Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 15 Aug 2010, 13:42

A, d-na Pantu a mai zis: eroxil, eroflixacina, sau bactrim, eroflaxcina, 5%, 0.01/100 g si a mai zis suc de afine e bine de avut mereu in frigider si pe timp de iarna...

Avatar utilizator
veronica
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 3004
Membru din: 29 Noi 2007, 17:14
Localitate: cluj napoca

Mesajde veronica » 15 Aug 2010, 14:06

eu iti recomand sa mergi pe tratamentul dr Ionescu
nu imi place acel amestec de medicamente
cum spune si Maria, probioticul se da la 2 ore distanta de orice alt medicament
ceiul de menta nu se altereaza daca sta tata zua in adapatoare? mai ales in aceasta perioada calda
:friends: shrekut si runty

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 15 Aug 2010, 14:13

nu i-am mai pus ceai de menta in adapatoare. in schimb are frunze de menta de rontait, langa fan

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 15 Aug 2010, 19:43

Moniq, ti-am trimis deja raspuns pe mail. Te rog renunta la paine.

Pe oricare din variante ai merge administrarea antibioticului se face numai de catre medicul veterinar in functie de starea porcusorului, greutate, varsta... Neaparat dupa administrarea antibioticului la 1-2 ore se administreaza probiotic.

Sucul de afine este foarte bun. Citat de pe gemon la partea de inapetenta:

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 15 Aug 2010, 19:46

Am vazut ca mi-ati raspuns la mail, va multumesc.
Am renuntat la paine, azi nu a primit nimic altecva in afara de fan si menta uscata.
si de dimineata i-am dat smecta de 2 ori, carbune medicinal, biotics si redigest, fiecare cam la interval de 2-3 unul fata de celalalt. ( nu in ordinea asta , i le-am dat asa: biotics, smecta, redigeste, carbune, smecta).
Eu sunt din Iasi...

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 15 Aug 2010, 19:49

interval 2-3 ore unul fata de celalalt. ( am vrut sa scriu in mesajul anterior). E ok ordinea asta? sau sa i le dau in alta ordine?

Avatar utilizator
maddy
Initiat
Initiat
Mesaje: 37
Membru din: 31 Iul 2010, 23:04
Localitate: bucuresti

Mesajde maddy » 16 Aug 2010, 19:33

Buna
Ptr diaree eu i-am dat porcusrului meu Eridiarom, 2 pastile , dimineata si seara. Au functionat perfect. Plus ca este natural si este facut din afine.

Multa sanatate

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 16 Aug 2010, 20:19

Am fost la doctor cu Motz si mi-a prescris asa:

1 Biseptol suspensie orala 200mg + 40 mg, fl.100 ml ; 1 pic / 12 h ; 5 zile

2. Biotics/Enterolactis plic

Am fost la 100000 de farmacii si peste tot mi-au zis ca nu se mai fabrica Biseptol (adica primul medicament prescris), si mi-au dat Sumetrolim http://www.pcfarm.ro/prospect.php?id=2483
care are concentratie dubla fata de Biseptolul prescris de doctor. Ce sa fac ca nu am cum sa ii dau jumatate de picatura....

Va rog un sfat...

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 17 Aug 2010, 22:34

Motz e mai bine!!! :dance: Am inceput sa facem maslinute! Mai mici un pic la inceput, dar sunt maslinute :cavydance: .
Am fost azi dimineata cu el la doctorita la care mergem de obicei (Olimpia Jalba), cu tot cu lista cu antibiotice interzise pentru porcusori, si i-a facut o injectie cu lincomicin- spectromicin o,4 ml, pe care a trecut-o si in carnetul de sanatate, si se pare ca a functionat. O sa mergem si maine si poimaine la injectie pentru ca trebuie sa facem 3 zile la rand. Acasa am continuat cu biotics, redigest, carbune si smecta. Suntem in continuare la regim de fan cu menta si cate o bucatica mica de morcov, ceea ce nu prea ne place, dar daca o sa ne facem bine, o sa revenim la meniul obisnuit in curand !! :up2:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde ramona_inka » 20 Aug 2010, 11:12

Abia acum vad... uff.. ufff...
Daca te-ai dus la dr cu lista de antibiotice de ce oare a facut aceasta combinatie dr?

Spectomicina se poate administra uneori porcusorilor dar in combinatie cu lincomicina e dezastruos. Scrie si pe lista de medicamente interzise!

Uite aici un mesaj care sper sa ajute:
viewtopic.php?p=45750#p45750

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 20 Aug 2010, 12:26

da.... am deschis un alt subiect in care am spus ca de ieri motz nu a papat nimic...Am fost cu lista si a citit-o in fata mea.... si totusi i-a dat injectia asta... A si pastrat lista cu medicamente interzise...

Azi dimineata am sunat la d-na dr Pantu din Bucuresti, care, cand a auzit ce injectii i-a facut, m-a intrebat daca mai traieste :cry: .... Mi-a dat un tratament.... sa ii fac o pasta din mai multe chestii: vit c 2 pic, beres 2 pic, liv 52 1 pic,suc de morcov, biotics, redigest si un praf de la Nestle, Welbeing, pentru copii , 2 lingurite, http://www.nestlebaby.com/ro/baby_nutri ... ge=1&r=350 . din toate astea sa ii fac o paste de consistenta unei paste de dinti si ies cam 10 ml, din care sa ii dau 2-3 o data la 2 ore... ca a zis d-na dr ca in 8 ore sa primeasca toata compozitia...
Si a mai zis ca in perioada asta sa primeasca hrana preferata... ca sa il determin sa pape....

Sper sa fie bine pana la urma....

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Mesajde ruxee » 20 Aug 2010, 22:37

pot sa te incurajez,eu am probleme vechi cu unul din purcei,ultima oara la dr Pantu am fost si pot spune ca am tot respectul pt tratament su rezultate! Nestle e cel cu orez si morcov,da?L-am hranit si eu 3 zile pe puiul meu la seinga,a fost super preparatul.Si sucul de afine.Sanatate!

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 20 Aug 2010, 22:39

dar tu ce probleme ai avut? de ce nu manca porcusorul tau? al meu nu papa de la injectie...
Unde ai gasit suc de afine?

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Mesajde ruxee » 20 Aug 2010, 22:47

Porcusorul face episoade regulate de diaree,ultima oara cu balonare,stare proasta.Nu manca de blegit ce era.Suc de afine i-am preparat eu,din fericire am gasit in piata-asta a fost in iulie-.Se pare ca am descoperit cauza diareelor,asa ca sunt optimista.Eu tot ce am dat cu seringa am dat dizolvat in ceai menta ff concentrat.Trece.Intr-adevar,trebuie stimulat sa pape ce-i place,eu ma feream de verdeturi,dar dr m-a incurajat sa-i dau cate putin,sa-si recapete pofta-asa ca dadeam 3-4 fire grau incoltit,un panus de porumb,etc.De diaree m-am ocupat apoi

Avatar utilizator
Moniq
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 78
Membru din: 27 Noi 2007, 23:00
Localitate: Iasi
Contact:

Mesajde Moniq » 22 Aug 2010, 15:09



Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori