Probleme cu piciorusele...

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde FlorinG » 23 Sep 2011, 22:45

Am fost la domnul Ionescu cu frumuseţea. Mi-a spus că problema ei cu piciorul e congenitală. Necesită o atenţie specială, trebuie verificat mereu piciorul să nu apară răni şi folosit un aşternut moale, care să nu o rănească, mai ales când va fi mai grea. Şi cure cu vitamina C. Mi-a mai spus că ar trebui ca din când în când să îi fie dat Critical Care, "să-şi ia organismul lucrurile de care are nevoie, pentru că organismul ei nu funcţionează normal". Eu nu am înţeles explicaţia.
Şi a mai zis că ţine capul într-o parte din cauza durerii la piciorul stâng, eu nu ştiu dacă se poate asta. Nu cred că strică dacă o mai vede şi alt medic, dar trebuie să se priceapă.

Aşa ţine capul câteodată:
Imagine
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde roseta.stoned » 23 Sep 2011, 23:01

Offff, mititica de ea ce frumusica e!!! :smile:
Sa speram ca se va face mare si sa fie intr-o conditie cat mai buna posibil!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

piciorus

Mesajde FlorinG » 23 Sep 2011, 23:25

Mie îmi pare tare rău că trebuie să se chinuie.

Am uitat să zic că domnul Ionescu crede că animalele cu nevoi mai speciale oferă o supracantitate de afecţiune, iar asta cred şi eu.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde maria » 24 Sep 2011, 07:10

eu i-as face o radiografie
la clinica armeneasca e deschis mereu
costa 80 ron, dar fiind in weekend s-ar putea sa coste mai mult
oricum daca are dureri, nu poate sta cu ele
nu stiu cat poate rezista
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde vladdia80 » 24 Sep 2011, 10:35


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde Gemon » 24 Sep 2011, 10:56

In acest caz e nevoie de un unguent cu antibiotic ce se va aplica sub supraveghere medicala.

Avatar utilizator
vladdia80
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 231
Membru din: 13 Iul 2008, 08:30
Localitate: Turda
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde vladdia80 » 24 Sep 2011, 11:12

Mda, si cum eu voi pleca in Brasov iar in Turda nu prea gasesc medici ok e numai bine. Totusi, fara supravegherea medicului nu se poate da cu antibiotic unguent ?

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Donatii Bucuresti

Mesajde ysera » 24 Sep 2011, 13:18

De abia astept sa ajunga micuta in bratele noastre!!! :heart: Nu ii va lipsi nimic fetitei,aici ,la noi;cat despre piciorusul cu pricina,o sa mai mergem la doctor inca o data,sa vedem ce si cum ne mai spune,o sa il tinem sub observatie.Noi o iubim si mai mult,asa cum e... :love: Asteptam cu nerabdare ziua de luni!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde FlorinG » 24 Sep 2011, 13:28

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde ysera » 24 Sep 2011, 18:27

Fetita mea micuta...ooofff,biata de ea...
O vom duce si noi luni la dr.Serban,sa se uite la ea,sa vedem ce ne spune si dansul...Din cate am inteles,doamna de la petshop sustine ca nu s-a nascut asa,dar nici nu stie cum s-a intamplat :cry: imi e teama ca nu cumva sa fi fost scapata pe jos cand era mica,nu stiu,imi fac mii de variante in minte,cum putea sa se fi intamplat daca nu este congenital,cum sustine doamne respectiva...Dar daca ar fi fost sa fie fractura,ceva,cum putea sa fi rezistat aproape 7 luni in durere? :( Si eu cred ca este congenital .Iau in considerare sfaturile dl-ui Ionescu,si Florin,multumim mult ca ai dus-o la vet.De abia astept sa ajunga luni incoace,o ducem si noi la vet sa vedem ce ne zice si dansul.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde Gemon » 24 Sep 2011, 22:20


FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Donatii Bucuresti

Mesajde FlorinG » 25 Sep 2011, 01:48

Îmi cer scuze că sunt offtopic iar, dar nu vreau să mai încurc discuţiile nici de la Taifas nici de la topicul cu picioruşele.

Sunt aproape sigur că atunci când a fost ţinută ghemotoaca asta tuciurie de Alexandra (iubita) în braţe a popcornit mai mult de un minut în timp ce făcea gălăgie grohăind şi mormăind şi o lingea pe degete, iar apoi se întindea şi se relaxa.

Împinge în picioruş, când se întinde şi când ţineam un deget în tălpiţa ei, ea împingea în picioruş în timp ce se relaxa. Îi simt corpul cam deformat, dar e probabil din cauză că nu se sprijină pe acel picioruş.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde maria » 25 Sep 2011, 10:14

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

ysera
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 152
Membru din: 11 Sep 2011, 22:42
Localitate: Brasov
Contact:

vesti

Mesajde ysera » 29 Sep 2011, 13:40

Am revenit si noi pe forum...din pacate cu vesti nu prea bune.
Mi s-a parut ca Kiri reactiona parca prea bine la micuta...asa ca am fost luni,la doctor,cu "amandoua"...zic asa ca,o sa cititi mai jos un pic...
Bun,am aflat pana la urma ca cea mica are piciorusul fracturat(lucru confirmat mai tarziu de o doamna din petshop-ul din care provine), in urma sederii pe timpul unui tratament intr-un recipient de ariel,foarte,foarte,foarte mic,in care de abia se putea intoarce,si acolo ,mai mult ca sigur ,s-a intamplat nenorocirea.In rest este ok.Cat despre Kiri...desi fusesem la doctor cand era pui si ne-a zis in prima faza ca era femela...s-a dovedit a fi,la a doua verificare,MASCUL.Mie,una,mi-a fugit pamantul de sub picioare...Mi-a fost teama nu cumva sa fi facut vreo prostie cu cea mica,dar sper,totusi sa nu.Nu au stat prea mult impreuna,ci doar in prima seara+noaptea in cusca,in rest,micuta a fost scoasa la pozat si dragalit,in pat.
Noroc ca am avut ideea sa mergem si cu Kiri la doctor,ca altfel...
Oricum,doctorului nu avem ce sa ii reprosam,fiindca a fost de fiecare data om cu noi,si foarte ok,dar cum in perioada aceea,mergeam spre sfarsitul programului sau la cabinet,se intelege ca putea gresi si din cauza oboselii,iar Kiri fiind si foarte mic si pricajit,de abia iti dadeai seama...Si nici noi nu am stiut cum sa verificam,nici nu ne-a mai trecut prin minte sa ne mai uitam inca o data,sa vedem ce si cum(nici nu prea statea,se contorsiona ca la exorcizare)
Am dorit-o foarte mult pe cea mica,si o iubim foarte mult,dar,fiindca inca nu putem tine 4 porcusori(avem garsoniera si e cam..mic),am vorbit cu Florin ,care ne spusese,cand a ajuns cu ea,ca in caz de ceva,putem apela la el,daca nu o mai putem tine,si,prin urmare,am cedat-o lui.A trebuit sa decidem pentru ea,si nu pentru noi,nu puteam sa o chinuim,saraca.Nu asta vroiam sa ii ofer micutei,ci as fi vrut sa aiba o partenera,sa nu stea singurica.Am fost asa fericita,ca am dat zarva peste tot,si acum...poftim :cry: Ma simt ingrozitor,va dati seama,si ma simt si datoare sa anunt lucrurile astea,chiar daca un pic tarziu...mi-a luat ceva sa ma adun :(

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Probleme cu piciorusele...

Mesajde FlorinG » 29 Sep 2011, 16:55

Răspund postului de .
Fractură a avut atunci când era foarte mică. Piciorul i s-a sudat strâmb. Nu reacţionează în nici un fel când e pipăită, nu tresare deloc. Dacă o incomoda tresărea, fiindcă atunci când e mângâiată în răspăr tresare binişor. Ea îl foloseşte cum poate, se împinge în el dar nu e îndreptat în direcţia în care trebuie. Dacă era rănită cu siguranţă aveam grijă să nu păţească nimic.

Doctorul a zis că nu e nimic de făcut pentru piciorul ei. Eu nu cred asta, dar trebuie să se pună serios pe picioare înainte să mai fie stresată cu altceva. Îi dau vitamina C şi Bereş deocamdată şi am grijă să mănânce cum trebuie.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori