Nu prea mananca

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 10 Iul 2010, 19:16

catalinao
ai dat putine informatii, nu ai spus cum a debutat boala, ce alte manifestari mai sunt
stiu ca in braila medici care se pricep la porcusori nu sunt sau poate nu i-am gasit noi
ar trebui vazut si de un alt medic
trebuie sa fie o cauza pt care nu mananca
cred ce asemenea ca daca nu si-a folosit dintii sigur i-au crescut aiurea, de aceea ar trebui vazut de un medic priceput
eu pot sa iti dau cateva sfaturi
da-i imediat biotics pt copii
un varf de cutit dizolvat in apa plata, de 4 ori pe zi
daca nu mananca sigur digestia ii e afectata
macina f fin niste fan si fa-i o pasta cu suc de morcov
da-i cu seringa
e f important sa manace fan
cumpara-i cavia complete de la versele laga, dizolva cate una in suc sau apa si da-i cu seringa
ceea ce ti-am spus nu rezolva cauza bolii
mai cauta pe forum ca au fost multe cazuri cu porcuti care nu mancau si ai sa gasesti sfaturi
sa ne tii la curent , sanatate
ps
bobitze face?
si le manaca?
apa bea?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Scongsy » 10 Iul 2010, 23:57

Am fost azi cu ea la domnul doctor Ionescu Radu. I-a facut o injectie cu Baytil /Baytul , nu mai retin exact. Sper sa fie bine .Mi-a zis sa ii dau doar bobite, fan si radacinoase. .. pana isi revine.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 11 Iul 2010, 08:58

baytril e antibiotic
e permis, nu ii face rau
dar la 2 ore dupa injectie trebuie sa ii dai biotics
daca nu i-ai dat, da-i acum, de 2 ori pe zi

catalinao
Nou venit
Nou venit

Mesajde catalinao » 11 Iul 2010, 22:03

apa bea de 3-4 zile singur, pana acum i-am dat cu seringa apa, bobite a inceput sa faca, dar dupa ce i-am dat probiotice ptr copii( cam de o saptamana) au inceput sa aiba consistenta normala, pana atunci au fost foarte moi. Am intrat in panica pentru ca sunt 3 saptamani de cand il tot hranesc asa. Astazi l-am lasat sa vad daca papa singur, a ros un pic fan si f putine seminte dar imi e teama sa nu ii mai dau deloc ptr ca e deja foarte slab. Medicul a spus ca e o dereglare digestiva si de la paraziti. ideea e ca de 2-3 zile am observat ca nu mai are par pe picoruse, ori isi roade el parul, ori nu stiu ce se intampla. In braila e greu sa gasesti doctor veterinar care sa se priceapa la porcusori. La cine am fost are un pet-sop si creste porcusori acolo, deci se poate spune ca e doctorul cu cea mai mare experienta din braila. I-a facut evomec, sau asa ceva se cheama, ptr paraziti si il spal cu sampon antiparazitar pentru pisici. cat despre bobite de cand i-am dat probiotice ptr copii, miros tare rau. Le mananca (bobitele)dar asta iarasi de curand. Fratiorul lui nu are nimic, nici digestiv nici altfel, deci ma indoiesc ca e ceva contagios. Il am de aproape 2 ani si nu vream sa il pierdem, mai ales ca l-am primit cand era de nici o luna.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 11 Iul 2010, 23:31

catalina singurul sfat pe care ti-l pot da e sa elimini painea si sa incerci pe cat posibil sa-l incurajezi sa manance fan si radacinoase
restul sfaturilor le sti deja..probiotic si vitamina c
:friends: shrekut si runty

silkeyes
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde silkeyes » 11 Iul 2010, 23:41

pentru fibra daca nu papa fan , incearca cu tarate de grau amestecata cu morcov fiert si pisat sau mar pisat cu tarate. Poti pune si putin baby food de mere in amestec, dar sa nu contina cartof

aveti grija de voi
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Scongsy » 12 Iul 2010, 11:00

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 12 Iul 2010, 11:52

Nu-i mai da paine!
Nu-i da acum morcov crud sau patrunjel, cumpara baby-food ce contine morcov, mere, mazare, banane, la aceasta adauga si putina tarata de grau, optional poti amesteca in ea si foarte putina hrana speciala (cateva din acele parti verzi pe baza de lucerna sau iarba ce macini in rasnita sau torni peste ea f. putina apa si pisezi) si il hranesti cu asta de mai multe ori pe zi, de fiecare data proaspat preparat. Ii dai neaparat Biotics sau alt probiotic ce contine Lactobacillus Acidophilus, cumperi la farmacia umana si un varf de cutit amesteci cu putina apa si ii dai in primele zile de 3-4x/zi, treptat scazand frecventa in functie de stare, apetit. La anumite intervale ii dai ceai de menta fara zahar, e mai bine sa ii dai mai putin de mai multe ori, daca nu prea vrea sa bea, decat sa il fortezi.

Daca vezi ca incepe sa manance mai cu pofta si tranzitul intestinal nu mai e perturbat, poti amesteca in hrana ce ii prepari dupa indicatiile de mai sus, diferite legume si fructe rase (putina telina, mere etc.), verdeturi taiate marunt, daca poti procura, chiar si papadie, si incerci sa il indemni sa pape singur, fara ajutorul tau. In tot acest timp sa aiba acces la fan, poti pune cateva fire chiar si aproape de el, pentru a putea rontai atunci cand simte pofta. Apa din adapatoare schimbi mai des, pentru a avea la dispozitie apa proaspata.

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Scongsy » 12 Iul 2010, 23:07

am lasat-o pe noapte cu fan, morcov (de care nu se atinge) si bobite
ma duc dupa munca maine sa-i iau baby food si o sa-l mai sun si pe doctor sa ii cer o parere. m-as fi dus azi dar am lucrat pana la 22, de la 15:30 :(, iar mama , tata si fratemiu nu se intereseaza prea mult. ba chiar am prins-o pe mama incercand sa-i dea salata cand doctorul a spus clar k ii este interzisa deocamdata :shock: . Cica ii era mila ca nu manca si macar sa manance ceva (care ii face rau)

EDIT : s-a mai inzdravenit . a mancat astazi mai mult, moale inca tot face dar sper sa-si revina caci are doar mancare uscata. bine, nu mai e la fel de moale dar nu s-a intarit d tot. mai astept putin sa vad daca isi revine.

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 16 Iul 2010, 20:07

help..!!!
ala mic al meu are ceva la botic.. e ca o rana uscata intre buze. am crezut ca e mancare l-am sters si a tipat ascutit. cu ce sa ii dau? nu stiu daca exista aici bedatine. o fi de la rosie? ce altceva sa nu ii mai dau? :cry: e grav??

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Iul 2010, 21:51

rani de genul asta fac de la fructe si legume acide
deci grija mare la mere, portocale, rosii, etc
dai cu betadine si cu crema de galbenele

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 16 Iul 2010, 21:53

nu stiu ce gasesc la farmacie, dar fara astea se poate vindeca? ca aici medicamentele is ciudate.

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 16 Iul 2010, 22:42

adica nu te-ai dus inca la farmacie?
daca tot te duci vezi si de celalalte medicamente pe care trebuie sa le ai in casa pentru porcuti
scrie in trusa de prim ajutor ceea ce iti trebuie

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 16 Iul 2010, 22:46

pai eu m-am uitat o data la farmacie dupa acele medicamente dar nu sunt aici. si nu stiu de care sa iau. macar daca as sti echivalentul lor. is o mie de pastile stau o ora sa imi iau pt mine.. antibiotice imi trebuie reteta de la doctor.
nah nu stiu .. si la vet e cam scump.. sotul nu vrea sa cheltuim bani numai pt ceva grav..

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 17 Iul 2010, 08:58

antibioticele nu se dau decat la sfatul medicului si sub supravegherea lui
cat despre medicamente, logic ar fi sa cauti pe net substantele din care sunt facute si sa ceri farmacistei ceva asemanator
cat despre banii pe care ar trebui sa ii cheltuiti cu porcutii vostri, asta e problema voastra
si aici medicamentele sunt scumpe, nu mai zic de o ecografie, 100 , sau de o radiografie, 80ron
dr manea mi-a luat 40 ron numai ca a taiat niste dinti si a facut o injectie de hidratatre
plus 20ron taxiul pana la el, plus o zi libera luata din concediu de odihna
un animal are si el niste nevoi
trebuie sa te gandesti f bine cand il iei

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”