Nu mananca aproape deloc

Sfaturile primite aici nu pot inlocui vizita la medicul veterinar!

Moderator: emil_inka

Tina C
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 1
Membru din: 24 Ian 2022, 09:49

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Tina C » 24 Ian 2022, 10:31

Buna ziua. Ma numesc Tina si am un procuror de 3 ani .Acum o saptamana am văzut că este prea cuminte si nu mănâncă deloc .Am fost la doctor veterinar a zis ca este răcit ca ii curgea ochii si nasu ia facut o injectie nu stiu ce .A doua zi la fel ia dat si glucoza ii dau si eu acasa dar nimic .Nu vrea sa înghită nici cu siringa. Sta foarte supărat si el era foarte activ. Acum poti ss8 faci ve vrei ca nu mișcă. Va rog spunetimi ce sai fac .I-am dat si vitaminina C si probiotic. Dar nimic.va multumesc

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Nu mananca aproape deloc

Mesajde Gemon » 24 Ian 2022, 19:41

Pune un prosopel incalzit in locul in care se odihneste, sau un material ce ii tine cald, peste asternut/talas.

Are nevoie de probiotic pentru reechilibrarea florei intestinale, la farmacia umana gasesti ErceFlora sau Refflor Forte, amesteci un varf de cutit probiotic cu putina apa plata si ii administrezi direct in gurita, cu o seringa fara ac, in primele doua zile de 3-4x/zi, apoi inca 4 zile de 2x/zi, si cateva zile odata pe zi, dupa care ii mai dai odata la doua zile inca o saptamana, pentru a nu intrerupe brusc.
Incerci dupa prima administrare de probiotic sa ii dai macar foarte putina hrana amestecata cu putin ceai de menta sau ceai de salvie, chiar si o mica cantitate inseamna un pas inainte, va accepta mai greu hrana in aceasta stare.
Ar avea nevoie si vitamina C, preferabil impreuna cu picaturi Beres, aceste suplimente sunt necesare ca adjuvante in inapetenta, vezi viewtopic.php?p=133896#p133896

Despre hranire cu seringa ai informatii aici viewtopic.php?p=117252#p117252


Înapoi la “Boli si alte probleme privind sanatatea”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 10 vizitatori