Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 14:56

porcusorii nu pot vomita
daca ai fi citit pe site ai fi stiut
daca ti se pare multa cantitatea de apa, mai redu din ea
importanta e substanta activa
sau poti combina medicamentele
numai probiotics sa da singur in apa plata
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 27 Dec 2009, 14:56

nu e prea mult, tu intelegi?
daca ii dai biscuiti si covrigi, ii dai degeaba tratamentul.
eu cred ca am scris destul de clar mai sus.
da-i ce scrie acolo si nu-i mai cumpara alte porcarii, altfel il omori. asta vrei?

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 27 Dec 2009, 15:01

Ma dar agresivi mai sunteti. Voi chiar credeti ca vreau sa-l omor sau ce? Il iubesc mai mult decat pe mine. Lasati ca vad eu cum ma descurc. Oricum multumesc pt ajutor. Bafta.

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 27 Dec 2009, 15:10

nu e vorba de agresivitate, dar cand toata lumea vine cu sfaturi si vad ca cel care ar trebui sa le puna in practica, nu o face si repeta aceleasi greseli mai multe zile consecutiv, nu te poti abtine.
cei de aici iubesc neconditionat porcusorii, indiferent ca sunt ai lor sau ai altora si isi doresc sa auda vesti bune. de aceea nu se pot abtine, at. cand vad ca dau sfaturi si tot degeaba, pentru ca sunt puse in practica doar partial.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 15:24

eu iubesc toti porcutii de pe forum si sufar alaturi de ei cand sunt bolnavi
am fost dura pentru ca sa intelegi ca situatia e grava si ca trebuie sa faci ce ti se spune
toti cei care ti-au sarit in ajutoar au avut probeleme cu porcutii lor si stiu f bine ce trebuie facut
tu ii asculti pe cei de langa tine care trateaza porcutii prin asociere cu alte animale sau cu ei insisi
porcusorul de guineea e deosebit si f sensibil
asculta de noi
Ultima oară modificat 29 Dec 2009, 20:36 de către maria, modificat 1 dată în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Dec 2009, 15:53

Paine sau covrigi nu e bine sa primeasca nici macar in stare uscata, este iritanta pentru intestine, il poate balona si ii poate provoca spasme, are o influenta negativa si asupra florei intestinale acum.

Ocazional, mai rar, se poate da paine tare si uscata ce nu se sfarama usor doar la cei perfecti sanatosi, numai o mica bucatica si repet, rar.

In conditiile date nu putem sti daca este un rezultat al unei diete nepotrivite acest tranzit perturbat sau este o infectie cauzata de un parazit, localizata pe tractul digestiv. Bine ar fi sa se faca un examen coproparazitologic (scaunul se amesteca cu apa si se pune sub microscop) pentru a putea depista o eventuala infectie cu Giardia sau Coccidia. Pentru Giardia se administreaza Fenbendazole (Panacur), pe cale orala, se da 50 mg/kg 5 zile la rand.

Un alt antiparazitar ce se poate da in cazul unei infestari cu Giardia, e Flagyl (metronidazol), doza de 20-60 mg/kg se da pe cale orala (in functie de infestare un porcusor cu o greutate corporala de 1 kg va primi de la 20 mg pana la maxim 60 mg, doza maxima se da numai in cazuri justificate), la fiecare 12 ore, 5 zile la rand. Se amesteca in hrana doza ce se calculeaza in functie de greutatea corporala.

Repet, nu putem sti cauza acestei diaree si crampe, o infestare cu paraziti este una dintre cauzele ce pot provoca asemenea simptome, poate fi chiar si o infectie intestinala bacteriana, alterarea florei bacteriene, o colonizare a bacteriilor patogene ce elibereaza toxine, carbunele medicinal partial ajuta, la fel si Smecta sau dupa caz Simeticone, dar nu il poate vindeca, e nevoie de tratament corespunzator bolii. Probioticul ajuta daca se da periodic (dupa cateva ore dupa administrarea carbunelui medicinal) si e hranit, dar pana nu se gaseste cauza, se trateaza doar simptomul si boala persista. Si mai bine e sa primeasca boabe cecale (cele moi rezultate din prima digestie ce se aduna din sacul anal) de la un porcusor sanatos, daca exista conditii pentru asta.

Fanul ajuta mult, se stimuleaza consumarea acestuia, stimuleaza peristaltismul, ajuta la refacerea florei intestinala. Nu se da seminte, nu paine uscata nici macar o sfaramitura, acestea duc la degradarea florei intestinale si agraveaza starea lui, hrana speciala se da foarte limitat, accentul e pe fibroase si daca se poate, cu structuri lungi, daca trebuie dat pe razatoare, sa fie bucati cat mai mari, nu pastoasa, pe cat posibil. Hidratarea este esentiala, in caz de nevoie se va hidrata subcutanat, deshidratarea duce la o serie de probleme, pierde si definitiv apetitul si se inrautateste starea lui. Neaparat va primi vitamina C, se poate da chiar si 50 mg la fiecare 12 ore, ajuta mult! Daca incepe sa aiba scaun mai tare, se sisteaza suplimentarea vitaminei C si se incepe treptat (prima data foarte putin, se mareste treptat cantitatea, pentru a se obisnui sistemul digestiv cu aceasta schimbare) sa se dea verdeturi, legume cu inalt continut de vitamina C.

Daca la examenul coproparazitologic rezultatul e negativ (neaparat se recomanda a face acest test), pana nu se depisteaza ce provoaca aceste simptome de diaree, crampe, spasme, dureri, in general la adulti se administreaza Baytril, doza orala este de 2,5-10,0 mg/kg la 12 ore.

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 28 Dec 2009, 21:17

You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 28 Dec 2009, 21:40

:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 28 Dec 2009, 22:17

You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 29 Dec 2009, 20:28

Cred ca defapt porcusorul meu plange si se screme ca nu poate face pipi. Tratamentul pt diaree l-am urmat dupa cum mi-ati spus si voi, m-a ajutat silvia foarte mult si ii multumesc, iar acum a inceput sa faca caca normal, insa pipi nu vad deloc. Dupa ce l-am pus putin prin pat si a inceput sa planga am observat o pata f mica de marimea unghiei de pipi cred ca apa n-avea de unde. Sa aibe ceva la rinichi ? :( Ce-mi recomandati ?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 29 Dec 2009, 20:47

ma bucur ca porcutul a scapat de diaree
sa dea D-zeu sa se insanatoseasca peste tot
pe forum a fost un caz, un porcut cu probleme renale
uite citeste aici
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=497&start=0
dar te rog sa citesti cu atentie
daca are un blocaj renal nu trebuie dat diuretice
sfatul meu e sa il pui intr-un lighean putin inclinat
apoi cu o seringa strangi pipi (daca face, ai rabdare sa faca) si il pui la rece
maine mergi la dr cu seringa sa ii faca analiza sa vada daca nu are nisip sau alte probleme
daca chitaie si il doare ti-am zis sa ii dai no-spa
i-ai dat?
cum e?
bine ar fi sa vii in bucuresti la dr ionescu
poate trebuie facuta o radiografie sa vada ce e in interior
asa a facut si corina, mamica lui tzu-tzu, porcutul cu probleme renale
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
BuluC
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 634
Membru din: 08 Sep 2009, 13:33
Localitate: Ploiesti
Contact:

Mesajde BuluC » 29 Dec 2009, 22:31

Am cautat Probiotic, insa nu am gasit. Ieri nu i-am mai dat alte legume in afara de morcov deoarece am citit ca este bun pentru diaree, iar acum se simte foarte bine. Face bobitele tari si este foarte vioi. Multumesc Vera din nou pentru sfat. Multa sanatate tuturor porcutilor.
You know you are a cavy slave when you are calling after your friend and you say "Wait, whait, wheat, wheek, wheek!!" Va pupa cei 3 muschetari(acum 1) si Anda!

Avatar utilizator
Corina
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1041
Membru din: 23 Oct 2008, 10:43
Localitate: Brasov

Mesajde Corina » 29 Dec 2009, 23:59

of.. Ben ar fi bine sa il urmaresti cand face pipi. Eu puneam in cusca peste talaj servetele albe de bucatarie. Asa vezi exact ce cantitate face si daca face pipi cu sange sau nu. Eu as face o radiografie cat mai urgenta! Acolo se vede daca are ceva la rinichi sau la vezica.
Am urmat si eu multe tratamente si injectii cu tzu tzu. Pentru ca nu am avut unde sa ii fac radiografie in brasov am ajuns in bucuresti. Din pacate a fost prea tarziu. Tzutzulinul era prea slabit si nu a rezistat operatiei. Daca descopeream din timp poate rezista operatiei. Sau il ingrijeam altfel. Uite aici un filmulet de pe youtube sa vezi cum faceam tzutzu cand se chinuia sa faca pipi:
http://www.youtube.com/watch?v=y0RW2poQ ... re=related
http://www.youtube.com/watch?v=GsMiLEBW ... re=related
Te avertizez ca imaginile sunt destul de socante.
Am vrut sa le sterg de pe net, dar apoi m-am gandit ca poate ajuta pe cineva. Insa in stadiul acesta ... nu prea mai sunt sanse sa isi revina! :(
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 30 Dec 2009, 00:23

Aproximativ la fel face, si am observat ca dupa ce plange asa face putin pipi galben, 3-4 unghii de pipi. Nu sunt sigur 100 % ca la pipi plange, asa cred eu din ce am vazut. La tine cat timp a durat plansul pana l-ai dus la operatie ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 30 Dec 2009, 02:51

Ben, pe langa cele ce ii dai in general, bine ar fi sa ii dai suc natural de portocala, poti amesteca cu putin ceai de afine, sau alternativ ii dai si ceai. Suc de portocala, bineinteles cel natural (adica storci proaspat zeama) ii poti da zilnic putin, sau odata la doua zile, daca poti si accepta, incearca sa ii oferi relativ multe lichide, durerile vor fi mai rare, sau cel putin amelioreaza starea in cazul in care are probleme la nivelul cailor urinare. Ofera-i si patrunjel radacina, o mica bucatica ii poti da chiar zilnic. E la fel de important sa stea pe ceva cald, prosopel uscat sau paturica, cand se uda, schimbi.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori