Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 23 Iun 2011, 13:06

nu nu, nu le iau inapoi :D le las acolo unde sunt, si in cazul in care (INVOLUNTAR, jur!) te supar vreodata, ai scuzele pastrate :giggle:

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 23 Iun 2011, 20:31

eu zic ca tot am luat masuri, chiar daca la inceput mai marunte, apoi mai mari. deci nu mi-a mai zis sotul nimic, ca am chelutit 200 $. vedea ca is de disperata, sa se faca bine. si el le da fan cand nu is acasa, sau boabe, si poutin ardei ca are vit c. ma gandesc daca caca nu e apaosa, e spre bine. mi-e mila ca il chinui atata ce seringa sa ii deschid gura, mi-e frica s anu il ransesc, daca nu ii bag pe gat scuipa, bioticul. vitaminile le dau amestecate cu putina apa. nu e vit c pura, is mai multe dar cu concentratie de vit c mare. altfel nu am gasit. dar oricum nu ii strica ceva vit in plus vad ca are pofta de mancare.
era si superstitia cel putin la oameni ca ii schimbi numele, dar si il dai.(teoretic) asa a facut mama cu fratele meu.
asa ca daca la maria a mers cu numele.. poate merge si la mine.. haha. daca tot rainy vine d ela ploaie, sa ii schimb in sunny de la soare.. si poate vine soarele si in viata lui..
oricum mersi pt sfaturi, iar de critici ce sa zic, fiecare cum gandeste.. eu cred ca am facut ce am putut. evident mereu exista loc de mai bine. dar nici nu am fost asa de nepasatoare, din moment ce am mers pe jos cu el in brate, la 2 veterinari, si alte chestii..

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 23 Iun 2011, 20:39

sa sti ca toti cei de pe forum chiar daca pun problema mai "agresiv putin" toti vrem binele porcutilor
si eu am primit unele mustrari dar le-am luat ca pe ceva bun, constructiv
acum ai incercat tot ce sa putut face pentru el zic eu......
acum sa ii dea Dumnezeu sanatate si putere sa treaca peste
si eu am incercat tot ce sa putut cu pusu-tratamente dureroase pentru micut dar a fost in zadar


PS:STI NIMIC NU ESTE INTAMPLATOR mereu avem ceva de invatat!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 23 Iun 2011, 23:15

cosmina, nu ii mai da ardei! citeste pe site ce alimente sunt cele mai potrivite pentru el in acest moment. degeaba fugi la veterinar (si ma bucur mult ca ai fost!), daca nu tii cont si de regimul alimentar!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 24 Iun 2011, 19:51

cred ca si-a revenit porcul.. deci de dimineata, m-a trezit cu noaptea in cap, a ros gratiile, i-am dat fan, apoi apa, nimic, el avea chef de plimbare ca a sarit peste gratii la cusca mica, si se plimba prin camera..s-a sprijinit cu labutele din fatza pe rafturi, am un fel de mobila mica, unde imi tin eu chestiutele, si se uita si el, sa vada ce e bund e ros.
apoi l-am chemat la mine, aratandu-i ca ii dau ceva de mancare, venea ca un catel, si l-am isfacat la mine in pat sa ii fie caldut..
apoi l-am lasat pe jos. cand adorm iar, el sare la mine, nu stiu cum , pe unde, ca eu eram intoarsa cu spatele la marginea patului, si el vine si se baga la burta mea, in acelasi loc unde l-am tinut inainte.. s-a cocolosit acolo, ca ii placea la caldurica, eu am atipit putin, si cand ma tresesc, sa ma uit la el, am avut o surpriza,, o droaaaaie de cacacei tari, mai micuti, dar aproape perfecti.. ieee :lol: :up:

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Diaree

Mesajde crisa24 » 24 Iun 2011, 20:04

off, ma bucur mult, ai grija de acum fara chestii care sa fermenteze pentru ca este posibil ca o zi doua sa ii fie bine si pe urma sa recidiveze..

Sanatate multa!


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 24 Iun 2011, 21:05

eu zic sa ii dai in continuare tratament si sa ai grija mare la alimentatie. nu de alta, dar si data trecuta era bine si dupa i-ar s-a imbolnavit.

ma bucur insa ca e din nou activ! sanatate multa in continuare!

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 24 Iun 2011, 21:42

da, ii dau numai fan, si putine pelete. data trecuta, nu vazusem cacaceii tari. si parca s-a mai ingrasat. oricum cintinui cu probioticul, chiar daca il chinui, si e greu ca il scuipa.
poate s aii dau cateva bucatele de morcov, sau sfecla.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 24 Iun 2011, 22:58

maria postase la un moment dat ca morcovul fermenteaza... nu mai tin minte daca era vorba de morcov sau de suc de morcovi. sincer nici nu stiu exact care sunt alimentele recomandate in caz de diaree... stiu ca la om, banana constipa si e buna in caz de diaree, la fel si orezul. acum la porcusori nu stiu. da o cautare pe forum, sigur gasesti ce ai voie sa ii dai si ce nu...

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde maria » 25 Iun 2011, 09:09

sucul de morcov nu se da vara, mai ales, in caz de diaree
morcov se poate da
de la dr ana pantu zicere
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 25 Iun 2011, 13:36

da da, suc de morcov :) multumesc pentru corectura. stiam ca citisem ceva cu morcovul, dar nu mai stiam exact ce si unde.

Avatar utilizator
anisoara
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1210
Membru din: 02 Dec 2010, 14:13
Localitate: piatra neamt
Contact:

Re: Diaree

Mesajde anisoara » 25 Iun 2011, 15:54

O veste foarte buna, Cosmina! :clapping:
Sanatate in continuare!
Va pupa Maya si Bella
-----------
Old username: simianisoara

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 27 Iun 2011, 07:24

buna,

este cineva online care ma poate ajuta? cred ca pigisor moare.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 27 Iun 2011, 07:54

Ce simptome prezinta, ce te face sa crezi ca sunt probleme mari, are convulsii, este extrem de letargic?

Avatar utilizator
cosmina
Forumist
Forumist
Mesaje: 1141
Membru din: 20 Mar 2010, 19:40
Localitate: abbotsford

Re: Diaree

Mesajde cosmina » 27 Iun 2011, 07:57

crezi ca putem vorbi pe skype sau pe messenger cu voce?


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori