Porcusor constipat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

soarec26
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 16 Mar 2011, 00:44
Localitate: rm valcea

Porcusor constipat

Mesajde soarec26 » 16 Mar 2011, 00:51

Porcusorul meu se pare ca este constipat si nu stiu ce sa ii fac.
Va rog ajutor!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: URGENT

Mesajde maria » 16 Mar 2011, 08:05

daca ii palpezi burtica cum e?
e tare, chitaie cand apesi ?
eu as zice sa ii dai 2 picaturi de metoclopramid
contra ii poti da coaja de mar sau papadie
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: URGENT

Mesajde crisa24 » 21 Mar 2011, 18:42

Ce face porcutul este bine?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
Alyena
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 612
Membru din: 02 Sep 2009, 15:48
Localitate: Suceava
Contact:

Porcut apatic si constipat

Mesajde Alyena » 23 Mar 2011, 18:59

Buna! De ieri Cookye a mea e bleaga, nu mananca mai nimic, si sta mereu in cel mai intunecat loc al custii! Acum cateva minute cand am luato separat sa i dau de papa nu putea sa faca caca si nici pipi se tot screme da nu iese nimic! Ce sa fac? :( :cry: :cry: :cry: :cry:
Cookye, Cremme Ole, Berry, Blaky

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: [URGENT] Porcusor bolnav

Mesajde ialaalexa » 23 Mar 2011, 20:24

Imagine

georgi
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 560
Membru din: 01 Feb 2011, 18:48
Localitate: Cluj-Napoca

Re: [URGENT] Porcusor bolnav

Mesajde georgi » 23 Mar 2011, 20:30

mai...as ajuta,serios de nu....da,nu vreau sa gresesc,si din vina neatentiei mele sau...sa moara un porcut
ce vreau totusi sa te intreb este:
ai schimbat cumva ceva in ultima vreme?mancare?loc sau....?
ai fost cumva la veterinar?nu sta pe loc...fiecare minut e important

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: [URGENT] Porcusor bolnav

Mesajde maria » 23 Mar 2011, 21:33

nu stiu care e situatia acum dar daca e aceiasi ca atunci cand ai scris, eu i-as da metoclopramid, 2 picaturi
apoi maine dimineata si seara cate 2 picaturi
de asemenea , la o jumatate de ora i-as da o jumatate de capsula de erceflora
maine iar o jumatate
sunt sigura ca nu ai asa medicamente in casa, deci mergi si cumpara
daca astepti pana maine nu e bine

e cumva balonata?
ce a manacat? i-ai dat ceva ud sau nou?
ca regim o tii cu fan si radacinoase
pana te culci ii mai poti da cu seringa pelete macinate si amestecate cu suc de morcov, sa aiba ceva in burtica
trebuie sa insisti sa manance fan
daca e constipata se recomanda papadie sau coaja de mar si in ultima instanta 2 ml de ulei, dar asta in caz extrem
oricum nu stim ce ar putea avea, tu nu ai fost prea darnica cu detaliile, eu doar presupun

maine daca nu se imbunatateste situatia ar fi bine sa mergi la un doctor
ai grija la lista de antibiotice interzise
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: [URGENT] Porcusor bolnav

Mesajde crisa24 » 28 Mar 2011, 13:59

Ce sa mai intamplat cu micuta?


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde gratiela » 07 Oct 2011, 20:00

Buna seara tuturor,

Porcuta mea e constipata de 4 zile. Am fost la vet, am facut tratament, face in continuare: metoclopramid, sab simplex, erce flora dua, vit c, beres, i-am dat si carbune la inceput nu-i mai dau sa nu absoarba si medicamentele. Nimic nu are efect. Nu mai mananca nici foarte bine, ii dau de 2 zile cu seringa, problema e ca mananca dar nu elimina aproape nimic. Eu vad in cusca cam 3 bobite pe zi, plus cele pe care probabil le mananca ea. La palpare e foarte balonata, si se simte burta plina cu bobite uscate. La vet i-a facut clisma, a eliminat atunci vreo 25 de bobite, dar de atunci nimic. Nu stiu ce sa ii mai fac. Daca aveti sugestii, va rog ajutati-ma. Multumesc.

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde ramona_inka » 07 Oct 2011, 23:31

La constipatie carbunele medicinal nu prea ajuta, din contra...

Da-i ulei de parafina, 1-2 ml cu o seringa fara ac. Uleiul de parafina se gaseste la farmacia umana. Daca nu gasesti poti folosi si ulei obsnuit dar e preferabil de parafina.
Incearca sa o pui pe ceva cald (o perna electrica care se incalzeste, o buiota - punga de cauciuc care se umple cu apa calda, prosop incalzit pe care il schimbi periodic...) astfel incat sa se relaxeze muschii. O perna de masaj iar ar ajuta.
De asemenea in unele cazuri (de. ex. porcusori batrani) pus porcusorul intr-un lighean mai mare cu apa calda (nu rece nu fierbinte :!: ), in care sa atinga cu picioarele fundul ligheanului. Apa calda ajuta la relaxarea muchilor si eliminarea fecalelor/gazelor.
Incearca chiar tu sa ii verifici sacul anal, usor si cu grija. Femelele au sacul anal mult mai mic decat la masculi dar verifica sa nu fie blocat din cauza unei fecale.
Da-i sa pape coaja de mar, frunze de papadie sau poti face suc de papadie, acestea stimuleaza sa iasa afara. Incearca sa ii dai lichide sa bea, are mare nevoie de hidratare. Probabil trebuie reevaluata si dieta. Ce mananca de obicei si ce manca cand a intervenit constiparea?
La cabinet cand ai fost si i-a facut clisma?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde Gemon » 08 Oct 2011, 00:31

Am citit mesajele tale privind antecedentele, avea probleme cu burtica relativ des, in , in ianuarie 2011 ai scris ca ai "vesnice probleme cu burticile poarcelor mele, in special a uneia dintre ele. Destul de des se baloneaza", atunci ai suspectat compozitia fanulului procurat de la tara ca posibila sursa a problemelor, si ai schimbat fanul cu unul luat din petshop. Ducand porcuta la medic acesta a depistat ca are si raie (infestare cu Trixacarus caviae), si erau si in zilele urmatoare balonate, scoteau sunete de durere, si ai incercat sa faci tot ce e posibil, cu rezultate fluctuante. In Lala era cea care era mai des balonata, dar nici Zizi nu scapa de probleme. Raia era spre vindecare, s-au facut si doua examene coproparazitologice fara sa se detecteze vreun parazit. In martie Lala era tot mai balonata si plangea si ziua. Pe langa tratament ai folosit si perna vibratoare care a ajutat tranzitul intestinal pe moment, dar problema persista la amandoua, spre sfarsitul lunii martie parea sa fie mai bine.

Ai putea detalia meniul?
Scrie exact vreo trei zile de meniu, mentioneaza pe cat posibil si cantitatea, chiar si la fan, aprox. cat consuma? Ce hrana speciala primesc, scrie marca, denumirea, si de cate ori pe saptamana, ce cantitate?
Chiar daca le dai doar putin, ar trebui sa cumperi hrana Vitakraft Emotion Sensitive, doar Sensitive, si nu Beauty sau Long hair
Imagine,


sau de la firma Versele-Laga Cavia Nature Re-Balance
Imagine

Daca ai posibilitatea sa le aduci din locuri curate, ar fi bine sa primeasca mai des papadie, introducand treptat in meniu, prima data oferind doar cateva frunze (ai mei primesc des, mereu combinate cu alte verdeturi, plante medicinale si/sau cu iarba verde proaspata).
De la mar sa primeasca doar coaja, macar odata pe saptamana, maxim de 2x/saptamana.
Cumpara fan cu menta, sau da-le de 2-3x/saptamana cate un firicel de menta in forma uscata. Menta piperata (Mentha piperita)
Imagine
are o aroma placuta si le place mult porcusorilor, avem in gradina, le usuc si lor, le dau atat pe perioada calda cat si rece, odata sau de doua ori pe saptamana (in functie de dieta) in forma uscata cate un singur :!: fir, tulpina impreuna cu frunza, le rontaie cu mare placere. Este foarte eficienta in balonare, indigestie, un bun remediu si pentru diaree sau cand au bobitele mai moi, in probleme respiratorii, are efect tonic, decongestiv, calmant si antispastic, este bogat in flavonoizi. Pune accent pe diversitate si in fan, amestecand fanul obisnuit cu fan ce contine diferite plante medicinale.

Imbogateste-le mediul, schimband macar odata pe saptamana accesoriile cu altele sau reamenajand diferit cusca/spatiul de viata, pentru a le stimula sa se miste mai mult, activitatea, interactiunea cu mediul, miscarea are o influenta extrem de benefica asupra tranzitului intestinal. Un loc amenajat corespunzator, cu bariere vizuale, spatii semideshise, ascunzatori trezeste curiozitatea chiar si in cei mai putin activi, le indeamna sa cerceteze, sa caute, sa verifice locurile noi, mai ales atunci cand acestea ofera la fiecare pas cate un "refugiu", un loc unde se poate retrage in cazul unui stimul perceput ca un posibil pericol.

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde gratiela » 08 Oct 2011, 14:47

Sa le iau pe rand.

I-am dat si ulei, de masline ce-i drept, in cateva randuri, fara prea mult succes. A primit si coaja de mar, si frunze de papadie. II fac masaj cu pernuta cateva ore pe zi, Am incercat si baita in apa calda, din nou fara efect. Plus ca se streseaza foarte tare in apa. Ii dau ceai cu seringa, de sunatoare si salvie.
Cand a aparut problema manca la fel ca in fiecare zi, si anume fan, sfecla rosie, morcov, telina, patrunjel radacina. Primeste si graunte, acum am Cavia Crispy de la Versele laga. Nu prea se gasesc de alte feluri, mai este meniul de la Vitakraft, si atat. Am intrebat in n petsopuri si nici nu au auzit de mancare speciala pentru porcusori.
Clisma i-a facut-o joi dimineata.

Incerc s anu ii dau la fiecare masa aceleasi legume, ca se plictiseste. ii dau cate una sau doua combinate, si la masa urmatoare altceva. Fan are mereu, acum ii dau doar din petshop, de la tara nu a mai primit deloc. Nu stiu sa va spun cat mananca pe zi. Legume ii dau cam cat incape intr-un caus de palma la o masa. Primeste 2 mese pe zi, si daca vad ca mai cere ii mai dau cate o bucatica si intre mese.

Am vorbit cu Ana Pantu, si mi-a spus sa ii dau suc de pere si laxativ Laxavet. Aseara i-am dat sucul si a facut 12 bobite in scurt timp. Azi dimineata am luat si laxativ. De la bobitele de aseara inca nu a mai facut nimic.
O sa ii caut menta, si frunze de papadie. Mi-a mai spus Ana Pantu sa ii caut panusi si frunze de porumb, sa le usuc si pentru iarna. O sa fac o combinatie din cele 3. Din cele ce mi-a mai spus ea, daca nu isi revine cu ce ii fac acuma, luni o sa merg pentru inca o radiografie (joi -a facut una pe care nu se vedea nimic pentru ca era f balonata), si poate si o ecografie, daca se va putea (daca nu mai e plina de gaze). Radiografia mi-a spus sa i-o trimit si ei sa o vada. Sper sa se rezolve pana atunci totusi..

Va multumesc de ajutor, din suflet!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Porcusor constipat

Mesajde maria » 08 Oct 2011, 15:29

gratiela
ceaiul de menta si cel de sunatoare constipa
cauta si tu pe net si vezi daca am dreptate
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde irena » 08 Oct 2011, 15:51

si eu stiu ca ceaiul de menta e recomandat pentru diaree, nu pentru constipatie...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor constipat

Mesajde Gemon » 08 Oct 2011, 23:33

Dar cine a scris de ceai de menta?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 5 vizitatori