Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 24 Dec 2009, 22:36

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 25 Dec 2009, 00:58

ma bucur ca micutul incepe sa isi revina :smile:,sa ii dai un pupic mare,mare din partea mea,va doresc sarbatori fericite,sanatate si numai bucurii
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 25 Dec 2009, 03:55

ii dau :D o sa pun si niste poze cu el in curand si o sa postez si la categoria cu veterinari de evitat. sarbatori fericite !

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 26 Dec 2009, 13:06

Ben cum se simte porcutul?diaree mai are?
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 26 Dec 2009, 13:40

Da.. si mai are si niste crampe din cand in cand, oricum mai rar decat inainte. Acum ma pregateam sa-i dau prima doza de Probiotics. Voiam sa va intreb, cam ce gramaj de smecta sa-i dau si cum? Si de asemenea carbunele. I-am pus in sticluta lui de apa ceai de menta cu f putin carbune, o optime si bea singur.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 26 Dec 2009, 16:22

smecta se da 1 varf de cutit in 2 ml apa iar carbunele in 3-4 ml apa,dar se va da doar unul din aceste medicamente,daca i-ai dat carbune in doza scrisa mai sus si nu sa strans la burtica incearca cu smecta chiar de 2 ori pe zi,aceasta se da cu seringa fara ac foarte incet ca nu cumva sa se inece micutul,diareea daca nu e oprita poate fi foarte periculoasa pentru porcuti.Acum nu ii da nimic de mancare zemos sau ce fermenteaza in burtica,mar,rosie,castravete,patrunjel,marar,varza,salata,deocamdata ii vei da doar radacinoase morcov,telina,patrunjel radacina,sfecla si fan mult,tine-ne la curent cu starea lui te rog,sanatate si orice nelamurire ai scrie-ne
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 26 Dec 2009, 16:32

I-am dat probiotics de dimineata si smecta acum si o sa-i mai dau cate una din fiecare mai pe seara. E activ, se plimba pe jos, are fan foarte mult si mananca, morcov nu prea mananca, covrigi si paine doar cateodata. Nu ii dau legume zemoase. Inca e stricat la burta si mai are crampe dar sper sa-si revine. In loc de apa are ceai de menta in sticluta lui. E bine asa? Probiotics de 2 ori pe zi, Smecta de 2 ori si ceai de menta? Multumesc.

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 26 Dec 2009, 16:45

e bine,uite citeste acest link http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... sc&start=0 sunt pagini despre tratarea diareei
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 26 Dec 2009, 17:26

ben, ti-am scris un p msg
daca porcutul are crampe, poti sa ii dai 3-4 picaturi de no-spa
in putina apa sau ceai de menta
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 26 Dec 2009, 17:41

O sa incerc sa-i dau si no-spa.

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 26 Dec 2009, 21:23

ben, deja ai primit sfaturi mai mult decat utile si sper ca deja se simte mai bine, te rog sa ne tii la curent cu starea lui.
AUTORUL ACESTUI MESAJ NU ESTE MEDIC VETERINAR SI VORBESTE DOAR DIN EXPERIENTA PROPRIE SI DIN EXPERIENTA ALTOR PERSOANE SI INAINTE DE ADMINISTRAREA ORICARUI MEDICAMENT VA ROG SA CONSULTATI UN MEDIC VETERINAR!

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 26 Dec 2009, 21:54

Stiu, ii administrez zilnic Biotics, smecta si ceai de menta, dar tot are crampe si mai plange asa din cand in cand... Cam in cat timp ar trebui sa-i treaca ?

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 27 Dec 2009, 01:11

Porcuta mea plange usor cand isi face nevoile si nu stiu ce as putea face.Mananca foarte bine,este vesela ca de obicei,se alinta toata ziua,ne pupaceste...dar imi dau seama ca o doare cand isi face nevoile.Asta se intampla de doua zile.La inceput chiar nu stiam ce are,apoi mi-am dat seama de ce plange.Nu ii mai dau hrana uscata,mananca mult fan,morcov,patrunjel si bea apa.Ce sa fac?Bobitele nu sunt moi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Dec 2009, 02:19

Fursec, da-i pe langa altele si foarte putina coaja de mere (doar coaja, nu si miezul). Daca poti procura din locuri curate, ii poti da si papadie, eu am adus o mica punga plina de frunze de papadie de la sat chiar azi, iarba verde e plina de ea, e foarte frageda.

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 27 Dec 2009, 02:21

Am citit toate posturile de la topicul acesta si cel legat de probleme urinare si am vazut ca ai recomandat coaja de mere.Asa am sa fac.Este posibil sa fie racita?I-am pus si prosopele sa se incalzeasca,poate asa ii va fi mai bine.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Google [Bot] și 18 vizitatori