Infectie la ureche / cap inclinat intr-o parte

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

pufi.magda
Nou venit
Nou venit

Infectie la ureche / cap inclinat intr-o parte

Mesajde pufi.magda » 08 Apr 2010, 22:07

:?:
Buna seara...am si eu o problema cu Pufi ( baietel,6 luni) ....a tras curent si l-am gasit de dimineata cu capul intr-o parte si ii fugea privirea....nu prea s-a miscat din casuta si a facut chiar acolo...(desi el nu face acolo mai deloc)
Am fost cu el la vet. si mi-a zis sa ii pun 2 mg apa oxigenata in ureche, dar tot sta cu capul intr-o parte si nu a manancat azi decat patrunjel...nu a vrut nimic altceva....i-am dat vit.C si putin suc de morcov cu seringa....
ce mai pot face?????
Help!!!!!
Pufi

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 08 Apr 2010, 22:11

medical nu te pot ajuta...
insa neaparat trebuie sa il hranesti...cu suc de legume morcov/sfecla rosie sau portocala amestecat cu pelete
este vital ca porcutul sa fie alimentat :!:
:friends: shrekut si runty

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 08 Apr 2010, 22:38

si sa stea la caldurica
pune-i in casuta lui un prosopel pe care sa stea,incalzeste-l pe calorifer inainte de al aseza in casuta
insanatosire grabnica iubitului mic ii doresc :up2:
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 09 Apr 2010, 00:18

Dupa simptomele pe care le are, s-ar putea sa aiba nevoie de antibiotic, o asemenea infectie este si foarte dureroasa, el are tendinta de a refuza hrana mai ales datorita durerii pe care o simte.

Ii poti da vitamina C chiar si un sfert de comprimat dizolvat cu putina apa sau de 2x-zi cate o optime. Bine ar fi sa aiba o pernuta in care se poate ascunde, acestea am facut eu din material gen fleece, ai putea sa faci si tu asa ceva pentru a avea si capusorul in ceva cald
Imagine Imagine

Hraneste-l, si ofera-i lichide, si daca si maine e letargic si inapetent, medicul sa ii masoare temperatura, vezi aici ce valoare ar trebui sa aiba
http://www.gemon.ro/parametri.htm
si in functie de asta poate decide daca ii va da antibiotic sau nu
Tipareste neaparat asta
http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf si arata la medic, e mai bine sa iti spuna ca stie ce nu se poate administra lor, decat sa ii dea ceva ce i-ar fi fatal.
Daca poti acum, cumperi Biotics la farmacia umana, daca nu, maine la prima ora, si ii dai si asta, un varf de cutit amesteci cu putina apa sau ii prepari in hrana ce ii dai, de 3-4x/zi.

Sanatate ii dorim.

pufi.magda
Nou venit
Nou venit

Mesajde pufi.magda » 09 Apr 2010, 19:16

Multam de sfaturi!
Se simte putin putin mai bine, insa nu poate manca....el ar vrea, numai ca din cauza durerii cred ca nu poate sa mestece.....sta tot cu capsorul intr-o parte
Eu acum am ajuns acasa si pe medic nu l-am mai gasit la cabinet....nici nu stiu ce sa mai fac....Credeti ca as putea sa ii pun in urechiuta 2-3 picaturi de ulei caldut(cum se punea la bebelusi)?????

Sper sa se faca bine
:cry:
Pufi

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 09 Apr 2010, 19:58

de ulei cald nu stiu ce sa spun,asteptam si alte pareri insa te sfatuiesc sa il hranesti cu seringa cu pelete sfaramate si inmuiate preferabil in ceai caldut din fan sau galbenele,ai grija sa nu fie fierbinte ceaiul cand il vei hrani
parerea mea sa ii dai si no-spa 2 picaturi in putina apa plata,asta ii va mai calma durerile
ڪےMishulik & Pufiڪے

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 09 Apr 2010, 20:03

Vitamina C i-ai administrat? Ai incalzit un material si ai pus sub el sa stea relaxat pe ceva cald? Trebuie sa il ajuti, organismul sau este slabit si daca nu mananca, starea lui se degradeaza rapid. Daca astepti in speranta ca va manca totusi ceva si nu lupti ajutandu-l, datorita ritmului alert dupa care traieste, repede va da in complicatii de unde este extrem de greu sa il readuci la starea in care poate lupta.

Fa cele ce te-am sfatuit mai sus si prepara-i si hrana, macini in rasnita hrana speciala si amesteci cu sucul ce obti de la mere sau cu ceai fara zahar, vezi aici o pagina care te ajuta http://www.gemon.ro/inapetenta.htm

Nu sta, actioneaza, un ajutor ce vine in timp util, creste sansa de vindecare.

pufi.magda
Nou venit
Nou venit

Mesajde pufi.magda » 10 Apr 2010, 10:19

I-am pus paturica calda, apa calda intr-o sticla pe care i-am pus-o in casuta. I-am dat suc de morcov, ceai de galbenele cu vit C, pelete inmuiate tot in ceai, toate cu seringa.
De dimineata a mancat si putin fan si si-a bagat boticul si in castronelul cu hrana speciala ....insa din cauza durerii cred, nu poate mesteca foarte mult....ia de 4-5 ori si nu mai vrea.
No-spa am numai pastila.....cat sa ii dau???? 1/4 sau 1/6???? ( Pufi are 500 g)
Multumim!!!!
Pufi

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 10 Apr 2010, 12:22

ii dai 1/4 din pastiluta,dizolvi in putina apa plata cam 1 ml de apa
ڪےMishulik & Pufiڪے

pufi.magda
Nou venit
Nou venit

Suntem aproape ca "noi"!!!!!

Mesajde pufi.magda » 11 Apr 2010, 22:11

:up2:
Sunt bucuroasa ca Pufulet e mult mai bine, a inceput sa manance...cate putin si mult mai incet...dar MANANCA..... :eating: mai sta putin cu capul aplecat atunci cand mananca ceva mai tare(morcov, castravete).Chiar acum alearga prin pat :lol: ...uitasem ce distractiv este.Sper sa revina la starea lui cat mai repede. :running:

Pana acum nu i-am dat iarba proaspata (doar patrunjel, marar, salata ca verdeturi) ...si cand voiam sa ii dau s-a imbolnavit si am zis ca e mai bine sa astept sa se faca bine....voi ce ziceti...sa ii dau de maine???? cate putina???? si eventual cu pauza???? pana acum nu a gustat niciodata.
:iarba:
:dance: :dance:
Pufi

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 11 Apr 2010, 22:23

orice aliment nou introdus se da in cantitati mici
iarba trebuie sa fie curata, spalata si uscata...mare atentie insa sa nu ii dai iarba umeda
daca tu consideri ca nu mai are probleme cu stomacelul atunci poti sa ii dai iarba aceasta fiind foarte sanatoasa
insa nu uita, in cantitate mica si in nici un caz umeda :!:
:friends: shrekut si runty

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

cap strâmb :|

Mesajde Crisu » 14 Dec 2010, 20:59

scuze nu m-am mai uitat să văd dacă mai e alt subiect la fel sau nu, dar Fluff a rămas cu capul înclinat în partea stângă şi nu ştiu de ce ce aş putea să-i fac ? la veterinar la ora asta nu am unde să-l duc ajutor
I don't have one .

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Re: cap strâmb :|

Mesajde AndreeaC » 14 Dec 2010, 21:19

Crisu , suna la Ana Pantu(0740.547.274) si maine poate poti ajunge la ea cu Fluff . :(
Sanatate multa !!!
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 15 Dec 2010, 07:42

S-ar putea sa aiba o infectie la nivelul aparatului auditiv, dar poate fi simptomul unei alte boli, trebuie neaparat examinat de catre un medic, si asta cat mai curand posibil!

Crisu
Membru Senior
Membru Senior

Mesajde Crisu » 15 Dec 2010, 10:11

aseară când mergea şi-l îndrepta .. adică nu mergea cu el strâmb. şi eu mereu stă pe partea stângă întins mereu,mereu poate fi şi asta o cauză ? posibil să-l fi tras curentu ? :(
I don't have one .

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”