Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 30 Mar 2015, 12:54

Suntem alaturi de tine, ne pare rau! :(

Au ramas amintirile frumoase care te ajuta sa treci peste aceasta perioada grea in care iti lipseste foarte mult. :cavies:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gabici » 16 Apr 2015, 23:20

Am un porcusor mascul in varsta de aproximativ 5 ani; de o perioada am observat ca pe piept are blanita mai rara; l-am dus la veterinar insa nu i-a gasit nimic, nici boli nici paraziti, nici dupa examinarea la microscop a unei mostre de par si piele; a zis ca poate fi o carenta de vitamine asa ca i-am dat vitamina C picaturi si o perioada parca a fost mai bine insa acum am observat ca iarasi s-a rarit parul in aceeasi zona si in plus nici pe barbie/gusa nu prea mai are par intr-o zona; unoeri il surprind ca sta si inchide pe jumatate ochii si nu stiu daca asta e semn ca sufera sau e pur si simplu obosit; ce credeti ca ar putea fi de fapt? Se comporta normal in rest: mananca bine si doarme mai mult insa asta de cand e putin mai batranel.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 17 Apr 2015, 00:23

Trebuie examinata atent pielea, cum se prezinta, ce aspect are, sanatos?

De preferat sa primeasca doar legume si verdeturi de sezon, sa eviti pe cele extrasezonale ce pot fi tratate, acestea avand o influenta negativa si asupra pielii si blanii. Creste orz verde viewtopic.php?p=46412#p46412 in ladita, ajuta la regenerarea celulara, contine elemente esentiale de care are nevoie.

Daca ai posibilitatea sa procuri, administreaza-i zilnic Immunovet (vezi sau ) pe o perioada de 2 saptamani.
Imagine

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gabici » 01 Mai 2015, 23:15

Abia azi am reusit sa procur orz; am sa-l pun la germinat insa pana atunci nu stiu ce sa fac; piele pare a fi sanatoasa in general si unde parul e rar, uneori insa arezone unde putin de tot e rosie, dar nu intotdeauna; si ma ingrijoreaza ca de cateva zile am observat tot la acelasi porcusor ca face bobite mai subtiri; nu le au decat legume-fructe de sezon insa in aceasta perioada e dificil din acest punct de vedere: chiar si la piata gasesc legume care sunt crescute in solar (eventual ridichi daca as putea sa ii dau insa daca bine stiu doar frunzele sunt permise si acelea in cantitati limitate); asa ca de o saptamana incoace ei primesc fan si iarba multa, grau verde - cu mici intreruperi (cand se termina o sarja si cealalta inca nu a crescut suficient), tarate de grau si Cavia Complete; toate acestea zilnic si le mai fac cure de cate o saptamana cu vitamina C; nu stiu ce as mai putea sa fac sa le fie bine pana vor aparea legumele si fructele de gradina; si, mai ales, nu stiu ce ar putea insemna acele bobite mai subtiri la porcusorul care e mai in varsta?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 04 Mai 2015, 09:39

Administreaza-i probiotic si diversifica meniul cu pastarnac, telina radacina, marar (a aparut in gradina), , tija de la floare de papadie frageda (culese de la cele care inca nu s-au deschis), busuioc proaspat.

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gabici » 04 Mai 2015, 12:15

Pastarnac nu este la ora aceasta decat la supermarket, iar fenicul nu am vazut pana acum la piata; sa indraznesc sa incerc la supermarket?
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 05 Mai 2015, 11:27

Fenicul se poate cumpara, noi avem in gradina chiar si acum (a inceput sa rasara cel semanat recent, si am pastrat cateva radacini de anul trecut peste iarna din care a crescut verdeata si s-au format si cateva bulbi). Inainte de a creste in gradina, am dat porcusorilor din cel cumparat la supermarket, au consumat cu mare pofta. Din cel din supermarket ofera-i din partea interioara a bulbului o bucatica, se poate da de 2-3x/saptamana cate putin.

Creste in ladita busuioc, este si asta o noutate ce contribuie la sanatate in meniu, poti taia din el si mereu creste mai departe, ramificandu-se si aducand multe frunze.

SimonaB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 10 Aug 2016, 23:12

Ajutor urgent

Mesajde SimonaB » 10 Aug 2016, 23:42

:cry: Ajutor stiu ca sunt noua aici pe site dar procesorul meu este grav bolnav .pe parcursul zilei de ieri a stat într-un colt suparat fara sa mance sau sa bea apa ocazional tipa ,incepand de azi dimineata tipa mai des si sta jos(lungit) fara sa faca nimic ,Cand l-am luat in brate am observat ca abdomenul lui este foarte tare (gen parca ar avea o mingiuta) .Din cate am citit eu aici pe site s-ar putea sa fie îmbalonat s-au să fie constipat ,l-am pus pe spate iar cu ajutorul unui betisor de urechi i-am pus ulei de măsline (lubrifiant) dupa circa 2 minute l-am pus din nou pe spate iar atunci am observat ca din anus ieșeau 3 fecale deodata!dupa nu a mai facut nu stiu cat ar trebui sa faca,ca și hrana i-am dat mancare de bebeluș cu siringa Daca e cineva care ar putea sa imi dea un sfat as fi foarte recunascatoare PS:porcusorul are 4 luni iar ca schimbare majoră in alimentatie de 4 zile le dau porcusorilor mei Pellets din lucerna malts criale ,Celalalt porcusor nu are nimic iar varsta lui e de 1 an .Ambii sunt masculi

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor urgent

Mesajde Gemon » 12 Aug 2016, 14:33

Sper ca intre timp s-a rezolvat problema cu bine.
Cum se simte acum?

La cel care are varsta de aprox. 12 luni, nu are nevoie de hrana speciala ce contine lucerna, iti recomand hrana Cavia Complete pentru amandoi.
Daca cel mic a avut probleme digestive, sa ii pui pe langa cel aflat in suport si in fata mult fan, pentru a incuraja consumul de fan, acesta trebuie sa fie prezent in alimentatia lui in proportie de aprox. 70-80 %.

SimonaB
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 10 Aug 2016, 23:12

Re: Ajutor urgent

Mesajde SimonaB » 12 Aug 2016, 14:38

:cry: din pacate a murit,Celalalt porcusor e bine ,

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ajutor urgent

Mesajde Gemon » 12 Aug 2016, 14:41

Imi pare rau. :puking:
Mare atentie cu alimentatie, ceea ce nu au consumat inainte sau ce nu au mai mancat o mai mare perioada, se introduce treptat si se da numai putin, asa pot fi feriti de diferitele probleme digestive. Vezi si mesajul viewtopic.php?p=116073#p116073

stancufa@yahoo.ro
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 18 Sep 2016, 13:05

Cred ca este bolnav

Mesajde stancufa@yahoo.ro » 18 Sep 2016, 13:14

Bună ziua am și eu un porcușor numit Sneaker, totul a fost frumos ,dar ieri cand m-am trezit i-am făcut curat în cușca și i-am dat drumul prin casă .Cat timp a stat pe afară am observat ca atunci când respiră scoate un zgomot si mișcă din cap. M-am speriat și m-am dus cu el la veterinar,iar acesta a spus ca este bine ca nu are nimic . Cand am ajuns acasa acesta făcea la fel. Doctorul mi-a dat o soluție sa ii pun in apa preventiv.
Porcușorul mănâncă bea apă ,insa mi se pare că i s-a scimbat comportamentul și culoare boticului e putin mak spre mov .Nu cred ca veterninarul a avut dreptate .
Vă rog ajutați ma cu un sfat !

LightningShock
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Aug 2016, 13:28

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde LightningShock » 19 Sep 2016, 14:07

Nu zic asta ca expert.Cred că porcușorul tău a răcit. Trebuie să îi dai antibiotic(să consulți lista de antibiotice pt prcusori). Însă e ciudat că s-a schimbat culoarea la nas, să nu se înece cu ceva.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde Gemon » 21 Sep 2016, 11:00

Antibiotic se administreaza doar la recomandarea medicului! :!:
Ii poti intari rezistenta organismului administrand vitamina C, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068

Pune un prosopel cald sub el, confectioneaza-i din material fleece un locusor cald unde sa poata dormi / sta in confort, vezi viewtopic.php?p=129716#p129716

Medici vet recomandati de membri la viewforum.php?f=2

Stef Elizabeth
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 10 Oct 2016, 18:28

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde Stef Elizabeth » 12 Oct 2016, 15:34

Eu i-am dat acid fort mi-a fost recomandat de catre farmacia veterinară si nu se simte bine i-am dat de doua ori. Nu mananca si nu bea apa, ce sa ii dau sa manance?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori