Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 14 Sep 2014, 21:01

Baton de orice fel, fie si cu miere natural nu este sanatos pentru ei.

Incearca sa ii dai menta in stare proaspata sau uscata - vezi cum arata in poze
in forma proaspata
Imagine
in forma uscata
Imagine
sau menta sub forma de ceai, bineinteles fara zahar
si sisteaza ardeiul (mi-ai scris in privat), cateva zile sa primeasca in cantitati moderate doar radacinoase pe langa fan (sfecla rosie, pastarnac, telina radacina, morcov).

Hrana sa cumperi una de calitate, iti recomand Cavia Complete de la versele-laga
Imagine

Sa aiba un loc de odihna calduros, confectioneaza-i una, vezi viewtopic.php?f=11&t=4353

maria 31
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 13 Sep 2014, 13:57
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria 31 » 14 Sep 2014, 23:18

multumesc mult pentru sfat . hrana ii dau padovan , varsata , am auzit ca e buna ... nu am incercat sa le dau sfecla , o sa incerc . i-am dat ceai de menta , fara zahar , cu smecta (am citit pe forum) . vad ca a facut mai tare , dar tot nu e bine .... nu stiu ce sa mai fac ... este crested , ca rasa , si bea foarte multa apa cu vitamine ... o fi de la asta ? in rest nu vad de la ce ... ai tu idee ?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 15 Sep 2014, 07:55

Schimba hrana speciala Padovan pe Cavia Complete, cat mai curand posibil :!: , trecand treptat la noua hrana - adaugi putine pelete (aceasta hrana exista sub forma de pelete si contine toate elementele necesare unei diete sanatoase), marind pe zi trece, cantitatea, diminuand cantitatea celei Padovan.

Vitamina C se da direct in gurita, cate 4-5 picaturi pe zi, o cura tinand 7-10 zile in general, nu amestecat in apa, apa din adapatoare sa fie doar apa plata, nu adauga nimic in ea.

Asteptam sa vedem poze cu ea, stand/odihnindu-se pe material cald (gen fleece), este foarte important sa aiba un loc de odihna calduros, mai ales pentru burtica ei si pentru bazin (caile urinare, aparatul genital).

II poti administra o cura de probiotice, cumperi la farmacia umana refflor forte si ii dai zilnic de 2-3x cate un varf de cutit pe o perioada de 5-7 zile, apoi scazi treptat, administrand odata pe zi inca cateva zile, odata la doua zile, dupa care sistezi.

maria 31
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 13 Sep 2014, 13:57
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria 31 » 15 Sep 2014, 16:24

Cu ce amestec refflorul ?
S-ai scot apa cu vitamina c dintr-odată ?
Ce vitamina c sa-i cumpăr ?
De unde sa ii iau fleece ?
Cate zile trebuie sa fac pauza între cure ?

Si cum sa scap de diaree ?

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: Diaree

Mesajde anca » 15 Sep 2014, 17:36

Fişiere ataşate
Vitamina-C-Natural-Picaturi_92213_1196163227.jpg
Vitamina-C-Natural-Picaturi_92213_1196163227.jpg (9.88 KiB) Vizualizat de 8565 ori

maria 31
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 13 Sep 2014, 13:57
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria 31 » 16 Sep 2014, 20:42

Trebuie sa ii tin cura cu vitamina c si in situatia mea?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 19 Sep 2014, 12:35

In cazul in care primeste suficienta vitamina C prin dieta, o cura de vitamina C nu este necesara.
Monitorizeaza scaunul ei, tinand sub observatie si apetitul ei, cantarind greutatea ei corporala zilnic.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 25 Sep 2014, 15:14

Buna ziua tuturor...vesti proaste. De 2 zile am luat-o de la cap. Dubios e ca a inceput cu constipare, si dupa diaree. Am mers la vet iar si facem coprocultura. Dupa atatea zile de antibiotic chiar nu ma asteptam sa o luam de la capat. Poate totusi ii trebuia injectabil pe tot parcursul tratamentului. Sper totusi sa fie ceva cu o rezistenta la antibiotic dar sa se rezolve cu o banala pastila. Dubios este ca azi topaie..e ok. Ieri puteam sa jur ca nu mai apuca ziua de azi.

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 02 Oct 2014, 18:06

Au venit rezultatele. Avem " colonii de bacil Escherichia coli enteropatogen" . Am primit 7 zile de Enrofloxacin . Doctora a zis ca de la apa...am fost sfatuita sa iau doar un singur tip de apa plata , o fierb , o racesc si ii dau doar asa. Ma duc fuguta inapoi la servici si cand ma intorc ma apuc de rasfoit site-ul sa vad ce alte sfaturi gasesc pe aici . O zi buna ! :up:

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 03 Oct 2014, 14:01

Booonn....dupa rasfoieli aici am ajuns la urmatoarea concluzie. Purcelusii de guinea au acest e. coli in tractul intestinal , dar face probleme in cazul in care in hrana ei nu primeste destula mancare cu fibre . In special radacinoase . Cat am rasfoit pe aici am vazut diverse exemple de radacinoase , asa ca am zis ca mai bine le mai scriu odata just to make sure : morcov, telina radacina, pastarnac, sfecla , brocoli , am vazut un exemplu dat si patrunjel , patrunjelul cu tot cu tulpina ? sau doar frunzele ? eu in mod normal le dau cu tot cu tulpina, dar in cazul ei nu stiu daca ar trebui sa fie diferit. Grau incoltit am mai vazut dar am o mare problema cu el, de cand a venit frigul nu mai creste, momentan nu au dat drumul la caldura si presupun ca asta e motivul. pana acum a crescut, de cand e frig nu mai creste sau face mucegai. Si il plantez exact cum am vazut aici pe site si in filmuletele postate pe youtube de voi . Brocoli ii place f mult dar nu stiu in ce cantitate ar trebui sa primeasca ? Zilnic se poate ? Tin sa mentionez ca nu mananca nici suficient fan. ba dispare de nu stiu cand il mananca , ba zace acolo :) daca il mananca o zi , 2 - 3 zile dupa mananca doar un pic..rontaie la el dar sa zic cam o mana mica de fan.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 03 Oct 2014, 14:31

Ok, dar neaparat sa ii adminsitrezi si probiotic dupa 2 ore dupa administrare antibiotic, este foarte important sa faci asta. Cumperi Refflor forte la farmacia umana, un varf de cutit amesteci cu putina apa plata si continui sa ii dai si dupa ce ai sistat administrarea de antibiotic, inca cateva zile.

Ii dai patrunjel radacina 1-2x/saptamana, se poate si impreuna cu frunza de patrunjel, aceasta din urma doar in cantitate foarte mica. Despre patrunjel vezi viewtopic.php?p=127144#p127144

Graul verde cresti dupa ce vei avea caldura, ii poti da dovleac galben chiar si de 3-4x/saptamana, broccoli odata la 2-3 zile, pentru a aduce diversitate in meniu.

Cumpara fan in care sunt amestecate si diferite plante medicinale sau amesteca in fan putina menta uscata sau alte plante aromatice (putin busuioc uscat, salvie, coaja uscata de la porumb ce se numeste etc.).
Insanatosire!

Avatar utilizator
Katyia28712
Initiat
Initiat
Mesaje: 28
Membru din: 20 Mar 2014, 03:34
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katyia28712 » 03 Oct 2014, 15:09

Ok , am sa incerc sa ii dau cat mai diversificat , duminica fug si pana la tara, iau si panuse , si am mai vazut ca le place si ovazul uscat..curatat de frunze bine , am mai luat odata sa le fac un cort si l-au mancat LOL , mai iau si grau sa am pentru incoltit in iarna. Sa vad ce mai gasesc pe acolo. Poate si fan ... presupun ca ar fi mult mai bun decat cel cumparat .
Multumesc mult gemon si emil_inka pentru tot ajutorul si rabdarea . Acum cu o hranire mai diversificata si mai adecvata pentru varsta ei si culcusuri pufoase si calduroase pentru batranei sper sa nu mai avem probleme si sa traim multi ani de acum :love:

http://s46.photobucket.com/user/funkymi ... 9.jpg.html
Imagine

http://s46.photobucket.com/user/funkymi ... 8.jpg.html
Imagine

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 03 Oct 2014, 15:16

Cu mare placere, si ... pupic pe acel nasuc dulce! :heart: :giggle:

Avatar utilizator
emil_inka
Ghid Special
Ghid Special
Mesaje: 499
Membru din: 28 Noi 2007, 08:36
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde emil_inka » 18 Noi 2014, 11:41

Cu placere, chiar este foarte haiosa in acel culcus.

soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 10:07

Va rog sa am ajutati sunt f îngrijorata. Ambii mei porcușori au fc diareea, una la noi începutul salt alta ieri. Am fost la medic cu prima scrofița ia fc radiografie o analiza, o injecție si mi.a dat un sirop din plante si antibiotic sa il administrez. A spus ca are o bacterie si prob cu ficatul.
Acum si cealaltă a fc le.am dat sirop dar nu mai mănâncă nu beau. Ma gândesc ca de la mancare au făcut am 2 cu totul ca mâncarea a fost sigilata luata din supermarket . au scăzut si mult in greutate chiar nu stiun ce sa le fac:( azi ma duc iar la doctor cu cățeii si ii voi spune si dr si de a doua scrofița.
Ați mai pățit așa? Mie frica sa nu moara:(


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori