Tranzit intestinal perturbat

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 27 Dec 2009, 02:25

Daca suspectezi ca ar avea probleme urinare, ii poti da capsule de Urinal ce contin extract de afine sau ii dai sa bea zilnic putin ceai de afine, proaspat, fara zahar, si o ti pe un prosopel incalzit mai ales noaptea.

Avatar utilizator
Fursec
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 117
Membru din: 28 Noi 2009, 01:35
Localitate: Constanta
Contact:

Mesajde Fursec » 27 Dec 2009, 02:27

Asa voi face,mersi.Sper sa isi revina cat mai repede.E bine ca nu refuza mancarea,o devoreaza.

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 27 Dec 2009, 12:04

Porcusorul meu a inceput sa planga iar din ce in ce mai des, aproape plange toata ziua si toata noaptea, este foarte foarte stricat la burtica, face diaree continuu si plange intr-una. Ii dau smecta, ceai de menta, probiotics, fan, covrigi, paine, morcov si tot degeaba. Pur si simplu nu-si mai revine din diaree. Ce pot face ? :(

Avatar utilizator
andrada
Membru avansat
Membru avansat
Mesaje: 330
Membru din: 07 Noi 2008, 19:17
Localitate: Sighetul-Marmatiei
Contact:

Mesajde andrada » 27 Dec 2009, 12:20

vai:| e grav, ai fost la doctor? i`a facut ceva antibiotic interzis? ca de obicei ele se manifesta asa:| off ce fel de covrigei ii dai? fan sa aiba non-stop. Tine`l pe ceva cald si ai grije sa nu ii dai doze duble de smecta sau alt medicament.
Imagine

Need Help :| sectiunea operatia la porcusorii de guineea:|

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 12:26

mihaela d a pus un mesaj pe forum:

La un porcut ce are diaree nu se da suc de morcov...pentru ca face si mai rau...se inlocuieste cu un pic de pasta cu banane sau cu zeama de la un mar curatat de coaja si lasat sa se maroneasca.
e de la dr ionescu

tine porcutul cu smecta, fan, ceai de menta, carbune
pt durere da-i no-spa
nu le mai lasa in sticluta de apa, da-i tu cu seringa
eu tot ti-am zis, dar nu ai ascultat
si silvia si geda ti-au spus ce sa faci
si mai citeste si singur pe site si pe forum

situatia nu e prea roz
ps
ti-a zis cineva pe forum sa ii dai paine?
eu parca nu am vazut
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 27 Dec 2009, 12:47

:( offff saracutul de el,da-i astazi de 2 ori carbune o data acum la ora 12 si dupa aceea iar la ora 15 piseaza un sfert de carbune(trebuie pisat foarte bine sa iasa o pudra fina)chiar si jumatate acum ar fi necesar ca doza de soc si pune-l in 5 ml apa plata,si dai-l tot odata acum,iar la ora 15 dai doar un sfert,daca vezi ca nu sa potolit burtica incearca pana la urma zeama de orez pui orez la fiert,dupa ce a fiert 10 minutele tragi acel lichid albicios in seringa si il dai,deocamdata da-i ca mancarica doar radacina de telina sau patrunjel tot asa radacina si fan ,nu ii da morcovel deloc,tine-ne la curent
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 27 Dec 2009, 13:15

inca ceva important si imi cer iertare ca nu am editat mesajul de mai sus,dar am preferat sa scriu altul pentru ca Ben sa primeasca notificare ca fiind mesaj nou,este foarte important ca praful de carbune sa ii fie dat in totalitate porcutului si nu doar apa aceea neagra trebuie musai sa se dizolve tot praful deaceea incearca sa pisezi foarte bine intr-o cescuta carbunele apoi pui apa neaparat plata(cea de la robinet contine clor)apoi mai pisezi si apa cu praful cateva minutele,numai asa esti sigur ca praful de carbune se duce in totalitate in burtica porcutului,repet apa aceea neagra nu face nimic fara praful in sine,imi cer iertare daca sunt prea insistenta,dar imi fac griji pentru mititel
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 27 Dec 2009, 13:23

Nu cred ca e vorba de antibiotice pt ca asa facea si inainte sa-l duc la doctor, cam asa face de 2-3 saptamani, plange si e stricat la burta. M-am gandit sa-i dau paine uscata pt ca e cam acelasi lucru cu covrigii, n-am stiut ca nu trebuie. Maine cred ca-l duc la alt cabinet veterinar sa-l consulte, sper sa se priceapa si sa nu fie la fel de prosti ca cei la care am fost inainte. Nu e prea multa apa/ceai daca ii dau de 2 ori pe zi 2 ml de smecta, 2 ml de probiotics si 5 ml de carbune ? adica 4 ml cu 4 ml cu 10 ml, mi se pare mult prea mult pt el si mi-e frica sa nu vomite sau asa ceva. Ii reduc ceva sau chiar asa trebuie sa ii le dau ?

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 27 Dec 2009, 13:51

azi ii poti da asa acum carbunele cum am scris mai sus jumatate de pastila in 5 ml apa intre timp ii dai ca papa telina radacina si fan,apoi cam pe la ora 15-16 da-i iar carbune un sfert de pastila in 3 ml apa iar diseara ii poti da bioticul,uite un fel de mancarica speciala ce ai putea sa ii dai si care il poate ajuta mult sa scape de diaree aceasta avand rolul de a absoarbe lichidul din burtica
http://tinypic.com/view.php?pic=1409qs&s=6
cam asa trebuie sa arate mancarea ce io poti da acum,nu conteaza culoarea rondelelor,eu am pus poza sa iti faci o parere,dar exista multe feluri de hrana cu diferite culori,conteaza sa fie neaparat pelete si Nu seminte
ڪےMishulik & Pufiڪے

clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))

http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

ursul
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 94
Membru din: 20 Aug 2009, 16:01
Localitate: bucuresti

Mesajde ursul » 27 Dec 2009, 14:07

ben, dupa cum ti-am spus deja ai primit sfaturi foarte bune si te rog sa ma crezi cand iti spun ca acesti oameni minunati m-au ajutat si pe mine cand am avut nevoie asa ca nu te inteleg de ce le dai alte alimente? Astazi nu stiu daca gasesti pe cineva la vreun cabinet dar maine te rog sa te duci "la prima ora" cu el la doctor, in rest ai grija de micut si asteptam vesti bune.
AUTORUL ACESTUI MESAJ NU ESTE MEDIC VETERINAR SI VORBESTE DOAR DIN EXPERIENTA PROPRIE SI DIN EXPERIENTA ALTOR PERSOANE SI INAINTE DE ADMINISTRAREA ORICARUI MEDICAMENT VA ROG SA CONSULTATI UN MEDIC VETERINAR!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 14:40

ben
de cand ai scris pe forum ti-au dat sfaturi veronica, geda, silvia, ana, eu, corina, ursu
in plus ai sunat si la dr ionescu si a vorbit cu el
noi nu stiu ce mai putem face
nu putem veni sa ii dam porcutului medicamnete sau ceai cu seringa
daca tu nu aplici sfaturile noastre, nu e bine pentru porcut
nici macar nu ai citit pe forum la diaree ca vezi cum se dau medicamentele si ce regim trebuie
ti-am scris un mesaj privat in care iti spuneam sa nu ii pui carbune si ceai in sticla de apa, desi pentru tine e mai comod asa
nici macar nu l-ai deschis
pana la urma l-am sters
porcul asta poate fi salvat
stiu ca e sarbatoare dar lasa friptura, vinul si prietenii si stai de el daca vrei sa il mai ai
depinde de tine
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 27 Dec 2009, 14:42

Am urmat toate sfaturile dar nu isi revine pur si simplu. I-am dat mai de dimineata smecta iar acum i-am dat prima doza de no-spa. Are fan si mancarica speciala, covrigi, biscuiti. Acum i-a luat taicameo de la magazin niste arpacas si i-a dat sa manance ca cica il incheaga la stomac. E bine sau ii iau arpacasul ? N-a apucat sa manance prea mult.

Avatar utilizator
simo
Membru
Membru
Mesaje: 238
Membru din: 17 Ian 2008, 22:10
Localitate: SIBIU

Mesajde simo » 27 Dec 2009, 14:43

Ben, nu-i mai da paine sau covrigi porcutului. asta ti-a recomandat veterinarul, la care ai fost. Paine se da doar f uscata si f putina numai daca este perfect sanatos, nu-i mai da nici morcov. Am avut si eu un porcut cu diaree si am observat ca morcovul agrava situatia.
Daca are diaree puternica da-i neaparat:
- smecta (un varf de cutit dizolvat in apa) de 2 ori pe zi
- probiotic de 4 ori pe zi
- carbune ( o optime de pastila dizolvata bine)
- vit. c + beres, asa cum ti s-a spus
- hrana: numai fan si apa, pasta de banane, mar ras lasat putin sa se oxideze (maroneasca), daca asa a spus dr. ionescu, geda a spus si sfecla, daca nu ma insel si poate telina- radacina e buna
- ceai de menta, dar cu seringa. In adapatoare lasa-i apa.
Asculta sfaturile date de noi intocmai, nu-i mai da si alte alimente sau tratamente pe langa, ce nu-i fac bine. Mergi maine la alt veterinar, dar nu aplica tratamentul fara sa discuti cu noi sau sa citesti pe site, sa nu-ti dea un tratament interzis. Cel mai bine ar fi sa mergi cu cineva cu masina cu el la dr. ionescu la bucuresti maine, daca ai acesta posibilitate. Ar fi bine sa-l suni inainte.
Multa sanatate!
Sper din tot sufletul sa auzim vesti bune!

p.s.: nu-i da arpacas, nu e bun
nu-i da covrigi, biscuiti, nu sunt buni
da-i numai ceea ce am scris: fan, telina, sfecla, nu altceva, intelegi ce spun?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Dec 2009, 14:47

mai omule
cine ti-a zis sa ii dai covrigi, biscuiti si arpacas?
tu vrei sa salvezi porcu sau sa il omori?
noi ne tocim degetele pe tastatura si tu faci exact pe dos
nu intelegi ce ti se spune?
nu scriem destul de clar?
sincer iti spun eu nu cred ca porcu asta are vreo sansa cu asa un stapan
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ben
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 23
Membru din: 23 Dec 2009, 23:35
Localitate: Pitesti

Mesajde ben » 27 Dec 2009, 14:53

I-am luat arpacasul, covrigii si painea. Nu inteleg dc nu-si revine o data ca ii dau tratamentul. Legume zemoase nu ii dau, are fan mereu, ii dau smecta, biotics, no-spa. Totusi nu-i prea multa apa la urma urmei? Daca ii dau in fiecare zi carbune, smecta de 2 ori, no-spa o data si biotics de 4 ori ajung naiba la juma' de litru de apa si nu cred ca poate atat, nu vreau sa-l fortez si sa vomite.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 21 vizitatori