Porcusor bolnav

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 29 Noi 2008, 01:30

e ora 24 si 7 minute
stau cu p1 in brate...(incerc sa glumesc un pic dar nu pra pot) l-am pus intr-un ciorap si sunt fericita ca respira si clipeste :heart:
offf......p2 cel mic papa de zor...deci e sanatos ,dragul de el
cel mare insa....nu are putere nici sa stea in picioare....oare exista sanse?
sper sa apuce dimineata si inca alti 6 ani de dimineti
cred ca sunt 2 baietei :smile:

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 29 Noi 2008, 01:51

Ar avea nevoie de hidratare, subcutanat, si de caldurica, la asa un animalut mic bolnav termoreglarea nu functioneaza bine. Daca ai avea Bio-Lapis acasa, l-ar ajuta mult, este probiotic ce contine si prebiotice, electroliti, vitamine. Asa poti doar sa ii oferi hrana ce prepari si lichide, ceai fara zahar, suc natural. Exista sansa sa-si recapete incet forta, daca are macar putin interes si poate inghiti. Maine ii poti cumpara Bebelac cu 4 cereale (ai instructiuni pe pagina cu Hranirea porcusorilor orfani cum sa prepari, ii dai la fiecare 2-3 ore putin, poti incerca si piure pentru bebe (mazare, alte legume/fructe), separat ii mai dai si Biotics, 1 picatura Beres si vitamina C, si incet-incet ii diversifici meniul (prepari un amestec ce contine si hrana speciala macinata, un pic de tarate de grau, fulgi de ovaz, apoi si putin fan etc.) in functie de stare. Sa stea cu celalalt impreuna, singur va fi extrem de stresat.

veronica
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde veronica » 29 Noi 2008, 08:05

azi noapte m-a parasit...la o ora dupa ce am scris mesajul precedent
ieri i-am dat beres, vitamina c , biotics pt copii...
nafa-gal pt ochisor...din 2 in 2 ore mancare...
a fost prea mult optimism din partea mea...vb despre un pocelin care nu putea, nici macar inital, sa stea in picoare se sprijinea in caput...
initial a papat,apoi la 10 doar mai inghitea cate putin...la 12 si mai putin iar apoi s-a dus....
a tras mult sa moara...la porki toul s-a intamplat f repede...
micutul acesta a tras sa moara peste o jumatate de ora...mi-am facut rugaciunea cu el in brate a nu am vrut sa il las singur....iar apoi 5-10 secunde l-am pus langa celalalt si cand l-am ridicat murise...
acum e cu mine la servici....peste 12 ore o sa il ingrop ....o sa inchei aici pt ca totul e prea trist...
cand eram mica,dupa multe suferinte, mama mi-a interzis sa mai aduc animale bolnave in casa caci mureau si eu plangeam dupa toate...cateodata, se pare , ca trebuie sa fim protejati prin decizii radicale
daca nu era intr-o stareatata de degradata nu l-as fi primit, si f posibil nici nu as fi observat...
dar deja aflat intr-o astfel de stare sansele de viata sunt aprope nule...poate altcineva ar fi putut mai mult...nu stiu....eu am facut tot ce am putut....fara rezultat
:(

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 29 Noi 2008, 12:55

Imi pare rau Veronica pentru ce ti-i s-a intamplat. Nu imi pot imagina cat de dureros poate fi. E foarte frumos si un gest nobil din partea ta ca ai incercat sa il ajuti. Stii ca mama mea imi spune ca aceste sufletele care le salvezi, sau incerci sa le salvezi te vor astepta pe lumea cealalta, si te vor recompensa pentru tot ce ai facut pentru ei. Iti vor aduce roua sa bei si te voi proteja in felul lor. Asa zicea mama me, cand ne-a murit primul papagal. L-a si visat chiar! Tot ce pot sa iti zic este sa ai mult curaj si sa mergi inainte pentru dragalasii tai.. si nu numai. P1 s-a dus intr-o lume mai buna, si te vegheaza de acolo...
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

shobo_luv
Membru Junior
Membru Junior

Mesajde shobo_luv » 29 Noi 2008, 14:51

veronica, am plans cand am citit... saracul.. cum au putut sa il lase sa ajunga asa? :cry: :cry: :cry:
Andra

alinushu'
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde alinushu' » 02 Dec 2008, 12:52

Veronica, fii tare....ce ai facut tu e de apreciat si de laudat....Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin asta din nou....

caunicioana
Nou venit
Nou venit

porcusorul meu e racit

Mesajde caunicioana » 17 Dec 2008, 17:11

sfatuti-ma ..va rog...am un porcut de 6 luni ..e blanos..american cu creasta frumos de-l papi tot...numai k stranuta mai des si ii curge nasul ..eu cred k e racit am fost la 3 medici pana akuma si mi-au recomandat un antibiotic interzis porcusorilor..unde exista oare medic in iasi care sa stie cva despre porcuti? :cry: :cry: ..dar eu vreau sa apelez..la voii e grav ..sau nu ..?: :cry: :hearts: :hearts: ajutati-ma plz
:X:
ioana roxana

raluca
Suporter Special
Suporter Special

Mesajde raluca » 17 Dec 2008, 17:21

administreaza`i vitamina C impreuna cu picaturi Beres pt. copii timp de o saptamana...uite si un topic cu medici priceputi in iasi: http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php?t=623
cum ti`am spus si in pm, mai multe sfaturi iti vor da geda (Gemon) si persoanele cu experienta. sanatate!:)
▀▄♥☺ღ✿♥╚мy ԼϊեեԼε αиĝεԼՖ╝♥✿ღ☺♥▀▄
(multumesc deedee)

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 17 Dec 2008, 17:30

draga ioana roxana
ai vorbit si cu mine si ti-am dat adresa unui dr din iasi, de pe forum.
vad ca nu te-ai dus inca
ce astepti?
daca stai in fata calculatorului porcul tau nu o sa se faca bine

Gemon
Site Admin
Site Admin

Mesajde Gemon » 17 Dec 2008, 19:36

Asculta-i si plamanii, cum respira, fara zgomot? Daca are apetit si in rest e vioi (sigur nu e letargic!), s-ar putea sa nu fie nevoie de antibiotic, numai medicul poate aprecia dupa ce il consulta, daca e doar raceala superficiala sau nu. Oricum, neaparat :!: trebui sa ii dai vitamina C :!: , nu strica sa ii oferi chiar si picaturi Beres, daca ai sau poti cumpara.
Citeste aici, cum sa-i dai:
http://www.gemon.ro/forum/viewtopic.php ... ight=#9263
Cumpara la farmacie supliment nutritiv ce contine doar urzica, nimic altceva, si da-i o capsula intreaga dizolvata cu apa dupa vreo ora dupa ce a primit vitamina C, asta de doua ori pe zi, si in rest tine-l - mai ales noaptea, dar si in general - pe ceva cald, ii poti incalzi chiar prosopelul de mai multe ori si azi noaptea, sa stea la cald. Ofera-i si lichide, ii poti da suc de morcov in care ai pus cateva picaturi de portocala sau lamaie sau macar mere, daca nu accepta portocala/lamaia, ii faci ceai de menta si/sau de afine, si esti foarte atenta sa si manance, daca nu vrea, este extrem de important vizita la medicul vet, inapetenta este un simptom ce apare dupa ce deja se simte mult mai rau decat pare.

Insanatosire! Toate astea am scris doar ca o forma de prim ajutor, in speranta ca totusi mergi la acea doctorita care a fost recomandata, la sectiunea Medici veterinari.

silvia
Membru VIP
Membru VIP

porcutul Cupidon bolnavior

Mesajde silvia » 21 Apr 2009, 21:26

buna tuturor nu am crezut vreodata ca ajung aici cu baiatul meu Cupidon,de la un timp se scarpina tare iar azi mi-a cazut cu burtica in sus si gurita mare deschisa parca cerea ajutor sau se sufoca,se zbate si nu se mai poate ridica parca intepeneste,de mancat mananca bine apa bea e vioi dar il apuca aceste crize sa le spun asa,pielea este pe alocuri curata prin altele are matreata,se poate asta sa fie cauza?va rog daca aveti sfaturi sa mi le dati,la medic mergem maine dimineata,daca nu am explicat bine e din cauza ca sunt ingrijorata,va multumesc
ڪےMishulik & Pufiڪے
clik aici pentru a vedea un video hazliu cu baietii:))
http://tinypic.com/player.php?v=20ur1tv&s=6

Corina
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde Corina » 21 Apr 2009, 22:21

cum a cazut cu burtica in sus? de unde a cazut?
Eu zic sa il iei in brate si sa il verifici bine.. vezi sa respire bine, sa manance si sa bea. Daca are apetit este bine. Maine neaparat sa mergi la doctor si sa ii explici sa gasesti cauza.
Cand a cazut s-a zbatut? a incercat sa se ridice? statea nemiscat?
Nu cred ca este de la matreatza.. maine iti va zice medicul cauza. Brrrrr.. simtomele astea ma duc cu gandul la un unchi de-al meu pe care l-am vazut nu demult intr-o criza de epilepsie.. Doamne fereste de asa ceva..
Dar asta e la oameni.. La procusori ce o fi? Ce o fi patit Cupidon?
Neaparat sa ne spui maine cand revii de la medic
Multa sanatate ii doresc lui Cupidon!
www.picasaweb.google.com/corinacavy
www.corinabacalu.blogspot.com

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 21 Apr 2009, 22:38

multumesc Corina pentru promptitudine,si eu m-am gandit la acea boala dar nu am vrut sa spun mi-e tare frica sa nu fie asta,de cazut cade in momentul cand ridica piciorul din spate spre coloana parca ar vrea sa se scarpine si atunci se zbate se rastoarna cu burtica in sus si asa ramane nemiscat ,gura e deschisa mare iar picioarele sunt intepenite azi cand l-am vazut era sa cad jos langa cusca lui am zis gata moare baiatul l-am ridicat nu stiu daca am facut bine si l-am tinut la piept si si-a revenit,pana la ora asta nu a mai facut,vreau sa spun ca niciodata nu mi-a cazut din pat sau din alte locuri,de lovit nu sa lovit ,in brate il iau doar eu ,abia astept maine sa vad ce spune medicul lui,am sa va tin la curent,sper sa nu fie nimic grav
ڪےMishulik & Pufiڪے

MihaelaD
Membru fidel
Membru fidel

Mesajde MihaelaD » 21 Apr 2009, 22:56

sa nu va fie frica de epilepsie...persoanele care sufera de asa ceva au mai multa nevoie de atentie...dar sunt la fel cu ceilalti...am vazut un caine bolnav de epilepsie si mamica lui il masa pe picioruse si pe spate pana cand ii disparea"intepeneala"

Sper din suflet sa fie bine piticul tau! Iti tin pumnii maine!

silvia
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde silvia » 21 Apr 2009, 23:05

l-am masat azi pe baiat usor pe coloana si picioruse in timpul acela,le tinea parca fortate,cand si-a revenit sa lasat moale si era speriat cand l-am bagat in cusca a baut apica multa, multumesc tuturor ca sunt alaturi de micutul meu
ڪےMishulik & Pufiڪے

Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”