Probleme cu burtica

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: probleme cu burtica

Mesajde ialaalexa » 12 Mar 2011, 00:42

Problema e ca nu mananca morcovi sau sfecla pentru ca e mofturoasa. Deci nu e de la morcovi si nu miroase. M-am cam speriat cand am vazut pe scutec acea culoare. Si doar de azi parca are burtica mare, arata ca atunci cand avea bebelasii inauntru. Daca o iau in brate si apas incet e moale la burtica si nu pare sa o deranjeze. Nu mananca mai mult decat pana acum sa dau vina pe mancare sau altceva sa zic ca a reactionat ciudat la nou. Cand o iau in brate am impresia ca respira greut, cand ii avea in burtica am zis ca ii e greu si de aia respira asa, dar aceasta problema nu a disparut. Parca nu prea are energie sa fuga, este cam lenesa. E noamal? :suicide: De mancat nu pot zice ca nu mananca. Care sa fie problema? :speachless:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde irena » 12 Mar 2011, 00:57

pai a fost cu vreoun mascul dupa ce a fatat? pentru ca daca nu, e anatomic imposibil sa fie din nou gestanta. puiutii nu au inca varsta necesara pentru asa ceva, daca nu ma insel au undeva la o saptamana. sa mai vedem ce zice lumea mai experimentata. eu una insa cred ca nu ai de ce sa te ingrijorezi. a trecut printr-o gestatie, puii o obosesc, deci nu te poti astepta sa zburde inca :) plus ca ea sigur papa, daca alapteaza. daca nu ar manca, ai observa rapid o scadere in greutate :) parerea mea e ca e normal, sigur a mai ciugulit ea si nu ai observat (doar nu stai 24 de ore doar cu ochii pe ea :) ). si scutecelul portocaliu poate fi de la ceva ce a papat: morcov, sfecla, poate portocala, ceva de genul.

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: probleme cu burtica

Mesajde ialaalexa » 12 Mar 2011, 01:03

Nu a mai fost cu nici un mascul, pentru ca eu o am doar pe ea si mai o fetita. Dar nu mananca nimic de culore rosiatica pentru a da culoare la pisu. Sper sa nu se fi infectat cand a fatat sau ceva de genu. :worried:
Imagine

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde irena » 12 Mar 2011, 01:22

tin pumnii sa fie totul ok. apropo, puiutii ce fac? :)

Avatar utilizator
ie3neiulia
Membru
Membru
Mesaje: 277
Membru din: 26 Ian 2010, 20:53
Localitate: Tg-Jiu/Bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde ie3neiulia » 12 Mar 2011, 13:28

Ti-a facut puiuti? pai si poze ai pus? :loving:
Si eu tot de la sfecla ti-as fi zis ca e ca si ale mele fac rosu cand mananca, dar daca zici ca nu le dai poate ca mai elimina ea din resturile care au ramas in urma sarcinii.

Avatar utilizator
ialaalexa
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 546
Membru din: 08 Feb 2011, 17:15
Localitate: Resita

Re: probleme cu burtica

Mesajde ialaalexa » 12 Mar 2011, 21:40

Poze cu puiutii sunt la Patanii. Puiutii sunt foarte activi si fericiti. Chiar as putea zice si cam galagiosi. :giggle: Multumim de intrebare. Multa sanatate tuturor. :loving:
Imagine

Avatar utilizator
gratiela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 74
Membru din: 07 Feb 2008, 04:42
Localitate: Cluj Napoca
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde gratiela » 14 Mar 2011, 20:50

si ale mele mai fac cateodata asa, rosiatic. nu am observat vreo legatura cu mancarea, nici nu am obs sa aiba ceva pb. cel mai probabil e normal, sau are legatura cu ciclul, sau de la mancare. daca mananca si e ok, vesela, eu zic sa nu te ingrijorezi f tare :)

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: probleme cu burtica

Mesajde maria » 14 Mar 2011, 21:04

parca citisem pe undeva pe gemon ca daca urma de urina e maronie inseamna ca sunt prea multe saruri in ea
eu as face un sumar de urina
am facut acum 2 saptamani pt lady si m-a costat 25 ron
ps
stiu ca sunt off, dar acum am vazut ca am facut 5000 de mesaje pe gemon
va multumesc ca m-ati suportat atat, sunteti niste draguti :heart:
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde irena » 15 Mar 2011, 02:42

maria, sa te suportam e o placere :) 5000 de postari, multe multe informatii.... iti spun sincer ca majoritatea chestiilor legate de porcuti le-am invatat citind site-ul si de la tine :) asa ca iti spun FELICITARI! :hearts:

miryutza
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 30 Mar 2011, 19:13
Localitate: iasi

diaree urmata de moarte..

Mesajde miryutza » 30 Mar 2011, 19:34

Buna ziua. Am si eu o intamplare..si voiam sa aud si eu nite pareri.
Am un porcusor de 2 luni..i`am dat ieri pt prima oara iarba..foarte putina ca nici nu am gasit, cam o mana. Ieri nu a avut nimic, dar azi la amiaza am vazut k are diaree, si scotea un sunet diferit..se vaita asa..ca il durea burtica. Am plecat la scoala si am venit dupa 2 ore.. si nu mai putea sa isi tina echilibru..statea asa pe`o parte..si nu mai mergea..de mancat nu manca nimic, iar burta si membrele inferioare parca erau paralizate..doar alea din fata le misca si asa tremurat..sacadat, si le misca foarte putin se oprea si se lasa pe-o parte si l-am dus la veterinar.
Acolo mi`a spus ca este in soc de durere, ideea e ca in 2 ore sa fie in soc e cam prea repede. I-a facut 2 injectii pe burta lateral..stanga dreapta.si.a zis k sunt antispastice, si urma ca maine sa merg sa-i faca maine antibiotic. si pana maine daca el nu vrea sa manance sa nu insist sau sa-l hranesc cu seringa. Dupa o ora..a murit..Nu stiu ce injectii i-a facut, s-au cu ce a fost infectata iarba aia..cu pesticide, sau virusuri..nu altceva. In 3 ore de la debutul starii de boala a si murit. Ce credeti voi ca a fost..sau de ce a murit..? de la iarba..sau injectii..? sau de la ce...? multumec anticipat

Avatar utilizator
irena
Membru de Elita
Membru de Elita
Mesaje: 5072
Membru din: 06 Feb 2011, 21:03
Localitate: Munich, Germany
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde irena » 30 Mar 2011, 22:26

pai depinde. in primul rand de unde ai cules iarba, daca ai spalat-o... adica eu personal nu m-as duce la cules iarba din parc, doar in locuri unde stiu sigur ca nu e tratata. de asemenea diareea putea fi cauzata de iarba uda...legat de injectii, depinde... pe site e o lista cu antibiotice interzise, care trebuie luata mereu daca se ajunge la veterinar. daca nu stii exact ce i-a dat, e cam greu sa ne dam cu parerea daca au cauzat moartea porcusorului. atata timp cat era programat pe maine pentru antibiotic, tind sa cred ca era altceva.

mergi la medic, intreaba-l exact ce injectie i-a facut, si documenteaza-te ce fel de medicament este. Geda cu siguranta iti poate spune daca e interzis pentru porcusori sau nu.

imi pare rau pentru pierderea ta.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: probleme cu burtica

Mesajde silkeyes » 13 Apr 2011, 01:07

si eu evit sa ii dau porcutului meu iarba de afara, tot ce are verde e iarba de grau pe care o cresc in jardiniere. Diareea este foarte neplacuta la ei si le perturba tranzitul, nu mai asimileaza cum trebuie si scad in greutate cel putin asa sa intamplat la Tixi. Trebuie tratament cu biotice si preparate speciale cu fibre.

Imi pare rau pentru porcusor si pentru pierdere, mai multa atentie pe viitor chiar daca asta ne face sa parem ciudati, ei au nevoie de ingrijire mai atenta. :love: :( :cry:

miryutza vad ca esti din iasi, la ce doctor ai mers ca sa ii faca porcutului injectiile?
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde glamGirl » 07 Iun 2011, 11:45

Buna.
De cateva zile Veve al meu are probleme... Mai exact, a inceput cu o diaree care cred ca a fost din cauza unei felii de rosie. I-am dat smecta si ceai de menta, asa cum am gasit aici ca se procedeaza, si am vazut ca face bobitele normale. Am crezut ca e bine dar burtica lui chioraie si e balonat. De ieri am inceput sa ii dau carbune medicinal.
Azinoapte l-am luat in brate sa ma uit la el sa vad ce face si avea ceva rosu la fundulet. Ii dadusem dupa amiaza sfecla rosie dar nu era de culoarea sfeclei ci era ca sangele. M-am panicat :worried: Dupa cateva minute a facut un balon, care s-a spart si a ramas o mucozitate rosie ...
Acum am fost la farmacie si am luat Linex Baby si Vitamina C.
De cand e asa nu i-am dat decat fan, granule (versele laga), apa, morcov si sfecla rosie.
Celalalt, Choco, nu are absolut nimic iar Veve, chiar dacae in starea asta, inca mai e vioi.
Am luat medicamentele dupa ce am citit aici si am administrat ca sa nu va mai intreb aceleasi lucruri. Dar dupa ce am patit aseara, acum ca am luat si probiotic, va intreb: Ce cantitate sa ii dau dintr-un pliculet ? si cum ramane cu celelalte medicamente? As vrea sa ii fac si o cura cu vit C pt ca nu vreau sa ii slabeasca organismul
Ce, cat si cand sa ii dau din medicamentele enumerate?
Va multumesc :love:
Poze cu burticeii mai iubiti

Avatar utilizator
roseta.stoned
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1755
Membru din: 25 Mai 2011, 22:38
Localitate: Brasov
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde roseta.stoned » 07 Iun 2011, 12:19

Esti sigura ca este sange? Pentru ca daca este sange, e destul de grav, poate insemna ca are rani interne, poate ceva ce a mancat i-a zgariat stomacul, sau i-a intrat ceva taios in anus... Eu zic ca este ceva ce ar trebui sa vada un veterinar... Cu banii pe care ii dai pe medicamentele acelea mai bine platesti consultatia si mergi la sigur. Diareea este o problema care nu suporta amanare si tratamente auto-prescrise... cu atat mai mult cu cat problema persista deja de cateva zile,asa cum ai spus!
POZE cu Yoshi si Keops: http://www.guineapink.com

Avatar utilizator
glamGirl
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 108
Membru din: 06 Sep 2010, 14:44
Localitate: Bacau
Contact:

Re: probleme cu burtica

Mesajde glamGirl » 07 Iun 2011, 12:53

Tocmai mi-a cerut de mancare... guita, ca s-a saturat de morcov si sfecla iar verdeturi nu ii pot da. Am observat ca ambii au facut bobite mai rosiatice - asta clar e de la sfecla.
Dar ce a fost aseara, acea bula rosie plina cu aer, care a iesit din funduletul lui si cand s-a spart a ramas ceva vascos... e normal sa faca asta cand e balonat?
La veterinar nu m-as duce pt nu am avut probleme pana acum si nu stiu unde as putea sa ma duc. Sunt din Bacau si nu am gasit nici un medic recomandat. La nimereala nici gand nu merg, mai bine il tratez acasa.
Merg sa ii pregatesc probioticul si sper ca va fi mai bine.
Il scot si la o mica plimbare prin camera ca se elimine mai usor gazele
Poze cu burticeii mai iubiti


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 12 vizitatori