FUFI & PIFI

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
Alexandra-Mihaela
Membru Junior
Membru Junior
Mesaje: 137
Membru din: 23 Mai 2013, 16:10
Localitate: Bucurest/Militari

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Alexandra-Mihaela » 12 Iul 2013, 15:19

Foarte simpatici! Am inteles ca i-ai luat de la o crescatorie. Acea crescatorie era vizibila ca un magazin sau intr-un apartament?
Mimi va ureaza ,,Uiiiii,uiiiii,ui,uiii!'' insemand : ,,Sanatate porcusorilor vostri!'' :)

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 12 Iul 2013, 16:09

Nu este chiar o crescatorie,este un domn care are 2 perechi de porcuti care fac puiut,deci semi crescatorie:))).Dar toti puii sunt foarte frumosi,eu nu am mai vazut nicaieri asa cum sunt ei,sunt sanatosi eu am fost cu ai mei la veterinar si nu au nici o problema,intradevar fufi cel crem este de rasa,angora si pifi cel negru este "maidanez":))pentru ca are si cu par scurt si cu par lung si probabil i'a inperecheat asa:)si nici nu sunt scumpi.
Am numarul de telefon,daca te intereseaza.

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 12 Iul 2013, 16:20

nu am mai pus si noi poze cam de mult,o sa punem acum sa vedeti ca am mai crescut si noi:D
poate va era dor :dance:







eu si grasii:))




si acum un porc lesinat de somn:)))







:heart: :heart: :heart: :love: :love: :love:

Ella Roxette
Membru Senior
Membru Senior
Mesaje: 731
Membru din: 17 Apr 2012, 20:39
Localitate: Slobozia

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Ella Roxette » 15 Iul 2013, 18:13

Cat de mari si de frumosi s-au facut :loving:

Nu am mai intrat de mult si se pare ca am avut o surpriza placuta :tease:

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 15 Iul 2013, 19:11

:heart:

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 01 Oct 2013, 11:26

Buna!
Am si eu o "problema" cu porcii,nu stiu cum sa mai procedez.Porcul cel grasa adica cel negru nu il mai lasa pe cel mic de nici o culoare.Sunt episoade tot mai dese de "batai" ,nu se musca propriuzis doar ca il "calaraste" ca sa zic asa si il alearga toata noaptea,nu prea il mai lasa sa manance,nu pot nici eu dormii si tot asa.Cel mic dupa ce ca este pricajit il mai brutalizeaza si asta.Mai este o chestie,cel mic arata destul de rau cam de cand au inceput aceste perioade,adica isi roade parul de la spate, presupun ca de stres sau nu stiu este asa mai pricajit.Eu nu stiu cum sa mai procedez,am incercat in mai multe feluri dar nimic,nu inteleg de ce se tot cearta.Ma tot bate gandul sa il dau pe cel mare spre adoptie,pentru ca nu stiu ce sa mai fac?Voi ce parere aveti?

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde MaraC » 01 Oct 2013, 12:32

Pune-le cat mai multe casute si ascunzisuri, mancare in mai multe lorcuri. Eu am un Angora care isi roade parul de... nebun ce e, banuiesc, pentru ca are mancare mereu, accesorii, se intelege bine cu partenerul.
Atata timp cat nu se musca (sau nu se musca rau) nu e nici o problema. Sa aiba spatiu, accesorii, si mancare destula si o sa fie bine. Pune fan si apa in mai multe locuri, si cand le dai legume "imprastie-le" prin cusca.

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 01 Oct 2013, 12:39

Pai asa fac dar degeaba,nu stiu de la ce se cearta si ma enereveaza pentru ca cel mic e mic de tot adica are un an si 2 luni si 520 grame pentru ca a fost bolnav in perioada de crestere si nu a mai crescut iar ditamai grasul are 1 kg si ceva,iti dai seama cum o fi sa se urce ala pe el care e cu jumatate mai mult si saracul chitaie de nu mai poate.Nu inteleg de ce nu il lasa in pace.P ana acum o luna sau 2 se intelegeau fara nici o problema,acum nu stiu ce au. ~X(

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: FUFI & PIFI

Mesajde chinchi2 » 02 Oct 2013, 11:24

Imi pare foarte rau de tine si porcusori. Eu zic sa-i desparti sau daca nu ai posibilitatea ,pune o gratie si faci 2 jumatati.Ai grija de cel mic pentru ca e posibil sa-l pierzi. Cantareste prea putin !!!I-ai tarate din piata,pune-i fan peste tot,introduce-i in meniu fructe pt ca au mult zahar si ingrasa. Fa-i o cura cu vit c+beres si cantareste-l o data la cateva zile. Parul este posibil sa i-l roada cel mare. Probabil e stresat si vrea sa ramana singur. Chiar nu stiu ce sa zic,ai meu s-au ciondanit 3-4 luni si apoi au incetat. Cred ca ar fi bine sa-l dai spre adoptie si sa-l salvezi pe cel mic. Apoi ar fi bine sa adopti un pui

Avatar utilizator
Rox_marizza
Membru
Membru
Mesaje: 165
Membru din: 16 Iul 2012, 23:24
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde Rox_marizza » 03 Oct 2013, 16:16

Tarate le dau,cura de beres si vit c au facut amandoi si probiotice.Nu cantareste foarte putin pentru ca este jumatate din cel mare,decu la 15-20 cm nu ar putea cantarii 1 kg pentru ca ar fi ca o bila,clar daca este jumatate cat celalalt este si ca greutate si lungime pentru ca a fost bolnav in perioada de crestere si nu s'a mai dezvoltat cum trebuie a ramas mai micut.Aseara iar s'au luat la ciondaneala de data asta cel mic pe cel mare si invers,acum s'au potolit.Sunt din ce in ce mai dese episoadele astea,i'am si despartit dar ii trece celui mare si iar o ia de la capat peste putin timp.Chiar sunt in dilema nu stiu cum sa procedez,daca ar fi sa il dau pe cel mare spre adoptie as vrea sa fie la cineva care sa se priceapa nu sa il dau oricui,sa aiba grija de el nu sa fie un animal acolo sa ii aruncd un,morcov sau ce stiu eu,din cauza asta imi e si teama sa il dau sa nu ajunga undeva unde sa nu aiba grija de el.

Avatar utilizator
MaraC
Membru VIP
Membru VIP
Mesaje: 1558
Membru din: 21 Iul 2010, 21:44
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: FUFI & PIFI

Mesajde MaraC » 03 Oct 2013, 19:45

@Rox_marizza: Daca iti e frica lasa-i cu o gratie intre ei. Un porcusor de al meu a stat despartit timp de un an de ceilalti 2, pentru ca era batut. Dar aveau custile lipite si se puteau mirosi.

chinchi2
Forumist
Forumist
Mesaje: 1213
Membru din: 17 Iul 2012, 23:09
Localitate: otopeni

Re: FUFI & PIFI

Mesajde chinchi2 » 03 Oct 2013, 20:17

Te inteleg foarte bine.Normal ca toti vrem sa ajunga bine porcusorii nostrii.Daca sti ce sa cauti , va ajunge bine!Trebuie sa ai rabdare sa il dai cuiva in care sa ai incredere


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 11 vizitatori