Probleme cu piciorusele...

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 13 Dec 2008, 23:31

Cu Mibazon nu-l vindeci, are in compozitie un complex de antibiotice, cu un spectru antimicrobian larg, este eficient pentru infectii ale pielii, dar nu si in cazul infestarii cu paraziti.

Daca nu se poate identifica natura infestarii, prima data se aplica produsul Ivomec (Ivermectina) ce se administreaza
- subcutanat
- sau aplicat pe piele (spot on),
ori una, ori alta, nu ambele!
doza se stabileste in functie de greutatea porcusorului si in functie de modul de administrare. Adica
:arrow: subcutanat se va da 0,2 mg Ivermectina/kilocorp, adica unui porcusor de 1 kg se va administra subcutanat 0,2 mg Ivermectina,
:arrow: pentru aplicare topicala (aplicare cutanata, adica pe piele, vezi detalii pe pagina Paraziti) se va folosi 0,5 mg/kilocorp, asta inseamna ca un porcusor de 1 kg va fi tratat topical cu 0,5 mg Ivermectina.

Citeste aici ce "face" Ivermectina:
http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... ssage/6458

Dupa ce a fost administrat doza potrivita, se asteapta 1-2 zile, pentru a putea monitoriza, daca ajuta sau nu, in cazul in care ajuta, se repeta tratamentul peste 7 zile.

Daca nu ajuta, adica se tot scarpina si in continuare si nu se obsearva nicio ameliorare pe piele, se incepe un tratament de combatere micoza.

Iti scriu in acest fel, sa intelegi ca o infestare cu paraziti nu poate fi vindecata cu un unguent cu spectru larg antimicrobian, Mibazon poate fi eficient in cazul suprainfectarii leziunilor, contine mai multe antibiotice, in cazul tau NU VA AJUTA. Ti-am mai scris si in martie
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... c&start=15
ca nu il va ajuta, acum iar ai aceeasi problema, faptul ca mereu revi, dovedeste ca se trateaza doar simptomul si problema ramane, intensitatea cu care se manifesta este mereu in functie de rezistenta organismului sau, cum slabeste putin, iar te confrunti cu ea (ma refer la infestare, boala) si uite asa nu se mai vindeca.

Referitor la piciorus, poate fi o complicatie a infestarii sau poate fi o infectie ce a dobandit din cauza asternutului umed, a unui obiect/accesoriu cu efect abraziv in ceea ce priveste pielea talpii, sau o alta cauza ce trebuie depistata. Verifica atent talpita lui si citeste si asta, pentru a-ti forma o parere a ce poate fi:
http://www.gemon.ro/boli6.htm#pododermatitis

Neaparat pune-l pe talas curat ce menti in stare curata, schimbi partial talasul, daca e nevoie, si pui sub el un prosopel sau paturica (schimbi daca il uda/murdareste), pe asta sa stea. Medicul sa ia foarte in serios inflamatia piciorului, pentru a nu da in complicatii, daca se vede undeva pe talpita o rana, trebuie mentinuta curata (dezinfectata cu Betadine) pana se vindeca.

Himo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 10 Feb 2008, 17:17
Localitate: Iasi

Mesajde Himo » 13 Dec 2008, 23:44

eu atunci am tratat baiatul cu mibazon...lui i-a trecut si nu i-a mai aparut.... oricum am sa icnerc si ceea ce-mi spui u...dar cu labutza ce fac?... e umflata si are o rana in "talpa" ...nu-mi pot da seama cum a capatat-o....m-am uitat putin la ea azi...si partea de deasupra pare sa aiba un "nodul" (se simte la atingere)....cand o apas putin pe labutza nu tipa doar "tresare"

si Ivomec iau din farmaciile veterinare sau cele umane?.... cred ca e mai bine subcutanat sa-i administrez ca e mai exacta masuratoare.....doar ca nu stiu exact cum sa-o injectez...ii strang/ ridic pielea de dupa gat si o injectez cumva? :-?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 14 Dec 2008, 00:24


Himo
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 79
Membru din: 10 Feb 2008, 17:17
Localitate: Iasi

Mesajde Himo » 14 Dec 2008, 00:33


Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 14 Dec 2008, 00:46

De ce nu mergi la el cu pagina tiparita sa citeasca despre talpita :!: , despre paraziti :!: , si impreuna cu el sa rezolvati problema? Ar trebui sa cooperezi cu el, pentru a-l putea avea de partea ta.

Acum sa dezinfectezi cu (este iodul care ti-a indicat si medicul, doar ca asta nu ustura, deoarece nu contine alcool), si pune-l pe un prosopel curat care verifici de mai multe ori pe zi, sa poti schimba daca se umezeste sau se murdareste, la fel faci cu talasul, partial schimbi acolo unde face pipi, sa elimini in acest fel orice sursa ce ar putea suprainfecta rana de la talpita. Fotografiaza talpita si pune-l aici sau trimite-mi in particular. Ajutorul ce primesti aici, ar putea fi util daca ai coopera cu medicul tau, prin prizma ta (felul in care observi si descri ceva ce nu cunosti) pot afla doar ceva ce poate corespunde realitatii sau nu, porcusorul tau merita o ingrijire competenta, nu una la intamplare, nu-i asa?

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Schiopateaza

Mesajde *YnnA* » 15 Feb 2009, 20:25

Maya a mea schiopateaza de 2 zile :cry: imi puteti da un sfat??? :?:
Imagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Feb 2009, 21:15

sa ii verifici unghiulitele...sigur nu au crescut prea mult si ii provoaca durere la mers?

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 16 Feb 2009, 10:10

are doar 2 luni si i le verific saptamanal luna trecuta i leam taiat deci nu cred ca asta e problema poate e dislocat vreun oscior si asta e cauza :cry:
Imagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 10:23

aici cred ca doar un medic te poate ajuta eventual o radiografie.
dar spui ca schiopateaza doar de cateva zile
cum iti explici ?
a cazut cumva? si-a prins piciorusul undeva.?..in afara de cusca lui(unde sa presupunem ca nu se poate lovi) pe unde s-a plimbat?

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 16 Feb 2009, 10:25

de cazut nici vorba poate s-a lovit cand era afara
Imagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 10:29

ma gandeam acum ca nu ar gresit sa ii administrezi vitamina c o saptamana(pentru intarirea organismului) o optime de comprimat p zi timp de 10 zile si ar fi binevenite si niste pelete suplimentar(pt aportul de calciu)
poti sa ii faci masaj la picioruse sa vezi daca simti ceva anormal sau daca il doare la atingere

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 16 Feb 2009, 10:32

i-am facut ieri si nu s-a miscat cred ca i-a placut si vit C o iau de la pet shop?sau calciul?
Imagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 10:37

am spus pelete de lucerna pe care le cumperi de la pet
despre vitamina c http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=82

Avatar utilizator
*YnnA*
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 209
Membru din: 15 Feb 2009, 19:27
Localitate: Timisoara

Mesajde *YnnA* » 16 Feb 2009, 10:39

aaa ok ms mult :dans:
Imagine

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 16 Feb 2009, 10:46



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori