Betty sau Betilina cum o alint eu

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
aleceandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Iul 2013, 12:31
Localitate: vaslui

Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde aleceandra » 07 Aug 2013, 11:35

Buna!
Am o fetita de 2 ani,desi este singura eu si mama mea avem grija sa fie alintata si rasfatata mereu cu cate un masaj sau mai stiu eu ce;))
de cateva zile ii cam cade blanita si am dus-o la veterinar,dar spre fericirea mea mi a spus sa ii imbunatatesc meniul.problema e ca ea mananca fructe si legume selectiv.mananca morcov si frunza de morcov in fiecare zi.ii place castravetele,coaja de pepene rosu,cartof daca i-as da mananca dar nu ii dau ca stiu ca e toxic.cum as putea sa o determin sa manance ardei,rosie,vanata,dovleacel?eu ii mai dau dar le miroase si cam atat:(
va multumesc si va doresc o zi buna!

Avatar utilizator
maria
Calauza
Calauza
Mesaje: 8318
Membru din: 28 Noi 2007, 16:34
Localitate: bucuresti

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde maria » 07 Aug 2013, 12:40

eu te sfatuiesc sa ii dai vit c
cauta pe forum si ai sa vezi cat si cum sa dai
Fa tot ce poti, restul lasa in mainile lui D-zeu

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde MaraC » 07 Aug 2013, 14:13

O poti determin sa manance alea aducandu-i o partenera :tease:
Altfel nu prea ai cum

aleceandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Iul 2013, 12:31
Localitate: vaslui

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde aleceandra » 07 Aug 2013, 17:36

ii dau vitamina c cate 3 picaturi pe zi direct in guritza,partenera nu cred ca ii pot aduce prea devreme ca nu am de unde sa o cumpar:(

astazi i-a cumparat mama o farfurie noua si tocmai am observat ca nu se atinge de mancarea din farfurie.mananca doar daca ii dau in cusca sau in farfuria veche care e deteriorata:(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde chinchi2 » 07 Aug 2013, 20:20

Porcusoara ta are nevoie de un meniu echilibrat din legume radacinoase si verdeturi.O perioada ar fi bine sa ii scoti din meniu fructele.Uite ce ii poti da,respecta meniul asta si o sa vezi imbunatatiri.In primul rand are nevoie de sfecla,telina,pastarnac si morcov.Porcusorii care primesc zilnic morcov se cam plictisesc de el deci incearca sa ii dai la 2 zile.Verdeturi:marar,patrunjel,frunze de telina,frynze de morcov,panuse de porumb,trifoi,papadie ,iarba. Ar trebui sa aiba 3 mese pe zi ,la fiecare masa cate un fel.Probabil face mofturi pentru ca are mereu la dispozitie cate ceva.Normal ca e selectiva.Trebuie sa manance ce ii dai tu,nu ce vrea ea.In cusca trebuie sa aiba doar apa si fan care trebuie sa fie non-stop si cele 3 mese la ore stabilite de tine.Si sa stii ca degeaba o rasfeti tu pentru ca ea are nevoie de o alta femela.Ar fi bine sa ii faci si o cura cu beres si vit c.Daca nu ii trece in cateva saptamani,du-te din nou la veterinar.Si daca ai pisibilitatea,cumpara-i o partenera.Vor.manca impreuna,vor dormi impreuna si vor fi mult mai active!

FlorinG
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 696
Membru din: 30 Mai 2010, 21:59
Localitate: Ploiesti/Brasov

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde FlorinG » 07 Aug 2013, 22:27

ClătitaImagine, RubyImagine, Trei și Ivy

aleceandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Iul 2013, 12:31
Localitate: vaslui

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde aleceandra » 08 Aug 2013, 09:12

va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
O sa tin cont de sfaturile tuturor si o sa revin sa va spun rezultatele!
O zi buna tuturor!

aleceandra
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 6
Membru din: 05 Iul 2013, 12:31
Localitate: vaslui

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde aleceandra » 31 Aug 2013, 21:46

astazi sunt foarte fericita!!
Am primit 2 fetite adorabile si tin sa ii multumesc Lidiei din Brasov ca mi le-a trimis cu tot cu cusca.Le am facut cunostinta pe teren neutru,am pus-o pt scurt timp pe Betilina in cusca fetelor dar spre surprinderea mea Betlina incearca sa le domine pe celelalte si nu se arata deloc prietenoasa.
Le am pus custie apropiate si sper sa se obisnuiasca si sa se accepte intr un tarziu.
Revin cu amanunte.
O seara buna tuturor!

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Betty sau Betilina cum o alint eu

Mesajde Gemon » 09 Feb 2014, 10:23

Ce mai fac fetele, cum se simt? :smile:


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 7 vizitatori