Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde FlorinG » 19 Ian 2012, 21:04

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Gemon » 19 Ian 2012, 21:24

ErceFlora duo nu contine lactoza, si nici proteine din lapte. Are in compozitie bacterii Lactobacillus acidophilus si Lactobacillus rhamnosus, si Saccharomyces boulardii care este o drojdie ce are efect protector, reduce foarte eficient cantitatea de toxine ce elibereaza bacteriile patogene.

Un probiotic se da o anume perioada, dupa care se intrerupe, de preferat e bine sa se faca si asta treptat, asa cum am mentionat de multe ori, nu brusc de la o zi la alta.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde FlorinG » 19 Ian 2012, 21:44

Multumesc pentru raspuns!
Pana acum nu am reusit sa renunt de tot la el, doar sa ii dau o doza foarte mica, de doua ori pe zi. Pana acum, cand ajungeam sa ii dau o data pe zi, dupa 2 zile incepea sa se baloneze si sa faca mai moale. Mai incerc sa reduc la o data pe zi.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde AndreeutzaYo » 14 Feb 2012, 23:31

am luat si eu de la farmacie probioticul Enterolactis de la Sofar este la sticluta 10 ml si mi-a zis farmacista sa le dau 5 ml la fiecare dimineata. Este bine sa le dau atat, nu patesc nimic?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Gemon » 15 Feb 2012, 01:19

De ce ai vrea sa le dai, au probleme digestive, au avut parte recent de stres continuu sau au primit tratament ce indica administrarea unui probiotic?

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde AndreeutzaYo » 15 Feb 2012, 10:08

Sunt deranjati la stomac.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde maria » 15 Feb 2012, 10:33

pana iti raspunde geda despre probiotic, da-le repede ceai de menta si mai putin de jumatate de carbune medicinal
ce le-ai dat sa manance?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Gemon » 15 Feb 2012, 11:01


Probiotic se administreaza in functie de stare, apetit. La inceput aceasta doza recomandata de farmacista ar putea primi fractionat, dimineata si seara, ar fi mai eficient asa. Pe langa administrare probiotic trebuie dat o mare atentie alimentatiei, aceasta sa aiba un continut inalt de fibre, pentru a sprijini acest proces de reechilibrare. Reechilibrarea florei intestinale este un proces de durata, in cazul unei probleme de acest fel bine e sa nu se intrerupa brusc, se mai da odata pe zi, apoi odata la doua zile, de doua ori pe saptamana s.a.m.d., timp in care se incurajeaza si consumul de fan (se pune si in cusca cate o mana zilnic pe langa sau peste accesorii), fanul fiind alimentul de baza si nu hrana speciala sau alimentele proaspete.

Atentie! Daca primeste carbune medicinal (acesta adsoarbe gazele si toxinele eliberate de bacteriile intestinale patogene), sa primeasca orice altceva doar dupa trecerea a doua ore.

AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde AndreeutzaYo » 15 Feb 2012, 11:23

Are fan acolo in locul special din cusca dar nu vrea sa manance din el, l-am luat si in brate si ii dadeam din mana cate un fir dar il lua si il arunca. Ii dau seminte de la cavie grand mix ca mananca ii plac, si ii fac suc de morcov.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Gemon » 15 Feb 2012, 12:01


AndreeutzaYo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 31 Mar 2010, 11:57
Localitate: Pitesti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde AndreeutzaYo » 15 Feb 2012, 12:35

Fanul este cumparat dintr-un petshop unul dintre porcusori mananca fan iar celalalt nu vrea, pana in aceasta perioada a mancat fan chiar ii umpleam cutia o data la 2-3 zile. Si este prima data cand am astfel de probleme cu amandoi asa ca nu prea cred ca o sa fiu foarte activa ii am de 3 ani si cateva luni, probabil daca nu as fi stiut sa am grija de ei sau le-as fi cumparat tot feluri de prostii la cele mai mici preturi si ne fiind bune ar fi fost bolnavi de mult mai multe ori. Si in legatura cu semintele atunci cand le-am luat pentru prima oara cand erau ei mai mici am incercat aproape toate felurile, singurele care le-au placut si au vrut sa manance sunt acestea. In fine ... multumesc pentru ajutor.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Gemon » 15 Feb 2012, 13:18

Cele scrise nu erau o critica la adresa ta, imi pare rau ca ai inteles asta din cele scrise. :(

Cand introduci o hrana speciala noua, o faci treptat, amesteci doar putin din cea noua, marind treptat cantitatea. Asa ajungi dupa un timp sa inlocuiesti complet pe cea veche/cea care au consumat pana acum, tu esti stapana si tu poti influenta cu o strategie buna acest comportament alimentar selectiv. E ca si la un copil, de tine depinde de ce dieta va avea parte, sanatoasa sau adaptata la ceea ce "ii/le place" (pentru a intelege neofobia, click aici http://www.gemon.ro/mit2.htm#neofob).

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

transport medicamente

Mesajde crisa24 » 03 Apr 2012, 18:34

AmiStoica981 de pe forum ar avea nevoie ca cineva sa o ajute cu tratamentul necesar micozei, respectiv imaverol 5-10 ml negasind nicaieri, dispune de banuti insa nu are cum sa faca rost de el, plus ca medicii din zona am inteles ca nu se pricep si din pozele si descrierea ei porcuta sufera de micoza de mai bine de doua saptamani, iar doctorul ii spune ca nu are nimic este matreata.......
Ea este din zona Slanic, Prahova, localitatea Alunis, poate cineva din Ploiesti.
Va rog daca cineva are posibilitatea din cei din zona ei sa merga sa ii duca 5-10 ml Imaverol
sau daca stiti in acea zona totusi o farmacie unde au Imaverol!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: transport medicamente

Mesajde maria » 03 Apr 2012, 19:44

24, am mai spus
daca cumperi imaverol de la farmacia vet trebuie sa iei o sticla intreaga, cantitate care e suficienta pt o cireada de vaci, si e si f scump
daca iei de la un cabinet vet, iei intr-o seringa 10-20 ml, cantiate suficienta
diluat 1la 50 iti dai seama cat se face
deci sa mearga la ploiesti, la un cabinet vet
inainte sa sune, sa vada daca are
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Delirium436
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 30 Iun 2010, 20:19
Localitate: Romania/Bucuresti

Re: Medicamente, suplimente nutritive, produse naturiste

Mesajde Delirium436 » 22 Mai 2012, 20:00

Imi puteti spune, va rog, daca eubiotic baby de la labormed poate fi dat porcusorilor? Contine bifidobacterium, lactobacillus paracasei si streptococcus thermophilus.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 18 vizitatori