Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 20 Iun 2011, 21:12

vit alea lichide, pe care le am de un an. i-am dat o singura data. apoi cand am vazut ca ati scris ca poate e expirata, nu i-am mai dat.
nu ma fac eu inteleasa, sau voi nu intelegeti nimic.. voi atat aveti in cap, ca nu vreau sa il duc, ca nu vreau sa cheltui bani..dar eu asta am facut, l-am dus, am dat bani.. si nu am rezultate diferite.. nu stiu dc am mai scris despre asta, cand nu primesc nici un sprijin..ca sa fiu umilita si batjocorita :cry:

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 20 Iun 2011, 21:58

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde cryssa » 21 Iun 2011, 00:20

cosmina,desi nu sunt de mult timp aici si nu am cine stie ce experienta tin sa spun si eu ceva sper sa nu deranjez
a trecut atata timp de cand s'a imbolnavit baietelul si ne'ai spus ca si anul trecut daca imi amintesc eu bine ai avut problema de la panuse
de ce nu faci o trusa medicala, macar minimul necesar, nu este atat de scump? eu m'am oferit sa ti le trimit free, nu mi'ai raspuns la post,nah poate nu iti place de mine sau eu mai stiu ce, nu conteaza asta,dar ai vorbit cu cineva sa iti trimeata?
e ff important sa primeasca tratament :!: el poate muri oricand. eu la scurt timp dupa ce l'am luat pe bebe(porcusorul angora alb) am fost ff bolnava, nu mi'am dat interesul si am ajuns in spital. l'am lasat in grija cuiva pt cateva zile, el a facut diaree,nu li s'a parut important de mentionat si cand am ajuns a fost prea tarziu! i'am dat probiotic l'am luat in cusca de transport am fugit la doctor dar nu am mai ajuns :cry:
chiar vrei sa ajungi in situatia mea? sincer nu imi place sa spun asta dar tind sa ii dau dreptate doamnei Maria, daca nu poti avea grija de ei cand sunt bolnavi mai bine doneaza'i
gandeste'te ca ei sunt ca niste copii. iti aduc fericire,te iubesc, sunt acolo pt tine cand iti este greu dar trebuie sa faci si tu acelasi lucru pentru ei :(
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Re: Diaree

Mesajde ciufuloi » 21 Iun 2011, 06:38

tratament pentru suflet nu gasim in rest.......
SA INVATAM DE LA 'NECUVANTATOARE' SA FIM MAI BUNI !

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 21 Iun 2011, 11:12

Cosmina, in 6 iunie ai primit tratament pentru 10 zile, in acea zi ai scris ca a consumat putina hrana speciala si urmeaza sa ii dai zeama de morcov fiert cu pelete macinate, ceea ce era bine. Cand porcusorul are tranzitul intestinal perturbat, pe langa tratamentul prescris de medic si administrat de stapan are nevoie si de o dieta cat mai stricta, painea uscata nu are ce cauta in dieta unui porcusor cu probleme digestive, se poate da doar ocazional, foarte rar, numai la cel sanatos doar o mica bucatica din cea care nicidecum nu se sfarama usor (din cea integrala si fara amelioratori).

Tratamentul ce a primit nu a fost combinat cu o dieta potrivita, din aceasta cauza nu a avut efectul dorit - i-ai administrat probiotic si Chloropalm (este chloramphenicol palmitate), dar nu i-ai oferit hrana bogata in fibre/celuloza ce stimuleaza cresterea si activitatea bacteriilor benefice in cecum, fibrele si fructooligozaharidele (FOS) sunt cele care ajuta bacteriile benefice sa se inmulteasca, imbunatatesc functia si stimuleaza cresterea microflorei benefice a porcusorului.

Ai fost sfatuit de medic sa ii dai in continuare probiotic, ofera-i de cel putin 2x/zi, in cazul in care nu prea are apetit, administreaza-i doza zilnica fractionata in 3-4 doze egale (la intervale de 8 sau 6 ore) pe o perioada de cateva zile, dupa care reduci treptat (de la 8 ore la 12 ore, adica de doua ori pe zi, apoi cateva zile odata pe zi timp de cel putin 4 zile (in functie de stare, apetit, tranzit intestinal), dupa care odata la doua zile, apoi odata la 3 zile, si uite asa e ajutat sa treaca de aceasta perioada dificila. Flora intestinala odata degradata se restabileste greu, evolutia depinde nu doar de tratament, ci si de dieta, mare atentie la ambele. Vitamina C se poate procura si la farmacia umana, se da fara reteta, se cere acid ascorbic (ascorbic acid/Vitamin C).

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 21 Iun 2011, 20:36

deocamdata, ii dau numai florentero -probiotic, trebuie sa ii dau de 3 ori pe zi. antibiotic nu pot sa ii mai dau deocamdata.
am cump vitamine plus extra vit c. de la magazin pt animale. am si vit c dar o am de un an.. cica nu este vit c proaspata(cum mi-a zis veterinarul)
cica oricum toate vitaminile sunt de ceva timp.. acum are ceva daac ii dau picaturile alea speciale pt porci de guinea? sau sa ii dau vit c pt oameni care o am, sfaramata?
vad ca are energie, si mai mananca. deocamdata ii dau doar fan, fff putine pelete, si i-am dat o data ardel verde ff putin, vet a zis ca e ok, f putin.. fan roade si nu prea. diarie tot mai are.. desi in timpul tratamentului avea putin mai atre bobitele. mancarea de atunci, erau in cantitati minuscule, ca si asa nu manca.
oricum daca nici in cateva zile nu ii trece o sa vb din nou cu vet, sa ii mai dea un tratament, acum este prea devreme ca deja a avut un tratament.
nbu are nimic la dinti, l-a controlat bine.. iar nodulu, a zis sa nu ma ingrijorez, mai ales ca il are de mult, si nu am avut probleme.
a trecut ceva timp, pt ca am incercat multe chestii, nu dupa capul meu.
da anul trecut a a avut si i-a trecut cu fan,. am zis ca la activitate sta destul de bine. de mancat ii dau doar fan mai mult,, si vad ca mananca..
dupa cat timp sa ii zic la vet sa ii dea alte antibiotice?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 21 Iun 2011, 20:40

sper sa se faca bine
multa santate cosmina micutului tau!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 21 Iun 2011, 20:59

eu nu cred ca mai trebuie antibiotic
trebuie probiotic, fan la greu, ceai de menta, radacinoase
urmareste celalalt porcut cand se apleaca spre fundulet sa isi manance bobita cecala si ia-o pt cel bolnav
metoda asta o stiu de la alina 82 care il pandea pe mistretul si ii fura cecalele pt miki
macina-i pelete si da-i cu seringa, cu ceai
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 21 Iun 2011, 21:18

pandeste-l cum spune maria si furai-le :D .Sanatate multa!

Prin anus se elimina continutul intestinal, boabele fecale si boabele mai moi, cecale, bogate in vitaminele B (in special B12), aminoacizi si microelemente.

PS:dupa ce treci cu bine peste toate cele ce ti se intampla.........ai foarte mare grija ce ii dai de acum lui si lui piggy

te poti inspira din meniul zilnic de mai jos pentru vara si iarna...eu il folosesc-
1.redu castravetele eu le dau o data pe saptamana
2.iarba o data pe zi curata si nu in cantitate mare si nu uda
3.painea eu am scos-o definitiv din alimentatia alor mei de cand am avut probleme cu primul porcut..
4.salata o data pe saptamana si nu iceberg
5.radacinoase cat mai multe
6.fan non stop

http://crescatoriainka.ro/img/utile/modelhranire1.jpg


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 22 Iun 2011, 21:06

nu prea l-am vazut pe piggy sa isi scoata bobitele,, la cat e de gras, nici nu poate sa se aplece vb aia.. asta micu, parca a mai pus carnita pe el.. il simt la mana.. cred ca poti sa iti dais eama la mana daca se mai sitm asa tare oasele. o sa incerc sa fac rost de un cantar. dar era la fel, dupa cum imi arata la cantarul de oameni.
are energei, roade gratiile, fuge, face sunete.. mananca. nu l-am urmarit chiar f des, ca merg la servici, dar fatza de inainte tot mai mananca.. deocamdata ii dau fan, cateva boabe ca ma inebuneste.. ma chinui s aii bag pe gat, probiotic, ca e ca o paste semiuleioasa, si scuipa din gura.. si atata ma murdareste,
la caca e mai tare, dar tto ca o pasta.. primele zile avea destul de apoasa.
ieri eram fericita ca am avzut o bobitza aproape normala.. vitaminele alea, ii dau si lui in gura o picatura, sau numai in apa? i-am dat si asa sia sa, pai piggy o sa se faca urias. asta micu bea si el apa.
nu inteleg, dc i-a afectat atata la burta, si piggy, nu are nimic, mananca ca spartul. are un kg 300. i-am mai dat ardei rosu, ca are vit c. dar o bucatica.. pot sa ii dau morcov, sau inca nu? sau il deranjeaza mai tare la burta.?in general. nu le dau multe chestii, iar castravete, daca ii dadeam cate o feliuta 2, de 2 ori pe sapt.
salata nu ii dau deloc. morcov, mar, sfecla, dovlecel, pelete. fan. fan au in prostie de cea mai buna calitate, dar nu il mananca tot.. au de-a paie prin cusca..cred ca nu le place alea mai groase.. nu stiu. o a le pun in bila, paote le rod mai cu pofta. banana nu e buna?ca stiu ca le place..

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 22 Iun 2011, 21:10

Fructele fermenteaza.
Ti s-a mai spus si in posturile anterioare, pune accent pe radacinoase: morcov, telina, sfecla, pastarnac, etc.
Un meniu diversificat.
Castravete nu! Imbaloneaza!
Dovlecelul nu stiu, dar nu m-as risca.
In rest fan si bobite speciale.
Acest meniu la amandoi, vazandu-l pe Piggy ca papa acelasi lucru, Rainy se va indemna cu el.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 22 Iun 2011, 23:39

eu stiu ca banana nu e recomandata in cantitati mari. mai stiu ca banana constipa. asa ca nu iti pot spune daca e indicat sa ii dai sau nu. mai bine pune accent pe radacinoase, sigur ii fac bine. pe site gasesti si cum se administreaza vit. c, da o cautare. tine cont si de sfaturile mariei, o fi mai critica, insa vrea binele porcusorului si stie ce spune! ma bucur ca se simte mai bine, insa te rog mult ca de data asta sa continui cu regimul si tratamentul. nu te opri pana cand nu e complet sanatos.

sa stii ca desi am fost mai rea, imi pot imagina prin ce treci. eu am avut o singura problema cu porcusorii, si anuma fra cu micoza, si m-am panicat. dupa insa m-am adunat si am luat masuri, pentru ca daca eu sunt panicata, nu rezolv nimic, iar porcutul are nevoie de mine puternica. fii si tu la fel, si pune-ti porcutul pe picioare. daca e mai bine, inseamna ca mai ai o sansa sa il faci bine. multa sanatate!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 23 Iun 2011, 07:06

cosmina
ti-a spus cineva sa ii dai mar si ardei?
citeste si tu pe site si ai sa vezi ca marul se da in caz de constipatie
daca nu ia probioticul amesteca-l cu pelete macinate si un pic de ceai de menta
la fel si vit c
da-i-o cu ceai
asa simpla e prea acida si poate provoca rani
schimba-i fanul cu altul de la alta firma
ti s-a spus ca fanul e super important
irena
asa e sunt critica si dura
scopul meu e binele porcului si am vazut destui stapani care si-au pierdut animalutele pt ca nu au ascultat ce li s-a spus
uite un exemplu
dany a scris ca are probleme cu un porcusor de o luna, am stat si i-am scris un mesaj privat destul de lung si nici macar nu l-a luat din outbox
tu stii ce probleme am eu si seara un sfert de ora conteaza f mult
dar hai treaca de la mine,insa un porcusor de o luna e sensibil si trebuie actionat rapid daca vrei sa il mai ai
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 23 Iun 2011, 12:43

maria, milioane de scuze daca m-am exprimat gresit! in nici un caz nu te acuz de ceva! eu am un respect enorm fata de tine si de cat de saritoare esti! cand am postat prima poza cu fra micozat, ai fost prima care mi-a trimis mail si mi-a spus ce sa fac! chiar consider ca uneori trebuie sa fii mai dur si mai ferm, poate asa cei cu porcuti bolnavi actioneaza! si eu am fost dura cu ce am scris, pentru ca la fel ca tine, vreau ca porcutul sa se faca bine. si imi sare tandara repede cand vad ca nu se iau masuri. pentru ca normal mi se pare ca atunci cand postezi ca ai o problema si ai atatia membri care sar sa te ajute, frumos ar fi sa tii cont de ce iti spun. eu ma implic sentimental foarte mult, desi pe toti va cunosc doar virtual. stiu cum as reactiona eu sa am un porcut bolnav acasa si, desi nu merge chiar asa, ma astept ca toti sa fie la fel de promti. pentru ca altfel nu vad de ce sa iei un animal.

mi-am amintit de superstitia cosminei, cum a postat ca da porcusorul ca sa scape de boala. superstitia zice ca trebuie sa ii schimb numele, asa boala nu il recunoaste (noroc cu prietenii superstitiosi, ca eu sunt pe langa :D), nu sa il vinzi sau sa il dai :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 23 Iun 2011, 12:49

irena, de fapt comentariul meu era pt cei de pe form care imi spun ca sunt dura, sa inteleaga de ce
nu trebuie sa iti ceri scuze, ia-le inapoi :smile:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 14 vizitatori