Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Mesajde silkeyes » 22 Aug 2010, 20:16

ia incearca tarate de grau amestecata cu baby food de mere si mar pasat sau morcov fiert pasat

le amesteci pe toate trei baby food de mere cu morcov si tarate sau baby food cu tarate si mer pasat

tixi mananca amestecul asta , am avut si eu aceesi problema o data ba chiar de doua ori fecale mici moi , urat miroisitoare



de ce nu te duci la domnul doctor Boghean eu la el merg mereu cu Tixi si am si operat-o la el deci stiu despre ce vorbesc.Nu prea are cum sa dea gres in prescriptii.
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Mesajde ruxee » 22 Aug 2010, 22:32

Abia acum am ajuns acasa si am citit mesajul.Mi-e greu sa spun ce are porcusorul tau,lipsa poftei de mancare nu e unsemn bun,deci continua sa-l hranesti cu seringa,neaparat! Si cantarit zilnic.Despre respiratie..bine ar fi sa-l vada cineva priceput,nu doar consultatii telefonice,Apa bea?Ceai?Am sa recitesc si eu mesajele tale,poate mai vorbim pe Pm.Succes,nu te lasa!

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 23 Aug 2010, 00:49

In seara asta, la 8:30 Motz s-a stins.... Va multumesc tuturor celor care m-ati ajutat cu sfaturi...

Celor care sunt din Iasi, va rog sa nu va duceti porcusorii la Dr. Olimpia... Cu lista de antibiotice in mana, i-a adminiatrat ceva interzis, spunandu-mi ca de fapt ii face ceva de pe lista antibioticelor safe....
Aveti grija de porcutii vostri....

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Ajutor!

Mesajde Sorina » 29 Aug 2010, 11:32

Buna!Aveam 2 porcusori spun aveam pt ca ieri dimineata cand m am trezit am observat ca unul dintre ei are scaunul moale(Bela), speriata am plecat de indata la doctor dar acesta nefiinda acasa mi s a spus sa revin mi tarziu.Cand ajung acasa observ ca si celalalt porcusor(Tita)avea scaunul la fel.Tin sa mentionez ca erau ambii foarte apatici nu mancau deloc nici nu beau apa,astfel am hotarat ca atunci cand ma intorc la veterinar sa i iau pe ambi. Intr un final am fost la veterinar iar acesta a spus ca trebuie sa le face injectii . A fost destul de rau Tita a murit dupa 2 ore iar cealalta a fatat pui morti exact in timpul in care eu o ingropam pe Tita.Am ramas foarte surprinsa pt ca eu nu aveam nici o idee ca este gestanta, o cumparase ma de vreo luna si nu mi s a spus nimic de gestatia ei,care era si una prematura deoarce Bela are aproape 3 luni iar dupa cum aratau pui aveau cam in jur de o luma sau mai mult(nu ma prea pricep).Acum Bela este la fel apatica nu stiu ce sa fac cu ea i am mai dat suc de morcovi cu seringa fara ac si apa a mancat si ceva fan am stat toata noapte si am pazit o m am trezit din 2 in 2 ore . Mie veterinarul mi a spus sa merg si azi la el dar mi e frica sa merg daca o sa moara si asta ca cealalta.Astept pareri cat mai repede

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 29 Aug 2010, 11:45

Offf, nu ma pricep ce sfat sa-ti dau si cum ai putea s-o ajuti pe Bela...:( Imi pare tare rau ca treci prin asta. Eu zic ca e un semn bun ca mancat ceva fan (Doamne ajuta!).
Strict dupa ce simt eu, nu m-as mai duce la veterinarul ala.

Sper sa intre fetele care se pricep mai bine si sa te sfatuiasca ce sa faci.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 29 Aug 2010, 12:55

of, of
porcuta care a nascut era graviduta din pet probabil
a fost tinuta la gramada
bine ca a reusit sa nasca
puii se nasc cu blanitza, perfect dezvoltati
in cazuri de astea puii nu prea traiesc
daca poarcuta manaca fan e pe drumul bun
da-i tu suplimentar sa manace cu seringa din 3 in 3 ore
suc de morcovi , cu peleta macinate
daca ai avea pelete de la versele laga, se cheama cavia complete, ar fi super
da-i biotics de 3 ori pe zi
vit c si picauri pt copii de la beres
daca mai e deranjata la burtica ii dai si smecta, redigest si ceai de menta
acum ma gandesc sa nu fi mancat ceva stropit cu chimicale si sa fi fost otravite amandoua
de fapt ce au mancat?
poate ar fi bine sa ii dai un sfert de pastila de carbune medicinal apoi la 2 ore sa ii dai biotics si restul (daca mai e deranjata la burtica)
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 29 Aug 2010, 13:41

Pai eu le am mai dat coaja de pepene rosu dar spalat m am gandit si eu ca probabil a fost injectat .In rest le dau mancare speciala fan legume cam de toate ce e bun pt ei.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 29 Aug 2010, 20:06


Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 14:29

Buna am revenit cu vesti:i am cumparat belei biotic pt copii si vitamina c picaturi.Parca se simte mai bn azi i am luat o surioara fiindca bela nu a stat niciodat singura am fost sfatuita sa i cumpar surioara,e asa micuta cred ca are vreo 3 saptamani nu pot sa mi dau seama cum au dus o la pet shop asa mica abia mananca cred ca e cat un hamster dar important e ca se inteleg si datorita ei bela a inceput sa manance ceva mai cu pofta.Sper sa i revina curand.Sa i mai dau si ceai de menta voi ce spuneti?

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 30 Aug 2010, 14:39

Sigur e o surioara si nu un fratior? Cei de la pet shop nu se prea preocupa de ce vand, uneori nu stiu, alteori mint, si sa nu te trezesti ca pateste bela la fel ca prima data.
Eu as continua tratamentul pana se normalizeaza scaunul.
poza cu copiii mei

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 16:40

Ei au sp ca e fetita dar partea buna e ca daca pana la urma se dovedeste a fii baiat pot sa merg sa l schimb ma cunosc cu vanzatorul a sp ca trebuie sa pastrez numai bonul.

Avatar utilizator
cristisz
Moderator
Moderator
Mesaje: 1993
Membru din: 30 Noi 2007, 00:16
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde cristisz » 30 Aug 2010, 17:05

poza cu copiii mei


Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 19:27

Pai si daca se dovedeste fii baiat cum sa l tin?trebuie pusi in custi separate si tot singuri stau. Eu ii luam o surioara mai mare la care sa se fii cunoscut sexul dar nu erau delok si am fost la toate pet shop-urile din orasul meu.Acuma cel putin se mai indeamna la mancare .

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Mesajde cosmina » 30 Aug 2010, 19:51

chiar daca e baiat, fiind atat de mic, nu cred ca se imperecheaza..tu uita-te atenta la organele sexuale, daca are in forma de punct e baiat daca e in y e fetita. oricum, poate iti zice cineva care se pricepe ca e destul de greu sa iti dai seama ce e. si eu cand am cumparat al doilea cred ca le pipaiam acolo sa vad daca se simte putuca ( daac e baiat se simte cativa mm mai sus continuarea) si mi-am dat seama ca erau femele si am cautat in alt petshop/ daac poti sa faci o poza clara la zona cu pricina.. poate ne dam seama.
bine ca porcuta e mai bine si mananca,, deci fan si ceai de menta

Sorina
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 18
Membru din: 29 Aug 2010, 11:12
Localitate: Botosani

Mesajde Sorina » 30 Aug 2010, 19:55

am sa incerc sa fac o poza.Dar daca e baiat poate o sa mai cumpar 2 si gata k e asa dragutz nu mi vine sa l mai duc inapoi.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori