Diaree

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 24 Ian 2012, 17:15

Da, am mers aseara la alt vet. S-a uitat la dinti, mi-am bagat si eu nasul sa vad, dintisorii sunt ok. I-a dat si vitamine subcutanat. Azi i-am pus pe toti 3 in pat, papa guinezul singurel si fan si cavia si i-am dat sfecla. Culmea ca in cusca nu se apropia de fan. A mancat si cateva frunze de menta uscata, deja incepe sa ii capseze pe ceilalti doi daca indraznesc sa se urce la el in farfurie. Si bobitele sunt tari acum. Totusi continuam tratamentul cu rapid care, erce flora, redigest si vitamina C. Pe linkul trimis de tine am citit ca de la scorbut pot face diaree. Ma cam bate gandul ca a avut o deficienta de vitamina C si de aceea a facut diareea. Pana acum mergem pe drumul cel bun.

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde ruxee » 24 Ian 2012, 21:33

Ne bucuram mult de vesti! Pupam piticul si felicitari pentru lupta cu boala! :heart:

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 25 Ian 2012, 15:51

Ma bucur si eu ca e mai bine, sper sa fie asa si pe mai departe. Eu zic sa mai primeasca probiotic macar o saptamana sau chiar doua. Se zice ca dupa ce se dezechilibreaza flora intestinala, isi revine destul de greu la porcuti.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 25 Ian 2012, 16:13

Mersi Gabici, am citit post-ul tau si porcutul meu acum are cam aceleasi simptome. face gramajoare in loc de bobite si miros a fermentat. mai continuam cu probiotic si vedem ce se intampla. Insanatosire grabnica

Avatar utilizator
alexandra.gb
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 15
Membru din: 09 Ian 2012, 01:43
Localitate: Craiova
Contact:

Re: Diaree

Mesajde alexandra.gb » 25 Ian 2012, 20:36

ce este mai bun pentru diaree smecta de 3,4 ori pe zi sau carbune? :( un sfaat va roog

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Diaree

Mesajde Gemon » 25 Ian 2012, 22:48

Citind aceasta postare viewtopic.php?p=109011#p109011 si cea pe care ai scris imediat dupa viewtopic.php?p=109016#p109016 m-as fi mirat daca nu ar fi avut diaree.

Evita castravetele, scoate complet din meniu acum iarna, acum sa primeasca fan ad libitum, incearca sa ii dai carbune medicinal, si mai tarziu ceai de menta fara zahar sau chiar putina menta amestecat in fan, si eventual putine radacinoase (sfela rosie, telina radacina, dovleac galben, pastarnac - la o masa primind doar una dintre acestea, mereu diversificat), accentul acum fiind pe fan. In functie de stare mai tarziu poate sau nu avea nevoie de Espumisan.

Patrunjel sa primeasca doar odata sau maxim de 2x/saptamana (oferite prea des sau in cantitati prea mari pe langa faptul ca va avea o dieta unilaterala, monotona, va intensifica si circulatia sangelui la niv. abdomenului), dar numai dupa ce tranzitul intestinal revine la normal. Tot ce introduci nou, o faci treptat, prima data doar putin, asa previ/eviti diferitele problemele digestive. Creste si grau verde in ladita, nici nu va simti ca nu primeste castravete, se va bucura sa consume grau verde ce este nu doar sanatos, dar si bogat in fibre! Atentie, ii oferi doar un singur aliment la o masa, ceea ce in jumatate ora nu a consumat, scoti din cusca, va avea fanul si apa pana la urmatoarea masa, fi sigura ca nu va muri de foame, va fi mai sanatos, mai activ daca il hranesti asa. Vrei sa te bucuri multe timp de ei, ca stapana iubitoare, atunci sa aiba parte de o dieta sanatoasa.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 26 Ian 2012, 10:31

dimineata i-am dat porcutului o feliuta de morcov si am auzit un scrasnit din dinti cam ciudat, ca si cum si-ar mestca dintisorii. m-am uitat in gurita si am observat pe suprafata dintilor din fata de pe partea stanga si sus si jos un fel de fisura, ca si cum le-ar fi luat smaltul. in acea zona dintii sunt putin galbui. e posibil sa il fi ranit eu cu seringa? sau e de la adapatoare fiind din metal? ar trebui sa ii dau mancarica mai moale? e cazul sa imi fac griji?

Avatar utilizator
ruxee
Membru
Membru
Mesaje: 230
Membru din: 15 Mai 2009, 10:58
Localitate: bucuresti

Re: Diaree

Mesajde ruxee » 26 Ian 2012, 11:10

Parerea mea e ca nu ai de ce sa te sperii,lor le cresc dintii in continuu. Unul din baietii mei si-a spart o bucatica la un moment dat,cu gratiile sau..nu stiu cu ce. I-a crescut frumos apoi.
E bine ca a inceput sa manance. Fan rontaie?

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 26 Ian 2012, 11:26

si cu dintii depinde. eu stiu ca daca se rupe un dintisor, trebuie dus la medic, sa ii aduca ambii dinti la acelasi nivel, si sa creasca impreuna.
cu toate astea, daca e vorba de un porcut sanatos, care papa fan (ma gandesc ca era cazul tau, ruxee), se rezolva de la sine. insa un porcut
bolnav, care nu poate manca (mai ales fan, care toceste dintisorii si nu permite ca acestia sa creasca excesiv) ar fi recomandata o vizita la
medic. pe mine probabil ca m-ar lua paranoia daca uneia dintre bestii i s-ar rupe un dinte si as fugi la medic :) adapatorile (adica acel capat
al adapatorilor) e chiar recomandat sa fie din metal, si nu cred ca musca din el cu atata putere incat sa isi rupa dintisorii. iar legat de seringa,
iar m-as mira. depinde insa si cum l-ai hranit... ma gandesc ca ai citit/ tinut cont de sfaturi si i-ai dat cu seringa pe latura gurii, nu l-ai lovit
direct in dintisori.

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 26 Ian 2012, 13:22

dintii sunt cumva zgariati pe suprafata lor, chiar sub gingie, nu sunt rupti din lungime. fan rontaie si papa si cavia dar cate putin. mai face moale din cand in cand, tind sa cred ca totusi are ceva bacterie ca de o luna daca era o simpla diaree trebuia sa ii treaca cu tot tratamentul. vedem acum rezultatul analizelor saptamana viitoare.e rau ca scade cate putin in greutate constant, dimineata avea 740 grame.

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: Diaree

Mesajde irena » 26 Ian 2012, 21:26

diareea nu se trateaza intr-o saptamana... poate dura mult mai mult, asta in conditiile in care te tii cu strictete de tratament...
legat de scaderea in greutate... e un semn rau... incurajator ar fi daca si-ar mentine greutatea, sau ar creste...
eu as merge din nou la medic...

Avatar utilizator
Gabici
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 900
Membru din: 18 Ian 2008, 15:26
Localitate: Oradea

Re: Diaree

Mesajde Gabici » 27 Ian 2012, 10:18

Cred ca nu e cazul sa iti faci probleme din cauza dintilor atat timp cat vezi ca poate manca normal, mai ales fan si alimente mai tari ca si consistenta. Porcusorii mei se bateau intr-un timp si de doua ori se-a rupt unul dintre ei un dintisor. I-am dat cateva zile morcov razuit si s-a egalizat in final dintisorul rupt cu celalalt.
Referitor la diaree vreau sa iti spun sa ii dai probiotic macar doua saptamani, dar, asa cum am aflat si eu abia acum de la Geda, e mai bun probioticul de la farmacia veterinara deoarece contine acel Enterococcus faecium- bacterie buna - ce e necesara in intestinele porcutilor, ori probioticele de la farmacia umana contin bacterii care sunt necesare in intestinele oamenilor, si sunt altele.
Asadar, incearca sa iei de la farmacia veterinara, dar sa te asiguri inainte ca are in compozitie acea bacterie. Se da un varf de cutit de trei ori pe zi.
Don't breed and buy while homeless pets die!
http://www.itsmeowornever.org/homeless.html
http://www.adoptiicaini.ro

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 27 Ian 2012, 12:23

Am citit si eu ce a scris Geda, ieri am sunat la un medic veterinar de aici sa imi procure Pro-Enteric Triplex, trebuie sa il sun in seara asta sa vad daca a reusit. Din pacate singurul magazin care stiu ca are acest produs nu lucreaza cu publicul. Sper sa imi aduca vetul o seringa de Pro-enteric.

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Diaree

Mesajde cryssa » 27 Ian 2012, 13:36

daca dintisorul este spart ca in poza de mai jos iar celalalt e la dimenisiune normala vetul nu ii face nimic, nu are de ce sa taie dintr'un dintisor normal si sanatos.in plus ei cresc vazand cu ochii(nu am crezut pana nu am vazut cu ochii mei), in cateva zile sunt amandoi la aceeasi dimensiune.
Imagine
Imagine
Imagine
in schimb daca sunt crapati de sus in jos stiu ca nu e prea ok
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...

kityyna
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 136
Membru din: 27 Oct 2011, 13:35
Localitate: alba iulia

Re: Diaree

Mesajde kityyna » 27 Ian 2012, 13:41

Dintii nu sunt crapati, nu stiu cum sa explic. E exact ca si cum noua ne-ar sari smaltul de pe un dinte. Are pe suprafata lui niste zgarieturi, deci ca dimensiune sunt normali si egali intre ei. Se simt doar daca atingi dintele, niste "santulete", exact ca o suptrafata zgariata.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori