Nu e constipat dar nici nu elimina bobitele fecale

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Nu e constipat dar nici nu elimina bobitele fecale

Mesajde vladdia80 » 26 Mai 2010, 18:19

Ca sa intelegeti mai bine nu poate elimina ca lumea "bobitele" si se aduna in saculet formind un dop. Ma ingrijorez ca nu cumva sa blocheze traseul digestiv. Cind are diaree nu e problema cu acel dop, dar cind l-am tratat de diaree am dat peste aceasta problema. Pina il duc la vet aveti voi ceva ponturi ? E batrinel, intr-adevar, dar e normal sa nu poata elimina ca toti porcusorii tineri ?

cristisz
Moderator
Moderator

Mesajde cristisz » 27 Mai 2010, 10:10

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde vladdia80 » 27 Mai 2010, 16:33

Mersi mult de ajutor.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Mai 2010, 18:00

Eu am asa un mascul mai in varsta la care zilnic verific sacul anal, e nevoie doar de cateva secunde pentru a rezolva aceasta problema, si poate trai pana la adanci batraneti fara sa il afecteze, daca stapanul il ingrijeste cum trebuie.

Daca musculatura anala slabeste, e bine sa fi atenta la dieta, mai putina hrana speciala si mai mult fan, pe langa verdeturi, legume, fructe. Daca se poate, hrana speciala sa primeasca doar in functie de nevoile lui - Dagi al meu de ex. este foarte comod si mai putin activ din fire, asa era mereu, dar ocupa mereu pozitia alfa si o pastreaza chiar si acum, e foarte rabdator cu ceilalti, de obicei intervine doar in discutiile dintre Picur si Borzi, fara sa "abuzeze" de statutul lui.

Este bine si sa fie stimulat sa se miste mai mult, daca poti, il scoti la plimbare zilnic macar jumatate de ora cu congenerul sau congenerii lui, intr-un loc unde poate sa cerceteze, sa caute papa ce ascunzi, si sa inspecteze locurile ce mereu amenajezi putin diferit. In cusca la fel schimbi mai des mediul, scoti unele accesorii pentru a pune altele ce ii trezesc curiozitatea (in acest fel se misca mai mult) sau le pui in alte locuri etc.

vladdia80
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde vladdia80 » 27 Mai 2010, 18:35

Cu miscarea e o problema. A avut un fiu de al lui cu el, dar nu s-au inteles si se bateau orbeste. I-am separat si l-am si dat de altfel. Pe Tzucu il tinea maica-mea dar l-am luat mai mine, in speranta sa am grija de el mai bine. Pe jos nu pot sa il pun pt ca e teriotoriul fetitelor (am 2 ale mele). Sa interactioneze cu ele nu pot sa il las ca vrea sa se inmulteasca. Pe balcon nu pot sa il las ca nu e inchis. Pe deasupra nu as putea sa il las pe jos din cauza problemelor cu musculatura anala, imi face prea multa mizerie. Il mai iau pe prosop si ma joc cu el, dar miscarea (daca ii pot zice asa) o face in cusca.
Totodata mai are probleme si cu diareea. Daca ii trece aia nu elimina bine fecalele, daca are diaree elimina mai usor, dar iar nu e bine. E un paradox purcelusul asta.

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 27 Mai 2010, 18:58

Daca are des diaree, reevalueaza dieta, nu e normal sa se intample asta!

Un mascul la care musculatura anala este slabita, va avea des boabele cecale si cele fecale adunate la un loc in sacul anal, daca se intampla, sacul anal trebuie curatat. De cele mai multe ori e deajuns sa strangi foarte atent si delicat zona anala in exterior cu doua degete (poti folosi manusa de unica folosinta, sau il ti deasupra unui ziar ce arunci) si se si elimina acele boabe, se poate face in asa fel, incat sa nu il doara, inveti foarte repede urmand reactiile lui. Din boabele moi (cele care sunt lucioase, sunt cele cecale) e bine sa ii oferi sa consume, contin multe elemente de care are nevoie organismul sau, fiind animal coprofag.

Miscarea ii este foarte folositor, deoarece asa sunt stimulati si acei muschii, ajuta sa se mentina oarecum in forma, contibuie la intarirea acestor muschi anali, acesta fiind si interesul tau.

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Scongsy » 16 Iul 2010, 20:13

Draguta mea scongsy dupa ce a luat tratamentul ca facea moale, acum mananca dar nu mai face deloc nici treaba mica, nici mare :shock:
Nu stiu ce sa-i fac. Ar trebui sa-i reintroduc legumele si fructele? Nu prea pare constipata insa nu stiu ce are.

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 16 Iul 2010, 21:46

pune-o pe ceva sa observi mai bine daca face.ai mei fac prea mult. nu stiu de unde scot atatea bobite.. ii dai leguminoase cate putin si mai mult radacinoase. morcov, telina, sfecla, pastranac. si mult fan. nu ii da salata sau chestii zemoase doar putin

Scongsy
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde Scongsy » 17 Iul 2010, 00:53

nu facuse nimic de vreo 2 zile. de aceea ma ingrijorasem. acum am observat ca face...mici dar tari . sunt foarte fericita. se pare ca isi revine. e puternica exact ca stapana. stiam ca nu se lasa batuta :lol:

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Probleme la stomac sau vezica?

Mesajde Jackie » 23 Aug 2010, 19:14

Am fost plecat 5 zile si mi-am lasat purcelul in grija bunicii, care a venit de 2 ori pe zi pentru a-i da de mancare si pentru a-i schiba apa. Cand m-am intors azi acasa, am vazut ca purcelinul nu prea si-a facut nevoile (in aceste 5 zile nu i-a fost schimbat asternutul), iar talasul este murdar ca si cum nu ar fi fost schimbat de 2-3 zile si chiar nu miroase deloc. Am observat azi ca sticla cu apa era pusa putin stramb, dar era totusi putin inclinata. Bunica m-a asigurat ca purcelul termina de baut sticluta cam intr-o singura zi. Poate o fi de la deshidratare, dar chiar nu-mi explic de ce nu-si face nevoile.

P.S. Abdomentu este normal, nu e balonat sigur.

ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum

Re: Probleme la stomac sau vezica?

Mesajde ramona_inka » 23 Aug 2010, 19:47

Ce inseamna ca nu isi face nevoile? Nu face pipi, boabe sau amandoua?
Verifica sacul anal, sa nu fie blocat de vreo boaba fecala, talas sau alt obiect.
Fan a papat/papa? Ce a primit de mancare in aceste zile?

Este posibil sa fie si din cauza lipsei tale si a parintilor. Porcutul este obisnuit cu tine si familia aproape mereu, acum fiind singur nu a mai avut atat de mult pofta de mancare. Schimba talasul cu unul curat si da-i de mancare asa cum ii dadeai inainte pentru a vedea daca este vreo schimbare.

Jackie
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde Jackie » 23 Aug 2010, 22:32

A primit de mancare mult morcov, portii mari de iarba si fan. Acum cand am vazut ca tot mai "plange" i-am dat siniste Cavia Complete pe care l-a terminat imediat si acum s-a intors la fan. De cand am venit observ ca a inceput din nou sa-si lase maslinutele peste tot prin cusca si cred ca revine la normal. S-ar putea sa fie din cauza ca era putin deshidratat.

true_fan_66
Forumist
Forumist

Mesajde true_fan_66 » 23 Aug 2010, 23:48

Eu am patit o chestie de genul asta cu unul din porcutzii mei, cu ceva timp in urma. Mi se parea ca nu mai facea asa multe bobitze. Am asteptat cateva ore si cand am vazut ca nu face i-am dat putina coaja de mar si si-a revenit. Am citit pe aici ca e buna pentru ei daca apar astfel de probleme si chiar a mers. :sweating:

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”