Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 23 Apr 2020, 14:41

Se introduc treptat si in cantitati foarte mici mesele verzi.
Cand are deja scaunul normal, ii dai foarte putina frunza de papadie frageda si tija de la floarea de papadie, doar atat in prima zi, pe langa fanul si hrana speciala, asigurand mereu apa de baut.
A doua zi ii dai in cursul diminetii/pe la pranz cateva fire de iarba verde (sau daca nu ai de unde procura din locuri curate iarba, e potrivit o planta medicinala cum e menta, busuiocul sau grau verde crescut in ladita), apoi dupa masa putina papadie, deci a doua zi de 2x/zi mese proaspete in asa fel, incat una din ele sa fie din cea de ziua anterioara.
A treia zi, daca are scaunul normal in continuare, ii dai dimineata putina iarba verde, pe la pranz putin spanac verde sau frunza de morcov sau frunza de marar (doar una din ele), si dupa masa/spre seara papadie.

Ideea e sa introduci treptat alimentele noi, si doar una din cele sa fie din ceea ce nu a mai primit de mult sau deloc. In tot acest timp monitorizezi scaunul si aplici mesele verzi in functie de aceasta, adica, daca dupa prima zi are scaunul normal, a doua zi doua mese verzi dupa cele indicate mai sus, daca nu, ramai la o singura masa verde pe langa fan si hrana speciala, si diversifici in functie de tranzitul intestinal.
Flora intestinala se reface mai greu si are nevoie de mai mult timp in care indicat e mai ales consumul crescut de fan, chiar si cu conditia sa primeasca mai putina hrana speciala si sa fie nevoit sa consume mai mult fan din aceasta cauza.

simon_ar10
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 3
Membru din: 10 Apr 2020, 23:56

Re: Diaree

Mesajde simon_ar10 » 23 Apr 2020, 17:39

Multumesc foarte mult pentru raspunsul rapid.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 27 Apr 2020, 11:16

Am primit poze in particular, Lulu e foarte dulce, sanatate ii doresc! :heart:
Fişiere ataşate
simon3.jpg
simon2.jpg
simon1.jpg

denisa maria
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 03 Iun 2020, 11:25

Re: Diaree

Mesajde denisa maria » 03 Iun 2020, 11:43

Salut! Unul dintre porcusorii mei are gaze si un inceput de diaree. Ce pot face

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 09 Iun 2020, 15:15

Sper ca ai folosit functia cautare pt raspuns.
In asemenea situatii se sisteaza alimentele proaspete si se ofera mai mult fan, hrana speciala in cantitate potrivita (chiar mai redusa fata de cantitatea obisnuita, pt a consuma mai mult fan), si apa din adapatoare schimbata zilnic.
Cu Espumisan emulsie se tratateaza formarea gazelor din intestine, vezi viewtopic.php?p=132467#p132467
Diareea trebuie evaluata de medic veterinar, de obicei se da Smecta, vezi viewtopic.php?p=134027#p134027 si/sau se administreaza (si) probiotic ce ajuta la reechilibrarea florei intestinale. Despre probiotic citeste la viewtopic.php?p=133199#p133199

Marydana
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 12 Sep 2023, 14:45

Re: Diaree

Mesajde Marydana » 12 Sep 2023, 14:51

Abia acum am vazut si eu aceste mesaje care sunt foarte vechi, dar banuiesc ca si in 2023 mai sunt persoane care au probleme cu porcusori, am si eu doi porcusori, doua fetite, una este mai in varsta si are probleme cu diareea periodic, nimic nu a functionat la ea, decat fecale de la cealalta purcusoara care este sanatoasa, am luat de la cealalta 3, 4 bobite si le-am diluat in foarte putina apa, si i-am dat pe gurita cu seringa celei bolnave timp de 10 zile, o data pe zi, si isi revine mereu pentru o perioada lunga de timp, am scris aici doar din iubire fata de animale, si poate mesajul meu va ajuta pe viitor alte sufletele care au probleme cu diareea, eu le mai dau si electroliti cand au diaree, doar o data si la urma fecale dizolvate in apa de la alt porcusor sanatos, stiu ca asta nu va spune medicul veterinar, dar va asigur ca este cel mai bun remediu, ca sa nu simta gustul de fecale care le provoaca voma, desi porcusori nu pot sa vomite, le mai adaug vitamine cateva picaturi sau pelet facut pudra in masina de cafea in aceasi apa cu fecalele, scriu din experianta, am foarte multe animale cu probleme, iubesc foarte mult animalele si incerc sa ajut atat timp cat sunt pe acest pamant, am un iepuras cu diaree de 4 ani de zile, si nici un medic nu ma ajuta, am papagali, o nimfa si un perus ca restul au murit, or de boala ori de batranete, au circovirus de 3,4 ani, dar ii tin in viata,desi se moare repede de la circovirus, am reusit sa ii tin in viata mai mult de o saptamana, adic acam 4 ani, nu mai zboara dar sunt energici si jucausi, cat pentru porcusori va spun din propia experienta ca foarte foarte bine functioneaza fecalele de la alt porcusor sanatos deoarece contine toate probioticele de care are nevoie celalalt, si are efect imediat, dar trebuie neaparat sa ii dai 10 zile.
Va doresc multa sanatate tuturor.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 33 vizitatori