Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 15 Iun 2012, 10:19

teo, un porc la 849 grame nu e slab
se inscrie in normal
nu ii mai pune ceai in adapatoare
da-i tu cu seringa, sa o obligi sa bea
ea se duce la adapatoare, vrea sa bea apa si nu o gaseste
ce analize ii faci?
din sange sau urina?
in burtica sanatoasa ii poti pune si tarate de grau
lady a mea in fiecare seara mananca burtica amestecata cu tarate si cu pelete macinate de cavia complete, pro si fibre
nu inteleg de ce nu mergi si la ana pantu, crezi ca strica o alta opinie?
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 20 Iun 2012, 09:18

Kati al meu are diaree de vreo 3 zile. A scazut in greutate mult. Avea cam 700 de grame, e mai mic, a scazut pana la 530 si de ieri se mentine la 550. Deci nu a mai slabit. Ii dau smecta alternat cu carbune si biotics, il hidratez cu seringa ca altfel nu bea apa, asta pentru ca nu ii mai dau decat morcov, fan, pelete inmuiate putin ca altfel nu le vrea. Problema mare e ca ar manca orice dar numai fan nu... I-am cumparat 2 feluri de fan dar nu il tenteaza deloc si asta acum de cand are probleme cu burta. Stiu ca pentru reglarea tranzitului fanul e esential . Cum sa fac? Il maruntesc ? Cum? Merge la blender? Nu stiu daca merge.. stiti solutii?

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 20 Iun 2012, 09:31

dintr-o bogata experienta cu probleme de burtica deranjata iti dau cateva sfaturi
- da-i redigest si erceflora duo pt adulti
redigest un varf de cutit si erceflora o jumatate de capsula dimineata si cealalata jumatate seara, timp de 3 zile si apoi doar o jumatate de capsula pe zi
- da-i burtica sanatoasa de la nestle, are prebiotic si vitamine, cat poate sa manance
burtica amestec-o cu tarate de garu, din cele folosite la bors, si cu pelete pe cavia complete macinate
daca taratele iti infunda seringa cerne-le printr-o sita
- eu am reusit sa rasnesc fan intr-o rasnita de cafea, dar e greu
taie-l cat de marunt poti si pune-l in rasnita impreuna cu peletele de cavia complete
da-i ceai de menta neaparat, chiar si cu medicamentele si cu mancare
sanatate, sa ne tii la curent
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 20 Iun 2012, 12:45

Multumesc mult maria! O sa ii cumpar toate cele azi. Taratele de grau sunt cele de la plafar, de ex cele de la sanovita? Chiar am din acelea acasa. Am si germeni de grau. Sunt utili sau nu e voie? Stiu ca sunt bogati in vitamine, buni pentru organism slabit. Nu dau pana nu imi spuneti daca e voie. :)

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde cryssa » 20 Iun 2012, 13:01

Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 20 Iun 2012, 19:40

Multumesc cryssa :). Am luat redigest, erceflora si burtica sanatoasa. Am o nedumerire. Si redigest e tot sub forma de capsule. Maria zicea sa ii dau un varf de cutit. Cum fac? Tot jumatate de capsula? Iar burtica sanatoasa ii dau cat vrea el sa manance sau o anumita cantitate/zi? Il mananca cu maaare placere :). I-am facut si ceai de menta. Sper sa isi revina repede cu greutatea, ca in rest pare binisor, poate putin apatic.

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Diaree

Mesajde FlorinG » 20 Iun 2012, 20:58

Redigest 1/8 capsula pe zi ii dadeam eu. Se cam infunda seringa de la continut.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 21 Iun 2012, 08:27

In dimineata asta kati a fost foarte vioi. L-a apucat si urcatul pe casuta din cusca si fugaritul cu rorica. Creste usor in greutate. In ultimele 2 zile a luat aprox 30 de grame. L-am vazut si rontaind un fir de fan. Cred ca ceaiul de menta ii stimuleaza apetitul. :)

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 23 Iun 2012, 13:42

A cam trecut aproape o sapt si kati face la fel de moale. 2 zile a luat smecta si de joi ii dau redigest, erceflora si burtica sanatoasa. Burtica a inceput sa o refuze. Cand vede seringa fuge. Ii dau doar morcov, telina, sfecla, macinate mare pentru ca altfel nu il atrag. Fan nu il vad sa manance. Cu taratele iar e greu, nu ii prea plac, le simte imediat. E neplacut sa il fortez sa manance lucrurile astea. Il vad ca ar vrea sa manance ce legumele lui variate cu care e obisnuit. Chitaie la fiecare deschidere a frigiderului. Nu a mai scazut in greutate. Imi e teama ca redigestul nu prea functioneaza. Practic, daca ar face bobite normale, as putea sa ii reiau alimentatia obisnuita, ar manca bine si ar lua in greutate. Ce fac? Mai astept? Revin la smecta? Smecta si biotics au functionat de fiecare data la el. Probabil pt ca le ingera complet. Redigestul pare sa aiba gust neplacut si chiar daca il amestect si cu ceai si cu burtica tot e un chin inghititul... Ce sa fac? :(

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 23 Iun 2012, 14:13

eu cred ca merge si smecta si redigest. smecta e pt diareea, redigest pentru reglarea digestiei. astept un raspuns avizat.
da-i si ceai de menta.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 27 Iun 2012, 08:42

Ii dau smecta de 3 ori pe zi pe langa redigest si erceflora. Nu prea vad inbunatatiri si asta pentru ca nu mananca fan. Joi am un examen important dar dupa asta ma pun langa el si stau toata ziua cu fanul la gura lui pana il mananca. Acum mananca doar morcov, tarate, burtica si ceai de menta. Il vad ca ar face orice pentru putin mar sau alte legume... Apatic nu pare dar oricum sunt ingrijorata. Nu inteleg lipsa asta de pofta pentru fan cand acum 2 sapt cand auzea ca ii completez fanul hop si el acolo si se punea pe rontait...:(

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 27 Iun 2012, 09:08

Incearca sa macini fan (daca ai o rasnita pt cafea) si amesteca cu morcovul, telina...macinate, poate manancaasa!
Sanatate!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Diaree

Mesajde FlorinG » 27 Iun 2012, 15:04

Eu am reusit sa macin fanul intr-o rasnita de cafea cu cateva bucatele de Cavia Complete, dar m-am chinuit ceva. Apoi am dat cu seringa fan din 2 in 2 ore.
ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 27 Iun 2012, 21:43

Smecta ajuta mult in asemenea situatii, protejeaza mucoasa intestinala, sporeste secretia de mucus ce inveleste suprafata mucoasei intestinale (creste rezistenta barierei de mucus de la suprafata celulelor epiteliale/numite enterocite, prezente in intestin), actioneaza deci ca un mucoprotector, in acest fel microorganismele patogene neputand invada celulele epiteliului intestinal. Probioticul echilibreaza flora intestinala, intareste/stimuleaza sistemul imunitar, impiedica dezvoltarea bacteriilor daunatoare, faciliteaza digestia si absorbtia nutrientilor, imbunatateste starea generala a organismului. Acest proces complex trebuie sustinut cu dieta adecvata, porcusorul are nevoie de alimente ce actioneaza ca prebiotice, fibrele ce noi numim insolubile favorizeaza dezvoltarea selectiva a florei intestinale benefice, hraneste bacteriile protectoare. Avand apetit mai scazut trebuie stimulat sa consume alimente bogate in fibre, se ofera mai putina hrana speciala, se tine cont de varsta si stare. Se urmeaza urmatoarele strategii:
- se amesteca fanul cu un alt tip de fan in cazul in care prezinta un interes scazut sau are un comportament alimentar selectiv, se poate oferi in forma uscata si alte amestecuri de iarba, de preferat combinate cu plante medicinale, menta uscata, papadie, urzica etc.
- se pot introduce noi alimente proaspete, treptat, prima data doar in cantitati mici. In aceasta perioada ai mei au primit printre altele
tulpina si frunza frageda de mazare ce se poate da atat in forma proaspata, cat si uscata, amestecata cu fan.
Imagine
Imagine
Imagine

panuse si mustata frageda de porumb
Imagine
Imagine

porumb verde
Imagine
Imagine

Mare atentie la igiena, dupa jumatate ora se scoate tot ce nu au consumat, pana la urmatoarea masa disponibil sa fie doar fanul si apa (ce este bine sa fie schimbata mai des in zilele caniculare, pentru a avea acces la apa proaspata, nu prea rece). In sezonul cald bolile digestive sunt mai frecvente, alimentele proaspete lasate mai mult timp in cusca se altereaza usor, in conditii de umiditate ridicata si temperatura crescuta microorganismele se dezvolta rapid, agentul patogen ajunge in tractul digestiv si provoaca diferite afectiuni. Adapatoarea trebuie bine spalata si ferita de soarele direct, deoarece actiunea directa a razelor solare favorizeaza dezvoltarea algelor. O atentie sporita necesita si asternutul, acesta trebuie schimbat partial mai des in zonele umede.

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 29 Iun 2012, 09:23

Multumesc Gemon. O sa caut azi si al treilea tip de fan. Cu smecta si restul sfaturilor merg in continuare. Chiar daca nu refuza mancarea, cu exceptia fanului, ma ingrijoreaza tare cele 550 de gr in jurul carora variaza. E adevarat ca nu a avut niciodata mai mult de 700 dar.. Am motive de ingrijorare reale? Ar trebui sa iau si alte masuri? Il hranesc dupa pofta lui cu burtica amestecata cu ceai pe langa radacinoasele de la mesele principale. Parca mi-e din ce in ce mai teama..


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 17 vizitatori