Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Magazine, anunturi vanzari/donatii custi si accesorii
Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Irutss » 29 Sep 2012, 16:00

A plecat FlorinG fara sa ma ajute si pe mine :( haideti oameni buni..ca sunt pe picior de plecare..abia astept sa raspunda cineva cu indicatii sa pot sa plec fulger spre magazin..

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde FlorinG » 29 Sep 2012, 16:05

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Gemon » 01 Oct 2012, 12:19

Exista o mare varietate de fleece, in functie de compozitie (fibre textile sintetice: poliester, acrilic etc.), tesatura (cat de eficient indeparteaza umezeala), grosime (exprimata in microni variaza de la 100 la 300), greutate (este mentionata greutatea specifica in grame a tesaturii pe metru patrat), disponibile in diverse culori.

Potrivite pentru porcusori sunt cele care sunt 100% din fibre de poliester, fiind foarte durabile, calduroase, avand textura usoara, pufoasa si moale la atingere, lasa aerul sa treaca, tine la distanta umezeala, fiind hidrofobe au timp scurt de uscare. Cele anti-pill pastreaza aspectul nescamosat dupa spalari repetate.
Imagine

A se evita cele produse in China, in general sunt de calitate slaba.

Dedesubt se aseaza material absorbant, vezi cum se foloseste, aici


si aici http://pets.groups.yahoo.com/group/guin ... sage/12456

In cazul in care exista posibilitatea de a alege, avantajos este polar fleece care are o mai mare putere de indepartare a umiditatii. Materia prima pentru fabricarea acestui gen de tesatura este PET-ul, tereftalatul de polietilena. A fost inventat in anul 1979 de catre compania Malden Mills din USA - in prezent fiind cunoscut ca Polartec LLC http://www.polartec.com/ - care nu a patentat produsul, si astfel au aparut mai multe companii care au produs textile asemanatoare din materiale reciclate. Firul textil acrilic a fost inventat de catre compania Dyesburg in 1976.

VetBed este un material asemanator celui fleece, vezi
viewtopic.php?p=42121#p42121
si http://www.petstuffgalore.co.uk/dog-pro ... leece.html

Exista si variante ce se numesc sherpa fleece, acestea fiind folosite mai ales la confectionearea accesoriilor ca loc de odihna: tunele, patuturi, pernite etc.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Irutss » 01 Oct 2012, 13:28

Multumesc pentru raspuns Geda, o sa caut polar fleece in cazul asta. O sa caut in hypermarket-uri cum ar fi Real, Carrefour, Auchan.. am vazut ca in magazine scrie doar "patura fleece" banuiesc ca le diferentiez pe cele proaste de cele bune asa cum mi-a zis si FlorinG atunci cand pun mana pe ele,ca cele polar sunt mai groase,nu?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde crisa24 » 01 Oct 2012, 13:39

Ultima oară modificat 01 Oct 2012, 14:09 de către crisa24, modificat de 2 ori în total.


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Irutss » 01 Oct 2012, 13:42

Par foarte subtiri cele din link-ul tau..

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde crisa24 » 01 Oct 2012, 14:08

se gaseste la 55 metri rola, daca ne-am cupla macar 5 pers si am lua fiecare 10 metri ar fi super:

eu una ma ofer sa contribui, am nevoie de 10 ml(latime 150 cm) :D


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Irutss
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 253
Membru din: 28 Sep 2012, 13:09
Localitate: Bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde Irutss » 01 Oct 2012, 15:39

Se vinde si la metru(pe unul dintre site-uri postate de tine), nu e nevoie sa astepti dupa cineva sa poti lua..eu cred ca o sa-mi iau de pe link-ul care l-ai postat tu

curiozitate..de ce ai nevoie de 10m ?:))) adica..le speli..de ce atat de mult?

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde crisa24 » 01 Oct 2012, 15:57

pai, am 5 porci si as vrea sa le schimb si sa am de rezerva, una din custi este 100/80 si alta 120/120 :D


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde adelinatache » 01 Oct 2012, 16:02

Nuuu, gresit. Este camera porcutilor, camera intreaga si ei sunt de treaba de o lasa si pe Crisa sa stea in ea. :lol:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
crisa24
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2912
Membru din: 18 Aug 2010, 16:17
Localitate: Otopeni,Balotesti,Moara Vlasiei
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde crisa24 » 01 Oct 2012, 16:38

ha ha ha =)), asta e buna, pai camera este 4/4, acum cat ocupa ei, este un sfert din camera+doi tambureti fiecare cu paturicile si accesoriile lor, cica pe post de scaunele :loving: in camera, sa nu para ca sunt si alea tot pentru ei, mai este si vivi hamsteroaica, o nebuna! :heart:


Poti sa faci orice in viata, daca insisti suficient de mult!

Copiii mei: Zuzu, Bruna, Sori, Pusha, Silvie de Inka, Vivi, Golda, Marni, Lucky, Ciapi, Ursei, acvarii, porumbei, 10 mate-fiecare cu numele ei, etc.

Avatar utilizator
adelinatache
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 2455
Membru din: 01 Apr 2010, 23:27
Localitate: Buzau
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde adelinatache » 01 Oct 2012, 16:48

stiu cum e.
eu zic ca baietii mei au jumate din camera, cealalta avand-o eu cu sora mea. Inchipuie-ti ca intr-o singura camera stau 2 paturi + biblioteca + sifonier + 2 mese + 1 scaun si custile puilor mei. Eu ma mir cum de mai avem loc si noi. rofl
ei sa fie sanatosi!
imi amintesc de ceva tare dragut. ceva ce cred ca as face, anume sa pun la intrare o pancarda: AMINTESTE-TI CA ASTA E CASA ANIMALUTELOR MEI/ AICI TRAIESC ANIMALUTELE MELE! TU? ESTI DOAR UN INVITAT/ MUSAFIR! :tease:
Fluffy, Eros, Ade si ingerasul Blue

Avatar utilizator
biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza
Mesaje: 6615
Membru din: 07 Iul 2009, 22:49
Localitate: bucuresti

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde biancadumy » 01 Oct 2012, 17:25

Mie mi se pare ca le place mai mult sa stea pe fleece,problema e ca eu nu pot sta de 3-4 ori pe zi la 3 custi sa strang kakateii :giggle: si atunci folosesc talaj :) pentru mine e mai comod. Acuma pe la sf toamnei vreau sa le pun fleece ori vet bed :)

Iar la fleece,alea subtiri sunt naspa rau... eu pe o paturica de 1,20 m parca am dat 50 sau 60 lei,am luat mai multe si acuma inca le mai am,nu sunt deloc uzate sau rupte,s-au pastrat foarte bine :up:
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde chinchi2 » 29 Dec 2012, 01:37

Am nevoie de o parere :smile:
Eu dau 5 lei pe talas cand le schimb o singura data.Il schimb o data la 3 zile deci dau aproximativ 50 de lei pe luna.
As vrea sa incerc petpad cu covoras de baie pe deasupra.
Petpadurile de 90x60 sunt 25 de lei si sunt 10 in pachet.Deci daca il schimb la 2 zile ,dau aprox 30 de lei.
Este ok daca schimb o data la 2 zile petpadul????

Avatar utilizator
cryssa
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 1862
Membru din: 02 Feb 2011, 01:57
Localitate: bucuresti
Contact:

Re: Talas versus paturica fleece. Avantaje.Dezavantaje

Mesajde cryssa » 29 Dec 2012, 23:59

nu merge cu pad si covoras de baie deasupra pt ca pad'ul nu absoarbe bine si ramane balta.
eu puneam pad dedesupt ca sa fie mai usor la curatat. poti sa cauti insa talas la o tamplarie, e mai ieftin asa.
Ichi oku nin kara kimi wo mitsuketa yo...aitai yo...


Înapoi la “Fan, hrana, talas, accesorii”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 9 vizitatori