Talas

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 21 Sep 2010, 14:58

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 21 Sep 2010, 15:04

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Mesajde maria » 21 Sep 2010, 15:07

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
khaos
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 2350
Membru din: 05 Mai 2010, 11:45
Localitate: Bucuresti

Mesajde khaos » 21 Sep 2010, 15:12

Aha, merci mult!


Edit: am gasit cu pricina si am facut un mic calcul. Iese intr-adevar un pic mai scump ca Chipsi (cel de la Hornbach).

Avem asa:
Tierwohl - 400 L - 77 lei
Chipsi - 60 L - 9 lei (Hornbach)

Dupa calculele mele, ~400 L de Chipsi ar costa cam 60 lei. Deci ziceti ca se merita diferenta de pret? E mult mai bun Tierwohl?
Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Avatar utilizator
true_fan_66
Forumist
Forumist
Mesaje: 800
Membru din: 22 Iul 2010, 15:29
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesajde true_fan_66 » 21 Sep 2010, 15:47

Mi se pare mie sau cei de la Chipsi au inceput sa faca talasul mai mare? Ca daca il iau din Maxi Pet, aceeasi punga de Chipsi are fulgii mai mari, iar daca o cumpar din Hornbach e foarte marunt. Pe punga n-am vazut nici o diferenta...adica vre-o precizare ca este alt tip de talas. :?:

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Mesajde Lili » 21 Sep 2010, 15:56

Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas

Mesajde Lili » 08 Noi 2010, 17:09

Ia uite ce am primit eu azi:
Imagine
Talas bun, bunutz, de brad, uscat de anul trecut, miroase f.ff.bine. Am 4 saci!!!!!!!! Cineva topaie de bucurie aici :smile:

Intrebare: eu care am avut probleme cu cei doi porcuti mai mari cu tricofitia, sunt usor paranoica. De fapt, ca sa fiu sincera, Paranoia e al doilea meu nume. Asa ca intreb: risc si pun porcii si vad eu...sau mai pot face ceva inainte sa pun porcutii in talasul nou?
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Talas

Mesajde maria » 08 Noi 2010, 17:13

Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas

Mesajde Lili » 08 Noi 2010, 17:16

Hai ma ca am recunoscut cu sinceritate ca-s paranoica RAU :lol: Dar Doamne feri, daca imbolnavesc baietii? Ce-ar putea sa aiba prin el? In afara de eventuale bete mai mari pe care le iau. Eu ma gandeam sa nu faca vreo micoza ceva...de la talas. Am citit ca e posibil.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Talas

Mesajde maria » 08 Noi 2010, 17:23

lasa drobul de sare
e posibil sa faca micoza sau orice altceva de la talas, de la fan, de la hainele tale, de la maini nespalate, de la ...
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
ciufuloi
Membru
Membru
Mesaje: 179
Membru din: 27 Iul 2009, 11:00
Localitate: BUCURESTI

Re: Talas

Mesajde ciufuloi » 09 Noi 2010, 08:55

mare atentie de unde ne aprovizionam cu tals atelierele de tanplarie au in incinte si catei care prefera si ei talasul mai ales acum in sezonul rece (stau in talas) si acesti catei pot transmite boli de piele deci mare atentie
SA INVATAM DE LA 'NECUVANTATOARE' SA FIM MAI BUNI !

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas

Mesajde Lili » 09 Noi 2010, 16:59

Cred ca aici de unde am luat eu, e ok. Ca inainte sa iau am pus vreo 2800 de intrebari. Plus ca talasul asta e de anul trecut. A fost bine bine uscat si nu au avut acces animale la el.
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Talas

Mesajde ramona_inka » 09 Noi 2010, 17:34

Si noi tot talas de brad folosim, luat de la tamplarie. Este uscat, curat si mai ales are fulgii mari. Nu se incurca usor in blana si daca se incurca iese mult mai usor la pieptanat, nu intra in ochi/nas ca sa irite...
Bradul este o esenta moale, este foarte bun absorbant si daca este uscat bine este un asternut grozav pentru porcusori.
Lady, talasul din cutiile de transport cu care au calatorit piticii din acela este. Nu iti seama cu ce ai tu?

Avatar utilizator
Lili
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 4001
Membru din: 31 Iul 2010, 13:12
Localitate: Focsani
Contact:

Re: Talas

Mesajde Lili » 09 Noi 2010, 17:44

Ba da Ramona, exact din ala e. Plus ca nenea asta mi-a dat asigurari ca e brad (am inteles ca avea si altfel si m-a intrebat daca vreau, dar eu eram dupa discutia cu tine si am cerut clar de brad). Si mai e ceva. L-am scos din sacii in care era si l-am mutat in altii. Ocazie cu care l-am si mirosit pe indelete. Si e f.f.f bine, miroase a lemn curat, nu a mucegai, nu a vechi, nu a umezeala...
Si are si fulgi mari!!!
Va pupa cu drag gasca de balaurieni Rontzileanu, Jojolino, Kasper si minorul Bozo

alina_ele
Initiat
Initiat
Mesaje: 45
Membru din: 07 Dec 2010, 11:25
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Talas

Mesajde alina_ele » 18 Dec 2010, 22:44

Buna! Eu stau in Bucuresti, zona Militari, as vrea sa stiu ce fel de talas imi recomandati sa cumpar dintr-o sursa sigura (tamplarie) sau ce fel de firma sa cumpar si unde as putea gasi, la un pret convenabil.

Merci!
O seara buna!


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 3 vizitatori