Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 00:17

mai poti incerca daca e cumintel sa te 'semi-intinzi' undeva si sa il pui pe tine, astfel incat sa ii vezi boticul si nu il tii in cine stie ce pozitie aschilambica si incomoda
asa faceam cu hyunu si scumpul de el era mult mai cuminte si parca avea mai multa vointa. in plus dragalasul meu credea ca seringa e din familia adapatoarelor si cand termina de inghitit rontaia si dadea cu limbuta la varf iar eu apasam si mai curgea :smile:
sucul de portocale nu e totusi cam acid? cred ca ar merge mai bine ceva mai...ca sucul de morcovi dar din cate citisem asta parca fermenteaza in burtica vara :( ...poate cu ceai? ii rog pe cei cu experienta sa ma corecteze daca gresesc
multa sanatate micutului, ne rugam sa se faca bine
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 30 Aug 2011, 00:22

ii dau cu apa amestecat.. totusi ela mananca fan si boabe, dar mai putin..
trebuie s amai urmaresc caca, ca avea cam putin, am de facut si injectii.. oh doamne pe asta chiar nu am mai facut-o.. dar mi-a aratat doctorul.. e complicat.. locul.. in sold.. se tipa.. e departe sa merg la ei zilnic. am doar 4. .. a si trebuie sa ii dau si ceva pt balonare. dar am deja niste pastile care contin symethicone, si a zis ca e ok.. o sa ma interesez daca au aceleasi componente. vad eu. imp e sa se faca bine..ohh..in curand imi vine si carbunele medicinal, ca am facut comanda, din america.. si am si probiotic ramas.. dar daca se termina, pot sa ii dau pt oameni? si am si vitamina lichida cu vit c.,

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 09:00

pai injectiile nu le poti face la o clinica/cabinet din apropiere :surprised: ?
doamne fereste sa nu gresesti ceva :( eu am mai facut injectii cat timp am facut voluntariat dar cand a venit vorba de al meu nu m'am bagat :(
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 30 Aug 2011, 09:21

PAI.. POATE SE PLATESTE NU STIU.. O SA INCERC SA II FAC EU.. MI-A ARATAT EXACT DOCTORUL, SI AM PROBAT PE PROSOP.. DAR SE MISCA TREBUIE TINUT..NU VREA SA MANANCE CRITICAL CARE DELOC.. SI I-AM DAT PUTIN LA ALA MIC, SI TRAGEA DE SERINGA , II PLACEA F MULT.. PIGGY MAI MULT PE LANGA CU FORTA.. OOHH.. DC NU VREA.. SE ZBATE CA NEBUNUL, AM INCERCAT PE TOATE PARTILE.. HIU AM EMOTII, MAINE SA II FAC INJECTIA. DACA NU REUSESC, MA DUC LA O TANTI, MACAR SA IL TINA.
ARE 1165 GR. DECI MAI PUTIN DECAT CREDEAM, ORICUM IL SIMTEAM LA OASE. A ZIS DOCTORITA CA E IN LIMITE NORMALE.
TREBUIE SA FAC ROST DE UN CANTAR. DAR DOCTORITA ZZIS CA POT URMARI SI PE CANTAR NORMAL.
NU IMI DAU SEAMA DE LA CE S-A BALONAT, ORICUM CEVA LA BURTA
CA ASTA E CA ARE CEVA BACTERII RELE IN INTESTINE.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 09:33

pai da normal orice serviciu se plateste, dar nu vad de ce ar fi cine stie ce pret astronomic avand in vedere ca totusi ai deja medicamentele deci trebuie platita doar 'manopera'.
un porcut sanatos cred ca mereu accepta 'mancare deja mestecata' si al meu era innebunit, peletele nu erau la fel de bune daca nu erau inmuiate in apa/ceai
vorbeste'i frumos cand ii dai sa pape, poarta'te dragastos cu el chiar daca iti vine sa iti smulgi parul din cap, chiar daca nu o arata ii este greu si are nevoie de tine
multa sanatate
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 30 Aug 2011, 09:37

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Taifas

Mesajde cosmina » 30 Aug 2011, 10:03

IN PRIMUL RAND, NU AM SCRIS CA SA MA VAIT.
IN AL DOILEA RAND, DACA ERA VB DE BANI NU DADEAM 100$ LA DOCTOR.
DESI IS INTR-O SITUATIE NASHOPA
LA ALIMENTATIE, LE DAU FAN DE CALITATE, SI MANCARE SPECIALA ACEASI MEREU, PLUS LEGUME PROASPETE, DE AIA NU INTELEG DC SE IMBOLNAVESC.
NU MA ASTEPTAM SA IMI VII CU SFATURI, DACA MA ACUZI CA AM OMORAT PORCUL. ~X(
MDA, MA DUC SA IMI IAU PORC DE PLUS, CA AIA, NU SE IMBOLNAVESC...
DACA ASTA E CONCLUZIA TA.

DC NU AS FI IN STARE SA II FAC INJECTII> DACA MI-A ARATAT DOCTORUL EXACT, NU TOTI Au POSIBILITATI, DE A MERGE LA CLINICA PT FIECARE INJECTIE, E GRATIS, DAr nu am cu ce merge. \
simptome, nu mananca la fel, si e mai putin actic, si il doare burta.
am medicam injectabil, pt burta, si pt gaze. plus praful ala, plus probiotic, ramas. doctorita a zis ca nu e grav din moment ce mananca putin.

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Taifas

Mesajde crisa24 » 30 Aug 2011, 10:08

cosmina, ai mai trecut o data prin asta, deci ar trebuii sa sti ce sa ii faci....ai pierdut unul din acest motiv

PS:o injectie prost facuta duce la abces si in cel mai rau caz ii atingi gresit ceva si paralizeaza, mai ales ca ti-a zis in sold....
la scoala ne invata ca trebuie sa faci un X mare imaginar pe toata jona unde urmeaza sa i se aplice injectia si intepi in centru, dar eu sincer nu as face experimente pe porcii mei...
citeste la topicul "diaree" sa vezi cat s-a chinuit si inca o face Nirolf.... trebuie sa lupti si sa faci tot ce se poate face....
daca noi suntem slabi si nu facem fata porcul nu se poate trata singur ca ar face-o poate...


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Taifas

Mesajde maria » 30 Aug 2011, 10:09

ce medicament injectabil?
ce ii dai sa manance?
Ultima oară modificat 30 Aug 2011, 10:10 de către maria, modificat de 2 ori în total.
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 10:09

Ultima oară modificat 30 Aug 2011, 10:14 de către cryssa, modificat 1 dată în total.
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Taifas

Mesajde roseta.stoned » 30 Aug 2011, 10:14

Cosmina, ba este cam grav daca mananca putin! Mai ales ca nu mananca decat fan si boabe... Asta inseamna ca hidratarea lipseste cu desavarsire.
Ia uite ce scrie in trusa de prim ajutor:
Hrana preparata special pentru hranire cu seringa / lingurita:
- 20 mg pelete de lucerna sau hrana speciala pentru porcusori se sfarama in rasnita de cafea sau se inmoaie in apa
- o bucata/felie de mar si morcov ras la care la urmatoarele mese se adauga sau se inlocuiesc (cu) alte legume, verdeturi, plante med. marunt taiate
- 1-2 lingurite de hrana vegetala tip baby-food cu fructe, mazare, morcovi
- o lingurita tarata grau sau fulgi de ovaz
- 1 fiola solutie glucoza, 10 mg vitamina C si un varf de cutit probiotic
- in completare: solutie ionica cu actiune de rehidratare si reechilibrare hidroelectrolitica Ringer lactat, apa plata, sau ceai fara zahar
La prima masa ii vom da aprox. 2-4 ml, dupa care treptat, in functie de stare si apetit vom mari cantitatea. Scopul nostru este sa
manance singur, pentru asta il vom incuraja sa consume cat mai curand hrana cu inalt continut de fibre (fan, hrana speciala,
legume, verdeturi, plante, fructe). Daca nu bea apa, dupa nevoi ii vom adm. lichide, apa.

Carbunele medicinal cat mai repede administrat pentru scaderea si eliminarea balonarii!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 30 Aug 2011, 16:14

deci
1. ti-a zis doctorul sa ii dai CRITICAL CARE? citeste pe el ca se da doar cu apa.
2. Cosmina, nu te baga sa ii faci tu injectii ca nu stii ce nimeresti in loc de muschi.
fa un efort financiar si du-ti porcul la injectii.
3. tratamentul urmeaza-l cum ti-a spus. cu blandete ii dai CAT CRITICAL CARE TREBUIE!!!! la mine niciunuia nu i-a placut si tot le-am dat cand am avut nevoie. cate putin, cu rabdare, toleranta fata de porc. totul spre binele porcului.
4 alimentatie variata exact cum scrie pe site. legume+verdeturi. nu numai fan si boabe!!!!
Ce DIAGNOSTIC i-a pus medicul, spune-mi-l macar in engleza ca sa inteleg si eu de ce e bolnav.
eu inteleg ca tu crezi ca le poti face tu.
insa te intreb direct si omeneste:
daca pateste ceva din vina ta o sa poti suporta asta?

deci vorbim de o injectie intramusculara.
iti spun riscurile care sunt si la uman. si nu vorbesc din capul meu.
- ruperea acului si patrunderea lui in organism?!
- paralizie prin lezarea nervilor (sciatic e la om)
- durere violenta prin patrunderea mult prea rapida a substantei (care nediluata cum trebuie poate fi si iritanta)
- poti atinge atat un nerv cat si un vas de sange important. de faci tu asta in vas de sange= hemoragie.
.........................................................................................................................
ITI ASUMI????????????
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 16:41

asta ziceam si eu ade, bine ca ne'ai pus la nas lista de riscuri
mi se pare absurd sa ne bagam noi daca nu avem pregatire medicala, eu nu as avea curaj sa ii fac nici subcutan
oricum pana la urma e decizia cosminei, sper din suflet sa aleaga varianta cea mai buna si sa gaseasca pe cineva cu pregatire medicala sa ii faca injectiile porcutului
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Taifas

Mesajde irena » 30 Aug 2011, 17:03

eu am un deja-vu... mi se pare mie, sau se cam repeta povestea?
porcut cu probleme la burtica, intram, ne plangem si cerem sfaturi,
lumea se da peste cap sa ne ajute si pe noi DIN NOU ne doare in partea
dorsala, facem cum ne taie capul...
deci zau, cosmina, trezeste-te!! ca iar iti moare porcul si ai sa plangi
ca noi, pe forum nu te intelegem!! si atunci te-ai crezut desteapta, nu
ai mers la vet decat tarziu, si ce ai rezolvat? chiar nu inveti din greseli?
mergi cu piggy la veterinar pentru injectii! sau chiar vrei sa il omori cu
mana ta?
si daca vrei ajutorul nostru, te rog eu sa si tii cont de ce iti spunem, pentru
ca nu o facem din lipsa de timp! tocmai ca incercam sa te ajutam.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Taifas

Mesajde cryssa » 30 Aug 2011, 17:33

cred ca ideal ar fi ca acum sa ramanem calmi si sa speram ca cosmina va lua decizia cea mai buna pt piggy
totusi eu personal nu vreau sa ma mai implic pt ca am suferit ff mult cand a murit rainy si prefer sa ma detasez :cry:
totusi cosmina, daca vei avea nevoie de ajutorul meu iti stau mereu la dispozitie
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori