O poveste aparte, malocluzie

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@Gemon

Mesajde Andutu » 22 Feb 2010, 13:54

Sarut mana,

Conditiile din acest moment:

- aproape tot weekendul a motait, de mancat fff putin. Paradoxal - desi a mancat cam la 1/5 din capacitate - scaderea in greutate i-a incetinit ff mult. Sambata, in 8 ore a scazut ~ 14g :shock: ;
- de aseara am luat o hotarare dureroasa: trebuie sa munceasca sau...asta e :( ; pur si simplu ne-am dat peste cap, Dr. Radu a spus ca doar el poate iesi din pasa asta. Am scos complet seringa, domnul mananca bine merci de pe farfuriuta. S-ar putea ca sucul de orz sa fie un pic cam consistent - poate de asta sa manance mai putin cantitativ, nu stiu.

Acum sa raspund:

1. Gura pare ca o inchide cum trebuie ( incisivii de jos erau o problema pana sapt trecuta). Cu toate astea saliveaza din abundenta. Sambata i-am curatat din nou gurita cu bete cu vata. Ma chinui enorm sa ajung pana la molari, gura lor e imposibil construita :cry: . La ultima interventie s-a umblat doar la incisivii de jos, ceilalti nefiind (inca) o problema.
2. Limba se misca normal; culoarea ei e un pic alburie - poate acesta sa fie un semn de ceva? La Renata e ceva mai roz din cate am observat.
Am citit si eu fff mult despre banda aceea elastica - as incerca-o cu drag insa nu stiu de unde as putea procura-o.
3. Micoza - l-am intrebat si asta pe Dr. la ultima vizita - a spus ca nu e cazul, mai mult nu stiu ce pot spune. Daca imi puteti spune care ar fi semnele de micoza bucala...poate asta sa fie.

Cum pot doza Meloxicamul? Mi se pare ff greu de dozat 0.2mg/kg. Si cum se administreaza? Pe burta goala?


Un lucru pe care nu l-am mai mentionat: are fenomenul de "plescaire"; cand ne jucam el da sa ma muste si...plescaie; la fel, cand ii dau mancarea la nas...plescaie, da sa ia apoi intoarce capul.

Andu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 22 Feb 2010, 15:39

O radiografie ar fi binevenita, se pot depista probleme ce altfel ar ramane ascunse (probleme la nivelul radacinii, o eventuala infectie osoasa/osteomielita, altele). El are apetit, dar la masticare ori simte o durere (stimul neplacut/dureros ce poate veni de la os, articulatie, infectie bucala), ori nu poate mesteca din cauza atrofierii/slabirii muschilor masticatori.

Muschii maseter la porcusor, sectiune transversala:
Fibre sanatoase
Imagine

Fibre alterate
Imagine

Incepe sa se atrofieze atunci cand o mai lunga perioada consuma hrana moale, nepunand dintii la contributie. Prin aceste imagini doresc doar sa subliniez cat de important e sa il si masezi putin si sa il stimulezi sa isi foloseasca dintii.

Daca limbuta pare sa fie acoperita cu ceva alb sau pare alba, poate exista suspiciunea unei candidoze bucale ce se poate trata cu nistatina, local.

In cazul in care are dureri, numai daca medicul considera utila administrarea de Meloxicam, acesta se gaseste sub forma de suspensie Meloxidyl ce contine 1,5 mg meloxicam/ml.
http://www.equus.hu/shop/files/products ... 5B1%5D.jpg
Imagine

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

acum am citit si eu

Mesajde ramo18_tm » 08 Mar 2010, 17:03

Dupa ce am primit mesaj privat, am fost curioasa sa vad si eu care e povestea porcusorului lui "Andutu".
Nu ma bag in nici un fel in discutii legate de modul de hranire, doctori, anestezii sau nu... eu vreau sa zic ceea ce am invatat eu din problemele cu Bubulina, care se aseamana destul de mult cu situatia lui Choper.
In primul rand, eu daca as fi stapana lui, nu l-as mai lasa pe nenea veterinarul sa-i taie dintii, asta e unul din motivele ce o INTORCEA din vindecarea ei. Fiecare taiere de incisivi era 10 pasi inapoi. Sunt "pentru" pilirea lor putin; veterinarilor le e usor sa taie, e o actiune rapida...dar porcusorii sunt cei traumatizati, si foarte greu se reobisnuiesc sa muste corect...e un lant al slabiciunilor: cu cat taiati, ei cresc, nu poate sa-i toceasca, iar la vet, iar stres.... Eu zic acum din experienta. Degeaba Bubu se vindeca la picior, caci problema cu dependenta de seringa si de mancarea moale...a facut-o sa se dezvete de fan si de rosul gratiilor...si asta a dus la diaree continua.
E foarte serioasa situatia, e important sa se intample ceva, ca sa nu cumva sa se obisnuiasca cu aceasta viata si cu hrana aceasta, care oricum nu e completa.
Dupa ce ii taia incisivii, lui Bubu ii trebuiau 2 zile ca sa poata sa muste din nou, imi rupea sufletul cand vedeam cum musca "in gol" si se schimonosea si incerca saraca sa inchida gurita. PLESCAIREA tocmai de la asta vine, ca nu mai are de ce sa isi sprijine limbuta, intr-un fel ii atarna din gura.

Daca i-ati face suc de mere, oare e tot alergica la el ? sau doar faptul ca mananca pupla fructului o facea alergica ? Spun asta pentru ca marul previne diareea ce ar putea apare de la hrana lichida si lipsa fanului din alimentatie.
Sincer, eu nu cred asta cu alergia....cred mai degraba ca era stresat : si Lulu cand era stresata, sau de singuratate, isi rodea blana pe lateral si pe burta.
Ar mai fi multe de spus. Eu tin pumnii. Sper ca nu am deranjat pe nimeni cu mesajul acesta, nu m-am putut abtine sa nu scriu, e ca un deja vu.
Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@Ramo

Mesajde Andutu » 08 Mar 2010, 18:17

Buna,

Iti multumesc si aici pentru pontul cu speculumul! Odata cu sosirea lui voi putea monitoriza mai usor gurita individului :).

Inainte sa raspund la cele scrise de tine...un mic update:

In urma cu 2 saptamani a fost operat din nou (l-am adus la cabinet la 460g), cu anestezie si tot tacamul, pe care, fenomenologic, a dus-o mult mai bine decat prima data - pare-se pentru ca era complet nemancat. I se formase din nou pod din molari. L-am adus acasa unde a inceput sa manance (pasta, fireste) la 1 ora dupa trezirea din anestezie. A urmat 1 saptamana in care a mancat doar boabe inmuiate in apa - pasta am scos-o complet. In sambata ce a urmat, cu doctorul in telefon i-am scurtat+pilit incisivii de jos ( nu vreti sa stiti cum e...) intrucat incepusera sa se incalece cu ei de sus. Cei de sus sunt si ei in continuu proces de pilire.

Concluziile dupa 1 saptamana in care a stat doar pe ce a putut manca el: oscila intre 470 si 490 g. Singurul semn bun a fost faptul ca, nemaiavand pasta - a baut apa foarte bine. Ca dispozitie - oscilau starile de vioiciune cu cele de picoteala/amorteala.


Vinerea din urma am hotarat sa schimb tactica: Hranire intensiva cu pasta pelete + suc orz, cate o pic metoclopramid dimineata/seara + 1 vf. cutit de 2 ori/zi Biotics. Si sambata si duminica dimineata + noptile domnul a avut doar boabe + apa. Am inceput schema cu el fiind la 470 g. Ieri dupa masa, ora 15:00 a atins 575 g, cu scadere intre mese de ~25-30g. Dispozitia i s-a schimbat simtitor - e mult mai vioi, poate am sa filmez momentul mesei - sa-l vedeti cum ma alearga prin pat...; Apetitul intr-o crestere exponentiala - m-a debusolat complet, nu inteleg si pace cum dreaq mananca 3 seringi de 20 ml odata...iar cand ii dau boabe, abia pune 10 g pe el. S-a intremat simtitor, i-am pilit din nou incisivii de sus pentru ca efectiv cu gura deschisa la max. nu exista spatiu intre cei de sus si cei de jos.

Pt. Dna Geda: In momentul acesta, intr-adevar, am observat ca gura nu-i sta inchisa complet, cauza fiind clar molarii, iar de aici si salivarea. Diseara voi face cateva poze edificatoare.


Pt Ramo: in toate lunile astea am invatat un lucru: muscatura lor reprezinta un punct foarte greu de regasit odata pierduta. E o nebunie sa-i nimeresti din nou calcatura molarilor simultan cu inchiderea incisivilor. Dr. Radu face tot ce e omeneste posibil, in putinul timp pe care il are, in cea mai mare parte tine doar de el sa-si revina. Fac tot ce pot sa evit drumul pana la cabinet, unde mai tot timpul este super aglomerat => stres enorm pentru guitzator. El e mult mai rabdator cu mine, are incredere si s-a invatat, saracutul, sa-i tot umblu prin gura. Mereu ma mir cum naiba de mai vine sa-l mangai dupa toata chinuiala pe care i-o trag zi de zi. Timpul este insa marea noastra problema, doar in weekend si seara putem sta de el. Norocul este ca deja am invatat de aici si de la el o groaza de lucruri si , cu fiecare zi, parca e mai usor de inteles tot ce se intampla. Oricum el e porcul meu si voi cheltui si ultimul banut pentru el si voi depune orice efort pana se va face bine!

Despre alergia la mar vs. diaree: Choper a avut diaree doar cand ii dadeam medicamentele cumulate ( Sab, biotics, smecta, beres, vit c). Din clipa in care i-am scos toate astea, scaunul a fost perfect, chiar si cand abia mai putea manca. Ieri - alergia la mar mi-a fost reconfirmata, l-am pus 5 min in cusca la fata - a gasit o farama de mar - a rontait de 2-3 ori, in urmatoarele 10 min se scarpina in draci. S-a calmat dupa vreo 3 ore.

Filozofia mea pentru urmatoarele zile: merg pe pasta intensiv in ideea de a-l ridica in greutate cat mai mult. Daca aveti alte idei, noi le asteptam cu drag.

Dr. a spus ca nu este cazul de Meloxicam sau radiografie, micoza sau altceva. Flexibilitatea mandibulei pare ok ( am inceput sa ma gandesc - o fi cazut, s-o fi lovit), il masez in fiecare zi si cate 5 minute si nu zice nici pas!, deja stiu cand il doare ceva dar la gura nu este cazul.

Numai bine tuturor,

Andu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Mar 2010, 21:58

Andutu
vezi ca exista pelete CAVIA COMPLETE de la versele laga
au tot ceea ce trebuie pt un porcut
eu am dizolvat in apa plata si am dat cu seringa lui lady, cand nu prea manca
se gasesc la petshop-ul de vis a vis de circ

imi pare rau de suferinta porcutului, dar trebuie sa te tii de capul lui
stiu cum e
iti stai inima de cate ori ti se pare ca ceva nu e in regula
pentru ceea ce faci ai toata stima mea
imi pare rau ca nu te pot ajuta
sanatate maxima
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@Maria

Mesajde Andutu » 08 Mar 2010, 22:12

Sarut mana,

Asta e o veste nemaipomenita! A cautat logodnica Versele LAga inclusiv la mama lor in Bruxelles, fara rezultat insa...maine ii cumpar si d-astea, am citit demult despre ele.

Multumesc pentru gandurile bune! Ei sunt copiii nostri si la bine si la rau, cu bune si rele. Sincer, dar sincer...exista pentru fiecare animal o cale de a se apropia de stapan. Choper a ales-o pe cea mai grea, riscanta dar cu rezultate fantastice. E de-ajuns sa puna fatza aia de idiot (sau bobalau) si uiti dreaq de toate cele rele.

Andu

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 08 Mar 2010, 22:23

stiu ca mai au si la animax-ul de pe iancului
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 08 Mar 2010, 23:05

Sigur gasesti in animax :D insa in pet center de vis-a-vis de circ (daca inteleg eu bine e cel d unde am luat-o pe Tara) nu au Cavia Complete si din cate inteleg nu aduc. Insa in animaxul de pe iancului sigur gasesti ca am vazut eu ieri.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
ramo18_tm
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 171
Membru din: 27 Aug 2008, 23:51
Contact:

Hrana de seringa

Mesajde ramo18_tm » 09 Mar 2010, 00:19

Mamica ingerasilor Bubu si Lulu si a mironositelor Mimzy si Printzi.

Andutu
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 04 Iul 2009, 22:15
Localitate: Bucuresti

@Ramo

Mesajde Andutu » 09 Mar 2010, 11:19

Neata,

Un blender este cea mai buna unealta pentru "confectionarea" pastei, elimini timpul pierdut cu sita, mojar, etc.

O prima mentiune: am tot citit in lunile astea ce se scrie pe aici si cred ca principala chestie de care trebuie tinut cont este ECHILIBRUL in tot ceea ce-i dai sa bage in gura. Ai scris de sucuri, ceaiuri si alte solutii. Nu neg valoarea lor insa s-ar putea sa fi depasit un pic masura cu ele, alimentandu-i astfel diareea. Porcutzii au nevoie de APA in principal. O supradoza de orice suc sau ceai cred ca dezechilibreaza metabolismul, riscand sa faca mai mult rau decat binele dorit. Iarasi nu inteleg, din cat ma pricep si eu - pentru ce i-au trebuit antibiotice la diareee. Nu am auzit de fiertura de orez cu gris - oamenii pe aici scriu ca fierturile in general nu prea ajuta. Iar de AMIDON stiu sigur ca NU este benefic pentru ei. Ai cazut probabil in capcana faptului ca-i placea la nebunie, al nostru a mancat vreo 2 saptamani NUMAI mar scarpinandu-se insa pe masura!!! Am gresit enorm dandu-i toate acele medicamente! Enorm. Peletele de calitate contin aproape tot ce au nevoie. Medicamentele acestea se dau DOAR in cazuri extreme - cred ca e marea lectie invatata de aici.

Multumesc pentru info asupra despartitoarelor - corect, speculumul este altceva :oops: ; Pila n-am comandat inca - costa vreo 50 de euro si, momentan, ma folosesc de unele cosmetice destul de bine.

Iar ce va fi cu el...va fi.

Numai bine,

Andu

ozzie&spy
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 1825
Membru din: 11 Feb 2009, 18:03
Localitate: bucuresti

Mesajde ozzie&spy » 09 Mar 2010, 13:41

MadalinaImagine

Avatar utilizator
Sqeek
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 220
Membru din: 08 Ian 2010, 01:52
Localitate: Bucuresti S5, IF

Mesajde Sqeek » 09 Mar 2010, 23:16

Eu cand am fost weekendul acesta am vazut k aveau doar pentru iepuri si orice alte rozatoare in afara de porcuti si cand ma intrebat daca au sau aduc si pentru porcuti au zis ca nu mai aduc. poate s-o fie referit ca nu aduc prea curand.
Sing for absolution!

Avatar utilizator
silvia
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1265
Membru din: 02 Feb 2009, 23:24
Localitate: Bucuresti

Mesajde silvia » 15 Apr 2010, 09:22

Choper catre Pufi :lol:
Pufule mi-e cam rece putin,pot sta langa tine?
Imagine
Imi place mult de tine,hai sa fim prieteni
Imagine
Imagine
Mishulik nu ne baga in seama si ne trateaza cu popoul inainte :lol:
Imagine
pupici de la Mishulik,Puful si Choper
ne scuzati pentru neclaritatea pozelor,dar am spus ca e pacat sa nu imortalizez astfel de momente si sa nu vi le arat si voua
o prietenie intre 3 porcusori adulti se poate face,dar cu multa rabdare
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Avatar utilizator
chilli_pepper
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 497
Membru din: 03 Dec 2008, 17:35
Localitate: Bucuresti

Mesajde chilli_pepper » 15 Apr 2010, 09:46

ai 3 acum?? :lol:
O gogoasa de 1004g si o placinta de 1022g. Sa tot papi! :lol:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 15 Apr 2010, 09:46

sa inteleg ca te-ai mai procopsit cu un porcut?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 22 vizitatori