Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde irena » 11 Mar 2012, 16:07

la oameni e posibil sa apara efecte nedorite dupa utilizarea carbunelui medicinal pe o perioada mai lunga.
insa teoretic se poate folosi mult si bine fara sa faca rau.
deci daca la oameni exista un 1% sanse, exista si la porcuti. eu zic sa ii dai 1 data preventiv, cum ti-a spus si maria.
la fel ca orice medicament, folosit daca nu este cazul poate aparea situatia ca organismul sa formeze o anumita imunitate,
iar atunci cand ai intr-adevar probleme si il folosesti, sa nu aiba efectele dorite.
dupa ce i-ai dat, tine-l vreo 2-3 zile sub observatie. verifica daca face bobite normale, daca nu e constipat sau balonat.
daca in zilele urmatoare comportamentul e normal si nu apar simptomele de mai sus, inseamna ca nu ai de ce sa iti faci
griji. ai insa pe viitor grija la ce rontaie ;)

Avatar utilizator
alexandra.gb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2012, 01:43
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde alexandra.gb » 11 Mar 2012, 17:09

Multumesc pentru ajutor! Le-am dat carbunele..sper sa fie toul in regula :smile:

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde irena » 11 Mar 2012, 17:34

cand ii lasi pe jos, asigura-te ca nu ai plante, cabluri, praf, orice alte chestii pe care le-ar putea roade si le-ar face rau.
e mai bine sa previi decat sa tratezi ;)

gabialina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2012, 12:15
Localitate: ineu

porcusor bolnav

Mesajde gabialina » 23 Mai 2012, 09:38

Porcusorul meu a tras curent la ochi si ii curge ochiul si nu vrea sa manace. Ce as putea sa ii dau ca noi nu avem doctor veterinar. I-am facut ceai de musetel si l-am stes pe ochi

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusor bolnav

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 09:54

din pacate noi nu te prea putem ajuta
ar trebui sa il vada un doctor
poate are ceva in ochisor, poate e legat de faptul ca nu manaca, poate are temperatura, poate are diaree si nu iti dai seama, poate are dintii crescuti aiurea...
sunt multe
eu nu pot decat sa iti spun sa il stergi la ochi cu ceai de galbenele, sa ii dai vitam c, si sa il hransti tu, cu seringa
da-i erceflora duo si burtica sanatoasa de la nestle, pt inapetenta
o jumatate de capsula pe zi de erceflora si burtica, cat vrea el sa manace
tine-ne la curent
poate gasesti un medic intr-un oras apropiat tie
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

gabialina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2012, 12:15
Localitate: ineu

Re: porcusor bolnav

Mesajde gabialina » 23 Mai 2012, 10:03

problema e ca nu vrea sa manance, orice ii dau intoarce capul

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusor bolnav

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 10:15

daca vine la mancare, miroase si pleaca, inseamna ca ii e foame, dar nu poate manca
deci trebuie sa il hranesti tu cu seringa
dar problema nu e rezolvata, trebuie sa stii de ce nu mananca, ca sa stii ce sa ii dai
deci e nevoie de un medic
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

gabialina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 22 Mai 2012, 12:15
Localitate: ineu

Re: porcusor bolnav

Mesajde gabialina » 23 Mai 2012, 10:22

si cum pot sa il hranesc cu siringa?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusor bolnav

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 10:37

uite aici mesaje despre hranirea cu seringa
search.php
in coltul din dreapta sus e functia search, foloseste-o
si pe youtube e un filmulet care se numeste hranire cu seringa
vezi viewtopic.php?p=4459#p4459
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 23 Mai 2012, 10:46

S-ar putea sa aiba probleme digestive, fara examinare nu putem sti ce are, dar ai putea sa ii dai urmatoarele in speranta ca va avea efect, urmand strategia prezentata mai jos:
Cumpara la farmacia umana Espumisan emulsie orala si comprimate Cerucal (Metaclopramid). Ii administrezi 0,5 ml Espumisan (masori cu seringa) si dupa doua ore ii dai Cerucal la care jumatate tableta amesteci cu 2,5 ml apa, dar ii dai doar 0,5 ml din acesta, este o metoda prin care se poate da mai usor doza recomandata. Ambele administrezi de 3x/zi, la distante de 8 ore intre ele, dar nu deoadata, ci asa cum am scris mai sus.
Un exemplu: Daca ii dai Espumisan la ora 12, ii administrezi Cerucal la ora 14, la ora 20 Espumisan, la ora 22 Cerucal s.a.m.d.

Dupa cateva ore de la administrare incearca sa ii dai putina de la Nestle amestecata cu ceai de salvie, oferind doar putin, cat mai des, nu mult prima data, pentru a ajusta intestinele la aceasta. La urmatoarea masa amesteci in aceasta pasta si putina tarata de grau (gasesti la magazin de produse naturiste), iar dupa ce vezi ca incepe sa manance mai bine, incepi treptat sa ii oferi si diferite legume radacinoase rase cat mai diversificat posibil - telina, sfecla rosie, pastarnac, morcov, patrunjel - sau zeama lor amestecata in pasta ce ii prepari. Scopul tau e sa inceapa sa manance cat mai curand singur, de fiecare data incerci sa ii oferi si cate un fir de fan, vei pasi pe drumul bun dupa ce va incepe sa manance si fan.

P.S. Este bine sa amesteci in hrana preparata cate un varf de cutit de probiotic sau sa ii dai cu putina apa plata probioticul ce la fel cumperi la farmacia umana, de ex. Eubiotics sau Erce Flora duo. Probioticul ajuta la echilibrarea florei intestinale, daca are un congener, oferirea cecotrofelor ( proveniti din prima digestie) de la acesta este cea mai eficienta metoda de inoculare a bacteriilor benefice.

Gabi14
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mai 2012, 14:18
Localitate: Bucuresti

Porcusorul meu e bolnav

Mesajde Gabi14 » 23 Mai 2012, 14:43

Buna!

Porcusorul meu e bolnav,de ieri dimineata nu mai mananca nimic,nu bea apa,ii curg ochisorii si saliveaza foarte mult(e in permanenta ud pe barbita)are niste secretii si la nivelul nasului,haraie ca un om racit si a slabit foarte mult,nu se mai misca,doar zace si e foarte moale,ca o carpa.Am fost azi dimineata cu el la veterinar,i-a facut glucoza si supliment de v itamina c,cel putin asa mi-a spus dna veterinar dar nu e nicio schimbare.Nu i-am dat alte alimente decat in mod normal(morcov,banana,patrunjel,fan,mancarica speciala pt porcusori din care mananca de vreo 2 sapt deci nu ar fi de vina aceasta).Ma gandesc ca poate a stat in curent si a racit dar dna veterinar a spus ca e foarte rau si ca nu doar asta ar fi cauza,mi-a recomandat sa-l tin intr-un prosopel cu sticle cu apa calda ca sa-i mentin temperatura ridicata si sa ma duc maine din nou la ea insa ma tem ca la felul in care arata nu mai apuca ziua de maine,mai ales ca nici nu mananca si nu bea apa.Ce sa fac in cazul acesta si ce pot sa-i pun in seringa sa-l hranesc cu forta si exista vreun medicament pe care il pot cumpara de la farmacie si care sa nu-i faca rau?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde crisa24 » 23 Mai 2012, 15:10

suna-l pe acest domn poate are rapid care!

0722 983 442
citeste aici
viewtopic.php?f=6&t=1092&p=109423&hilit=inapetenta#p109423

si mergi urgent cu el la ionescu sau ana pantu ca vad ca esti din Bucuresti!
viewtopic.php?f=2&t=2


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Gabi14
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 4
Membru din: 23 Mai 2012, 14:18
Localitate: Bucuresti

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde Gabi14 » 23 Mai 2012, 15:28

din pacate pot ajunge abia maine dimineata pt ca acum sunt la sv si termin abia la ora 21,mi-e teama sa nu moara pana maine.Multumesc frumos!

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde crisa24 » 23 Mai 2012, 15:31

cati ani are?
daca o suni pe doamna Ana Pantu, cred ca te ajuta si dupa 21, dar doar sa o suni si sa vorbesti cu dansa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: porcusorul meu e bolnav

Mesajde maria » 23 Mai 2012, 15:45

gabi, situatia e foarte grava
cum s-a ajuns aici? nu ai fost cu el la medic, ai nimerit la unul care nu se pricepe la porcusori?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori