Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

nodul, chist la gat

Mesajde silkeyes » 28 Mai 2014, 20:41

buna,

am observat in seara aceasta ca tixi are o formatiune de forma rotunda de consistenta tare crescuta in zona gatului si este mobila... oare ce ar putea fi? vineri o duc la veterinar, dar nu stiu daca pana atunci pot sa ii fac ceva. va rog ajutati-ma :?:

multumesc
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde Gemon » 28 Mai 2014, 23:56

Pana ajungi la medic, poti tampona zona cu Betadine solutie. De cele mai multe ori este o inflamatie cu tendinta de abcedare, dar pentru un diagnostic cert trebuie examinat de medic. O cura de vitamina C ar fi binevenita.

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde silkeyes » 29 Mai 2014, 13:09

Multumesc frumos pentru raspuns :love:
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
silkeyes
Membru fidel
Membru fidel
Mesaje: 498
Membru din: 27 Feb 2009, 13:30
Localitate: iasi

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde silkeyes » 29 Mai 2014, 20:12

am fost la medic si nu e abces pentru ca e independent de piele. se misca in stanga si in dreapta si e de dimensiune aunui bob de mazare. se gandeste sa nu fie ceva de la glandele salivare insa a zis ca se documenteaza si mai intreaba si alti doctori din bucuresti cu care ste prieten si stiu mai multe decat el si urmeaza sa ma duc luni din nou cu tixi. acum i-a dat antibiotic sa ii administrez pana luni cand merg iar cu ea la consultatie
O_o O sa-mi lipsesti mereu... fetita-dragoste^_^
http://pets.webshots.com/album/574955707fLdZFB

Avatar utilizator
p_andreea
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 146
Membru din: 03 Ian 2012, 17:36
Localitate: Bucuresti

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde p_andreea » 14 Iun 2014, 16:08

Buna. Porcusorul meu a avut o formatiune la gat care intr-o luna si-a marit de 4 ori dimensiunea, la fel ca si in cazul porcutului tau era mobila si tare. Am fost cu el la dna dr Ana Pantu si s-a dovedit a fi un lipom de grasime pe care l-a indepartat chirurgical..au trecut 3 lui de atunci si Rontzi e bine...Din cate stiu eu Ana Pantu trebuia sa plece din tara, incearca totusi sa iei legatura cu ea, poate ai noroc.
Gandurile bune intotdeauna ajung unde trebuie!

loredana13
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 04 Dec 2014, 20:21
Localitate: piatra neamt

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde loredana13 » 04 Dec 2014, 21:19

Buna seara ! Am un porcusor de aproape 5 anisori. Acum o saptamana a inceput sa-i creasca un nodul la gat sub barbie.in momentul acesta este cam de marimea unei nuci,este tare. L-am dus la 3 medici vet. Primul ia facut o ecografie si a spus ca el crede ca este o tumoare.a sugerat sa-l dau cu iod in caz ca e infectie, se sparge. Al 2 lea nu prea ma lamurit , a spus ca majoritatea fac nodulii astia si ca mai traieste cateva luni si nu are ce sa-i faca. Ultimul medic a spus ca el crede ca este o infectie , si la intepat putin sa vada daca curge lichid. A iesit un lichid alb -galbui.A vrut chiar sa il opereze, dar am refuzat . Mia fost frica de anestezie ,am considerat ca este prea riscant, este slabit. I-am facut cateva poze dar nu reusesc sa le pun pe forum.am incercat cu photobucket si tinypic si tot nu am reusit .poate ma ajuta cineva sa i le trimit.problema este ca de ieri refuza sa manance, a trebuit sa ii dau cu seringa.voi ce ma sfatuiti? Ce sa ii dau ? Sunt foarte dezamagita de medicii veterinari.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Gusa (inflamatie abcedata) la porcusori

Mesajde Gemon » 07 Dec 2014, 23:16

Trebuie curatata rana de puroi, probabil are adunat acolo si din aceasta cauza este inapetent si letargic. Dupa ce medicul va curata rana, se va simti mult mai bine.
Poti incerca si tu, cumpara la farmacia umana Betadine solutie si tamponeaza acea zona, incearca sa palpezi usor de jur imprejur, vezi daca poti curata singura, dar mare grija cu igiena, si spala-te bine pe mana inainte si dupa.
Da-i si vitamina C zilnic odata,
Imagine
timp de 10-14 zile sa ii dai zilnic odata 4-5 picaturi direct in gurita sau pus pe ceva ce mananca in fata ta.

Sper ca ai citit mesajele anterioare si ai aplicat deja cele scrise fara a mai astepta.


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 15 vizitatori