Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Constipatie,sacul anal exagerat de umflat,nu mananca

Mesajde AnaMaria » 16 Ian 2010, 17:06

Buna tuturor.Am observat ca mai exista un topic despre constipatie,dar discutia de acolo se rezuma la diaree,nu constipatie,asa ca am decis sa deschid un topic nou. Weekend`ul trecut am observat ca purcica mea cam stranuta asa ca am hotarat ca luni sa merg cu ea la veterinar. Mi s`a spus ca este putin racita,a urmat un tratament injectabil(nu stiu ce anume) timp de 3 zile: in prima zi 2 injectii,a doua zi 3,iar a treia zi inca doua.Inca din a treia zi de tratament am observat ca nu prea mananca.
Dupa tratamentul de 3 zile,m`am dus cu ea din nou din cauza faptului ca nu prea mananca decat foarte putin si ma lingea intr`una desi pana acum nu prea facuse asta.Burtica ei era foarte umflata si mi s`a spus ca este constipata si trebuie sa ii dau 2-3 picaturi de ulei pe zi.In tot acest timp a facut foarte putine bobite si acestea erau mult mai mici si uscate.
Azi i`am dat a doua oara ulei cu seringa si am observat ca are regiunea genitala foarte umflata si tare.am incercat sa`i introduc putin ulei cu seringa sperand ca poate se v`a desprinde cumva dopul acela de fecale.Scoate niste sunete care ii tradeaza durerea....
Nu stiu ce as putea sa`i mai fac...a slabit,in 2 zile ajungand de la 268 de grame la 240.Medicul veterinar i`a facut facut cate o injectie pe zi pentru a o hrani,insa se pare ca nu a observat cat de umflata este in jurul anusului.Parca ar avea un dop...este foarte mult iesit in relief.
In concluzie,simptomele sunt:burtica ff umflata,regiunea anala iesita in relief,bobibe ff putine si mult mai mici si uscate,stare apatica si lipsa apetitului.Tin sa precizez ca pana acum a mancat morcovi,castravete,patrunjel,iarba,pelete cu vitamina C,hrana speciala pentru porcusori(seminte si alimente uscate),f putina paine uscata,si mar cateodata.Si bineinteles fan de la Vitakraft a avut in permanenta in cusca.E posibil sa fii exagerat putin cu patrunjelul pentru ca am observat ca ii place foarte mult.Sa fie asta cauza starii ei?
Va rog sa`mi raspundeti cat se poate de repede,nu mai stiu ce sa ii fac,nu vreau sa pateasca ceva.
Va multumesc ca ati avut rabdare sa cititi tot...

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 16 Ian 2010, 17:56

buna anamaria verifica-i urgent sacul anal http://www.gemon.ro/boli4.htm#anal ai aici toate informatiile cum sa faci,pentru constipatie se da coaja de mar sau papadie http://www.gemon.ro/boli.htm#consti ,putin masaj la burtica cu un tampon ambibat in apa calda ii face bine,coboara cu tamponul si in zona anala si tine-l acolo,apa calda dilata muschii si poate ajuta la eliminarea boabelor tari inmuindu-le putin,deocamdata nu ii da papa varza patrunjel marar conopida acestea baloneaza,sa aibe acum morcov telina ardei gras sfecla castravete si fan,sanatate si orice intrebare ai pune-o,noi o sa incercam sa va ajutam cu sfaturi
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 16 Ian 2010, 19:59

buna, ana
in primul rand verifica-i sacul anal asa cum ti-a zis silvia
contra constipatiei ii dai coaja de mar si cateva (4-5) picaturi de ulei de parafina
ii poti da de 3 ori pe zi
contra balonarii ii dai 15 picaturi de espumisan L, poti sa ii dai de 2 ori pe zi
daca a fost racit si dr i-a facut injectii probabil ca i-a facut antibiotic
trebuia sa ii dai biotics
da-i acum
un varf de cutit dizolvat in apa plata
de 4 ori pe zi
daca are dureri, chitaie si se chirceste, ii poti da no-spa
2-3 picaturi
mergi acum la farmacie si cumpara
noaptea e lunga si e pericol


uite, am gasit un mesaj de la geda despre constipatie
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... sage/12721


Daca se intampla destul de des (constipatie, balonare), pentru orice
eventualitate verifica sacul anal, sa poti depista daca nu cumva este o
problema la acest nivel. In cazul in care fecalele sunt ingramadite cu
cecalele (acestea in mod normal el le consuma, avand mare nevoie de
ele), trebuie sa ungi cu ceva lubrifiant zona (chiar si crema de
galbenele este buna, daca nu ai ulei de bebe sau vaselina simpla de la
farmacie), si incerci sa strangi/apesi in acea zona spre exterior, daca
nu poti curata asa, folosesti un betisor ureche.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 16 Ian 2010, 20:20

I`am dat coaja de mar si a mancat putin,nu o pot forta sa manance mai mult,i`am masat zona anusului cu un tampon imbibat imbibat cu apa calda iar apoi cu unul imbibat cu ulei(n`am vrut sa o mai chinui sa`i bag iar seringa in fundulet),i`am dat iar ulei sa inghita.

Nu stiu ce sa zic...ea asa e ok....se plimba,se ascunde,mai fuge...doar ca se vede ca este mai bleaga,nu ca inainte...iar de burtica nu mai zic,parca e balonash si daca i`ati vedea funduletul cred ca v`ati inchina.Este iesit in relief cam un centimetru si la pipait se simte foarte tare...tind sa cred ca s`a umplut de fecale.Facu decat o bobitza minuscula si tare ca piatra...

AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 16 Ian 2010, 20:26

Va multumesc mult oricum....o sa va tin la curent cu starea ei ...

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 16 Ian 2010, 20:38

offffff maseaz-o la poponet si apasa putin alaturi de orificiu ca sa fortezi eliminarea boabelor acelea tari eventual pune cum a zis Maria crema de gablenele acolo si las-o sa alerge prin pat poate asa mai scapa cate un cacatel,nu o lasa asa ca poate face oncluzie,neaparat trebuie sa elimine bobitele,da-i coaja de mar
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 16 Ian 2010, 20:49

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 16 Ian 2010, 22:10

Sti cumva ce antibiotic a primit? pot provoca simptome asemanatoare celor descrise de tine, distrug flora intestinala, porcusorul pierde apetitul, starea lui se degradeaza rapid si moare. Dupa descriere pare sa aiba probleme la nivelul digestiv, in starea in care e, flora intestinala sigur e afectata, problema e ca nu stim daca e si constipata, sau nu. Daca nu a refuzat complet hrana si a mancat putin, inseamna ca inca mai sunt sperante, dar trebuie sa fi prompta, sa faci cele ce te-au sfatuit membri, sper ca i-ai si administrat medicament contra balonarii, si mai tarziu si probiotic.

Sa verifici sacul anal, poti curata cu betisor ureche dupa ce ai lubrifiat zona cu unguent sau ulei, daca faci cu miscari fine, nu ii provoci durere, cu doua degete poti prinde la margine si deschizi putin sacul, si ai si observat daca e ceva de curatat acolo sau nu. Este extrem de important sa primeasca cat mai repede Espumisan. La fel de important e sa ii dai chiar si de 3-4x/zi probiotic (Biotics sau Ecoflorina de la farmacia umana), deoarece acesta ajuta la reglarea compozitiei microflorei, in acest fel flora intestinala va fi reaprovizionata cu bacteriile benefice care impiedica inmultirea bacteriilor patogene, stimuleaza si sistemul imunitar. Probioticul o ajuta sa isi recastige pofta, incet va prinde putere si va putea lupta daca o si hranesti. Ii prepari tu hrana, la inceput ii dai doar putin si des daca nu prea accepta sau incearca sa refuze.



Are nevoie de caldura, trebuie pusa pe un prosopel sau paturica incalzit(a), sa stea pe asta toata noaptea, daca se uda, schimbi, punand tot un material incalzit sub ea. Zona anusului se poate unge cu crema galbenele, asta si ceva material cald pe care sa stea ii va oferi un oarecare confort.

AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 16 Ian 2010, 23:37

Am fost si i`am luat Epumisan si Biotics...o sa ii administrez in seara asta si maine dimineata ma duc iar la veterinar.
Ea e destul de vioaie...mai alerga prin cusca,manca 2-3 feliute de morcov,putina coaja de mar niste pelete si hrana speciala...mai bine decat ieri.Oricum cel mai mult ma ingrijoreaza burtica si codita care se forma la spate...pot sa o ridic de codita aceea in sus fara probleme,atat de mare e inflamatia. Ii bagai de 2-3 ori putin ulei cu seringa si o durea chiar si cand o masam fin acolo deci nici vorba sa incerc cu betisorul de ureche.Nu cred ca este mizerie acolo pentru ca nu se vede nimic cand strang cu degetele.Sper sa isi revina dupa ce`i administrez medicamentele.
Si acum o intrebare poate ridicola(la initiativa mamei mele): Clisma se face la porcusori ?

AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 16 Ian 2010, 23:40

Aa. .si i`am si incalzit 2 prosopele pe calorifer: unul pe care sa stea si unul cu care o invelesc.Facusem deja asta.Oricum in ultimele zile a stat mai mult la mine in pat,acoperita cu pilota.
Va multumesc mult inca odata.Eu totusi am sperante mari avand in vedere ca inca e destul de activa si manca mai bine ca in ultimele 2-3 zile.Voi ce spuneti?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Ian 2010, 00:43


AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 17 Ian 2010, 01:56


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Ian 2010, 02:51


AnaMaria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 9
Membru din: 02 Ian 2010, 23:14
Localitate: Drobeta Turnu Severin

Mesajde AnaMaria » 17 Ian 2010, 16:44

Am fost cu ea la veterinar si mi`a spus ca asa are ea funduletul.Anyway,porcutza mea e mai vioaie ca niciodata :) Mananca bine,face bobite...e ok acum. Oricum o sa`i dau medicamentele in continuare. Sper sa nu mai fie nici o problema si sa se faca mare si frumoasa si sa`i ia mami si o surioara :D

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 17 Ian 2010, 17:43

Esti absolut sigura ca e fetita? Iata cateva imagini cu aparatul genital
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?p=14306#14306

Probiotic sa ii dai in continuare, 1-2x/zi, macar 4-5 zile.

Daca acum, dupa ce deja se simte mai bine, o poti fotografia la fundulet fara sa o stresezi (cineva aproapiat o poate tine in poale si sa ii dea ceva papa bun, in timp ce e asezata cu spatele spre el, si cu funduletul spre aparat), pune aici una sau doua poze, sa vedem ce ti-a parut tie asa ciudat, si la medic nu. Multumim, si sanatate porcusorului!


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 19 vizitatori