Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Re: Taifas

Mesajde adelinatache » 05 Iun 2011, 00:07

Medical coal/ medical charcoal/ medical absorbent carbon. Mai pe larg ii zici asa: In romania it is a medical coal which absorbes toxicity from his stomach. It is used for humans, too. i need it because my piggie has a teribble Gis and I could notice that he gives signs of inapetence. It is not active anymore, is sad, he doesn't eat well, and the problem is for several days. the poor tries to eat, but he visibly cannot, he eats very little and in a strange way, somehow forced, making tremendous efforts.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 05 Iun 2011, 00:39

cosmina, nu te supara, dar tragi de timp degeaba. ai primit foarte multe raspunsuri, roseta.stoned chiar ti-a postat ingredientele pentru tratament. daca nu iti permiti un vet, mergi macar la o farmacie veterinara, spune-i farmacistei ce probleme ai si intreab-o ce poti face, si ce iti recomanda. asa nu te costa nimic. si nu cred ca nu te va ajuta. da o cautare pe google translate pentru simptome si ce intrebari mai ai, asa iti faci o idee cam ce trebuie sa spui. adica mi se pare deja prea mult ca ade sa iti posteze textul pe forum, cand te puteai uita si tu, totusi e vorba de porcusorul tau. nu te baza pe vorbe gen "isi revine pana luni", mie sincer prin astfel de cuvinte imi dai dovada de ignoranta. nu vreau sa te jignesc, dar ceri pareri pe forum si spui ca vrei sa il ajuti, insa nu iei in considerare ce ti se spune. eu ma abtin sa mai postez, sper din tot sufletul ca porcusorul sa se faca bine. inca o data scuze daca am fost prea dura.
poze cu charlie si frankie: http://www.mypiggies.blog.com
Imagine

maria
Calauza
Calauza

Mesajde maria » 05 Iun 2011, 09:55

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 05 Iun 2011, 21:44

am citti ce mi-ati scris, eu sunt in urma cu 10 ore, deci citesc dupa o zi. am cautat peste tot carbune medicinal, nici nu au auzit.
am bocit toata ziua.. am stat cu porcul in brate, i-am dat zeama cu seringa, medicament, biotic, vit c. ceai de menta.. nimic. pare ca se misca, incearca sa manance cateva boabe si atat.,
am sunat la 4 clinici. nu mai era vb de bani, la urgente e in alt oras si intradevar pret triplu. am sunat la altele, si au zis ca luni. maine ma duc la un vet prin apropiere si e si mai ieftin. ma rog sa reziste pana maine.
am sperat ca ii trece. de la medicamentul recomandat pe net, pt porci. aici nu sunt farmacii veterinare, cel putin nu aici in oras, totul se da de la vet.
da a fost prostia mea, crezand ca il pot trata singura. pt ca anul trecut i-a trecut cu fan si ceai, acum am avzut ca starea lui se imbunatatea.. dar a devenit apoi iar mai rau
dar totul e cu programari, si nu am putut sa il duc pana maine .. luni dim. :cry: :cry: :cry:

AndreeaC
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde AndreeaC » 05 Iun 2011, 22:44

Doamneeeee, adica nu ai la cine sa apelezi in caz de URGENTA ???
In cazul asta, sunt mandra de tarisoara mea !
O persoană puternică ştie cum să îşi ordoneze viaţa.
Chiar şi cu lacrimi în ochi, tot are puterea să spună zâmbind "E în ordine".
-----------
Old username: Mati

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 05 Iun 2011, 22:54

sunt 2-3 spitale de animale dar sunt inchise duminica. la urgenta e vreo 140 de dolari. ~X(

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 05 Iun 2011, 23:15

pe mine ce ma pune pe ganduri e ca nu sunt farmacii veterinare... totusi e canada! adica sa fim seriosi, eu vin dintr-un colt al romaniei, baia mare, care e printre orasele nu prea mari, si avem o gramada de farmacii veterinare. acum cat se pricep la porcuti nu stiu, dar cel putin exista. si ce nu inteleg e ca daca nu sunt farmacii veterinare, unde ai cautat carbune? si de ce nu puteai intreba acolo ce iti poate da, daca nu au carbune? nu stiu ce sa zic, stiu ca acolo e o alta lume, insa nu se poate sa fie mai jos ca romania... in fine, sper sa reusesti sa ajungi la vet maine cu micutul si sa se faca bine. parerea mea e ca ai tras prea mult de timp, sper sa se faca bine.
Imagine

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 05 Iun 2011, 23:44

Cosmina, stiu ca sunt cea mai in putina masura sa comentez, data fiind experienta mea in materie de porci de guinea, dar am avut caini si pisici luate de pe stada ca vai de mama lor cand eram o tanca si parintii nu ma ajutau si umblam cu prietenele mele de nebune prin veturi si farmacii si ceream sfaturi macar... Sa spunem ca este adevarat tot ceea ce spui, insa imi vine foarte greu sa cred, asa cum spunea si Irena, ca in Romania oamenilor le pasa mai mult de animale decat in Canada... Adica ai sunat la spitale de animale si cabinete veterinare unde ai precizat (sper) ca are deja x zile de cand il tratezi si starea lui e din ce in ce mai grava, cu ce l-ai tratat s.a.m.d. si oamenii aia din CANADAAA, nu ti-au dat macar un sfat despre ce sa faci daca nu il puteau primi la urgente... Intr-o tara civilizata.... cum toti stim ca e Canada... e ca si cum ai suna la urgente ca ai fiul pe moarte si ei iti zic ca nu te pot primi decat luni... pare greu de crezut....

Stim cu totii si intelegem ca este scump acolo, ca sotul tau nu este foarte afectat si implicat in ingrijirea porcutilor pentru ca ai precizat aceste aspecte si toata lumea a incercat sa ajute care cum a putut fara sa judece, pentru ca sunt cu siguranta aspecte (materiale, de ex.) de care nu stim si nici nu trebuie sa te justifici.
Cu toate acestea, in momentul in care iti asumi responsabilitatea cresterii unui animal, oricare ar fi el, trebuie sa te gandesti si ca se pot imbolnavi si ca poti fi in stare de sacrificii pentru a-l face bine, pentru ca e un suflet care face parte din viata si familia ta, nu doar se joaca si pozeaza frumos...

Inca o data, te rog sa imi ierti cutezanta si vreau sa stii ca toti de aici ne vom ruga ca porcutul sa reziste pana vei lua o masura! Nu pentru tine...pentru el...
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 06 Iun 2011, 04:43

puteti sa ma judecati cat vreti. am zis ca singura mea greseala a fost ca am incercat sa il tratez singura, din ce am citti pe net, ca un medicament pt oameni e bun pt porci. asa cum faceti si voi, ii dati produse pt oameni.
eu am crezut ca ii trece cu acel medicament.
am vazut ca nu ii trece am sunat la dif clinici, maj au programe dif, nu toate stiu sa trateze porci, si in al treilea rand e cu programare. asa e sistemul, si nu le-am zis ca porcul meu e grav sau nu. oricum absolut nimeni, nu da sfaturi babesti, pana nu il vede si ii da el tratament.
nu exista farmacii pe strada veterinare. totul este la medicii veterinari, cilnici , spitale de animale. nu poti lua nimic dupa ureche, cum fac romanii chiar pt sanatatea lor. (da in disperare, am cump acel emdicm, recomandat pe internet.)
apoi eram dispusa sa platesc si un veterinar, dar ma putea programa tocmai marti. ce puteam s afac. vrei urgente, du-te la urgente. 150$ . am zis sa astept pana a doua zi, pt ca dadea semne de imbunatatire.
intr0un final, am vb la o clinica, dar doctorul vine luni/. ce puteam sa zic, cheama medicul sa vina de urgenta? nu cred ca se putea, ca atunci m-ar fi trimis la urgente
ultima posibilitate e sa ma duc maine dimineata, si sa sper ca se face bine. il hranesc in continuare cu zeama de morcov fiert.. si ii dau probiotic.
nu m-am gandit ca e asa grav, cand data trecuta i-a trecut cu fan si ceai.
nu inseamna daca aici e diferit sistemul, o fi tzara inapoiata, fiecare cu regulile ei. nu poti cumpara medic fara sa te vada doctori.. adica rar pt oameni, nu pt animale, totul e prin clinici.
o fi mai simplu in romania, ca toti s-au invatat sa ia medicam, pt orice fara reteta.

irena
Membru de Elita
Membru de Elita

Mesajde irena » 06 Iun 2011, 11:28

cosmina, intr-adevar se dau medicamente pentru oameni, dar nu dupa ureche. tu spui ca te judecam, noi insa incercam sa te ajutam, chiar daca suntem uneori mai duri in exprimare. daca porcutul are o boala de piele, e mai greu sa iti dai singur seama ce are, deci musai trebuie consultat de un vet. iti vorbesc din experienta, eu am un porcut cu micoza acasa. in prima faza am crezut ca e o muscatura si l-am dat cu ceai de musetel. cand am vazut ca s-a extins, am sunat la vet. i-am explicat tipei la telefon cum arata, si am facut programare. mi-a spus ca daca nu ajung in acea zi cu el, imi spune ce sa ii dau pana am timp sa merg. insa am reusit sa merg. si eu sunt in germania, citesc pe forum ce tratamente aplica membrii pentru micoza, insa nu gasesc medicamentele aici... nu am beres sau betadine, insa poti afla care sunt echivalentele lor in strainatate.

la o diaree e altceva. vezi ca face bobite moi si stii ce are. deci poti spune la telefon si poti preciza ca e grav. de asemenea poti spune ca mergi la control imediat ce au o fereastra, insa intrebi ce sa ii dai pana atunci. normal ca totul e contra cost, si eu am platit pentru consultatie si 3 ture de tratament mai mult decat m-ar fi costat un porcusor nou. si voi mai plati, pentru ca trebuie. banii care ii investesc mi-ar ajunge sa cumpar alti 3 porci, insa cand l-am luat, mi-am asumat responsabilitatea de a fi acolo pentru el indiferent ce are si cat ma costa.

ma bucur insa ca mergi azi cu el. iti tin pumnii sa nu fie prea tarziu si sper din suflet sa il faca bine.
Imagine

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 06 Iun 2011, 21:29

am mers cu el acuma la vet. si l-a consultat, si mi-a dat medicamente.. se cheama chloropam 250 si florenteno. antibiotic si inca ceva. dupa nume pare pt flora intestinala zic eu.. nu stiu.
da, stiu ca e scump. bine ca am gasit putin mai ieftin. i-am zis ce i-am dat, si nici bine nu am inceput sa zic medicamnetul ala pt oameni ca a continuat el, deci nu mi-a zis ca e bun sau nu. dar nu i-am dat decat 2 zile. dupa recomandfarea de pe net ca e bun si pt porci nu i-am dat dupa capul meu.

a zis ca e bine ca l-am hranit, si sa ii dau in continuare. stiam eu ca trebuie hranit fortat, nu trebuia sa imi zica vreun doctor,, si am nimerit in weekend cant putini veterinari is disponibili,.
acum sa gandesc pozitiv sa ii dau emdicament, sis a se faca bine.. vad ca de dim a mancat cateva boabe de mancare. sii ii mai dau zeama de morov fiert, si o sa ii dizolv niste pelete

alecsutza
Membru avansat
Membru avansat

Mesajde alecsutza » 06 Iun 2011, 21:46

iti dai seama ca ne bucuram enorm ca ai reusit sa ajungi cu el la doctor..respecta tratamentul dat de vet si o sa fie bine.
fruntea sus nu fi trista si necajita(te inteleg stiu cum este),dar pt el nu trebuie sa ii arati acest lucru.incearca sa te comporti cu el ca si cum ar fi ok,si cu siguranta il va ajuta.
iti trimitem pupicei tie si porcutului tau sa se faca bine si te rugammmmmmm insistent sa ne tii la curent cu starea lui.
daca ai vazut postul pus de cryssa..ea te poate ajuta cu medicamente peste hotare...fa-ti o aprovizioanare de ceva care ar fi urgent gen carbune medicinal,betadina,beres..samd.
Bunny & Bel va trimit pupicei
http://www.flickr.com/photos/62707320@N02/

cosmina
Forumist
Forumist

Mesajde cosmina » 06 Iun 2011, 23:34

i-am dat tratament..si a rontait putin din ardel, si dovlecel. si paine, putin dar zic eu ca e bine, apoi a elrga prin camera , si era mai vesel..cred ca i s-a facut si boticu mai roz ca era spre alb..o sa fie bine, ca am grija de el. o sa mai vad si starea bobitelor. :sweating:

roseta.stoned
Cercetas
Cercetas

Mesajde roseta.stoned » 06 Iun 2011, 23:37

Ma bucur mult sa aud asemenea vesti bune! Sper s-o tina tot asa! :up:
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

adelinatache
Cercetas
Cercetas

Mesajde adelinatache » 06 Iun 2011, 23:53