Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 29 Iun 2012, 10:54

A inceput sa castige in greutate si are pofta de mancare, dar se observa/se suspecteaza ca are un comportament alimentar selectiv. E nevoie de diversificarea meniului, se face treptat, se introduce maxim un singur aliment nou pe zi care se da la inceput doar in cantitate mica. Se pune accent mai ales pe alimentele de sezon care sunt bogate in nutrienti. Tratezi simptomul (bobitele moi sunt un simptom) in timp ce problema persista. Bobite moi poate face din diverse motive, daca nu scade in greutate, ba chiar a inceput sa cresca, inseamna ca mergi pe drumul bun dar nu dai suficienta atentie unei diete corespunzatoare, cat mai bogate in fibre, ii oferi cateva dintre cele care crezi ca sunt benefice pentru prevenirea bobitelor moi.

Din experienta iti scriu ca nu se pot ameliora aceste simptome cu ajutorul medicamentelor sau suplimentelor nutritive, daca nu se iau in considerare si necesitatile lor ca specie. Efecte pe termen lung se obtin numai cu oferirea unei diete adecvate si stimularea comportamentului de cautare-cercetare ce asigura o activitate fizica sanatoasa, efectele favorabile ale activitatii fizice si a dietei bogate in fibre au un efect deosebit de benefic asupra sanatatii atat pe plan fizic, cat si mental, accelereaza tranzitul intestinal, stimuleaza peristaltismul si coprofagia atat de necesara sustinerii sistemului digestiv, ofera un mediu de viata potrivit, alunga monotonia si are efect benefic si asupra relatiilor sociale intre congeneri. Se evita dieta relativ monotona, trebuie introduse plante si verdeturi ce contin un nivel ridicat de celuloza, bacteriile din cecum au nevoie de fibre, cu structuri lungi, acestea se gasesc mai ales in peretii celulari ai plantelor, sunt consumate de porcusorii din salbaticie, organismul lor adaptandu-se la aceasta alimentatie. Ei trebuie sa consume o cantitate insemnata din aceste alimente, deoarece ele ofera prea putine proteine, sunt "siliti" sa consume mult din ele, altfel nu ar supravietui, s-au adaptat la acest mod de viata (dintii la ei nu intamplator cresc in continuu, ii folosesc intensiv mestecand aceste plante, au cecumul mare cu bacterii ce descompun celuloza - bacterii benefice ale caror enzime fac posibila scindarea acestor fibre, sintetizeaza si vitaminele din complexul B si K, cecotrofele prin reingerare ofera un plus de energie si nutrienti, aminoacizi necesari unei vieti sanatoase), o strategie ce trebuie sustinuta cu o dieta adecvata si la cei in captivitate.
Ti-am enumerat doar cateva dintre cele care sunt accesibile acum, ele sunt bogate in fibre, in minerale, vitamine, enzime, fitonutrienti, antioxidanti, si sunt si foarte apreciate de porcusori, mananca cu mare pofta mesele verzi proaspete oferite diversificat in cantitati adecvate.
De ce ofer adultilor hrana speciala completa de buna calitate, dar in cantitate mica si nu prea des? Pentru ca in acest fel nu se satura repede (inamicul unu este hrana bogata in proteine), sunt stimulati sa consume o cantitate insemnata de fan (diferite sortimente, amestecate si cu plante medicinale) necesara sustinerii sistemului digestiv, si alimente ce contin o cantitate insemnata de fibre, oferite cat mai diversificat posibil: acestea, variand, se asigura un mod de hranire sanatos si echilibrat. Tot aici mentionez ca iarba verde proaspata este un aliment foarte complex, daca se poate procura din sursa sigura, merita oferita cat mai des (macar de 2-3x/saptamana).

Nota:
Probleme aparute pe fond imunitar scazut, vezi .

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 02 Iul 2012, 20:46

Scriu cu suspine... Mi-a venit sa plang si in fata dr. Ionescu. Kati a scazut la 515 gr fapt pentru care l-am luat si ne-am dus la cabinet. S-a uitat la el si dupa ce i-am spus ca are 3 ani a spus ca sunt semne de batranete si avand in vedere ca imunitatea nu a fost punctul forte al lui Kati niciodata, organismul lui pare sa nu mai poata lupta. Nu ma asteptam sa aud asa ceva...sub nici o forma. Apoi i-a deschis gura si a vazut ca maselele din spate erau urat crescute. Sincer m-am bucurat sa aflu asta si sa pot sa pun toata starea lui pe baza maselelor crescute. Le-a taiat imediat. Eu nu am asistat, nu cred ca rezistam sa il vad asa, abia a reusit sotul meu care a iesit de acolo tot transpirat. Dr Ionescu a spus ca poate fi si asta cauza dar la fel de bine poate fi doar un element din tot tabloul asta. Mi-a spus sa schimb smecta cu debridat si sa ii dau si zymogen si sa continui cu restul. Acum nu ma pot linisti, mi se pare imposibil sa inteleg ca asa e normal... Voi ce parere aveti? Sper sa reinceapa sa manance fan si sa reintre totul in normal. Am uitat sa intreb cum se da debridatul. Stiu doar ca de 2 ori pe zi, dar cat?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 03 Iul 2012, 09:15

Despre Debridat viewtopic.php?p=110677#p110677

La aceasta varsta nu este batran, organismul sau este foarte slabit, rezistenta acestuia mult scazut si vulnerabil fata de boli, complicatii. Fiecare porcusor imbatraneste intr-un ritm unic (un porcusor poate fi considerat batran incepand de la varsta de 5 ani sau dupa, vezi viewtopic.php?p=76956#p76956). El este slabit si foarte bolnav datorita problemelor ce are, dintii pot creste peste masura atunci cand din diferite motive (probleme digestive, hranire artificiala prelungita, alte cauze) el nu consuma suficiente alimente abrazive cum e fanul si alimentele bogate in fibre, in unele cazuri malocluzia se poate instala din cauze ereditare. Devenind inapetent (cand e bolnav) sau avand dureri el pierde pofta de mancare, dintii nu se tocesc corespunzator, si odata crescuti prea lungi ingreuneaza mult masticarea, premolarii si/sau molarii pot produce rani in interiorul guritei, in ultima faza blocheaza limba, deoarece dintii inferiori cresc inspre cavitatea bucala, formand un fel de pod/punte peste limba, facand astfel imposibila mestecarea si inghitirea.

Dupa taierea/pilirea/corectarea dintilor este foarte important sa fie stimulat sa isi folosesca dintii, sa consume fan si alimente cat mai bogate in fibre, daca altfel nu se poate, macar cu mici pas sa fie indrumat spre aceasta strategie (putand ajuta mult administrarea de Meloxidyl ce combate durerea, indirect ajutand la cresterea apetitului, nesimtind dureri este mai motivat sa inceapa sa mestece, sa isi foloseasca dintii) pentru a avea rezultate pe termen lung, altfel dintii iar cresc prea lungi si intra intr-un cerc vicios care poate fi mentinuta o perioada mai scurta sau lunga (cu teierea periodica a dintilor si hranire mai mult sau mai putin artificiala) dupa care organismul sau cedeaza.

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 03 Iul 2012, 18:18

Multumesc Gemon. Situatia e insa mult mai grava. Am fost la dr. Ana Pantu. Ma mir ca nu m-a luat la bataie pentru ca ar fi trebuit. Tot ce am facut era gresit fapt care i-a agravat starea. Mi-a explicat toti factorii care au dus la starea asta (ciuperca prost tratata cu imaverol dupa recomandarile dr. Ionescu. Nu spun ca e un medic rau, tot il consider un om deosebit. Imi pare rau doar ca nu ne-a spus ca Kati are si artrita cu toate ca am fost 1 data special pentru picioruse.) De cum l-a vazut a spus ca nu ii da nici 2 saptamani. Dupa ce i-a luat temperatura, 37 si ceva, a spus ca nici cateva zile nu crede ca mai rezista. I-a facut ceva cu cafeina si dupa vreo 30 de min temperatura a urcat la 38,4. Acum i-am luat*o din nou si e 38,2. I-a mai facut ceva perfuzabil si 2 injectii. Acum ii dau vit b6,b1 si b 12, erce flora, burtica, tarate, praf de orz, cavia complete, ceai de menta si afine. Totul sub forma de pasta solida. Nu prea mananca cu spor dar nu il las dupa el. Oricum nu am de ales, ori il chinui putin si urca in greutate ori il pierd. Acum trebuie sa urce putin in greutate pana dimineata la 9 cand ne intoarcem la dr Pantu cu pipi pentru analize. A vrut sa ii fac si analizele de sange dar mai asteptam o zi. Apoi, daca lucrurile nu se inrautatesc, facem tratament si pentru ficat, ciuperca, artrita. Dr. Pantru mi s-a parut deosebita. A stat cu noi o ora. A fost sincerca si a spus ca nu ii da sanse de recuperare dar eu o sa fac tot ce imi sta in putere. Inca nu imi vine sa cred ca il pierd pe Kati asa brusc. Il tot cantaresc din ora in ora, il tin doar langa mine si il bazai cu mancatul. Poate totusi reusim sa trecem peste asta :((

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 04 Iul 2012, 12:18

Dimineata asta am fost iar la dr Pantu. I-am urmarit evolutia din 2 in 2 ore, hranit la fel si peste noapte. Temperatura s-a stabilizat cat de cat la 38,5. Burtica a crescut cu 30 gr pe nemancate. Si azi a primit la cabinet b-uri si glucoza. I-a facut si antiinflamator pt picioruse pe care l-a suportat admirabil fara sa-i scada temperatura. Analizele de urina au iesit neasteptat de bune, singura problema fiind proteinele. Ramane sa vedem ce facem si cu ele. Acum continuam cu cresterea greutatii. Apoi mai avem un hop important de trecut, analizele de sange.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 04 Iul 2012, 13:11

Tinem pumnii si ii dorim multa sanatate si recuperare rapida! :heart:

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 04 Iul 2012, 21:22

Multumim mult:) Am o nedumerire. Il hranesc din 2 in 2 ore cu compozitie pastoasa (cavia complete+burtica+tarate+ceai+vitamine si erce flora). Nu il atrage deloc pasta asta asa ca il prind frumos de nasuc si ii bag cu seringa (din aceea de 1ml cu varful taiat) pe lateral. Avand in vedere ca nu ii place de la bun inceput nu sunt prea sigura cat ar fi cantitatea recomandata. Cam cati ml/gr ar trebui sa manance la o masa (adica o data la 2 ore)? Nu vreau sa ii dau nici prea mult si sa ii creez disconfort nici prea putin pentru ca trebuie sa ia in greutate. Pana acum, dupa intuitie, ii dadeam max 15/20 gr. E mult? putin? Ceai bea cam 20 ml dupa care refuza, asa ca m-am ghidat dupa asta. Dar nu vreau sa gresesc.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 05 Iul 2012, 13:11

Este bine sa il hranesti cat mai diversificat posibil, in functie de stare si apetit poti treptat introduce si diferite legume, fructe, plante medicinale, la inceput doar putina zeama de legume ce storci si ii oferi de fiecare data in forma proaspata, dupa care incet si legume in forma rasa, treptat, si cat mai diversificat, pentru a-i trezi apetitul si interesul fata de hrana in acest mod.

Pentru a obtine sucul de la legume si fructe, am ras acestea pe rand cu , si am amestecat cu Burtica sanatoasa
Imagine
doar zeama
ce s-a adunat, sau am stors cu ajutorul unui tifon. Iarba verde, fiind extrem de fibroasa, si frunza de papadie am trecut prin tocatorul de carne (nu e electric, ci mecanic) dupa care am stors zeama cu ajutorul unui tifon, la fel am adaugat si putina tarata de grau, cand a inceput sa manance mai bine, am folosit alternativ storcatorul si tocatorul de legume (se poate da si prin razatoare, nu e nevoie de acestea), la fiecare masa oferindu-i si bucati de legume, cate un fir de fan, plante medicinale etc., pentru a-l stimula sa inceapa sa isi foloseasca cat mai mult dintii, sa manance singur. De fiecare data i-am dat doar atat cat a dorit, nu l-am fortat, la inceput a mancat putin, des, apoi treptat a inceput sa manance mai mult, mereu am urmat ritmul lui, punand mare accent pe diversitate (dupa 1-2 zile incepand sa se adauge si putina de la firma Versele-Laga, si/sau hrana speciala , pentru a nu-l hrani unilateral. Este un proces relativ greu si necesita multa rabdare, interactionare ce asigura aceleasi stimuli de care a avut parte atunci cand era sanatos, pentru a nu aduce schimbari majore ce sunt traite ca un stres imens. Probioticul (se cumpara la farmacia umana probiotic EuBiotics, Refflor Forte sau Erce Flora Duo) i-am dat mereu separat, inainte de a-l hrani. Am introdus in partea de sus, scotand pistonul, pulberea in seringa, in timp ce tineam astupat cu degetul partea de jos, am adaugat putina apa plata, apoi am inserat pistonul, am intors in sus seringa, dupa care l-am scuturat bine, tinand astupat in continuare cu degetul orificiul seringii (conul). Asa s-a amestecat bine, avand consistenta potrivita, uniforma. Cantarindu-l de doua ori pe zi poti monitoriza modul in care asimileaza, avand posibilitatea de a observa daca strategia e buna sau e nevoie de reevaluare (dieta, stare).

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 05 Iul 2012, 15:00

Multumesc inca o data Gemon. O sa tin cont de toate acestea. Deocamdata starea lui e inca foarte critica, a spus dr Pantu. A crescut in greutate cam 40 de gr in 2 zile ceea ce e bine. A inceput sa faca bobite, nu normale ci mult mai micute dar e si asta un pas. O sa alternez sucul de morcov cu ceaiul pentru inceput. Ieri a rontait o bucatica mica de mar iar noaptea bobitele au devenit mai moi. Asa ca trebuie sa am mare grija. Continui cu pasta cat de des se poate pentru a suplini fanul. Azi am facut ultima glucoza+vitamine. Cu dintii sunt probleme, nu sunt taiati corect dar nu vrea sa il supuna la stresul asta acum. Mai asteptam putin. Ii ramane mancare in gurita din cauza maselelor dar a spus ca poate e un lucru bun ca asa e obligat sa mestece. In rest toata casa e numai carpe folosite la hranit si ascuns, pe care le spalam zilnic ca la bebelusi si bucataria e numai cani si vase pentru ceai, pasta, medicamente, etc. Facem tot posibilul sa nu stea atunci cand suntem la lucru mai mult de 3 ore nemancat. Poate reusesc sa pun poze de ieri cu ritmul nostru nou de a trai si cu kati al nostru drag pentru care as face orice.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 05 Iul 2012, 15:41

multa sanatate micutului. sa stii ca desi nu am postat nimic, urmaresc topicul si va tin toti pumnii si labutele din dotare. fii puternic, pui mic si lupta!
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

anne_Mary
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 89
Membru din: 20 Iun 2012, 09:55
Localitate: ploiesti

Re: Diaree

Mesajde anne_Mary » 07 Iul 2012, 21:58

Katy ce mai face micutu?

Avatar utilizator
teodorasuteu
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 68
Membru din: 04 Iun 2008, 16:50
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde teodorasuteu » 10 Iul 2012, 10:31

Buna din nou.


Imi cer scuze ca nu v-am mai tinut la curent, dar am cam fost dati peste cap. I-am facut analizele lui Pupa-o-as, bacteriologic si parazitologic, analize care au durat o saptamana, rezultatul a fost negativ ceea ce m-a bucurat foarte mult. Atunci cand am dus probele, doctorita mi-a spus ca nu este diaree ci cacuta mai moale. Dl. dr Ionescu s-a bucurat de rezultat dar Pusu in continuatre nu si-a revenit, tot moale face. Am incercat toate metodele, burtica sanatoasa, ceai de menta, biotics, etc. Acum timp de doua saptamani ii dau zymogen si biotics cu seringa. Mititica ea plange dupa mancarica si papa o lingurita de burtica sanatoasa, cu o lingurita de tarata de ovaz si ft. putin castravete stors. Referitor la tarata de grau mi s-a explicat ca nu o ajuta ci ii mentine scaunul moale.

Fan, nu prea mai papa, ea nu mananca decat Alpine Hays, alt tip de fan refuza.

O sa merg si la dr. Ana Pantu.

Cu privire la fornait, i-am pus ser fiziologic in nasuc conform indicatiilor d-lui dr. si problema s-a rezolvat.

Va tin la curent si sper sa fie bine.

Motivul pt. care nu m-am dus si la dna dr Pantu este ca mi-a fost teama sa nu fie pareri diferite si sa o indop pe Pusu cu medicamente aiurea, si un al doilea motiv este ca dl dr. Ionescu o cunoaste de cand este puisor si ne-a tratat-o foarte bine. Pentru mine o sa fie greu sa decid ce este mai bine pt. Pusu, sper sa ma puteti intelege, nu am studii in domeniu.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 10 Iul 2012, 10:46

teo, eu te inteleg f bine
nu e probl ca nu te-ai dus la ana pantu, bine ca dr ionescu a reusit cat de cat
sa stii ca ana si dr ionescu colaboreaza, nici unul nu se supara ca mergi si la celalalt
ma bucur ca porculina e mai bine
probl digestive trec greu si porcusorul ramane sensibil
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Katy&Roro
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Mar 2010, 18:52
Localitate: Bucuresti

Re: Diaree

Mesajde Katy&Roro » 10 Iul 2012, 18:09

A fost o saptamana foarte grea. M-a lovit brusc si nici acum nu-mi vine sa cred ca lucrurile s-au intamplat asa. Kati a mers bine primele 2 zile dupa ce am fost la dr Pantu. Luase 50 de gr in greutate ceea ce era excelent. Primea gluzoca si b-uri in fiecare zi. Apoi vineri a inceput sa scada repede. Eram disperata cand il puneam pe cantar si de la ora la ora scadea. In tot acest timp zi-noapte il hraneam din 2 in 2 ore, in ultimele 2 zile chiar din ora in ora. Daca miercuri avea 550 (luni avand 500, cand am fost la ana pantu) sambata ajunsese la 480 si il mentineam acolo extrem de greu. Nu mai facea moale de cateva zile dar nu procesa mancarea. Sambata a venit ana la noi sa ii faca glucoza. A stat si s-a tot gandit ce ii scapa. De ce brusc s-a oprit evolutia buna. Dintii din fata ii crescusera mari , saliva mult, a facut si candidoza si era din ce in ce mai neplacut pentru el momentul hranirii. Cand l-am pus pe Roricut langa Kati, Ana a realizat ca defapt Kati e satin. Mi-a spus atunci ca porcii satin vin cu multe probleme genetice printre care atrita, probleme pancreatice si imunitate scazuta. Artrita o avea, imunitatea scazuta la fel. Atunci a banuit ca are pancreatita, am stabilit ca duminica dimineata ii facem analize de sange iar daca creatinina e mare atunci va fi eutanasiat pentru ca nu mai e nici o sansa. Eram deja resemnata. Il vedeam ca e din ce in ce mai rau. Mi se rupea sufletul sa il vad asa. Nu mai ramasese nimic din Kati cel agitat ca un catel. Duminica dimineata l-am chinuit tare la analize. Am crezut ca imi rupe mie degetele cand i-a tot taiat unghia pentru a stoarce sange pentru 5 parametrii. Asta cred ca l-a epuizat. Am mers apoi la cabinet cu ana si i-a taiat dintii din fata, am crezut ca asa va inghitii mai usor si nu va mai saliva. Maselele erau bune. Cand ne-am intors am vazut ca pierduse 20 de gr in doar 2 ore. Cu 2 mese le-am recuperat dar eram din ce in ce mai disperata. Am uitat sa spun ca analizele au aratat un nivel ok de creatinina dar ficatul nu era chiar in regula. Ana a spus ca daca el vrea, se poate face bine. Am mai cumparat si liv 52 si o solutie pentru candidoza bucala si betisoare si inca un pachet de burtica si ceai de sunatoare. In bucatarie era plin de lucruri pentru Kati. Spre seara am observat ca se relaxase. Pana atunci statea carcit dar isi sustinea corpul. Acum statea mai placintit, cu burtica jos, problematic era ca si capul ii devenise greu. Seara am vazut ca nu mai avea reflexul de inghitit. Atunci m-am simtit complet neputioncioasa. M-a durut asa de tare sa il vada asa, cu ochii aproape inchisi, complet slabit, incat am sunat-o pe ana si am rugat-o sa vina sa ii faca eutanasie. Mi-a spus si ea ca nu crede ca isi mai revine. Incepuse sa i se inroseasca albul din jurul ochilor. Nu mai facea pipi. Stiam ca nu e ok si stim ca nu ii e bine si voiam sa ii opresc suferinta. Dar ana a spus ca ea nu poate sa faca asa ceva, dupa ce a facut asta catelei ei. Si a ramas sa mergem a 2 zi. Mi-a spus sa opresc alimentatia. Am dormit, mai bine spus am stat cu el in noaptea aia, defapt si in noapte aia, in pat. Toata saptamana am stat cu el langa mine, lipsind maxim 2 ore de acasa. Era programul deja facut si pe saptamana asta cu sotul meu, in asa fel incat sa nu stea deloc singur si sa nu sara nici o masa. In noaptea de duminica pe luni, dupa ce am oprit alimentatia, parca i s-a linistit privirea. Era clara, era iar privirea lui din totdeauna. Si i-am multimit pentru asta. Dimineata parea aproape paralizat, dar linistit. A trebuit sa plec la 12. L-am pus langa Rorica. Mi-am luat ramas bun de vreo 10 ori inainte sa ies pe usa. Stiam ca nu o sa il mai prind si ma durea ingrozitor lucrul asta. Rorica a avut un comportament deosebit. Toata saptamana, cand il puneam langa Kati, statea doar langa el si Kati se lipea cu nasucul de burtica grasunului. In dimineata aia Rorica a ramas langa Kati. Sotul meu a venit la 3 si l-a gasit pe Rorica tot langa Kati. Eu trebuia sa ajung la 4. In drum spre casa il tot sunam pe sotul meu sa il intreb daca mai traieste si il auzeam cu plange si nu ma puteam controla chiar daca eram in metrou. Mi s-a parut infiorator de lung drumul. Am intrat in casa si mi-a spus ca s-a sfarsit. Am simtit ca a picat blocul pe mine. Am fugit sa il vad. Era in cutiuta. A murit cu 10 min inainte sa ajung. L-am pupat si l-am mangaiat asa cum era. Nu voiam sa il acopar, sa ma dezlipesc de langa el. Sotul meu nu a vrut sa ma lase ca sa nu raman cu amintirea aia. Ne-am dus si l-am ingropat pe camp. A fost foarte dureros. Ne-am intors acasa si am inceput sa strang toate carpele, medicamentele, seringile...tot. Mi se parea asa liniste. M-am culcat si am dormit 12 ore. Am slabit 5 kg intr-o saptamana. As fi facut si mai mult pentru el. As fi facut orice. Inca imi tot repet in minte ca nu-mi vine sa cred ca nu mai e Kati al meu. Mi-e tare greu sa il vad pe Roricut, pentru ca imi aminteste de Kati. Mi se pare cusca asa de goala si prea multa liniste. Nu stiu nici acum cum de s-au intamplat toate astea. Daca as fi stiut de la dr Ionescu ca imaverolul se aplica cald...daca as fi stiut ca tricofitia e toxica pentru ficat...daca as fi stiut ca umflatura de la picior nu e o lovitura ci e artrita...daca as fi stiut ca satinii au nevoie de o observatie medicala mai atenta... Imi pare extraordinar de rau ca nu am mers la Ana Pantu de la inceput. Este o pierdere enorma pentru mine. L-am iubit pe Kati enorm. Recunosc ca nu am fost la fel de atasata de Rorica. Kati a insemnat tot pentru mine. Trebuie sa merg inainte, cu tot cu golul asta mare si dorul foarte puternic. Kati, puiu lu mama drag...:((

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 10 Iul 2012, 18:14

nici nu am cuvinte. capul sus, suflet bun si trist si ramai cu bine Kati.... :cry:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori