Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

De unde doamne iarta-ma

Mesajde Gemon » 22 Apr 2008, 10:34

Nu am scris ca este, am scris ca POATE fi infestat cu raia specifica a porcusorilor - imbolnaveste doar porcusorii, poate fi prezent in organism in stare LATENTA si sa se manifeste atunci cand organismul este slabit dintr-un motiv anume (boala, stres, aglomeratie, hranire/ingrijire deficienta sau unilaterala, altele). Tin sa-ti amintesc ca cele intamplate recent (afectiunea de care sufera, tratamentul, consecintele) a trait-o ca un stres, organismul in acest caz devine mai vulnerabil, pierde din greutate, flora intestinala afectata face ca imunitatea sa fie mai scazuta s.a.m.d. Faptul ca il ingrijesti cat mai bine posibil nu inseamna ca il si poti feri de orice, si nici vina nu o porti tu pentru cele intamplate. Se poate intampla oricui, uneori nici macar nu depistezi sursa, o infectie se poate dobandi si prin contact indirect. Pot exista chiar si factori predispozanti care fac posibila aparitia unei afectiuni la un individ mai sensibil/vulnerabil in acel moment.

Cand il hranesti, sa ti cont de nevoile lui, oferindu-i hrana bogata in fibre, iarna verdeturi mai ales :!: din cele care sunt recoltate si pastrate din anul ce a trecut, ca pana la aparitia celor proaspete sa primeasca mai putine din cele tratate cu diferite substante pentru crestere fortata, pastrare etc. Salata data in exces in perioada de iarna face ca porcusorul sa obtina prin ea si substante ce pericliteaza sau slabeste sanatatea, aceasta planta putand "inmagazina" o cantitate mare de nitrati, cantitatea ce consuma el datorita stapanului care ii vrea binele (fara sa fie constient, ce face) si ii da mult sau des, raportat la greutatea lui face ca el sa consume o cantitate mult mai mare ce pe termen lung poate duce la imbolnaviri atunci cand nici nu te astepti. La continutul de nitrati si altele, limitele admise se calculeaza pentru om, omul nu consuma, raportat la greutatea lui, o cantitate ce poate consuma porcusorul.

Deci bunastare nu inseamna neaparat fan frantuzesc sau des salata verde iarna (nu sunt ironica, o scriu sincer!), hranirea este un subiect complex, ceea ce consuma, are un impact puternic asupra sanatatii lui.

cameleon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2008, 12:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cameleon » 25 Apr 2008, 11:36

Acum dupa ce au trecut cateva zile,i-am dat vitamina C pentru copii , o bea nu are nici o problema, mananca morcovi, salata,mere ,dar sta tot intr-un loc ,si cu ochii intredeschisi si cand mananaca la fel ,numai cand il scarpin face ochii mari.Nu stiu ce sa ii mai fac ,am mai fost si la alt cabinet veterinar si nici aici nu stiau ce sa ii faca.V-as ramane recunoscator sa imi spuneti dc sta cu ochii intredeschisi,am impresia ca tot il mai doare pielea pe el,chiar daca numai are nici o leziune tegumentara.Va multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 25 Apr 2008, 12:37

Pentru a nu se repeta la altul, daca un porcusor are micoza pe o portiune mai extinsa/mare, atunci nu se aplica crema, ci se spala cu sampon antimicotic cum e Nizoral, sau se poate folosi sol. antimicotica Imaverol. Crema este buna cand infectia este localizata pe o suprafata limitata, mica.

Poate avea dureri, o alta afectiune ce nu s-a depistat, de cele mai multe ori se observa si la apetit starea generala precara, cand e bolnav mananca mai putin, devine letargic s.a.m.d.

Insa la fel poate fi doar o stare ce se manifesta din cauza lipsei de stimuli exteriori, un animal social cum e porcusorul are nevoie de compania semenilor lui, macar unul cu care poate interactiona, comunica. Un mediu in care doar mananca, doarme, face toaletarea, nu este potrivit pentru un mamifer mic atat de comunicativ ca porcusorul. Se poate imbogati mediul cu accesoriii, platforme, bariere vizuale ce fac ca el sa fie stimulat sa mai caute, cerceteze, sa interactioneze cu mediul, dar lipsa unui semen ramane o nevoie comportamentala ce numai prin aducerea unuia (de acelasi sex e alegerea buna!) se poate satisface.

In mod normal nimeni :!: nu ar trebui sa dea/vanda un singur porcusor la cineva care - nestiind multe despre acest animal - doreste sa adopte/cumpere numai unul, fara sa aiba acasa inca un porcusor. In acest caz ar trebui ca persoana respectiva sa fie informata despre nevoile comportamentale ale acestui animal, pentru a nu-l condamna la singuratate, dar pana acolo e inca un drum lung. Sa incercam sa contribuim la bunastarea lor - cu pasi mici macar - si prin acest mod, sa informam pe cei care tin sau vor sa tina porcusor(i), despre nevoile lor sociale, ca pana creste generatia viitoare, aceasta sa fie mai constienta de responsabilitatea ce implica tinerea unui animal, printre altele si acela de a-i satisface intr-un anumit mod si nevoile comportamentale, nu doar cele fizice.

cameleon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2008, 12:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cameleon » 25 Apr 2008, 12:41

Sarumana pentru raspuns,dar tot nu am inteles dc sta cu ochii inchisi,leziunile i-au trecut dar tot apatic este,a slabit asta am observat,poate deoarece nu a mancat pana acum,acum a inceput sa mai manance,nu stiu ce sa mai zic ,chiar ma doare sufletul sa il vad asa ,si desteptii astia de veterinari nu stiu nimic,chiar nu stiu pe ce au luat ei note de trecere la facultate,eu mai am putin si termin Medicina generala ,daca imi vine un pacient si nu stiu ce are,ma baga in puscarie sau ma acuza de malpraxis.Halal medici

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 25 Apr 2008, 13:24

Aliniatul 2 si 3 este raspunsul, poate fi semn de boala la fel cum poate fi din cauza lipsei de stimuli (nu are ce face, se plictiseste, o mare parte e inactiv pentru ca instinctul social nu e stimulat).

Bine ar fi daca ai putea face rost de , un probiotic pentru iepuri, ce contine bacterii producatoare de acid lactic, vitamine si glucoza, sau ce contine probiotice, prebiotice, enzime, electroliti si vitamine pentru iepuri si mamifere mici. Daca nu ai de unde (se gaseste in Ungaria si tarile vestice), cere de la vet probiotic sau cumpara la farmacia umana un probiotic cum e de ex. Biotics. Din asta zilnic ii dai de 2-4x un varf de cutit amestecat incet-incet cu apa plata (nu apa cu clor!) pana obti o pasta, apoi mai adagi putina apa sa ii poti da cu lingurita, sau cu seringa, in acest caz cu mare atentie introduci conul lateral in gurita unde e diastema (spatiul acela care este intre incisiv si premolar) si incet misti varful conului, asa ii dai, pentru a nu trece accidental in caile aeriene (scriu asta pentru ca s-a mai intamplat, odata ajuns acolo poate face pneumonie). Daca ii dai zilnic macar o saptamana, ajuti la refacerea florei intestinale si ii stimulezi apetitul, marindu-i si rezistenta fata de boli (o mare parte din imunitate este concentrata la acest nivel, flora intestinala).

Ai fost la unul dintre medicii recomandati pe forum (vezi sectiune medici veterinari)? Despre Dr. Manea am auzit multe bune, f. putine negative (a mai gresit el cate un diagnostic-doi, dar in general stie multe despre porcusori).

Doar probioticul poate nu-l va ajuta daca e bolnav, dar imbunatateste mult :!: starea, neaparat sa ii dai.

cameleon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2008, 12:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cameleon » 25 Apr 2008, 17:35

De bolnav este sigur bolnav,mananca ardei gras verde,dar i-am dat si vitamina C si vad ca acum face si diaree ,cred ca o sa mor eu inainte lui de suparare,cat despre ochii ii tine intredeschisi si are o secretie apoasa ca si cum i-ar curge ochii,pe piele e curat ca lacrima,chiar nu stiu ce sa ii mai fac ,sa ma tot duc la doctori sa isi dea cu presupusul nu am nici timp,si nici sa arunc cu banii aiurea,nu vreau sa par penibil dar pt ca doar l-a vazut si nu i-a facut nimic mi-a cerut 40 de lei pt ca l-a consultat.Eu o sa am in continuare grija de el ii dau sa manance,i-am dat cu o crema oftalmologica sa vedem ce se intampla,chiar i-am dat si niste smecta sa il mai stranga la stomac.Daca este un luptator va supravietui daca nu Rip atat i-o fi lui scris chiar numai stiu ce sa ii mai fac.Daca va muri al 2 lea nu mai iau,ma atasez prea tare de ei ,nici cand m-am despartit de prietena mea nu am simtit asa o durere in suflet cum simt pt asta mic .Offf apropo Sarbatori fericite la toata lumea

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesajde Gemon » 25 Apr 2008, 18:52


cameleon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2008, 12:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cameleon » 25 Apr 2008, 19:14


Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 25 Apr 2008, 21:35

si eu am avut probl cu o porcuta
ii puneam dimineata kanamicina si seara o picatura de nafa-gal
a fost ok
si sa stii ca are dreptate geda cand spune ca atunci cand sunt bolnavi simt nevoia sa stea lipiti de noi. parca incearca sa ia un pic de energie.
mergi la dr asa cum ai promis. trebuie sa fii cu sufletul impacat ca ai facut tot ce ai putut si ai stiut pentru el
sa ne scrii in continuare

cameleon
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 8
Membru din: 18 Apr 2008, 12:51
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cameleon » 26 Apr 2008, 19:58

RIP,se poate inchide ,va multumesc pentru compasiune si pentru sfaturi,dar nu au ajutat din pacate decat prelungirea sortii lui cu inca 14 zile.Azi la ora 9.00 dupa ce toata noaptea am stat langa el deoarece tragea sa moara,si-a dat duhul dupa ce mi-am luat la revedere de la el si l-am uns cu mir,chiar i-am aprins si o lumanare.L-am ingropat intr-un parculet intr-o cutie de pantofi plina cu fan,i-am pus si salata un mar si un ardei gras,si boabe ce manca el,nu in ultimul rand si putina apa.Am imbracat cutiuta in staniol pe care la randul ei am legato bine cu scoth ,ca sa nu il gaseasca vreun pradator.A luptat ca un viteaj dar boala a fost mai presus decat inimioara lui.Eu sunt de parere ca a facut un atac cerebral dupa simptome,paralizie si ochii rosii.Sunt hotarat chiar daca sunt distrus acum de Pasti sa imi mai iau unul.De data aceasta va fi o fetita.Si catelul meu este distrus ,erau cei mai buni prieteni,am ramas surprins cum si Max(catelul )l-a vegheat toata noaptea,si cand si-a dat duhul a inceput sa latre si sa dea cu labuta pe cusca.Dumnezeu sa il odihneasca .

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 27 Apr 2008, 17:17

mie mi-au murit 2 porcute si de fiecare data am avut senzatia ca cea care a ramas a stiut tot timpul ce se intampla, chiar daca nu era in cutie cu cealalta. pur si simplu statea f f cuminte.
asa fac si cand eu ma simt rau. sunt super linistite. am senzatia ca stiu ca nu ma sint bine si stau asa sa nu ma deranjeze. in schimb, in alte zile , nu le mai ajunge cutia.
imi pare rau de porcutul tau.
din pacate multi au trecut prin situatii din astea si au simtit cum li se rupe sufletul in mii de bucati. nu stiu, dar au porcii astia ceva special
e bine ca ai putut sta cu el pana la sfarsit.
d-zeu sa il odihneasca

Morenyta
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mai 2008, 18:13
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Morenyta » 17 Mai 2008, 10:51

Buna tuturor am si eu o mica problema cu cele 5 porcute le cade foarte mult par mai ales la cea mai mare care are aproape 5 luni si nu stiu din ce cauza sau de ce?apa cu vitamina C au tot timpul uneori le mai pun vitamina c solida si pe fructe fan de asemenea au tot timpul si mancarea este alcatuita din legume si fructe.azi am chemat medicul sa vad ce zice si el ca nu mai suportam sa vad cum le cade parul asa de mult eu tin mult la porcusorii mei si nu vreau sa pateasca ceva.sanatate multa la porcusorii vostri.
"AJUNGE CEL MAI SUS CEL CARE AJUTA PE ALTUL SA URCE"PALER

Morenyta
Initiat
Initiat
Mesaje: 30
Membru din: 16 Mai 2008, 18:13
Localitate: BUCURESTI

Mesajde Morenyta » 17 Mai 2008, 10:56

draga cameleon m-a impresionat foarte tare povestea ta si imi pare rau pe porcusorul tau eu nu a-si vrea sa trec prin asa ceva nici nu vreau sa ma gandesc ca vreounul din porcusori mei ar putea pati ceva nu cred ca a-si putea suporta acea durere eu m-a atatsat foarte mult de ei chiar cand plec in excursie nu ii las cu nimeni pt ca dupa parerea mea nimeni nu ii poate ingriji la fel de bine ca mine si pun cusca in masina cu tot ce am nevoie pt ei si plec la drum ii iubesc mult si nu pot sta fara ei. :dance:
"AJUNGE CEL MAI SUS CEL CARE AJUTA PE ALTUL SA URCE"PALER

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 17 Mai 2008, 19:14

:friends: shrekut si runty

Cristiana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 13 Iun 2008, 14:46
Localitate: Brasov

Porcusor bolnavior

Mesajde Cristiana » 13 Iun 2008, 14:56

Porcusorul meu Punky e bolnavior de aproape o luna.Prima data a facut diaree,dupa care de vreo 2 saptamani nu prea mai vrea sa manance.Am fost cu el la doctor,si ii face vitamine,dar nu da semne sa-si revina.Ce sa ii dau sa manance,pentru ca nu prea vrea mai nimic....mananca doar paine.Ce ma sfatuiti sa ii adaug in alimentatie ca sa isi revina,macar sa fie mai vioi.L-am cantarit acum 2 sapt si avea 470g,iar acum are 430 g.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori