Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Luminita _gl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Feb 2013, 20:25
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde Luminita _gl » 13 Mai 2013, 14:06

buna..am si eu o porcuta de 7 luni. Ieri pe 12 mai a fatat 5 puisori si apoi probabil de la castravete si iarba a facut diarie..I-am dat smecta si carbine medicinal, o si hidratez dar am probleme cu porcutii sunt foarte mici, sug incontinuu si au nevoie de hrana variata...I-am lasat si morcovi in cutie...e apatica , nu prea mananca dar alapteaza porcutii.si din cand in cand roade fan...As dori si eu ceva sfaturi..de la cei ce au avut o problema asemanatoare

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde ali » 14 Mai 2013, 10:25

Eu zic ca e bine sa-i dai in continuare smecta si carbune, diluate cu putin ceai de menta, tarate de grau inmuiate in ceai de menta, hrana uscata de calitate Versele Laga de exemplu, pelete de lucerna, mai multe radacinoase, sfecla rosie, morcov, telina... si bineinteles fanul sa nu lipseasca si sa fie amestecat si cu frunze de menta uscate.
De asemenea poti sa-i mai dai ardei verde proaspat (nu ofilit), patrunjel si iarba in cantitati mici, fenicul si marar(stimuleaza lactatia, dar ai grija mai ales mararul sa nu fie dat in cantitate mare - nu e ideal pt deranjul la stomac).
Sa nu ii dai salata, castravete, frunze de ridichi, rosie, mar sau alte fructe... pana nu se rezolva problema cu stomacul.
Si porcuta mea dupa ce a fatat afost deranjata la stomac, dar am rezolvat rapid cu sfaturile pe care ti le-am dat si tie, nu a durat mai mult de o zi.
Mare grija sa nu cumva sa-i dai legumele ude!
Mult noroc sa fie totul bine si sa fie sanatoasa si mamica si puiutii!

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Diaree

Mesajde adelinatache » 14 Mai 2013, 12:03

se da ori smecta, ori carbune. important e ca 2 ore dupa sa nu se dea nimic altceva.
eu nu as da ardei, patrunjel unui porcut care are diaree.
important este sa se inchege la stomac.
ai grija ca probioticul sa contina lactobacilus acidophilus (ex Reflor de la copii).
da-i tarate de grau, Burtica sanatoasa de la Nestle, ceai de salvie si afine, pe langa cel de menta.
si radacinoase.
daca nu papa rasneste-i cavia complete si tarate si da-i cu seringa fara ac. e important sa pape si trebuie insistat.
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Luminita _gl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Feb 2013, 20:25
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde Luminita _gl » 14 Mai 2013, 17:06

multumesc de ajutor..momentan ne-am reparat cu smecta si probiotic dupa 2 ore....si ceai de menta....sunt foarte atenta la ea....m-a sfatuit bine florinG si ii multumesc din suflet :heart:

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde ali » 15 Mai 2013, 10:06

Ma bucur sa aud ca e bine!
Bafta in continuare!

Luminita _gl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Feb 2013, 20:25
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde Luminita _gl » 15 Mai 2013, 18:05

Mai am o mica mare problema acum...baiatul se scarpina rau si are dupa ureche 3 bubuite albe la inceput..apoi se inrosesc si nu ma lasa...sa ma uit la ele..il usturA..SA FIE CUMVA UN ACARIAN?..SAU PARAZIT?..SI DACA DA CE TREBUIE FACUT?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 16 Mai 2013, 10:56

Tamponeaza zona cu Betadine solutie, si alternativ foloseste crema galbenele, masand fin in piele. Daca peste cateva zile nu se vad imbunatatiri, bine ar fi sa il vada un medic vet, vezi recomandari la viewtopic.php?f=2&t=166

Luminita _gl
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 11
Membru din: 22 Feb 2013, 20:25
Localitate: galati

Re: Diaree

Mesajde Luminita _gl » 16 Mai 2013, 17:23

initial I-am pus un tampon cu betadina si eu..de galbenele nu stiam...iti multumesc...despre doctorul georgescu din galati va confirm la randul meu ca e medic foarte bun..mi-a salvat pisica acum 7-8 ani...sper sa fie priceput si la purcelusi de guineea...stiu ca ii plac...am fost cu cu alta purcelusa la el...tin minte ca mi-a controlat-o si era ok....odata cu pisica...VREAU SA MULTUMESC SITEULUI GEMON CA EXISTA..SFATURILE MI-AU FOST DE MARE AJUTOR...TOT RESPECTUL MEU...

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 18 Mai 2013, 00:20

Insanatosire grabnica!
Multumirile sunt indreptate si catre membrii comunitatii, fiecare contribuind in felul sau la aceasta munca. :love:

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Diaree

Mesajde adytzu_stoica » 23 Mar 2014, 16:57

buna. porcusoara mea are diaree de ieri...acum vin de la farmacie, am luat smecta, eubiotic baby ,carbocit (carbune medicinal) comprimate si ceai de menta...am citit pe site cam cum se da dar vreau un sfat acum pe loc daca e cineva pe aici...e balonata fetitza noastra, deranjata la stomac si cred k are crampe ca I se misca burtica si chitaie de durere :(
cum sa ma apuc de tratament ? ce sa ii dau mai intai si la ce intervale?
o fi din cauza tratamentului cu vit c, d si atrostop ? din cauza ca nu I am administrat probiotic ? sau doar de la verdeata si castravete ?

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde ramona_inka » 23 Mar 2014, 20:21

Era bine daca actionai inca de ieri... in caz de diaree porcusorul se deshidrateaza rapid si starea generala de rau se accentueaza foarte repede.

Primul lucru pe care il fac eu cand vad ca un porcusor are diaree si/sau gaze este sa administrez carbune medicinal.
Carbocitul este foarte bun, 1/2 tableta pisez si amestec cu 1-2 ml apa plata. Administrez cu seringa fara ac si 1,5-2 ore nu mai dau nici un alt medicament sau probiotic. Dupa trecerea acestui interval dau probiotic. Repet aceasta (carbune+probiotic) de 2-3 ori/zi pana cand porcusorul isi revine. Apoi sistez carbunele dar administrez in continuare probiotic (reducant treptat doza).

In aceasta perioada sistez alimentatia cu legume/verdeturi/fructe ce intretin/favorizeaza diareea si fermentatia: castravete, salata, rosie, mar... ii dau doar morcov, eventual in functie de situatie telina/sfecla/dovleac de placinta. (castravete sa nu mai primeasca pana cand nu apare cel romanesc, este o regula pe care o aplic si o recomand mereu in hranirea porcusorilor: oferim alimente ce se gasesc in mod natural in fiecare anotimp la noi in tara! - deci nu dam iarna castravete, rosie si salata, sunt din import, pline de chimicale pentru a fi fortate sa creasca iarna si a rezista la transport)
Fanul sa fie mereu in fata ei, sa poata manca ori de cate ori are nevoie. Peste fan poti presara sau chiar sa ii dai daca ai de unde 1-2 fire de menta.

Pentru a o ajuta in crampele de la burtica ai grija sa o pui sa stea pe ceva cald (prosop incalzit, sticle de plastic cu apa calda) si schimbi regulat dupa ce se raceste.

Scrie cum se mai simte ca sa te putem ajuta.
Tinem pumnii!

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Diaree

Mesajde adytzu_stoica » 23 Mar 2014, 21:21

I am dat la 4:30 un varf de cutit de smectra cu ceai de menta...iar la 7:30 1/4 carbune medicinal tot cu ceiutz de menta. o sa revin cu informatii. probioticul tot cam un varf de cutit nu?
multumesc pt sfaturi :up:

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Diaree

Mesajde adytzu_stoica » 23 Mar 2014, 21:27

credeti ca e vreo problema daca continui si cu vit c si d si artrostopul ? sunt prea multe in acelasi timp?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 24 Mar 2014, 10:55

Urmareste-i scaunul si apetitul pe parcursul administrarii artrostop, in general este bine tolerat de porcusori, doza stabilita de medic se poate administra in functie de afectiune 10 zile sau conform indicatiilor medicului vet chiar cateva luni. Dupa ce a fost administrat pe o perioada de 10 zile, recomandat e sa fie evaluata starea ei (starea generala, apetitul, comportamentul/mobilitatea etc.) de catre medicul care a recomandat acest tratament.

Vitamina C de obicei se administreaza pe o perioada de 7-10 zile.
Cea mai buna sursa de Vitamina C este cea obtinuta pe cale naturala. Creste-i grau verde in ladita, ofera-i alimente bogate in vitamina C, daca ai posibilitatea sa culegi din zone curate, ii poti da si papadie, iarba verde proaspata care obligatoriu vor fi introduse treptat, prima data oferind doar putin, pentru a-l feri de probleme digestive.

adytzu_stoica
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 17
Membru din: 16 Mar 2014, 22:24
Localitate: buzau

Re: Diaree

Mesajde adytzu_stoica » 24 Mar 2014, 12:47

nu este din cauza artrostopului pt ca ii dau de martea trecuta si ea s-a deranjat la burtica sambata seara....eu cred ca de la castravete...dar nu I-a trecut inca :( si tot are crampe :( sa vad cum mai evolueaza astazi dupa tratament. va tin la curent


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori