte cu totul....Nicio schimbare, tot ii curgea ochisorul stang. Am eliminat si posibila alergie la talas, in vara asta le-am tinut pe amandoua numai pe paturici absorbante, si tot nu s-a eliminat problema. Ba si mai rau, de prin luna mai, cand o stergeam eu usurel, am observat sub pleoapa de jos ca o formatiune mica, cu masa neregulata...ca un fel de bucatica de carne cruda (?!). Am incercat sa apas pe pleoapa sa o elimin, dar nu am reusit, si ea nu a vrut sa stea prea mult sa o manevrez. Am lasat-o asa, ca am vazut ca nu o deranjeaza. Tot cam in acea perioada i-a mai aparut ceva: in urechea stanga o bobita ca de mazare, de culoare albicioasa, pe care se vad cateva vase subtirele de sange (poate e de la pielicica ce s-a intins) . Stiu sigur cam cand a aparut, intre 2 stergeri de lob de urechiusa. De atunci nu mai am curajul sa o sterg in acea ureche, am monitorizat biluta si aceea nu s-a mai marit, a ramas asa.
In schimb, bucatica de "carne" de sub pleoapa cumva s-a marit, sau s-a deplasat....ca acum e observabila, nu mai trebuie sa dau la o parte pleoapa ca sa o gasesc, este tot timpul vizibila.
Nu stiu ce sa fac...eu am experiente proaste cu veterinarii de prin TM, cel recomandat de la Szeged e in concediu ingrijire copil (ca le-as fi dus pe amandoua acolo sa mi le vindece), si realizez ca totusi nu pot amana. V-ati mai confruntat cu asemenea problema ? In topicul "ochisor bolnav" sunt 45 de pagini, deja nu mai aveam rabdare sa citesc, mi se parea ca orice descriere de boala corespunde la ce are mezina mea... in caz ca i s-a mai intamplat cuiva si ma repet,va rog sa ma trimiteti catre acea rezolvare.
Am cumparat azi Kanamicina H si inlocuitor de NafaGal (ca cica nu se mai fabrica) si am acasa ser fiziologic. Dar nu cumva sa nu ii fac mai mult rau zandarand acea formatiune, ca nu pare corp strain, nici alergie...
De asemenea ma intriga ca formatiunea de sub pleoapa a aparut cam in acelasi timp cu bobita din ureche, sa nu fie ceva legat de ambele, sau poate si de maselute.

Astept orice sfat,
Multumesc.

P.S. Am gasit ceva care seamana cu ce are Printzi, doar ca acea formatiune e de un rosu inchis la fetita mea, spre deosebire de "fatty eye" (pea eye)din poza respectiva: http://www.guinealynx.info/eyes.html#pea ... si scrie ca nu exista tratament pt. asta...:(
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

mya
Nou venit
Nou venit

Ochisor

Mesajde mya » 09 Oct 2012, 11:17

Buna ziua,
Am si eu o problema cu porcusorul meu...astazi dimineata am descoperit ca are o bucatic de talas in ochisor...am fost la farmacie si mi s-a recomandat sa-i pun ser fiziologic pentru a determina umezirea ochisorului.Problema este ca si acum bucatica aceea de talas a ramas acolo si nu am nici o posibilitate de a apuca de ea pentru a o scoate...Ar trebui sa ma ingrijorez?Ce ma sfatuiti sa fac in continuare?Va multumesc anticipat

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Re: Ochisor

Mesajde adelinatache » 09 Oct 2012, 15:56

eu as zice sa te duci fie la dr ionescu fie la ana pantu ca sa ii scoata cum trebuie acel talas. apoi ii vei putea administra ce iti recomanda medicul.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

mihaelakaty
Nou venit
Nou venit

salutare

Mesajde mihaelakaty » 25 Noi 2012, 23:34

am luat acum cateva zile un porcusor de guineea mascul de vre o 3 luni de la un pet ...cand am ajuns cu el acasa am realizat ca este fff slab si ii curg ochisorii...ce ar putea sa aibe? mentionez k mananca bine si chiar a mai pus pe el ...dar ochisorii tot nu i sunt "limpezi"... as dori o adresa a unui medic din bucuresti care se ocupa si de porcusori sau niste sfaturi de la dvs. multumesc frumos :love:

Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast

Re: salutare

Mesajde Allma » 25 Noi 2012, 23:48

Bun venit pe forum! In primul rand sa iti traiasca micutul/micuta ! Daca vrei sa fii figur(a) ca e femela sau ca e mascul posteaza o poza cu zona genitala a acestuia aici: viewtopic.php?f=4&t=56&start=0 Cei din petshop mai fac greseli adesea...Un medic bun ar fi dna Ana Pantu, sau uita-te la topicul asta: viewtopic.php?f=2&t=2
Sa speram ca nu are nimic. O cura cu vit C si beres ar fi de ajutor vezi : viewtopic.php?f=3&t=1035
Poate pui si o poza cu micutul sau micuta ta sa vedem si noi cum arata :smile: . Si fiind animalute de grup, porcusorii au nevoie de un partener de acelasi sex cu care sa convietuiasca intr-o cusca spatioasa. Gandeste-te la asta, daca vrei ca micutul sa fie fericit.
Old username: Andreea_Molly

Gabici
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde Gabici » 16 Ian 2013, 00:03

In cazul utilizarii picaturilor pentru ochi ce contin cloramfenicol, e necesara administrare de probiotic?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde FlorinG » 16 Ian 2013, 00:08

Gabici scrie:In cazul utilizarii picaturilor pentru ochi ce contin cloramfenicol, e necesara administrare de probiotic?

Em am inteles de aici ca trebuie administrat probiotic dupa orice tip de administrare a antibioticului. Oricum probioticul nu poate sa faca rau.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Madda
Nou venit
Nou venit

Ochisor bolnav...Ajutor!

Mesajde Madda » 03 Apr 2013, 18:41

Buna!
Am cumparat un porcusor si cu un ochisor nu vede bine,ii lacrimeaza ochiul,din ce cauza?
Va rog frumos,ajutati-ma!

maria
Calauza
Calauza

Re: Ochisor bolnav...Ajutor!

Mesajde maria » 03 Apr 2013, 19:43

deoarece am facut o greseala, am considerat ca e mai bine sa sterg mesajul initial, sa nu se ia cineva dupa el.
geda , multumesc pt corectie, sper ca nu e prea tarziu
Ultima oară modificat 04 Apr 2013, 14:37 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Madda
Nou venit
Nou venit

Mesajde Madda » 03 Apr 2013, 21:10

tine ochiul mai mult inchis pare ca ar avea o pata, nu este limpede ,iar celalalt ochi il tine deschis si este limpede,cred ca este racit (stranuta din cand in cand ). Mai am unul ,dar nu am avut probleme cu el si pe acesta l-am cumparat astazi (e pui)

MaraC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde MaraC » 03 Apr 2013, 21:23

Incearca sa faci o poza clara la ochisorul afectat. Daca zici ca stranuta nu e bine sa il pui cu cel sanatos, sa nu ii dea si lui boala.
:D Zorro & Kambo :D Snowflake & Cinnamon :D Bujor & Iris :D
:D Gamora & Starfire & Shuri & Ruby & Nebula & Azalea & Valkyrie :D

Gone, but never forgotten: :heart: Alvin, Quizi, Corb, Chocco :heart:

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”