Dieta pentru nisip la rinichi?

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde tramona38 » 06 Mar 2011, 14:59

Buna ziua,

Una dintre fetitele mele a facut nisip la rinichi si o infectie urinara. Dr Ionescu de la Isravet mi-a recomandat sa le tin, printre altele, pe o dieta contra nisipului la rinichi, dar nu stiu ce legume sunt incluse in aceasta categorie. Stiu doar ca trebuie ocolite legumele cu continut ridicat de Calciu.
Rugamintea mea este sa ma ajutati cu informatii, in aceasta privinta.

Va multumim anticipat tuturor,
Ramona+Piscot+Modelino

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde Gemon » 08 Mar 2011, 07:54

Mai demult intr-o postare ca porcusorii tai beau foarte putina apa. Incearca sa le stimulezi in acest sens, dupa ce au consumat hrana speciala, freaca ciocul adapatoarei cu o leguma ce mananca cu mare placere, fara sa le oferi legumele atunci, pentru a le incuraja sa linga ciocul. Faci asta mai des si/sau la anumite ore ale zilei duci ciocul adapatoarei la gurita, oferindu-le din adapatoare putin ceai de afine sau zeama naturala a unui legume, fruct favorit. Daca nu consuma suficiente lichide, urina devine concentrata ceea ce favorizeaza formarea calculilor renali.

Ofera-la in fiecare a doua-treia zi o bucatica de portocala, crestezi coaja cu un cutit, in linii de impartire in sferturi sau optimi, apoi decojesti fara sa atingi membrana, te speli bine pe mana, pentru a nu contamina pulpa cu substantele chimice cu care este tratata coaja, apoi scoti pielita, tai portocala in bucati mici si le oferi 1-4 bucatele (se introduce treptat prima data se va da putin). Sucul de portocala mareste nivelul de citrat in urina, impiedica cristalizarea sarurilor in urina, si astfel reduce/incetineste formarea si evolutia pietrelor. Sucul de portocale este mult mai eficient in combaterea calculilor renali decat oricare alt suc de citrice, si asta datorita substantelor pe care le contine!

Accentul trebuie pus pe prevenire, deoarece chiar si in cazul unei interventii chirurgicale (daca este absolut necesara), riscul de a recidiva, este mare (predispozitie genetica, alimentatie nepotrivita/aport de lichide scazut).
Iti este de ajutor si tabelul http://www.gemon.ro/tabel.pdf , pentru a putea da atentie si raportului calciu/fosfor in dieta. Sa consume mult fan, diferite sortimente (nu si cea de lucerna) printre care si cele cu plante medicinale https://picasaweb.google.com/1040842857 ... Szenafelek , hrana speciala de buna calitate https://picasaweb.google.com/1040842857 ... cialaTapok sa primeasca moderat, doar dupa nevoi, pentru a mentine greutatea corporala ideala. Creste-i mai des si plante in ladite viewtopic.php?f=22&t=1699

Imbogateste-le mediul, reamenajeaza cusca des, pentru a le stimula sa intercationeze intens cu mediul lor, sa le oferi si mesele in asa fel, incat sa depuna putin efort, sa se miste mai mult, toate acestea au actiune benefica asupra sanatatii, le stimuleaza atat fizic, cat si mental. Ele aveau (au) o camera intreaga la dispozitie, si in acest caz, adica si intr-un spatiu marit au nevoie de diferite ascunzatoare, bariere vizuale, locuri semiprotejate ce stimuleaza comportamentul de cercetare-cautare. Asternutul/materialul pe care sta, sa se schimbe (cat) mai des, partial, in acele zone unde devine umed.


Citeste si asta viewtopic.php?p=7664#p7664

Avatar utilizator
tramona38
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 96
Membru din: 31 Mai 2008, 18:32
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde tramona38 » 08 Mar 2011, 11:06

Multumesc frumos pentru raspuns,

A fost vina mea ca s-a ajuns in aceasta situatie. Am exagerat cu hrana bogata in Calciu, desi toate informatiile erau la indemana mea, pe acest site. Le-am dat prea des salata, spanac, patrunjel si altele similare. M-am uitat pe tabelul trimis si o sa corectez alimentatia. In plus, suntem acum in grija dr Ionescu de la Isravet.

Fetele beau apa din belsug. Fan si ierburi uscate au mereu la indemana, doar dintre tipurile recomandate pe site. La fel pentru hrana uscata (doar gama Emotion). Spatiu de miscare au foarte mult si este des reamenajat, pentru stimularea lor. Doar ca am gresit cu natura si cantitatea legumelor crude. Dar sper ca se rezolva cu bine totul.

Multumesc inca o data pentru suportul acordat.
Sanatate tuturor :)

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde ialaalexa » 08 Mar 2011, 15:57

Multa sanatate si tie si la fetitele tale. :hi:
Imagine

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde crisa24 » 27 Feb 2012, 16:44

Am gasit materialul de mai jos, ce plate din cele enumerate mai jos se pot da si la porcuti si cum?
Si daca este recomandata o detoxifiere din cand in cand, sau doar daca au in consumul lor zilnic sau ocazional alimente cu un continut mare de calciu(lucerna, spanac...).
Cat de rar se poate da lucerna?
Ea fiind recomandata in anumite cazuri!

se poate folosii hartie speciala pentru aflarea ph?
este ieftina si putem afla din timp daca sunt probleme!

Hartia indicator PH ne ajuta sa ne mentinem sanatatea prin testarea substantelor cu care intram in contact sau a bauturilor pe care le consumam zi de zi, de exemplu: sapun lichid, limonada, lapte, detergent lichid, saliva, urina, transpiratie etc.
http://www.ganodermashop.ro/images/hart ... ator_5.jpg
este



"Rinichii sunt numiti “radacina vietii” , ei fiind foarte importanti in determinarea nivelului de vitalitate si durata de viata.

Cum poate fi detoxifiat aparatul urinar?

In primul rand, in cura de detoxifiere ai grija sa bei cate 1,5- 2 litri de lichide pe zi in forma de apa si ceaiuri. Este important sa reduci (sau sa elimini daca este posibil) din alimentatie zaharurile (acest lucru inseamna ca si cantitatea de fructe trebuie redusa in aceasta perioada), cafeina, produsele rafinate si semipreparate, lactatele si grasimile animale in general deoarece aceste produse determina o suprasolicitare a aparatului urinar si au tendinta de a creea o hipersensibilitate a acestei zone. De asemenea daca exista infectii, zaharul si lactatele sunt principalele alimente care influenteaza cresterea bacteriilor in aparatul urinar.

Plante medicinale pentru detoxifierea aparatului urinar

Radacina de rehmannia glutinosa este privita ca un tonic suprarenal (al glandelor adrenale), activitate demonstrata in diferite studii experimentale. De asemenea este un bun diuretic si este folosita in mod deosebit de femei.

Ginkgo biloba si gentiana maresc circulatia sangelui la nivelul rinichilor si au proprietati anti-oxidante si anti-inflamatorii; se folosesc sub forma de capsule, extract si/sau infuzii

Frunzele de strugurii ursului au un efect astrigent, antiseptic si diuretic, tonifiind organele sistemului urinar; se folosesc mai ales pentru pietre si nisip la nivelul rinichilor si a vezicii urinare; ca adjuvant in infectii urinare precum cistita; se folosesc sub forma de infuzie

Turita/lipicioasa – diuretic, tonic, antiimflamator si astrigent; sub forma de infuzi

Matase de porumb - afectiuni renale, mai ales in cazul infectiilor si a pietrelor: sub forma de infuzie, dar si ca capsule sau extract

Dragaica/sanzienele – sub forma de infuzie

Frunzele de papadie - sub forma de infuzie

Urzica; sub forma de infuzie (4 linguri de planta uscata se infuzeaza pe timpul noptii cu un litru de apa clocotita; trebuie folosit un borcan de sticla inchis ermetic)

Urzica moarta galbene – in cazul in care problemele tractului urinar sunt combinate cu probleme ginecologice; sub forma de infuzie

Coada calului este cea mai importanta planta in sanatatea si curatare sistemului urinar. Poate fi folosita ca infuzie, bai de sezut si bai de sezut cu aburi. Aceasta planta medicinala face minuni in cazul infectiilor renele, in cazul pietrelor de la rinichi si la vezica urinara. De asemenea, folosirea coada calului inalta la bai de sezut tonifica rinichii – acestia pe langa multe functii, au si un rol important in sanatatea ginecologica si in fertilitate.

Stiu ca lista de plante este lunga si pentru detoxifierea rinichilor este necesara doar 3-4 plante din lista de mai sus. De aceea iti propun urmatoarea schema : infuzie din plantele urzica moarta galbena, frunze de papadie si matase de porumb. Daca este vorba si de o infectie activa la nivelul aparatului renal adauga si frunze de strugurii ursului. Se amensteca plantele in cantitati egale si se infuzeaza o lingurita la o cana de apa clocotita timp de 10 minute. Se beau 3-6 cani de ceai pe zi pe o perioada de 3 -10 zile, in functie de gravitatea problemei (3 zile este pentru mentinere si 10 zile pentru probleme cronice de lunga durata).


Daca ai nisip sau pietre la rinichi sau la vezica urinara in timpul bailor se bea cate o ceasca fierbinte de ceai de coada calului (cea scurta). Dupa baie, se urineaza cu jet puternic"


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde adelinatache » 27 Feb 2012, 18:00

ceai de merisor, merisor fiind numit doctorul rinichilor.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

andrei91
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 14 Iun 2012, 13:47
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dieta pentru nisip la rinichi?

Mesajde andrei91 » 14 Iun 2012, 13:53

Ceaiul de merisor este foarte bun pentru nisip la rinichi.

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Rox_marizza » 23 Aug 2013, 21:30

Buna!Vin si eu cu o problema.Astazi fufi a facut pipi cu sange si am fost cu el la doctor ionescu,ia facut o injectia cu ceva care coaguleaza sa nu mai faca pipi cu sange.Ne'a trimis sa facem o radiografie.Are o piatra de 4 mm,adica foarte mare.El a zis k l'ar fi operat direct dar a zis ca sunt sanse 50-50.
Acum nu stiu ce sa fac,tratament nu i'a dat decat a zis probiotic si ceai de merisor,maine mai ma duc sa ii faca o injectie deaia.Dar mia zis k piatra este ovala si ca exista sanse sa o elimine prin regim alimentar. A spus k o sa gasesc pe forum un regim dar nu am gasit nimic si nu stiu ce sa ii dau.
Va rog sa ma ajutati pentru ca nu stiu ce sa mai fac,mi-e frica,tot mai fac pipi cu sange dar acum si cu cheaguri,dar nu asa des,i'am dat probiotic si ceai si am pus si intro sticluta de baut de'a lor.A baut apa a mancat un pic dar nu stiu ce sa fac.Va rog sa ma ajutati :cry: :cry: :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde maria » 23 Aug 2013, 22:22

cati ani are fufi? e baiat? sfatul meu e sa mergi si la ana pantu, cu radiografia. eu am avut o porcuta care a eliminat piatra, cu urinex, dat tot de ionescu, dar asta e cu dus si intors, adica face bine intr-un loc si rau in altul.
ca regim, nu ii da legume cu mult calciu, gen spanac, salata, ...
nici patrunjel nu e bun
daca are dureri, sa ai in casa no-spa, 3-4 picaturi.
ps. poti sa ii dai porumb, panuse si matase de porumb, chiar cruda
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Rox_marizza » 24 Aug 2013, 07:52

Dar mancare uscata si fan pot sa ii dau?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Gemon » 24 Aug 2013, 08:44

Fan se da ad libitum, sa fie mereu accesibil. Hrana speciala se da in cantitate moderata, sa nu contina lucerna, daca poti procura, iti recomand hrana care are un continut redus de calciu, sau de la Oxbow, vezi viewtopic.php?p=128545#p128545
Pe langa cele mentionate de Maria recomand si coaja de lubenita cu putin miez si papadie frageda, si cat mai multe lichide in forma naturala (suc proaspat obtinut din legume, fructe), ocazional si ceaiuri (cozi de cirese ce la porcusorii mei de ex. le dau ocazional chiar sub forma uscata, mai ales iarna, altele) daca consuma cu placere.
Vezi si metoda moderna aplicata de veterinarii facultatii de medicina veterinara a din Budapesta la viewtopic.php?p=122923#p122923

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Rox_marizza » 24 Aug 2013, 10:13

Eu i'am dat probiotice si ceai de merisor si vad ca bea,de mancare am vazut in lista aceea cu valori nutritice vare au mai putin calciu si am incercat sa ii dau de acolo, chestia e ca nu prea ii pace cam nimic de acolo,nu stiu ce sa ii dau sa manance ca nu prea mananca,apa bea si ceai,fan mananca dar nu prea mult. :cry: :cry: nu stiu ce sa mai fac

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde maria » 24 Aug 2013, 18:42

in primul rand te calmezi
daca intri in panica nu faci nimic
apoi faci ce ti-am zis noi
daca nu manaca suna la arin si cumpara rapid care. e super bun pt porcusori bolnavi si nu numai
nu ii fac reclama, dar chiar e bun
cauta pe forum ce e si cum se administreaza. si cum dai de arin
daca nu, macina pelete de ale ei, si da-i impreuna cu tarate de grau.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Rox_marizza » 24 Aug 2013, 20:54

Astazi am mai fost sa ii mai faca o injectie sa nu mai faca pipi cu sange si mai ma duc maine,oricum nu prea mai face asa,i'a facut bine injectia aia,a spus ca e bine sa ii dau ceai si probiotic si urinal.Hrana uscata a zis k nu prea e buna pentru ca are lucerna si are calciu.Fan si a spus ananas sa ii mai dau ca este consistent.
I'am lasat niste dovlecel cand am plecat la servici sper k a mancat,ai mei au spus ca au mai baut apa si ceai deci e ok,nu stiu cu mancarea,sper k este ok :( :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Urgent!Piatra la vezica

Mesajde Gemon » 26 Aug 2013, 09:24

Cantitatea de hrana uscata scazi treptat in asa fel, incat sa primeasca doar o mica cantitate, in final ajungand sa ii oferi doar odata la cateva zile, nu zilnic. Ai mei de ex. nu au pobleme de acest fel si primesc mereu doar de 2-3x/saptamana, consumand in acest fel mai mult fan si plante uscate, iar accent mai mare fiind pe diversitate in ceea ce priveste alimentele proaspete, in general oferind in mai mare parte plante medicinale proaspete in mod diversificat, si iarba verde, ocazional, mai ales iarna si plante crescute in ladita.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori