A fost o data ca niciodata...

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 05 Ian 2014, 13:52

Multumim frumos :heart:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 12 Ian 2015, 22:47

Buna seara tuturor! Am vrut să vă arăt câteza fotografii cu piticii mei, făcute ieri... sper să vă placă :)

Corb, 4 ani jumătate

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Quizi, 3 ani jumătate

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Chocco, 3 ani

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Si mezinul familiei, Zorro, aproape 2 ani

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 03 Mai 2018, 22:55 de către MaraC, modificat de 3 ori în total.

Avatar utilizator
anca
Indrumator
Indrumator
Mesaje: 91
Membru din: 23 Oct 2013, 08:44
Localitate: Timisoara

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde anca » 15 Ian 2015, 16:47

Superbi baietii tai! Sa fie sanatosi! :heart:

Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde ramona_inka » 15 Ian 2015, 21:18

Pupa mama de baieti frumosi! Pot sa zic ca sunt mandra de ei si de tine ca ai grija de ei?! :lol: :up:

beatricelolly1
Nou venit
Nou venit
Mesaje: 2
Membru din: 19 Iun 2015, 11:03
Localitate: Romania

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde beatricelolly1 » 19 Iun 2015, 11:12

Foarte frumos !
mai multe joculete.

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde Miki_C » 14 Iul 2016, 00:08

Wooow! :clapping:
Un adevarat roman-jurnal, fooooarte frumos! :heart: :heart: :heart:

Ceva noutati nu mai ai pentru noi?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 29 Oct 2016, 23:11

Multumesc Miki! Din pacate nu prea am mai intrat pe forum... Porcusorii sunt toti 5 foarte bine, chiar daca 2 dintre ei au deja o varsta destul de inaintata :) Poate le voi face curand niste poze ca sa le postez aici!

Avatar utilizator
Miki_C
Cercetas
Cercetas
Mesaje: 90
Membru din: 04 Iul 2016, 15:43
Localitate: Alexandria

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde Miki_C » 30 Oct 2016, 16:15

Sunt asa frumooosi! :heart:
Merita cateva foto, nu? Sa fie sanatosi cu totii si sa iti aduca numai bucurii.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 14:52

Bună tuturor! Nu am mai scris de mult pe forum, dar una dintre dorintele mele este să fac blogging, așa că scrisul pe forum este una dintre cele mai bune metode de a exersa, nu-i așa :lol: ? Sa recapitulăm ce s-a întâmplat în ultimul timp! Și, credeți-mă, ultimul an a fost unul plin de peripeții! Doamna Geda, îmi pare rău, dar voi face mai multe postări una după cealaltă ca sa mențin cele câteva povestioare separate, pentru că sunt tare lungi!

În primul rând, să o reluăm de unde am rămas: 5 porcușori, 4 inkași și unul nu, trăind fericiți, 3 într-o cușcă și 2 în alta.
Deși, din câte văd, pe forum se știe povestea a doar patru dinte ei :D

Kambo s-a alăturat familiei vesele în 2015, când am ținut (teoretic în foster) 2 băieței. Povestea clasică - luați pentru copii, aceștia s-au plictisit de ei, porcuții au ajuns la bunica. Unul dintre băieței era extrem de bolnav, avea blanița foarte deteriorată și refuza să mănânce orice. S-a stins la câteva zile de când era la mine... Pe celălalt băiat nu am putut să îl dau înapoi stpânului, și oricum voia să îl doneze. Așa că l-am împrietenit cu Zorro și Chocco și am format fericitul trio :)
Imagine


Din păcate, în martie-aprilie 2017, Quizi și Corb ne-au părăsit, la o săptămână unul față de celălalt. Aveau 5 ani și 8 luni, respectiv 6 ani și 8 luni. Quizi s-a stins primul, iar Corb la 7 zile după. De dor, am zis eu...
Corb trecuse prin multe cu aproximativ jumătate de an înainte, supraviețuind vitejește o malocluzie (au mers cei doi băieți inclusiv în vacanță la rude cu mine, ca să mă asigur că Corb mănânca cum trebuie în acel moment.

Quizi:
Imagine
Corb:
Imagine

Astfel, am rămas cu o cușcă goală, în care s-a mutat Aricica Cica, care s-a bucurat de spațiul mult mai mare de locuit pe care îl avea dintr-o dată, iar în cealaltă cușcă aveam în continuare trio-ul teribil format din Kambo, Zorro și Chocco :D


Din păcate, însă, în Septembrie 2017, ne-a părăsit și Chocco, la vârsta de 5 ani și 8 luni, și așa am rămas doar cu doi băieței.

Chocco:
Imagine

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 15:03

Anul 2018 a fost unul foarte trist. Pierdusem cei 3 porcușori în anul precedent, iar pe 13 aprilie 2018 ne-au părăsit și cățelușa noastră de aproape 15 ani, cât și Cica Aricica :cry:
În acel moment, eu și mama credeam că nu mai vrem alți porcușori. Dar cușca goală din sufragerie ne întrista nespus, și la doar o săptămână după, gând în gând, am hotărât că nu o putem lăsa așa.
Și, astfel, au intrat în viața noastră Bujor și Iris, doi Inkași creți, frumoși, dar foaarte sfioși, comparativ cu toți ceilalți pe care i-am mai avut de la Ramona!
Imagine
Imagine
(este atât de minunat să văd pozele astea de când erau bebei! Mai ales acum când au aproape 2 anișori!)
Acum sunt amândoi mari peruci (sau... erau... că i-a apucat joaca de-a cuaforul peste vară... :suicide: )
Imagine
Imagine
Imagine

Zorro și Kambo și ei bine în continuare, prieteni ca întotdeauna... dar nu se așteptau la ce urma să li se întâmple... :winking:

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 15:15

Ei bine, 2019 a fost un an plin de peripeții porcești! :lol:
La începutul anului, vorbind cu Ramona, aceasta îmi trimite o poză cu doi porcuți, doi băieței de un an, ce fuseseră cumpărați de la ea și stăpânii îi donau, pe motiv că își luau cățel și nu mai aveau loc de ei :nerdy:
Am avut un feeling, am primit acordul mamei (că ea sponsorizează mâncarea patrupedelor :lol: ) și... i-am zis Ramonei că îi voi lua eu :D Și așa au ajuns la noi Cinnamon și Snowflake, care s-au înțeles de la început și au locuit în armonie cu Zorro și Kambo :D Da, acum am un grup de patru băieți ce se înțeleg perfect!
Snowflake:
Imagine
Cinnamon:
Imagine
Zorro, care acum are aproape 7 anișori:
Imagine
Și Kambo:
Imagine

După ce familia noastră devenise, acum, compusă din 6 băieți, cușca-dulap se dovedea a fi prea mică pentru toți (deși grupulețul de 4 se înțelegea perfect), așa că am pensionat-o (și se află în bucăți în pod, deabia aștept să o folosesc din nou, îmi este dor de ea) și le-am cumpărat băieților cușcă C&C! Cușca a suferit multe modificări de atunci, dar asta a fost prima variantă a ei!
Imagine
Imagine

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 19:45

Apoi, partea care ne-a schimbat și mai mult familia a fost un anunț pe care l-am găsit într-o zi pe facebook, pe 28 mai 2019. O persoană dona MULȚI porcușori, femele și masculi ținuți împreună, într-o cușcă de 120 cm. M-am dus și i-am luat, și când am ajuns am fost oripilată - din poze părea că stau pe peleți, dar, de fapt, stăteau pe propriile excremente... :sealed:
Iar al doilea lucru pe care l-am observat în cușcă a fost un pui nou născut mort....
I-am luat pe toți și când am ajuns acasă am realizat că aveam așa: 1 mascul (cică unul fusese donat în acea dimineață), 2 femele cu 8 pui, toți fetițe, 2 femele gestante și o femelă de 1-2 luni.
Imagine

Pozele sunt de după ce au ajuns la mine acasă.
Cea mai mare problemă pe care o aveam era faptul că ambele femele născuseră cu un mascul în cușcă, deci aveau toate șansele să fie și ele gestante...
A doua problemă era faptul că mamele aveau un sistem imunitar extrem de slăbit (nu stiu dacă văzuseră fân vreodată în viața lor, nu prea voiau să mănânce nici legume, veneau din jeg și monte repetate etc) ceea ce înseamna că nu aveau ce sistem imunitar să transmită bebelușilor nou născuți. Și, inevitabilul s-a produs și TOȚI cei 8 pui au făcut micoză. Toți în afară de cea mai mică fetiță au trecut peste boală, micuța Red singându-se după câteva zile de tratament cu nizoran și vitamine.

Dar, acum, să vă prezint toți porcuții (din prima tură) care și-au găsit căsuță nouă :)
Mango, singurul mascul:
Imagine

Black
Imagine

Yellow
Imagine

Trico
Imagine

Blue
Imagine

Green
Imagine

Pink
Imagine

Purple
Imagine
Ultima oară modificat 05 Apr 2020, 22:01 de către MaraC, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 19:56

A trecut o lună de când porcușorii erau la mine și au născut și următoarele 2 fetițe: 3 băieței și 2 fetițe, de data asta doar 5 pui și nu 8, dintre care, din păcate, unul dintre băieței s-a născut cu o malformație/o problemă apărută la naștere, nu putea merge, nu mânca de la mamă și după 24 de ore, când am putut începe hrănirea forțată, refuza să mănânce, așa că și el ne-a părăsit când avea 3 zile...

Mămicile primelor 8 fetițe a trebuit să le mai păstrez încă 2 luni jumătate, pe pregnancy watch (precum și fetița care avea aproximativ o lună când a ajuns la mine - avea toate șansele să fie și ea gestantă, stând cu mascul până când a ajuns la mine), dar aceste două fetițe care tocmai născuseră știam că nu aveau cum să fie gestante din nou, pentru că născuseră la mine, așa că au plecat și ele când au înțărcat puișorii :lol:

Mămica 1:
Imagine

Mămica 2:
Imagine

Nala:
Imagine

Sarabi:
Imagine

Și, cei doi băieți, care au fost adoptați împreună, Rafiki și Simba:
Imagine

A trecut încă o lună și, după cum mă și așteptam, una dintre femelele care născuse inițial - boteztă acum de mine Starfire, a dat naștere iar la 4 puiuți sănătoși, 2 fetițe și 2 băieți. Aceștia au plecat la noile casuțe la 4 săptămâni:
Cherry:
Imagine

Peach:
Imagine

Kiwi:
Imagine

Berry:
Imagine

Câțiva dintre porcușori s-au mai întors la mine pentru a sta în pensiune cât erau părinții în vacanță, și mi s-a umplut inima de bucurie să îi pot revedea, și să văd cât de mari și de frumoși s-au făcut! Unii dintre ei arată ca niște „Abysinieni” clasici, alții au crescut câte un ciuf lung! Dar sunt extrem de bucuroasă ce toți și-au găsit căsuțe iubitoare!
Ultima oară modificat 05 Apr 2020, 21:57 de către MaraC, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde MaraC » 17 Dec 2019, 20:03

Iar acum, ghiciți ce? După ce au stat la mine aproape 3 luni, nu am mai putut să le donez pe mămicile care născuseră prima oară și pe fetița cea mai mică! Și așa am acum 9 porcușori: cei 6 masculi și cele 3 fetițe! Le-am făcut încă o cușcă C&C lângă cea a băieților și, deși sunt super speriate și sfioase, le iubesc nespus de mult!

Deci, asta este trupa mea completă!
Cinnamon (Wild Spirit de INKA) 2 ani + Kambo (Jumping Boy de INKA) 5 ani fără o lună + Zorro (Zorro Face de INKA) 7 ani fără 3 luni + Snowflake (X-mas Present de INKA) 2 ani
Imagine

Iris (Glox de INKA) 2 ani fără 3 luni + Bujor de INKA 2 ani fără 2 luni
Imagine

Șiii, fetele!
Shuri (fetița care avea 1-2 luni când a ajuns la mine) aproximativ 8 luni, Starfire (fetița care a avut 2 cuiburi unul după celălalt) aproximativ 1 an și Gamora, aproximativ 1 an
Imagine

Sper că v-a plăcut povestea despre cum am ajuns de la 4 la 9 porcușori (adică am mai mult decât dublat numărul lor) în mai puțin de un an :giggle:
Ultima oară modificat 05 Apr 2020, 21:54 de către MaraC, modificat de 2 ori în total.

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: A fost o data ca niciodata...

Mesajde Gemon » 18 Dec 2019, 12:49

Ce frumosi sunt! :heart: :love: :hearts:
Toata stima pentru varsta lui Zorro! Felicitari, si multa sanatate lor si stapanei lor! :flowers:


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 4 vizitatori