Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 20:24

Sper ca nu e doar imaginatia mea, dar nu mai e asa rece, incepe sa se incalzeasca. :wasntme: De cateva minute tot pufaie, stranuta cred, s-ar putea si din cauza ca si-a afundat nasucul in talaj si tot asa, iar particulele alea...
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde Gemon » 20 Sep 2011, 21:11

Tine-o in continuare langa sticla cu apa calda, dupa ce temperatura corpului revine la normal sau aproape de normal, incearca sa ii dai putin ceai caldut de salvie, cimbrisor fara sa o stresezi, mai tarziu putin probiotic, dupa care incerci sa ii oferi foarte putina hrana speciala, amestecata cu ceai de salvie sau cimbrisor, treptat, foarte incet marind cantitatea, se da mai des si putin, in functie de stare si interes fata de hrana, sa fie calduta, nu rece. Va avea nevoie si de vitamina C amestecat in acea hrana preparata sau administrat separat, se va administra cateva zile si vitamina B-Complex. Toata noaptea trebuie sa stai langa ea si sa o ti la cald, pentru a preintampina hipotermia, este slabita si are nevoie de toata atentia ta.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 21:17

:shock: Mai nou parca incearca sa se miste, da din labutele din fata, dar n-are putere si continua sa pedaleze cu ele pe talaj. Oare incearca sa lupte, sa se ridice? :speachless: Desi deocamdata tot ce face este sa fasaie cu labutele pe talaj, parca incercand sa stea in picioare. I-am schimbat pozitia, ca zacea putin pe partea dreapta, si am mutat-o mai pe stanga, dar parca e dezorientata, nu stiu cum sa spun, cand am ridicat-o. Culmea, ca ne-a intrebat daca a stat cu capul anormal sau ceva de genul, dar i-am spus ca nu, pt ca pana acum nu a stat.
PS: Multumesc Geda.
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde Gemon » 20 Sep 2011, 21:22

Hipotermia severa este un simptom foarte grav, daca scade foarte mult temperatura corporala, este extrem de greu sa o readuci la starea initiala, vezi aici temperatura corporala sanatoasa http://www.gemon.ro/parametri.htm , sa nu o misti si sa nu o masezi acum, incalzeste in continuare si un prosopel si acopera corpul ei, schimba periodic cu altul incalzit, ai nevoie de ajutorul medicului vet.

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 21:47

A murit....... :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry:
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde Gemon » 20 Sep 2011, 22:24

Suntem alaturi de tine.


P.S.
Important!
In caz de ca remediu de prim ajutor se administreaza carbune medicinal sau Simeticona
Carbunele medicinal (Carbo activatus, Carbo medicinalis) este deosebit de util in cazul toxiinfectiilor alimentare, balonare, diaree, otravire. Avand o putere
crescuta de adsorbtie poate opri adsorbtia substantelor toxice in tractul gastrointestinal. 100 mg carbune activ se dizolva cu apa si se da porcusorului cu
ajutorul unei seringi, deschizandu-i gurita lateral dupa dintii incisivi. Important! Se va pastra un interval de doua ore intre administrare carbune activ si alt medicament.
Simeticone (Espumisan, SAB SIMPLEX) - inhiba procesele fermentative, modifica si dezintegreaza baloanele mici de spuma ce se produc in intestine datorita
acumularii gazelor. Se adm. de 2x/zi jumatatea dozei recomandate pt. copii.
http://www.gemon.ro/trusa.pdf

Avatar utilizator
ZuzuBelleMel
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 630
Membru din: 28 Feb 2008, 20:14
Localitate: Deva

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde ZuzuBelleMel » 20 Sep 2011, 22:29

:cry: :cry: :cry: Multumesc...Sunt distrusa, plang intr-una si ma tot gandesc, pe langa momentele frumoase, la cele in care ma enervam pe ea si-o certam si ridicam tonul la ea. Stiu ca n-are nimic de-a face, dar chiar vorbeam cu ea si ii promiteam ca daca isi revine, n-o voi mai certa niciodata, o voi lasa sa faca tot ce vrea ea (avea obiceiul sa intoarca folia de sub talaj pe dos si ma enervam ca facea mizerie). Chiar mi-era teama ca-ntr-o buna zi voi fi pedepsita pt asta. :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: :cry: O aveam de peste 4 ani si....... :cry: :cry: O sa mai scriu mai tarziu, nu stiu....
Nu va vom uita niciodata, Bellutza si Zuzu! :(

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde irena » 20 Sep 2011, 22:31

vaiii.... :( imi pare tare rau pentru pierderea ta :(
fii puternica. condoleante

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Nu mai stim ce sa facem :(

Mesajde MaraC » 20 Sep 2011, 22:48

Condoleante :cry:

Poly
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Iun 2012, 20:21
Localitate: cluj napoca

sfaturi

Mesajde Poly » 29 Iun 2012, 21:25

salut. am o purcelusa de vreo 2-3 luni. am luat-o dintr-un pet-shop. e o mancacioasa si extrem de vioaie. acu vreo 5 zile a inceput sa refuze mancarea si sa bea apa. nu-i statea deloc in caracter.in plus, era foarte bleaga. m-am dus la medic si i-a dat antibiotic si niste b-uri injectabile. zicea ca e greu sa-ti dai seama exact ce au porcusorii, si de aceea se face un tratament global. i-a facut si o clisma, deoarece parea balonata (adevarul e ca am tinut-o vreo 2 zile numai cu castraveti, greseala mea. n-am avut timp sa fug sa-i cumpar fan). pe langa asta, acasa i-am dat cu seringa vit c, multivitamine si picaturi beres, ia-m dat si ceva probiotic. a facut antibiotic plus b-uri 4 zile la rand. acu vreo 3 zile inceput sa manance cate un pic si o tine tot asa, ba chiar a inceput dimineata sa ceara de mancare. si-a revenit, e aproape la fel de vioaie ca si inainte. azi cand am venit acasa am gasit-o prin camera. sarise din cusca, pesemne ca am lasat usita de sus deschisa. problema e ca am vazut o balta de urina de culoare maro-roscat. banuiesc ca e cu sange. purcelusa e vioaie, bea apa si mananca, cate-un fir de fan, cate-o bucata de morcov. nici pe departe cat manca inainte, totusi. nu stiu ce sa mai cred. tocmai cand crezusem ca scapasem de stress! am citit ca poa sa fie si de la saruri in urina. sa fie de la beres? i-am dat de vreo 2 ori, o data pe zi, cam 3 picaturi in 5 ml de apa (am pus 3 picaturi pt. ca nu a baut chiar toti cei 5 ml). purcelusa are vreo 8-9 luni, dupa ce mi-au zis cei de la pet-shop. are cam 400 g. ce ma sfatuiti sa fac? repet, purcelusa nu e apatica, e vioaie, dar nu mananca nici pe departe cat manca inainte.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: sfaturi

Mesajde maria » 29 Iun 2012, 21:45

buna, bine ai venit
sa le luam pe rand
-urina maronie poate fi si de la sfecla sau chiar de la morcov
nu poate fi de la beres
eu i-as da ceai de merisor, cam 5 ml pe zi
rau nu face, e bun al gust
- daca a facut antibiotic si a a avut probleme cu mancarea, trebuie dat in continuare probiotic
cam 2-3 saptamani, in functie de cum merge
- da-i vitamina c si beres macar 10 zile pentru revitalizare
dupa astea 2 ar trebui sa manance normal
-ai mare grija cu alimentatia
nu ii da legume neecologice, nu exagera cu castravetele sau cu salata sau cu patrunjelul
de tine depinde sa ii mearga bine
citeste pe forum ce le da ramona porcusorilor din crescatoria ei si fa si tu la fel
fanul nu trebuie sa lipseasca
e crima curata sa lasi un porcusor fara fan si apa
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Poly
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Iun 2012, 20:21
Localitate: cluj napoca

Re: sfaturi

Mesajde Poly » 30 Iun 2012, 02:02

salut. bine v-am gasit. multumesc de sfaturi, maria. am o intrebare. maine vom iesi un pic din oras si vom lua purcelusa cu noi. sa o las sa manance iarba? e moarta dupa asa ceva, dar nu stiu daca sa o las, avand in vedere problemele recente.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: sfaturi

Mesajde Gemon » 30 Iun 2012, 06:43

Poate primi putina iarba verde din locuri curate daca scaunul are deja aspect normal, dar tot ce este nou, se introduce treptat, prima data se ofera doar putin. La mesele urmatoare tot ce nu a consumat in jumatate ora, se scoate din cusca, accesibil fiind doar fanul si apa in adapatoare pana la urmatoarea masa.

Avatar utilizator
criss1
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 320
Membru din: 31 Dec 2011, 20:48
Localitate: satu mare

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde criss1 » 30 Iun 2012, 15:33

mie mi se pare ca 400 g e foarte putin pentru un porcusor de 8-9 luni...
Pupici de la Bella si Geenie...

Poly
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 29 Iun 2012, 20:21
Localitate: cluj napoca

Re: Tranzit intestinal perturbat

Mesajde Poly » 30 Iun 2012, 20:04

da, e destul de putin. cred ca inainte avea mai mult, totusi. chestia e ca am inceput sa o cantaresc numai dupa ce a inceput sa aiba probleme. cam cat ar fi greutatea normala la varsta asta?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori