FUFI & PIFI

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
khaos
Membru VIP
Membru VIP

Re: FUFI & PIFI

Mesajde khaos » 08 Oct 2012, 14:56

Roxana si cei doi piticozauri, :), si de undeva de sus, ingerasul .

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 08 Oct 2012, 17:04

Crescatorul,nu are o crescatorie propriuzisa,este un domn care creste porcusori si face cateva serii de pui pe an.sunt de rasa pentru ca le'am vazut parintii parca erau 3 angora si unul cu parul scurt,oricum si medicul veterinar mi'a confirmatca sunt angora.Nu ma intereseaza un pedigree pentru ca nici nu am dat mult pe el si nici nu vroiam ci pedigree,eu vroiam un animalut de companie,nu am nevoie de pedigree pentru ca nu vreau sa fac ceva anume cu el(adica sa faca pui sau eu stiu expozitii sau la ce ai nevoie de pedigree).Sunt niste animalute simpatice pe care mi le'am dorit,nu pentru ceva anume.Daca vroiam pedigree luam de la inka sau celelalte crescatorii care sunt crescatorii specializate,porcusori cu pedigree si asa mai departe.nu aveam nevoie de asta,important e ca sunt sanatosi si voiosi si ne incanta in fiecare zi.:) :loving:

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 08 Oct 2012, 17:17

Nu ma intelege gresit, e foarte bine ca porcusorii sunt sanatosi si voiosi. :) Pedigree-ul nu e un act neaparat pentru concursuri ori pe care sa-l fluturi in fata prietenilor. Este un act care iti arata provenienta animalului, stiind astfel care ii este descendenta. O crescatorie ofera un astfel de act. Nenea de la care ai luat tu inmulteste porcusori de placere, inteleg, si sper pentru binele animalutelor ca are si cunostintele necesare. :)
Desi, revin, daca o femela a facut 2 serii de pui la distanta de 2-3 luni,.... :confused: imi rezerv dreptul de a avea dubii.

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 08 Oct 2012, 22:56

Am gasit un anunt pe net cu acest inmultitor... mda,tine o pereche intr-un acvariu si ceilalti am vazut ca sunt in custi mici :(
NU va voi uita niciodata Missy si Teddy!

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 18:46

Imagine

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 18:47

Imagine

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 20:29

Si la masa in castronel:)))

Imagine

Imagine

Imagine

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 16 Oct 2012, 21:51

Frumosi foc piticii :) o remarca,mancarea uscata nu se lasa toata ziua in castron,se pune o lingura/porc dimineata atat :)

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 22:14

La ai meu da,la recomandarea medicului,la discretie, pentru ca sunt micuti si fufi a fost si bolnavior si trebuie sa se ingrase,de exemplu fufi are 300 grame si trebuia sa aiba 500,sunt la cura de ingrasare.Oricum cred k ai mei vor fi mai micuti tot timpul pentru k asa au fost de la inceput.:)eu ma bucur ca ainceput sa manance fufi mai bine de cand este pifi si incepe sa ia in greutate destul de bine si pifi la fel:)

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 16 Oct 2012, 22:18

Aaaa,am inteles :) nu stiam :) Le poti da si tarate de grau,din cate stiu sunt bogate in vitamine :) se inmoaie in apa,eu le-am dat doar de 2 ori pana acum dar au mancat cu pofta :)

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 22:34

Aha,nu stiam,merci.Si cam cat trebuie sa le dau,trebuiesc inmuiat in apa sau sa le dau si asa?Altceva daca mai sti poti sa mai imi zici,eu tot caut ce sa le mai dau sa fie cu vitamine si asa mai departe,le'am dat si panusi,mi'a zis doamna doctor k e bun,are fbre,am facut si o cura de vit C si beres,acum am inceput sa mancam si iarba,papadie incerc sa diversific si sa fe bun pentru ei:)

biancadumy
Ajutor de calauza
Ajutor de calauza

Mesajde biancadumy » 16 Oct 2012, 22:39

Din ce stiu nu se da foarte des,eu le-am dat numai de 2 ori pana acum,primvara trecuta si acum 1 luna,se cumpara din piata tarate dincelea de bors,si se inmoaie cu apa,eu le-am facut asa mai mult o pasta,si au mancat ai mei,nu foarte mult,dar le-a placut cat decat :)

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 16 Oct 2012, 22:42

Am inteles.Merci.Incerc si cu asta sa vedem ce zic:)

khaos
Membru VIP
Membru VIP

Mesajde khaos » 17 Oct 2012, 11:53

Rox_marizza
Membru
Membru

Mesajde Rox_marizza » 17 Oct 2012, 12:09

Tot la recomandarea medicului,am luat versele laga cu vitamina C am acum.Intodeauna am luat ce e de calitate,asa mi se pare normal,nu sa iau prostii ieftine si dupa sa se imbolnaveasca sau ce stiu eu.Asa imi hraneam si catelul, numai cu mancare de calitate(cum ar fi royal canin)le'am mai dat si de la padovan parca asa se numea care mi s'a parut destul de ok,dar acum am versele laga cu vitamina c,tot caut "completul" dar pe unde am fost am gasit numai asta cu vit C,Cavi Crispy se numeste.

Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”