Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 10:28


soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 10:48

Nu stiu ce antibiotic mi.a dat si nici ce injerctie ia fc. Sticla e închisă la culoare si nu scrie nimic pe ea.
De mi.a zis doar ca are o bacterie si prob cu ficatul. Si ca nu se știe dc la ce a fc ca am intrebat.
O sa ma duc sa cumpăr probioticul si mai scriu dupaia

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 10:50

Probioticul si CARBUNE MEDICINAL. :!:
Ambii sunt foarte importanti pentru restabilire!!!

soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 10:56

Eu am in casaa carbocid ii pot da ? Scrie tot cărbune medicinal

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 11:31

Cumpara carbune medicinal!
Carbocif http://www.sfatulmedicului.ro/medicamen ... mate_10905 contine si alte ingrediente ce nu sunt potrivite in cazul de fata.

Despre carbune vezi
http://revista-tratamente-naturiste.ro/ ... 0medicinal
si
http://sanatate.acasa.ro/boli-7/carbune ... 13763.html

P.S.
Daca ai Carbocit (cu t la capat si nu f), atunci acesta este potrivit, deoarece contine doar carbune medicinal, vezi http://www.pcfarm.ro/produs/6109/Carbocit---Biofarm

soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 13:35

Revin cu noutati, am fost la dr si a zis sa le dau la am2 siropul dat de el si sa ii fac momite orez fiert cu seringa.
Le.am dat 30 mi de cărbune amestecat cu apa, si acum o seringa cu orez. La 1 jumate trb sa ii dau probioticul. La 1 o sa le dau si siropul de la dr , ca a zis sa le dau de câteva ori pe zii. Si peste 8 ore cum mi.ați Is ii dau iar cărbune după sirop si probiotic.
Cu ce as putea sa le mai hrănesc ??? Nici hrana si nici apa nu vor singure
Mulțumesc mult

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 15:44

Sper din toata inima :worried: sa nu fie un antibiotic din cele ce figureaza pe lista de antibiotice interzise pentru ei http://www.gemon.ro/antibiotice.pdf

Dupa administrare carbune medicinal trebuie asteptat doua ore in care nu se da nimic, nici macar aliment. Dupa doua ore de la administrare carbune se poate da probiotic separat sau amestecat cu hrana ce primeste cu ajutorul seringii (fara ac) la care conul se pune dupa dintii din fata(incisivi), miscand si apoi impingand doar dupa ce incepe sa rontaie, ca el sa fie pregatit sa inghita (pentru a nu ajunge hrana in caile aeriene).

Alimentul potrivit in astfel de cazuri este Wellbeing ce pe langa multe alte substante nutritive contine si orez
Imagine

Daca nu gasesti Burtica sanatoasa la farmacie sau magazine gen Kaufland, ii poti da piure de morcov (piure ce se da la bebe, sa contina doar morcov fara sare, fara nimic altceva) sau morcov ras amestecat cu putina tarata de grau (atentie, am scris tarata de grau, nu fulgi!) si probiotic, la urmatoarea masa putina telina rasa, dovleac galben ras sau pastarnac ras amestecat cu tarata de grau si un varf de cutit probiotic s.a.m.d. Eviti alimentele cum sunt castravetii, rosiile, acestea nu contin suficiente fibre si intretin diareea sau favorizeaza fermentatia (balonarea).

Nu ai mentionat ce hrana sigilata ai cumparat despre care ai scris ca suspectezi sa fi fost sursa imbolnavirii.

Hrana speciala Cavia Complete
Imagine
este cea mai potrivita pentru ei, se gaseste la noi, la tine in magazinul Animax http://animax.ro/index.php?route=inform ... azin_id=21 sa cauti, este sub forma de pelete si contine fibre in cantitate optima, incearca sa procuri cat mai curand, poti amesteca cateva pelete in hrana ce ii prepari, iar dupa ce incep sa manance singuri, poate fi oferita ca hrana speciala ce vor consuma mereu pe langa fan si mesele verzi.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 16:07

Iti inserez doua filme video pentru a vedea cum sa procedezi




Prima data ii dai doar foarte putin, apoi cresti treptat cantitatea, pentru a nu primi deoadata prea mult dupa o perioada in care nu a mai mancat.

soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 17:08

Mâncarea este de la petfarm, in general ii cumpăr mâncare varsata ca le place cel mai mult, dar de data asta nu aveau.
Acum vad ca una din scrofițe care are prob de mai multe zice , e mai binișor, nu mai este murdara la fund. Dar de mișcat nu se mică să mai deloc tot acolo stau, cu seringa le.am hranit usor , nu prea vor sa mamance dar nu au de ales. Sper sa își revină cat mai repede

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Ian 2015, 21:47

Ma bucur ca pare sa fie mai bine, dar pana nu incepe sa manance cat de cat bine, lupta nu este inca castigata. Nu se misca, deoarece este letargica, bolnava, trebuie reechilibrata flora intestinala cu probiotic si oferit hrana cu seringa pentru a castiga putere. Continua sa o hranesti cat mai des daca mananca putin, probioticul incet isi va face efectul si va incepe incet sa fie tot mai mult interesata de hrana. Este o lupta grea ce necesita multa rabdare si dedicatie.

Hrana Petfarm pentru porcusori http://petpal.allshops.ro/produs/925588 ... a+1kg.html
Imagine
este un amestec de seminte de floarea soarelui, grau, porumb si alte cereale ce pe termen lung dauneaza ficatului, ei NU SUNT animale granivore, au nevoie de hrana sub forma de pelete, bogate in fibre.

Petfarm fiind o hrana ieftina (cum este un amestec de seminte, este justificat sa aiba asa un pret/kg) este tentant sa le dai asa ceva din considerente financiare, dar tine cont de nevoile lor, in natura ei consuma plante bogate in fibre si sarace in calorii, dintii cresc in continuu tocmai pentru ca le folosesc intens, rontaind aproape incontinuu pentru a putea obtine suficienta energie din asemene vegetale, si datorita bacteriilor din intestine ce descompun celuloza. sustine si ea acest proces, obtine prin reingerarea cecotrofelor energie, vitamine, enzime. Am explicat mai detaliat in mesajul viewtopic.php?p=117100#p117100


Iata porcusorii in natura ce au la dispozitie, inserez un link si cateva filmulete video pentru a sublinia importanta prezentei fibrei in dieta

Acest film se poate vedea pe pagina arkive, cu un click pe urmatorul link, apasa tasta ctrl in timp ce faci un click pe el:
http://www.arkive.org/brazilian-guinea- ... eo-00.html (vezi filmul video)

si pe youtube urmatoarele





Cei in captivitate au si ei nevoie o dieta bogata in fibre, cea mai mare parte a dietei trebuie sa reprezinte fanul, in proportie de 70 %, si doar restul hrana speciala (dar nicidecum amestec de seminte, grau, porumb intreg, floarea soarelui cu sau fara coaja, ci pelete bogate in fibre) si cele trei (sau doua) mese verzi zilnice despre care gasesti exemple aici viewtopic.php?f=3&t=2847

Cumparand hrana Cavia Complete investesti in pastrarea sanatatii pe termen lung.

soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 16 Ian 2015, 22:21

Problema este ca la petshop habar nu au ce sa recomande, si am încercat cam tot ce au si am ales ce mănâncă ele cel mai bine.
Fan le dau mereu, pătrunjel, castravete morcov . cam astea sunt preferințele

Continui cu probioticul si cărbunele si ce mi.a dat dr sper sa își revină cat mai repede.
Ce qs putea sa le fac de mâncare cat le dau cu seringa?
Mulțumesc mult de sfaturi, ma ajuta f mult!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 17 Ian 2015, 11:24


soryna_k_y
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 7
Membru din: 16 Ian 2015, 10:01
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde soryna_k_y » 18 Ian 2015, 10:09

Revin cu noutăți.
Prima scrofița ce sa imbolnavit prima, vad ca nu mai are diaree tot trista sta , aseară au mâncat putina salata si puțin morcov, insa cu ea ma chinui la hrănit cu seringa nu prea sta:(
Cea de.a doua a mai fc diaree dar e mai mâncăcioasa când o hrănesc cu seringa, au mai scăzut in greutate:( eu continui tratamentul si sper sa își revină cat mai curând:(

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 18 Ian 2015, 11:15


Andreea-purci
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 18 Mar 2015, 22:54
Localitate: bucuresti

Pe Purci a mea o doare burtica

Mesajde Andreea-purci » 18 Mar 2015, 23:01

Buna ziua , sunt noua pe acest cont, am un porcusor de Gineea de 1 an si are diaree , i-am dat smecta cat un varf de cutit in putina apa si a trecut o ora si patruzeci de minute cam asa ceva si nu s-a intamplat nimic pana acum , imi puteti spune ce sa m,ai ii fac?Sunt tare ingrijorata. :thinking:
:idea:


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori