Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde Gemon » 13 Oct 2016, 18:07

La porcusor, in loc de acidifiantul Aci-Fort despre care ai scris, este bine sa ii administrezi probiotic ce procuri de la farmacia umana, cere EuBiotic sau , si amesteca un varf de cutit probiotic cu putina apa plata. Ii administrezi direct in gurita, cu o seringa fara ac, in primele doua zile de 3-4x/zi, apoi inca 4 zile de 2x/zi, si cateva zile odata pe zi, dupa care ii mai dai odata la doua zile inca o saptamana, pentru a nu intrerupe brusc, asa ajuti la reechilibrarea florei intestinale in mod sanatos.
Daca este inapetent, administrarea de probiotic este doar una dintre strategii, trebuie examinat de un medic competent, pentru a primi tratamentul corespunzator. Are nevoie de ajutorul tau, singur, fara tratament adecvat sansa de a se vindeca, scade cu fiecare ora ce trece asa, daca nu il hranesti si nu il ti intr-un loc cald, prosop incalzit sub el, si asternut schimbat mai des in aceasta perioada.
Cele mai multe probleme se ivesc din cauza hranirii neadecvate, prea putin fan, hrana speciala nepotrivita, si/sau mese proaspete aplicate necorespunzator (cantitate mare, scoasa direct din frigider fara a tine aprox. jumatate ora la temperatura camerei, dieta proaspata unilaterala, monotona etc.), sau ambient nepotrivit in care porcusorul raceste.

Pentru a putea ajuta cat mai bine, ar fi corect sa dai mai multe informatii asupra starii si simptomelor ce ai observat la el.
Medici veterinari recomandati vezi la viewforum.php?f=2

In caz de inapetenta rezistenta organismului slabeste si mai mult, trebuie descoperit cauza si neaparat si hranit artificial, vezi un mesaj ce it recomand sa aplici la el, la viewtopic.php?p=117252#p117252

Cecilia
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 12 Dec 2016, 22:49

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde Cecilia » 12 Dec 2016, 23:00

Sunt din Craiova, am fost cu porcusorl la dr. Safta pentru ca avea un chist seboreic care a crescut. Au stors acel chist si a iesit mult puroi, au bagat dezinfectant prin o gaurica pe unde a iesit puroiul si au facut un antibiotic. A doua zi am mers din nou, acelasi stors si dezinfectant. Acum, dupa 2 zile vad ca a colectat dar parca nu as vrea sa merg sa il chinui pentru ca fac anestezie si il doare foarte tare. In acest timp l-am sters periodic cu tinctura de iod. Exista alta metoda de a nu mai colecta? Rana este pe spate! Ma poate ajuta cineva! Stie cineva un medic in Craiova care se pricepe la porcusori??
Multumesc

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: Cred ca este bolnav

Mesajde Miki_C » 13 Dec 2016, 02:04

Am citit ca se poate folosi apa oxigenata, poti citi in linkul de mai jos:
RaulS
viewtopic.php?p=123739#p123739

Si vladdia 80 (ultimul mesaj pe pagina 2) viewtopic.php?p=37547#p37547

Citeste si pagina 3. Sper sa te ajute. Sanatate!

rlucian90
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 11 Sep 2017, 10:21

Porcusor bolnav

Mesajde rlucian90 » 11 Sep 2017, 10:34

Salutare tuturor.
Am si eu un porcusor de guineea care de vineri-sambata a inceput sa nu mananace la fel de mult ca inainte dar cu toate astea mananaca si bea apa, dar refuza si castravetele care este preferatul lui iar iarba pe care o primeste zilnic nu o mai manaca pe toate, chiar o lasa si se duce sa manance fan.
Pe langa asta i-au aparut niste cojite la ochi de la lăcrimare si a devenit mai apatic. Cand il mangai pe cap incearca sa inchida ochiul stang, lucru pe care nu l-a mai facut pana acum.
Credeti ca a racit sau este o conjunctivita?
Porcusorul este la mama, toate aceste informatii le am de la ea, alte simptome sau comportament nu a observat. In plus mi-a spus ca a mai scazut in greutate, observand acest lucru cand l-a luat in mana, el oricum este putin mai plinut.
Astazi o sa ma duc cu el la veterinar, insa as fi vrut sa stiu daca se poate cam la ce sa ma astept, pentru ca am sunt putin mai rezervat in prvintia cabinetelor vet care spun ca trateaza si pocursori.
Multumesc! O zi buna!

rlucian90
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 11 Sep 2017, 10:21

Re: Porcusor bolnav

Mesajde rlucian90 » 11 Sep 2017, 13:25

Astazi a fost mama cu el la consultatie, i-a aratat lista antibioticelor interzise si mediul de acolo a spus ca stie de ea si ca sunt sensibili la unele antibiotice.
L-a consultat si a spus ca are viroza respiratorie, i-a facut o injectie, si a spus sa se mai duca inca 2 zile cu el sa il vada. Nu stia ce injectie i-a facut, i-am spus sa il intrebe maine ce i-a facut.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 11 Sep 2017, 18:24

O cura de vitamina C ii intareste organismul, vezi viewtopic.php?p=131068#p131068
In asemenea situatii poate ajuta pe langa tratamentul aplicat de medic si o inhalatie cu ceai de musetel, calmeaza inflamatiile cailor respiratorii, vezi alineatul doi la viewtopic.php?p=119648#p119648
Mama sa monitorizeze si greutatea corporala, sa il cantareasca zilnic odata, pentru a vedea daca are apetit si cum asimileaza hrana. In cazul in care nu prea mananca si scade in greutate, pe langa examen medical e nevoie sa fie hranit de catre mama cu seringa. Sfaturi in acest caz aici viewtopic.php?p=117252#p117252

rlucian90
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 11 Sep 2017, 10:21

Re: Porcusor bolnav

Mesajde rlucian90 » 12 Sep 2017, 14:38

Multumesc foarte mult de informatii.

Ieri dupa ce a venit de la vet nu a vrut sa manance, asta de la ora 13-14 pana la ora 22:00, iar apoi a inceput sa mai manance, putin castravete, sfecla si fan. De dimineata a mancat mai bine, iar acum la ora 14 a fost cu el si i-a facut iar injectii, cu Enrofloxacin (porcusorul are aproape 4ani). Ieri a fost cantarit, avea 1200g astazi avea 1180g .
Este bine ca a reinceput sa manance singur.
Maine este ultima zi de tratament.
Sper sa se faca bine cat mai repede.

O zi frumoasa!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 13 Sep 2017, 05:50

Tinem pumnii si trimitem ganduri bune, insanatosire!
Asteptam in continuare sa ne scri cum evolueaza, cele ce ai scris, sunt imbucuratoare, cantareste in continuare greutatea lui, pentru a monitoriza corect starea lui. Succes!

rlucian90
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 11 Sep 2017, 10:21

Re: Porcusor bolnav

Mesajde rlucian90 » 18 Sep 2017, 10:47

Buna ziua,

Porcusorul este vesel, doar ca a inceput sa aiba un scaun mai moale, putin spre verde si miroase mai tare.
Am incercat sa ii dau Smecta si Probiotic cu seringa insa este destept, deschide gura, ii dau cate putin doar ca nu vrea sa o inchida si sa inghita.
Vineri seara a inceput sa faca mai moale, cel mai probabil de la antibiotic. De vineri mama i-a dat doar fan, bobite si ceai de menta (nu prea a baut foarte mult) si apa, doar ca a inceput sa tipe de foame si se tot plimba prin cusca in cautare de mancare, asa ca i-a mai dat niste morcov si telina(nu prea o mananca) si 2 bucati de sfecla la interval de 1-2ore pe care le-a devorat instant. Ce as putea sa ii mai spun sa ii mai dea de mancare astfel incat sa fie ok si cu stomacelul ?

Multumesc,
O zi buna!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 19 Sep 2017, 08:38

Pune in mai multe locuri fan, cate o mana pe jos sau langa/peste accesorii, asa il stimulezi sa-l guste si sa rontaie mai mult, fanul ajuta la restabilirea florei intestinale. Plimbarea ocazionala (macar 15-30 minute pe zi) in afara custii intr-un loc amenajat pentru el il determina sa se miste mai mult, miscarea ajuta si ea mult in reglarea tranzitului intestinal, idei la http://www.gemon.ro/galerie/tarc-plimba ... index.html
Probiotic poti amesteca in ceva ce consuma cu pofta, de ex. presarezi putin pe bucati mici de sfecla. Continua asa cu radacinoase si legume bogate in fibre pe langa fan, accentul insa sa fie mai ales pe fan. Ceai ii poti da si din adapatorea, ciocul adapatoarei ducand la gurita, pentru a bea el singur cat doreste, fara constrangere.

rlucian90
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 5
Membru din: 11 Sep 2017, 10:21

Re: Porcusor bolnav

Mesajde rlucian90 » 25 Sep 2017, 11:14

Multumesc foarte mult pentru sfaturi.

Porcusorul este bine acum, mananca la fel ca inainte si este vesel.

O zi excelenta va doresc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Porcusor bolnav

Mesajde Gemon » 25 Sep 2017, 16:52

Ne bucuram ca se simte bine. :smile:
Pupici pe nasucul lui! :kiss:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori