Mikey si Daizy

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Mikey si Daizy

Mesajde ali » 07 Dec 2012, 21:34

Povestea porcutelor noastre a inceput in vara lui 2010 cand impreuna cu baietii mei de 7 si 4 ani am plecat la petshop sa ne luam hamster.
Acolo ne-au atras atentia porcutii, mai exact unul dintre ei, o fetita micuta, cu carare pe mijlocul caputului si cam stinghera. Era speriata si se ascundea intr-un colt al acvariului unde se aflau mai multi porcuti mai maricei si cativa iepurasi. Ceilalti rodeau de zor paine uscata, dar ea nu avea curaj sa se apropie.
Ne-a fost mila de ea si am hotarat sa o luam acasa. Vanzatoarea ne-a asigurat ca porcii de Guinea sunt exact ca hamsterii, singura diferenta fiind ca se fac un pic mai mari, traiesc mai mult si mananca paine uscata si morcovi.
Zis si facut, am luat porcul acasa, l-am pus in cusca hamsterului si i-am dat apa, paine, mai multe legume sa vedem ce mananca , dar surpriza - manca doar morcov si paine uscata!
Asa a ajuns Mickey la noi! Incet incet cu rabdare, ne-am documentat, ne-am acomodat unii cu altii, iar Mickey a invatat sa manance de toate (mai putin broccoli), a invatat sa bea apa (cu mare greutate, cred ca i-am dat 2 luni cu seringa!) si s-a imprietenit cu noi.

Imagine


In Aprilie 2011 cu mari emotii ,cu ajutorul acestui forum si sfaturi din partea doctoritei Pantu au aparut cei 3 puisori ai lui Mickey: 2 fetite Daizy (alba cu capul negru cu alb si creasta) si Brauni(maro cu bej si un pic de alb) si un baietel Sarila(alb cu negru si cu fundul negru) - toti botezati de copiii mei. Puiutii ne-au adus multa incantare si bucurie, dar si multa bataie de cap (un exemplu ar fi ca ne-au ros toate firele din casa)!

Imagine
Imagine
Imagine

Sarila la 4 saptamani iar Brauni la aproape 8 au plecat fiecare la noii lor stapani ( stapani alesi cu mare grija) ce s-au dovedit a fi foarte grijulii si iubitori.
Daisy a ramas la noi impreuna cu mamica ei iar aum are un an si 8 luni si este femela dominanta, cu alte cuvinte o pune la respect pe Mikey de cate ori este nevoie. Este foarte vesela, jucausa , japacita, plina de tupeu si lacoma de nu se poate. Topaie mereu, alearga, chitaie, roade tot ce prinde si este gata oricand sa incerce lucruri noi.

Mickey este rezervata, calma, calculata si nu roade nimic in afara de mancare. Se obisnuieste greu cu lucrurile noi si le accepta dupa mult timp si cu mare greutate. Este foarte blanda , iubitoare si permisiva. Vine la mana, sta la mangaiat, iar daca este pusa jos se urca pe noi pentru ca in brate se simte mai in siguranta.Nu-i place sa se plimbe si daca este lasata pe jos nu exploreaza, ci isi gaseste un loc confortabil unde se aseaza.
Amandoua sunt tare simpatice si blande si se inteleg foarte bine.
Mickey este cea tricoloră, iar Daisy este cea cu alb şi negru.

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine

Imagine
Ultima oară modificat 07 Dec 2012, 22:06 de către ali, modificat de 4 ori în total.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Mikey si Daizy

Mesajde chinchi2 » 07 Dec 2012, 21:52

Sunt niste porcusoare superbe si grase :love: :heart: .
Ma bucur ca au si ele un topic,vrem sa vedem cat mai multe poze,si incearca sa le faci putin mai mari :winking:

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde ali » 07 Dec 2012, 22:02

Merci!
M-am chinuit toata seara sa le pun! Cum se fac mai mari? ~X(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Mikey si Daizy

Mesajde chinchi2 » 07 Dec 2012, 22:09

Folosesti Photobucket?

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde ali » 07 Dec 2012, 22:16

Da si am pus adresa imaginii intre img-uri.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: Mikey si Daizy

Mesajde chinchi2 » 07 Dec 2012, 22:20

Deci dupa ce ii dai upload,ai undeva in dreapta customize your upload options ,apesi pe el si pui 800x600 si ii dai Save.Apoi dai la Select photos and videos,bagi pozele si apoi ii dai la album
Acolo poze iti apar sub forma de grila si cand pui sageata de la mouse pe o poza iti va aparea mai multe coduri.Apesi pe ultimul(Img code) si apoi dai Paste pe Gemon unde scrii.E mai usor asa :winking:

Avatar utilizator
Allma
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 2465
Membru din: 12 Sep 2011, 20:33
Localitate: Pascani,Iasi

Re: Mikey si Daizy

Mesajde Allma » 07 Dec 2012, 22:35

Ce dragalasenii! :heart: Sa traiasca ani buuni! :heart:
Old username: Andreea_Molly

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde Abby11 » 08 Dec 2012, 00:01

Cat de scumpe sunt! ... si apare si Braunici :heart:
Ne bucuram ca fetele au topic ... asa le putem vedea mai des.

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde ali » 11 Dec 2012, 15:28

Multumim! :up:
Si ai porcutii vostri la fel! :love:

Abby11
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 86
Membru din: 26 Apr 2011, 23:30
Localitate: Bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde Abby11 » 03 Feb 2013, 10:41

Poze! ... Poze! ... Poze! :D

ali
Suporter Special
Suporter Special
Mesaje: 121
Membru din: 03 Mai 2011, 22:35
Localitate: bucuresti

Re: Mikey si Daizy

Mesajde ali » 05 Feb 2013, 15:20

ok! Ok! Ne mobilizam! :D


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 6 vizitatori