Ida & Isis

Fotografii, filme, intamplari, povestiri despre porcusori
Avatar utilizator
ramona_inka
Expert Forum
Expert Forum
Mesaje: 3951
Membru din: 27 Noi 2007, 23:37
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Ida & Isis

Mesajde ramona_inka » 23 Sep 2012, 20:31


deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Ida & Isis

Mesajde deea1998 » 23 Sep 2012, 22:16

accesorii au, fan au, recent le-am facut si un etaj...mancare au destula...nu prea le-am vazut sa se bata...se mai cearta de la mancare... :( adica daca una ia o bucata de morcov cealalta i-o fura din gura desi in bol mai sunt alte 10 bucati de morcov
ce sa le dau ca sa aiba parul la fel ca inainte?

Avatar utilizator
Gemon
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 6845
Membru din: 27 Noi 2007, 10:22
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Ida & Isis

Mesajde Gemon » 24 Sep 2012, 11:28

Cusca aceasta este nepotrivita,
Imagine
in spatiu restrans mediul nu ofera stimuluri ce ajuta interactionarea cu mediul si congenerul in conditii optime, nu incurajeaza comportamentul natural de cercetare-cautare, porcusorii devin plictisiti, nefiind stimulati, se misca mai putin sau majoritatea timpului stau, incep sa adopte un comportament anormal, stereotip, ce poate fi manifestat si , mod de descarcare a unor stari de tensiune/disconfort. Un mediu dinamic, schimbat des ajuta la mentinerea starii de sanatate fizica si mentala, punerea fanului si in cusca pe langa cel accesibil in suport, in mod cat mai creativ, contribuie la bunastarea lor.

La tine vad foarte multa hrana speciala (te rog pe aceasta cale sa mentionezi ce hrana primesc, pentru a te putea ajuta in functie de posibilitatile ce ai privind alegerea unei hrane cat mai potrivite) ce pe termen lung duce la diferite probleme de sanatate
Imagine
cusca mica, niciunde fan.

Au nevoie de o dieta cat mai echilibrata ce se poate asigura cu un cost relativ mic, in poze am vazut ca primesc des morcovi, ar fi bine sa le cresti si grau verde, sa primeasca legume de sezon, telina radacina, pastarnac, sfecla rosie etc.
Imagine
In aceasta imagine cartonul in ce scop a fost pus?

Dupa aspectul blanii par sa aiba o dieta monotona, nepotrivita (prea putine fibre sau dieta saraca in substante nutritive), si/sau au parte de stres (spatiu restrans, stimuli cu incarcatura negativa (se poate numara printre acestea si manipularea excesiva in alt scop decat cel de interactiune stapan-porcusor pe timp relatic scurt), ce solicita organismul sa depuna mari eforturi in ceea ce priveste adaptarea, scazand astfel rezistenta acestuia si crescand vulnerabilitatea fata de boli, treptat ajungand la probleme - porcusorul raspunde la o serie de deficiente (printre care si hranirea unilaterala, stresul etc.) cu modificare aspectului firului de par, respectiv degradarea/caderea parului, depistand cauza se poate remedia situatia.

Imbunatatiri ce ajuta in acest caz:
- o cura de vitamina C si picaturi Beres

- dieta diversificata, bogata in aminoacizi, minerale, vitamine, fibre, prebiotice - o hrana speciala de buna calitate cum e Versele-Laga Cavia Complete care printre altele contine fibre nemacinate, cu un procent ridicat de silicat, hrana speciala oferind in functie de varsta si necesitate, si oferirea cat mai diversificat posibil, neaparat adaptat cerintelor lor speciale, tinand cont de particularitatile acestei specii - intestine lungi, cecumul mare au nevoie de fibre cu structuri lungi ce tocesc uniform dintii, stimuleaza peristaltismul, protejeaza flora intestinala, avand efect deosebit de benefic asupra sistemului digestiv in general.
- mediu ce ofera loc de odihna, ascunzisuri, accesorii ce indeplinesc prin asezarea lor strategica in cusca rolul de bariere vizuale ce ingreuneaza contactul vizual, mese servite in asa fel, incat sa stimuleze comportamentul de cautare/cercetare, cate o mana de fan pus si in cusca pe langa cel aflat in suport (fanul creste sentimentul lor de siguranta, stimuleaza comportamentul lor de explorare), fiind curiosi din fire, se vor bucura sa gaseasca ei bucatile ascunse in diferite locuri de catre stapan. In general majoritatea animalelor tinuti in captivitate prefera sa depuna putin efort pentru hrana, lucru dovedit stiintific.

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Ida & Isis

Mesajde deea1998 » 24 Sep 2012, 19:47

Le-am pus in cutie cat timp le-am facut curatenie, iar pozele cu morcovi sunt facute in aceeasi zi de asta se observa mult morcov...le dau si alte legume

Imagine din astea le-am dat pana acum si fan de la LoloPetz
iar cusca are 80x60 cred :speachless:

Avatar utilizator
-Vlad-
Membru Suporter
Membru Suporter
Mesaje: 2215
Membru din: 21 Feb 2011, 22:04
Localitate: Buzau

Re: Ida & Isis

Mesajde -Vlad- » 24 Sep 2012, 20:11

Pai parca ele au venit cu o cusca de 1m sau 1.20m. :thinking:
Animalutele mele: Un hamster sirian-Blondu'.Un caine-Emy.
Imagine
-----------
Old username: maxovlad

deea1998
Suporter entuziast
Suporter entuziast
Mesaje: 854
Membru din: 11 Sep 2009, 23:55
Localitate: Husi VS
Contact:

Re: Ida & Isis

Mesajde deea1998 » 24 Sep 2012, 22:11

nu, ele au venit cu cusca de 80...iar fosta mea cusca am donat-o odata cu fetele...


Înapoi la “Topicuri personale ale membrilor”

Cine este conectat

Utilizatori ce ce navighează pe acest forum: Niciun utilizator înregistrat și 8 vizitatori